• شنبه / ۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۳۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68177

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت:

خراسان رضوی نیازمند 130 پزشک متخصص مقیم است

1

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خراسان رضوی نیازمند حضور 130 متخصص مقیم است.

به گزارش خبرنگار بهدشاشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، دكتر سيدسعيد سعيدي امروز سوم آبان ماه در نشست خبري پیرامون برنامه تحول نظام سلامت که در شهرك دانش و سلامت برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر در 27 بيمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي مشهد 80 درصد پزشكان مقيم در رشته‌هاي مختلف وجود دارد، عنوان كرد: بر اساس برنامه تحول در هر بيمارستان بسته به تعداد تخت بايد بين چهار تا شش متخصص مقيم وجود داشته باشد و بر اين اساس باید حدود 130 متخصص مقيم در خراسان رضوی وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتداي اجراي برنامه تحول نظام سلامت تا پايان شهريور ماه سال جاري تعداد مراجعات به بيمارستان‌هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي مشهد 37 درصد افزايش يافته است.

سعيدي افزود: تا قبل از اجراي اين طرح در هر ماه 5626 بيمار به اورژانس مراجعه می‌کردند که در حال حاضر اين رقم به 7700 بيمار رسيده است.

وی در خصوص اتفاقات در سال جاری برای سلامت عنوان كرد: در اواخر سال گذشته و آغاز سال جاري بحث تحول نظام سلامت به عنوان يكي از محورهاي اصلي دولت تدبير و اميد مطرح و از 15 ارديبهشت ماه نیز در كشور عملياتي شد.

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت با اشاره به ترسيم نقشه راه سلامت توسط مقام معظم رهبري افزود: اتفاق سومي كه در حوزه سلامت در سال جاري افتاد، تدوين کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات سلامت است.

وي ادامه داد: هر كشوري اقدامات توسعه‌اي را براي دستیابی به آسايش و رفاه مردم انجام مي‌دهد اما بايد به اين نكته توجه كنيم كه توسعه يك سكه دو رو است و ممكن است هر دو طرف آن به نفع مردم نباشد.

سعيدي با اشاره به اينكه هزينه‌هاي سرسام‌آور سلامت که يكي از معضلات بزرگ مردم تا قبل از اجراي اين برنامه بود، اظهار كرد: عمده اين هزينه‌ها مربوط به بستري در بيمارستان‌ها بود، پرداخت هزينه‌هاي بستري از جيب مردم تا آغاز اجراي اين طرح حدود 60 درصد بود و در طي اجراي اين طرح قرار بر اين شد كه به كمتر از 30 درصد كاهش پيدا كند.

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت اضافه كرد: 54 درصد هزينه‌‎هاي بهداشت ودرمان كشوري مانند آمريكا كه داراي بالاترين سرانه بهداشتي و درماني است، توسط مردم پرداخت مي‌شود در صورتي كه كشور ما با اجراي این برنامه توانست هزينه‌هاي پرداختی توسط مردم را به كمتر از 9000 تومان كاهش دهد.

وي تصريح كرد: ضعف بنيه اقتصادي بيمارستان و پرداخت همراه با تاخير از سوي بيمه‌ها باعث شده بود که بیمارستان‌ها از نظر اقتصادي در مضيقه باشند همچنين بيمار زماني كه به بيمارستان مراجعه مي‌كرد تنها دغدغه بيماري نداشت بلكه نگران تهيه دارو و پرداخت هزينه آن نيز بود.

سعيدي افزود: قبل از اجراي اين برنامه شاهد افزايش روز به روز آمار سزارين‌ها در كشور بوديم و حتي ميزان سزارين، بيش از میزان استاندارد جهاني بود که با اجرای برنامه‌های فرهنگي و اقتصادي تلاش‌هايي شد تا آمار به حد معقولی برسد.

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت افزود: در مناطق محروم و حاشيه شهرهای بزرگ دسترسي مردم به خدمات پايين بود و به همين دليل بحث مقيم کردن پزشكان و متخصصان در مناطق محروم مطرح شد.

نبود متخصص در مناطق محروم، خلاء جدي در ارائه خدمات درماني

وي با بیان اینکه در حال حاضر متخصصان براي ارائه خدمات درماني در بيمارستان‌ها و اورژانس‌ها به صورت مقيم حضور دارند، گفت: نبود متخصص در مناطق محروم يك خلاء جدي در ارائه خدمات درماني به خصوص در بخش اورژانس بود و موجب از دست رفتن فرصت‌هاي طلايي درمان در بيماران مي‌شد.

سعيدي با اشاره به استقبال پزشكان و متخصصان از مقيم شدن در مناطق محروم افزود: تربيت پزشكان طب اورژانس يكي از راهكارهاي خوب براي حل مشكلات در بخش اورژانس است اما تعداد فارغ‌التحصيلان اين رشته هنوز كافي نيست.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت با بيان اينكه بيشترين ميزان بستري بيماران را در بيمارستان‌هاي دولتي شاهد بوده‌ايم، افزود: خدمات سرپايي عمدتا بيشتر در بخش خصوصي ارائه مي‌شد؛ براي ارائه خدمات سرپايي در بيمارستان‌های دولتی نيز سعي كرده‌‎ايم با ايجاد انگيزه در متخصصان مشكل را رفع كنيم.

وي تصريح كرد: فرسودگي و بافت قديمي بیمارستان‌ها، بيماران را هنگام بستري در این مراکز دچار ترديد مي‌كرد و به دليل امكانات اقامتي ضعيف بيماران تمايل داشتند در بخش خصوصي بستري شوند به همين دليل ارتقاء خدماتي هتلينگ در بيمارستان‌ها در اين طرح مدنظر قرار گرفت.

سعيدي در خصوص كتاب‌هاي تعرفه‌گذاري خدمات پزشكي در گذشته عنوان كرد: اين كتاب‌ها بومي كشور ما نبود همچنين خدمات جديد و نوين پزشكي در آن تعريف نشده بود به همين دليل بسياري از پزشكان تمايلي به استفاده از آن نداشته و برخی اوقات شاهد دريافت مبالغ غيررسمي توسط پزشكان بوده‌ايم.

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت ادامه داد: بي‌عدالتي كتاب‌هاي تعرفه‌گذاري نسبت به خدمات مختلف در گذشته و فقدان يكسان‌سازي خدمات پزشكي به نحو مطلوب از ديگر مشكلات اين كتاب‌ها بود.

وي با اشاره به تدوين كتاب ارزش‌گذاري نسبی خدمات سلامت افزود: يكي از مهم‌ترين مزاياي كتاب جديد اين است كه براي اولين بار در منطقه آسيا يك كتاب بومي براي تعرفه‌ها تدوين شده است و از ابتداي مهر سال جاري در خدمت بيمارستان‌ها قرار گرفته است.

سعیدی افزود: به هر حال به كتاب ارزش‌گذاری خدمات سلامت اعتراض‌هايي شده است اما اين كتاب نوپاست و نمي‌‌توان مدعي شد كه بي‌نقص است، كتاب عملا در مهرماه به صورت الكترونيك در بيمارستان‌ها اجرا نشده اما هنوز در حال تلاش هستیم كه تا 15 آبان ماه نتيجه‌گيري شده و مشخص شود به چه گروه‌هايي در اين كتاب اجحاف شده است.

بسته‌های پیشگیرانه طرح تحول نظام سلامت در آینده اجرا می‌شوند

وی تصريح كرد: هفت بسته خدماتي از ابتداي آغاز طرح اجرايي شده كه مربوط به درمان بوده اما بسته‌هاي پيشگيرانه نيز در آينده اجرا مي‌شود.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت با بيان اينكه شاه‌بيت مباحث تحول نظام سلامت كاهش ميزان پرداخت بيماران بستري است، عنوان كرد: بيماراني كه در حال حاضر در بيمارستان‌هاي دولتي بستري مي‌شوند كمتر از 10 درصد هزينه‌هاي بستري را پرداخت مي‌كنند و بيمارستان‌هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي مشهد كمتر از 9 درصد هزينه‌هاي بستري را از بيماران دريافت مي‌كنند.

وي اضافه كرد: بيماران روستايي، عشاير يا افرادي كه از شهرهايي با جمعيت كمتر از 20 هزار نفر و از طريق نظام ارجاع(پزشك خانواده) به بيمارستان‌هاي دولتي معرفي مي‌شوند تنها پنج درصد هزينه‌هاي بستري را در گذشته پرداخت می‌کرده‌اند اما با تدوين كتاب تعرفه‌گذاري اين ميزان به سه درصد و پرداخت هزينه‌هاي بستري توسط مردم به شش درصد كاهش یافته است.

سعيدي در خصوص مشكلاتي كه مانع از حضور پزشكان در مناطق محروم مي‌شد، خاطرنشان كرد: دريافتي پزشكان در مناطق محروم تقريبا با پزشكاني كه در شهر فعاليت مي‌كردند برابري داشت و مشكل دیگر این بود كه افراد آن مناطق وضعيت اقتصادي ضعيفي داشته و قادر به پرداخت حقوق بيمارستان و پزشك نیستند خوشبختانه در حال حاضر استقبال عمومي جامعه پزشكي به مناطق محروم افزايش يافته است.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت با اشاره به اجراي چند بسته تشويقي براي پزشكان و متخصصان مقيم در مناطق محروم افزود: ماندگاري پزشكان در مناطق كم‌برخوردار موجب كاهش هزينه‌هاي درمان توسط مردم مي‌شود چراكه بسياري از اين بيماران برای درمان مجبور به سفر مي‌شدند و اين امر هزينه‌هاي زيادي را به خانواده‌ها تحميل مي‌كرد.

وي يادآور شد: در حال حاضر 1500 پزشك متخصص در ايام تعطيل، عصر و شب در 380 بيمارستان كشور مشغول به فعاليت هستند.

سعیدی با بیان اینکه خدمات ويزيت در بيمارستان‌هاي دولتي ارزان‌تر است، تصريح كرد: در صورتي كه بيمارستان‌هاي دولتي خدمات سرپايي خود را افزايش دهند پرداخت هزينه‌ها توسط مردم كاهش پيدا مي‌كند كه اين امر مستلزم دو زيرساخت توسعه فضاهاي درمانگاهي و فعالیت تعداد بیشتری از پزشكان در خدمات سرپايي است.

فضای كلينك‌ها كافي نيست

وي اضافه كرد: تعداد بيماران سرپايي در بيمارستان‌هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزايش يافته اما فضاي كلينك‌ها كافي نيست و بايد مكان‌هايي را به آن‌ها اضافه كنيم به طور مثال در حال حاضر در حال افزايش خدمات تخصصي در درمانگاه شبانه‌روزي شهيد قانع واقع در ميدان استقلال با تعرفه دولتي هستيم.

سعيدي افزود: نوبت‌دهي براي درمانگاه‌ها از طريق سيستم متمركز اينترنتي اتفاق مي‌افتد اما براي بعضي ازمناطقي كه دسترسي به اينترنت ندارند نوبت‌دهي حضوري همچنان ادامه دارد.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت عنوان كرد: براي ارتقاء كيفيت هتلينگ بيمارستان‌ها سه ماه فرصت داده شده و در چند روز آينده مرحله اول اين بسته به پايان مي‌رسد، در دانشگاه علوم پزشكي مشهد هشت ميليارد تومان صرف بهسازي اتاق‌هاي بيماران در بيمارستان‌ها شده است.

وي با اشاره به اينكه در بخش هتلينگ بيمارستان كف‌سازي، نقاشي،‌ ترميم سرويس بهداشتي و … مطرح است، اضافه كرد: مرحله دوم ارتقاي خدمات هتلينگ در بيمارستان‌ها تا چند روز آينده آغاز مي‌شود كه مربوط به سيستم‌هاي تاسيساتي بيمارستان‌ها و خدمات محوطه‌سازي است و براي اجراي اين مرحله حدود 35 ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني شده است.

سعيدي خاطرنشان كرد: قبل از اجراي برنامه تحول نظام سلامت 54 درصد زايمان‌ها در كشور به صورت سزارين بود كه تقريبا رتبه دوم را در جهان داشته‌ایم اما بايد اين ميزان كاهش پيدا مي‌كرد و به همين دليل پزشكان و ماماها ترغيب شده‌اند تا افراد را به زايمان طبیعی بدون درد تشويق كنيم.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت بسته آخر تحول نظام سلامت را نظارت بر اجراي حسن انجام اين برنامه اعلام کرد و افزود: تيم‌هاي نظارتي گزارشات خود را ارائه مي‌كنند همچنين دراين راستا سامانه 1590 به صورت سراسري در اختيار بيماران براي بيان شكايات قرار گرفته است.

راه‌اندازی سامانه 1690 برای رسیدگی به تخلفات تعرفه‌ای

وي افزود: سامانه 1690 ظرف روزهاي آينده براي رسيدگي به تخلفات تعرفه‌‌اي راه‌اندازي مي‌شود.

سعيدي اضافه كرد: از آغاز اجراي طرح تاكنون مراجعات به درمانگاه‌هاي بيمارستاني پنج درصد افزايش يافته و از 133 هزار و 938 نفر در ماه در سال گذشته به 140هزار بيمار در ماه در سال جاري رسيده است.

افزایش 18 درصدی زایمان طبیعی در کشور

وي عنوان كرد: زايمان طبيعي نسبت به كل زايمان‌ها در آغاز طرح 65 درصد بود و در حال حاضر به 68 درصد افزايش يافته است و در واقع زايمان طبيعي با رشد 18 درصدي مواجه بوده است.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت اضافه كرد: آمار سزارين در كشور 54 درصد و در دانشگاه علوم پزشكي مشهد 38 درصد بود كه اين رقم در سال جاري به حدود 30 درصد در مشهد کاهش داشته است.

سعيدي در خصوص بستري بيماران در بيمارستان‌ها تصريح كرد: از 34 هزار بيمار در آغاز طرح به بيش از 35 هزار بيمار در هر ماه افزايش يافته است.

وي در خصوص اعتبارات طرح تحول نظام سلامت خاطرنشان كرد: مجموع اعتبارات اجرای این طرح تاكنون در دانشگاه علوم پزشكي مشهد حدود 46 ميليارد تومان بوده كه در بيمارستان‌ها توزيع شده، علاوه بر آن سه ميليارد تومان براي تقويت اورژانس هوايي استان نيز از سوي دولت كمك شده است.

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت عنوان كرد: تا پايان سال گذشته بيمارستان‌ها در سطح بازار و شركت‌هاي دارويي همچنين به پزشكان و پرستاران خود بدهي داشتند، در حال حاضر بيمارستان‌های دولتی با صرفه‌جويي در هزينه‌هاي خود مي‌توانند از بودجه اين طرح براي پرداخت بدهي‌هاي گذشته خود نيز استفاده كنند.

سعيدي با اشاره به اينكه اعتبارات تحول نظام سلامت بر طبق عملكرد است، اضافه كرد: هيچ كمبودي از نظر اعتباري در سطح دانشگاه مشهد مطرح نيست اما به نسبت اجراي هركدام از بسته‌هاي خدماتي بودجه در اختيار بيمارستان‌ها قرار مي‌گيرد.

وي گفت: در زمان قبل از اجراي طرح پرداخت مردم براي هزينه‌هاي بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد 23 درصد بدون احتساب هزينه‌هاي دارويي بود و در حال حاضر به كمتر از 9 درصد رسيده است.

كمتر از 10 درصد تلفن‌ها مرتبط با سامانه 1590است

مسوول دبيرخانه تحول نظام سلامت اظهار كرد: سامانه 1590 براي پاسخگويي به سوالات طرح تحول نظام سلامت راه‌اندازي شده اما اغلب تلفن‌هاي مردم در خصوص مشكلات دارويي است در صورتي كه سامانه 1490 براي پاسخگويي به مباحث دارويي راه‌اندازي شده است.

سعيدي افزود: در برنامه تحول نظام سلامت حجم كاري پرستاران افزايش يافته و از سوي وزارت بهداشت يك كمك تشويقي جزئي به پرستاران نیز شده است كه قطعا پاسخگوي خدمات آنان نبوده اما هدف وزارت بهداشت در مرحله اول خدمت به مردم است.

وي ادامه داد: در حال حاضر 7000 پرستار در استان وجود دارد اما مشكل بزرگ اين است كه كشور ما هنوز به استانداردسازي تعداد نيروهاي مورد نياز در يك بخش نرسيده است؛ به نظر مي‌رسد تعداد پرستار تنها ملاك نيست و بايد كيفيت خدمات، زمان‌سنجي آن و تعداد نيرو مدنظر قرار گیرد.

سعيدي گفت: در حال حاضر تدوين كتاب تعرفه‌گذاري بخش دولتي براي هر واحد خدمت در بیمارستان دولتی 8800 تومان و برای بخش خصوصي 38 هزار تومان تعیین کرده است.

وي افزود: در حال حاضر بخش خصوصي 4.2 برابر نسبت به بخش دولتي مي‌تواند تعرفه دريافت كند.

مسوول دبيرخانه برنامه تحول نظام سلامت در خصوص دريافت هزينه‌هاي غيررسمي توسط پزشكان، افزود: خوشبختانه استان ما جزء پاك‌ترين استان‌ها از این نظر در كشور محسوب مي‌شود و در طول سال گذشته هشت بیمار و در سال جاری حدود سه مورد شكايت مطرح شده است.

سعيدي عنوان كرد: بسته‌اي براي تجديد نسل در كشور در حال تدوين است كه از طريق معاونت بهداشتي اجرايي مي‌شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.