• سه‌شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۲۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68393

مناقشه بر سر تعداد طبقات در شورای شهر مشهد؛

برج‌های جنوب و شمال میدان شهدا 17 طبقه‌ای شد

شورای شهر1

مناقشات اعضاي شوراي شهر مشهد در خصوص پروژه برج جنوب منجر به كاهش تعداد طبقات اين برج از 19 به 17 طبقه شد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، چهل و سومين جلسه علني چهارمين دوره شوراي اسلامي شهر مشهد امروز ششم آبان ماه در تالار شورا برگزار شد که اولين دستور كار آن ادامه بررسي لايحه شهرداري در زمينه مجوز فروش پروژه برج جنوب بود كه اعضاي شوراي شهر در جلسه مورخ 29 مهر ماه به كليات آن راي مثبت داده بودند.

در ابتداي اين جلسه پيشنهاد يكي از اعضاي شوراي شهر در خصوص كاهش تعداد طبقات اين برج به دلیل وجود تجهيزات كافي آتش‌نشاني در صورت وقوع حادثه در طبقات بالاي اين برج عدم بررسی و نظر موافقان و مخالفان اعلام شد.

سيدصولت مرتضوي، شهردار مشهد در خصوص علت پیشنهاد 19 طبقه در لايحه شهرداري اظهار كرد: شهرداري مشهد بدهي‌هاي كلاني به بانك‌ها دارد و هر روز كه ديرتر اين بدهي‌ها تسويه شود، كنتور بانك سريع‌تر مي‌چرخد.

وي ادامه داد: سررسيد يكي از بدهي‌هاي ما به يكي از بانك‌ها فرا رسيده كه اگر زودتر تسويه مي‌كرديم مي توانستيم حدود 50 تا 60 ميليارد تومان سود كمتري به بانك بپردازيم.

مرتضوي خاطرنشان كرد: راه برون‌رفت از اين مشكل اين است كه دارايي‌هاي خود را به نقدينگي تبديل كنيم و از اين طريق بدهي‌هاي خود را بپردازيم.

شهردار مشهد با بيان اينكه اگر به قلبم مراجعه كنيد معتقدم نبايد اجازه انبوه‌سازي در شهر داده شود، افزود: با اين حال اگر راه‌هاي ميان‌بُري را نرويم، قادر به پرداخت بدهي‌ها نيستيم.

وي  پروژه برج جنوب را فرصتي دانست كه بايد از آن استفاده كرد و گفت:  اگر از اين فرصت استفاده نكنيم در جاي ديگري امكان استفاده از آن وجود ندارد.

مرتضوي با تاكيد بر اينكه مباحث ترافيكي در اين پروژه لحاظ شده است، خاطرنشان كرد: اجراي اين پروژه يكي از منطقي‌ترين راه‌ها براي كسب درآمد و پرداخت بدهي‌هاي شهرداري است و هرچقدر از تعداد طبقات اين پروژه كم كنيم از توجيه‌پذير بودن آن به لحاظ اقتصادي كاسته مي‌شود زيرا پروژه با 19طبقه  توجيه اقتصادي دارد.

سيدعبدالكريم جوادي، رئيس كميسيون امور اقتصادي، سرمايه‌گذاري و مشاركت‌هاي شوراي شهر در خصوص پيشنهاد مذكور اظهار كرد: كليات اين پروژه با احتساب 19 طبقه در صحن علني شورا به تصويب رسيده است و اكنون طرح اين پيشنهاد معنايي ندارد.

محمدرضا حسين‌نژاد، معاون معماري و شهرسازي شهردار مشهد نيز در خصوص اين پروژه عنوان كرد: طرح پروژه ميدان شهدا به لحاظ سرانه‌هاي مورد نياز توسط مشاور مورد بازنگري قرار گرفته و ميزان سطوح مورد نياز تعيين شده است. كه شهرداري بايد اين سطوح را تملك كند.

وي ادامه داد: كاهش تعداد طبقات پروژه از توجيه اقتصادي آن مي‌كاهد؛ اين‌گونه نيست كه به اين سادگي تعداد طبقات را كاهش دهيم زيرا در خصوص تعيين تعداد طبقات كار كارشناسي صورت گرفته است.

حسين‌نژاد با بيان اينكه با كاهش سطح اشغال پروژه مي‌توانيم از اين فضا براي زيباسازي ميدان شهدا استفاده كنيم، تصريح كرد: اجراي اين پروژه چشم‌انداز حرم را كاهش نمي‌دهد و تقاضا دارم اين پروژه كه به نفع شهر است به تصويب اعضاي شورا برسد.

مهدي ذاكرالحسيني، عضو شوراي شهر مشهد نيز با پيشنهاد كاهش تعداد طبقات پروژه برج جنوب مخالفت كرد.

مشکلات مالی مجوزی برای بلندمرتبه‌سازی نیست

حسنعلي اخلاقي اميري، رئيس كميسيون فرهنگي، اجتماعي و زيارت شوراي شهر مشهد در موافقت با كاهش تعداد طبقات اين برج اظهار كرد: مشكلات مالي بسياري در شهر مشهد وجود دارد كه از گذشته به ارث رسيده اما واقعيت اين است كه آيا مشكل مالي مجوزي براي ساخت يك برج 19 طبقه در فاصله يك كيلومتري از حرم مطهر است؟

وي ادامه داد: مي‌توانيم بلندمرتبه‌سازي را در فاصله معقول از حرم مطهر متمركز كنيم؛ به گفته معاون معماري شهردار تعيين تعداد طبقات اين برج براساس كار كارشناسي بوده است اما اين درحالي است كه بار اول تعداد طبقات آن 28 طبقه ذكر شد و پس از يك جلسه اين رقم را به 19 طبقه كاهش دادند؛ اين چه كارشناسي است كه در يك جلسه تعداد طبقات به اين شكل كاهش مي‌يابد.

با كاهش تعداد طبقات شهرداري متضرر مي‌شود

براتعلي خاكپور، ديگر عضو شوراي شهر نيز در مخالفت با پيشنهاد مذكور اظهار كرد: براي توسعه شهر و جلوگيري از مشكلات توسعه عرضي بايد توسعه عمودي داشته باشيم؛ اين پروژه ديد حرم را نمي‌گيرد و كاهش تعداد طبقات باعث مي‌شود شهرداري را متضرر كنيم و اين به اين معناست كه از يك فرصت طلايي، استفاده نقره‌اي كنيم.

علي‌اصغر نخعي‌راد، از ديگر اعضاي شوراي شهر در مخالفت با پيشنهاد كاهش تعداد طبقات برج جنوب اظهار كرد: ميدان شهدا طرح مصوب كميسيون ماده 5 را دارد كه بر اساس آن تعداد طبقات برج‌هاي اين ميدان بايد سه طبقه در زير زمين و هشت طبقه در روي زمين باشد.

وي با بيان اينكه احداث برج 19 طبقه مشكلاتي را براي مردم ايجاد مي‌كند، افزود: اگر مي‌خواهيم اينگونه رفتار كنيم بايد عنوان شوراي اصولگرا و ارزشي را از روي خود برداريم.

نخعي‌راد خاطرنشان كرد: در جلسات گذشته به بلندمرتبه‌سازي راي منفي داديم اين درحالي است كه تراكم بلندمرتبه سازي 400 درصد است و تراكم پروژه برج جنوب با احتساب 19 طبقه به 700 درصد مي‌رسد و اينكه گفته مي‌شود براي تعيين تعداد طبقات كار كارشناسي صورت گرفته در واقع اينگونه نيست.

آخرت خود را براي دنياي ديگران نمی‌فروشیم

مرتضوي، شهردار مشهد نيز در واكنش به اظهارات نخعي‌راد گفت: اگر بدانيم از قِبَل اجراي اين پروژه ضررري متوجه مردم مي‌شود زيربار اجراي آن نمي‌رويم زيرا نيامده‌ايم كه آخرت خود را براي دنياي ديگران بفروشيم.

وي با بيان اينكه بر اساس طرح توجيه اقتصادي پروژه برج جنوب، اين برج با 19 طبقه توجيه اقتصادي دارد، تصريح كرد: از سوي ديگر به پروژه ثامن الحجج(ع) در فاصله 500 متري حرم مطهر رضوي مجوز ساخت داده شده است در حالي كه برج جنوب در فاصله يك كيلومتري از حرم قرار مي‌گيرد.

مرتضوي ادامه داد: نگاه ما صرفا اقتصادي نيست در اين جا گفتمان اصولگرايي مطرح است كه در آن و هم حق مردم رعايت مي‌شود و هم درآمد هزينه مديريت مي‌شود؛ هيچ تعصبي در خصوص تصويب پروژه‌ها نداريم و اگر تصميم بگيريد اجرا نشود، آن را اجرا نمي‌كنيم.

در نهايت اعضاي شوراي شهر به كاهش تعداد طبقات اين برج از 19 به 17 طبقه راي دادند.

مصوبه بر خلاف شرع است

حجت‌الاسلام علي‌اصغر لطفي، عضو شوراي شهر پس از تصويب كاهش تعداد طبقات اظهار كرد: اين مصوبه بر خلاف منويات رهبري است و اگر خلاف منويات رهبري باشد خلاف شرع نيز هست.

شهردار مشهد نيز در پاسخ به اظهارات لطفي گفت: آقاي لطفي استفتاء كنند كه اگر اين مصوبه برخلاف منويات رهبري باشد هرگز حاضر به اجراي آن نخواهيم شد.

كليات لايحه شهرداري در زمينه مجوز فروش پروژه جنوب سه‌شنبه گذشته، 29 مهر ماه، در صحن علني شورا به تصويب رسيد كه براساس آن به شهرداري مشهد اجازه داده مي‌شود پروژه برج جنوب شامل زميني به مساحت 7175 مترمربع را واقع در ضلع جنوب ميدان شهدا و حدفاصل خيابان امام خميني(ره) و خيابان دانشگاه جهت احداث پروژه با كاربري اقامتي، تجاري، پاركينگ و دفاتر كار و سطح زيربناي 66 هزار و 99 متر مربع از طريق فراخوان عمومي در قالب فروش يا تهاتر واگذار كند.

بررسي لايحه شهرداري در خصوص مجوز پروژه برج شمال ديگر دستوركار جلسه امروز شوراي شهر بود كه كليات آن به تصويب اعضا رسيد و بر اساس آن به شهرداري مشهد اجازه داده مي‌شود كه اين پروژه را شامل زميني به مساحت 8040 متر مربع واقع در ضلع شمالي ميدان شهدا و حدفاصل خيابان شهيد هاشمي‌نژاد و آيت‌الله عبادي جهت احداث با كاربري تجاري، اقامتي، فرهنگي، پاركينگ، دفاتر كار و سطح زيربناي 75 هزار و 93 مترمربع از طريق فراخوان عمومي به فروش برساند.

مرتضوي، شهردار مشهد در خصوص پروژه برج شمال با بيان اينكه 85 درصد زمين اين پروژه تملك شده  و مطالعات آن انجام شده است.

احداث برج‌های جنوب و شمال، خیانت به امام رضا(ع) است

خليل موحدي محصل، عضو شوراي شهر در مخالفت با كليات اين پروژه اظهار كرد: شهر مشهد بدون هويت امام هشتم(ع) يك دشت بي‌هويت است؛ عرضه ميدان  شهدا يك مكان تاريخي است كه تجمعاتي را در آن داريم و زماني كه برج‌هاي 20 طبقه در اين عرصه ساخته مي‌شود بخشي از توجه مردم به اين برج‌ها جلب مي‌شود و اين امر خيانت به امام رضا(ع) است.

وي با اشاره به اينكه برخي از علما ايراداتي را به بلندمرتبه‌سازي در ميدان شهداي مشهد وارد كرده‌اند،  افزود: گفته مي‌شود طرح اين پروژه‌ها براساس كار كارشناسي ارائه شده اما كارشناسان وقتي مورد تائيد هستند كه علما آنان را تائيد كنند.

شهردار گذشته به مسائل دینی بی‌توجه بود

اين عضو شوراي شهر تصريح كرد: اگر قرار است روال مديريت شهري قبلي در شهر ادامه داشته باشد پس چرا مردم ما را انتخاب كرده‌اند؟ چرا مردم يك شهردار را كه به قول خودش اين همه به مردم خدمت كرده است كنار گذاشته‌اند؟ دليل اين مساله بي‌توجهي به مسائل ديني بود؛ يك بار هم به جاي اينكه به بانك‌ها اعتماد كنيم به خدا و قرآن اعتماد كنيد؛ براي تسويه بدهي‌ها خدا در رحمت خود را باز خواهد كرد.

محمدرضا ديمه‌كار، ديگر عضو شوراي شهر مشهد در خصوص پروژه برج شمال و در مخالفت با كاهش تعداد طبقات آن اظهار كرد: براي طرح جامع مشهد هزينه‌هاي بسياري را صرف كارشناسان و استفاده از نظرات كارشناسي آنان كرده‌ايم؛ مشاور طرح جامع و مطابق آن مشاور طرح تفصيلي بر پيشنهاد شهرداري در خصوص پروژه برج شمال و جنوب صحه گذاشته است.

كاش مردم از پشت پرده جلسات كميسيون‌ها باخبر شوند

وي ادامه داد: برخي از دوستان از اخلاق اسلامي صحبت مي‌كنند؛ آيا اخلاق اسلامي اقتضاء مي‌كند عملكرد مديران قبلي را زير سوال ببريم اين انصاف و عدل نيست؛ از مردم نظرسنجي كنيد ببينيم درباره مورد مديران قبلي چه مي‌گويند اي كاش مردم از پشت پرده جلسات كميسيون‌ها هم خبر داشته باشند.

اين عضو شوراي شهر مشهد گفت: همين دوستاني كه دم از مردم و نارضايتي آنان مي‌زنند بايد بدانند مصوبه تجاري‌هاي موقت، نارضايتي‌هاي بسياري را به دنبال داشت؛ بايد از كار سليقه‌اي خودداري كنيم و اميدواريم اعضاي شوراي شهر به اين لايحه راي مثبت بدهند.

محمود عامري‌فر، ديگر عضو شوراي شهر در مخالفت با لايحه شهرداري عنوان كرد: صحبت از كار كارشناسي مي‌شود؛ در حالي كه نظرات شهرداري گذشته كارشناسي نبوده است اين پروژه علاوه بر مشكلات بلندمرتبه‌سازي مشكل كمبود پاركينگ نيز خواهد داشت و تقاضا دارم اعضاي شوراي شهر از اين اتفاق ناميمون كه يك معضل در ميدان شهدا خواهد بود جلوگيري كنند و تعداد طبقات را كاهش دهند.

حجت‌الاسلام مجيد فاطمي ارفع، عضو شورای شهر، در مخالفت با تعداد طبقات پيشنهادي شهرداري اظهار كرد: كسي با كار كارشناسي مخالفت نيست اما اگر كارشناسي در حوزه مباني ديني نباشد با آن موافق نيستيم.

جنايت‌هاي گذشته در حال تكرار است

وي با بيان اينكه رهبري، امام جمعه، علما و نمايندگان مجلس نسبت به مرتبه‌سازي در مشهد ابراز نگراني كرده‌اند، افزود: در خصوص مرتبه‌سازي بايد به تذكرات علما دقت شود؛ همان‌هايي كه در نطق‌هاي انتخاباتي خود نسبت به شهرداري گذشته تند صحبت مي‌كردند اكنون طرفداري مي‌كنند و حالا جنايت‌هاي گذشته در حال تكرار است؛ اعضاي شوراي شهر به اين مساله فراتر از مسائل سياسي و جناحي خود نگاه كنند.

براتعلي خاكپور، ديگر عضو شوراي شهر در خصوص اين لايحه اظهار كرد: فضاي شهري تعريف دارد و نبايد براي اين مساله از مقام معظم رهبري هزينه كنيم.

آقايان خودتان را گول نزنيد

نخعي‌راد عضو شوراي شهر نيز در مخالفت با لايحه شهرداري اظهار كرد: مي‌گويند كارشناسي‌ها انجام شده است؛ آقايان خودتان را گول نزنيد؛ در نظر كارشناسي براي اين منطقه اجراي پروژه‌ها با هشت طبقه روي زمين تعيين شده است؛ هرجا دوستان مي‌خواهند كارشان پيش برود از عنوان كار كارشناسي صحبت مي‌كنند اما اينگونه نيست و كارشناسي انجام نشده است.

حجت‌الاسلام اخلاقي، رئيس كميسيون فرهنگي، اجتماعي و زيارت شوراي شهر پيشنهادي را در خصوص پروژه برج شمال مطرح كرد مبني بر اينكه كاركرد فرهنگي به كاركردهاي اين پروژه اضافه شود سه مسجد در اطراف اين دو برج وجود دارد كه پُر است؛ در 47 هزار متر اين دو پروژه احداث يك نمازخانه در نظر گرفته نشده و از اين امر غفلت شده است.

مرتضوي، شهردار مشهد نيز در پاسخ به اظهارات اعضاي شوراي شهر گفت: پروژه‌هاي ميدان شهدا در قالب بسته طراحي شده كه در اين بسته‌ها مباحث فرهنگي لحاظ شده است و اعضاي شوراي شهر نبايد به صورت انفرادي به اين پروژه‌ها نگاه كنند؛ نظر شورا براي ما ملاك است و به آن عمل مي‌كنيم.

الحاق کارکرد فرهنگی به پروژه ضدفرهنگ معنایی ندارد

موحدي، عضو شوراي شهر در مخالفت با پيشنهاد اخلاقي در خصوص الحاق كاركرد فرهنگي به پروژه برج شمال اظهار كرد: كاري كه خودش ضد فرهنگي است الحاق كاركرد فرهنگي به آن معنايي ندارد.

محسن انتظاري هروي، رئيس شوراي شهر نيز در واكنش به اظهارات موحدي گفت: خودمان بايد رعايت جلسه را بكنيم.

حجت‌الاسلام فاطمي ارفع، از ديگر اعضاي شوراي شهر نيز اظهار كرد: كاري كه اساسا ضد فرهنگي است لحاظ كردن كاركرد فرهنگي در آن مضحك است.

در نهايت اعضاي شوراي شهر به لايحه شهرداري در خصوص مجوز پروژه برج شمال با 17 طبقه راي مثبت دادند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.