• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۴۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68501

شهردار مشهد:

قرارداد الیت فسخ شد/بدهی ما به بانک‌ها محرمانه است

IMG_8922 copy

شهردار مشهد از فسخ شدن قرارداد شرکت الیت خبر داد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، سيدصولت مرتضوي امروز هفتم آبان ماه در نشست خبري پيرامون عملكرد يك ساله شهرداري مشهد در پاسخ به سوالي در خصوص پشت پرده قرارداد اليت با شهرداري عنوان كرد: با اين شركت تسويه حساب و حقوق آن را پرداخت كرده‌ايم و ديگر هيچ قراردادي با اليت نداريم و اكنون خود شهرداري متولي پارك حاشيه‌اي در شهر است.

حق اضافي به شرکت نفت پرداخت نمي‌كنيم

وي در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص آخرين وضعيت پروژه تقاطع غيرهمسطح شهيد گمنام پس از پذيرش حكميت استانداري از سوي شركت نفت اظهار كرد: عمليات اجرايي اين پروژه متوقف نيست و در چند جبهه در حال انجام است.

مرتضوي با بيان اينكه بازديد استاندار منجر به صورت‌جلسه‌اي شد، خاطرنشان كرد: امروز بعدازظهر جلسه‌اي با مسوولان شركت نفت خواهيم داشت.

شهردار مشهد با تاكيد بر اينكه حق اضافي به هيچ دستگاهي پرداخت نمي‌كنيم، افزود: مذاكرات با شركت نفت در چارچوب قوانين اتفاق مي‌افتد و اميدواريم اين پروژه تا پايان سال به بهره‌برداري برسد.

وي ادامه داد: در ابتدا بر اساس يك كارشناسي سه نفره مبلغ 14 ميليارد تومان براي پرداخت شركت نفت تعيين شد اما شركت نفت تقاضاي كارشناسي مجدد كرد كه پس از كارشناسي مجدد قيمت اعلام شده نجومي و مورد قبول شهرداري نبود و مقرر شد يك هيات هفت نفره قيمت جديد را اعلام كند اما اين امر مانع ادامه انجام عمليات اجرایي پروژه نيست.

مرتضوي در پاسخ به سوالي در خصوص ميزان بدهي شهرداري به بانك‌ها با بيان اينكه بدهي ما به بانك‌ها محرمانه است، اظهار كرد: بدهي ما به بانك‌ها زياد است و مانند سن بانوان محرمانه است محرم است و امکان دارد کم و زیاد بگوییم. انشاالله از معاون اقتصادي خواهيم پرسيد.

آستان قدس معبري را رايگان در اختيار شهرداري قرار نداده است

در پاسخ به سوالي در خصوص اظهارات اخير معاون حقوقي آستان قدس رضوي مبني بر اينكه خيابان‌ها و معابر مشهد موقوفه آستان قدس است و فروش آن‌ها توسط شهرداري خلاف شرع محسوب مي‌شود، اظهار كرد: آستان قدس هيچ معبري را رايگان در اختيار شهرداري قرار نداده است؛ طبيعي است كه ايشان در مباحث حقوقي حق اظهار نظر دارند اما در مباحث شرعي اظهار نظر را به اهلش واگذار مي‌كنيم.

وي ادامه داد: تعاملات ما با آستان قدس بسيار مطلوب است اگر اختلاف نظري بين مسئولان شهرداري و آستان قدس وجود داشته باشد، نظر توليت آستان قدس براي ما فصل‌الخطاب است و به آن عمل مي‌كنيم.
 
مرتضوي با بيان اينكه در مباحث حقوقي، بين شهرداري و ‌آستان قدس حساب‌هاي فراواني وجود دارد افزود: با آستان قدس حساب‌هاي في‌مابين داريم كه اين‌ها در يك فضاي منطقي حل مي‌شود و دعوا و مماشاتي نداريم.

شهردار مشهد در پاسخ به سوالي در خصوص انتقاد يكي از اعضاي شوراي شهر در خصوص وضعيت دفاتر پيشخوان شهرداري وعملكرد پليس ساختمان اظهار كرد: اعضاي شورا حق اظهار نظر دارند؛ اين دو دستگاه از ديرباز فعاليت مي‌كنند و نقاط قوت و نقاط ضعفي نيز دارند.

وي ادامه داد: از نقاط قوت دفاتر پيشخوان شهرداري اين است كه مراجعه مردم را به شهرداري كاهش داده است؛ طبيعي است هر كسي كه ديكته مي‌نويسد اشتباهاتي هم دارد؛ در شهرداري اصل بر كاهش اشتباهات و برخورد با خطاهاست.

مرتضوي با تاکید بر اینکه دستگاه‌هاي نظارتي ما برخوردهاي جدي را با خطاها انجام مي‌دهد، تصريح كرد: اراده ما در سالم‌سازي و تقويت نيروهاي پركار و برخورد با اموري است كه مخل آرامش مردم هستند.

تامين اعتبار براي بازسازي چهار بافت فرسوده

شهردار مشهد در پاسخ به سوالي در خصوص بازسازي بافت‌هاي فرسوده سطح شهر اظهار كرد: به استناد قانون دولت بايد تسهيلات و مشوق‌هاي لازم را براي اين امر آماده كند؛ اما همواره يكي از چالش‌هاي شهرداري همين تكاليفي بوده كه برعهده دولت‌هاست با اين حال شهرداري اقداماتي را انجام داده است.

وي با اشاره به تامين اعتبار براي بازسازي چهار بافت فرسوده خاطرنشان كرد: بازسازي بافت فرسوده پيرامون حرم در حال حاضر 52 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و عزم ما بر آن است كه با تبديل بخش دارايي‌هاي خود و افزايش مشاركت‌هاي مردمي بتوانيم در يك برنامه چهارساله شارستان، خيابان‌هاي شعاعي و ره‌باغ‌هاي اطراف حرم را به بهره‌برداري برسانيم كه در اين راستا زيرساخت‌هاي لازم از جمله آب، برق، گاز و تلفن فراهم شده است.

پيشرفت 59 درصدي بافت فرسوده عامل

مرتضوي با اشاره به پيشرفت 59 درصدي در بافت فرسوده عامل افزود: منابع لازم براي 50 درصد باقي‌مانده نيز فراهم و قطعاتي آماده شده است كه عرضه خواهد شد.

شهردار مشهد در خصوص بافت فرسوده ميدان شهدا با بيان اينكه 98 درصد تملكات اين بافت انجام و زيرساخت‌ها آماده شده است عنوان كرد: فراهم كردن زيرساخت‌ها از جمله آب، برق، گاز،‌ تونل انرژي و … در بافت‌هاي ميدان شهدا در حال انجام است؛ جبهه‌هاي مختلف كاري در تالار شهر گشوده شده و پروژه‌هاي اطراف ميدان شهدا از قبيل حوزه علميه، مساجد، فضاهاي فرهنگي و … رو به اتمام است.

وي با اشاره به اينكه پاركينگ ضلع شمال شرقي ميدان شهدا در حال احداث است، ابراز اميدواري کرد: بتوانيم در يك بازه زماني مشخص وضعيت ميدان شهدا را نجات دهيم.

مرتضوي در خصوص اماكن موجود در بافت‌هاي فرسوده شهر كه به عنوان ميراث فرهنگي ثبت شده‌اند اظهار كرد: اين مسئله يكي از چالش‌هاي فراروي شهرداري است؛ از ثبت اين املاك به عنوان آثار فرهنگي استقبال مي‌كنيم اما سازمان ميراث فرهنگي  اعتباري براي تملك، مرمت و نوسازي اين املاك ندارد و اين امر مطلوب نيست و دولت بايد راه برون‌رفت اين مشكل را پيدا كند.

شهردار مشهد در خصوص فرايند انتصاب وحيد جليلي به عنوان معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار گفت: سال‌هاست كه ايشان را مي‌شناسم و فرايند انتخاب به اين صورت است كه به وی پيشنهاد داده شد و ایشان پذیرفتند.

لفظ «حاشیه شهر» غلط است

مرتضوي در خصوص اقدامات انجام شده براي ساماندهي حاشيه شهر مشهد با بيان اينكه به كار بردن اصطلاح «حاشيه شهر» غلط است زيرا اين مناطق بالاخره جزو شهر هستند، اظهار كرد: به مساله حاشيه شهر از گذشته نگاه درستي نشده با اين حال مديريت شهري جديد در يك عمل انجام شده قرار گرفته و ظرف يك سال گذشته اقداماتي از قبيل ساماندهي كال دروي، ساماندهي كال كشف، تعريض و آسفالت معابر، احداث جوي و جداول، ساماندهي پساب خانگي، سنددار كردن اراضي قولنامه‌اي، ايجاد فرهنگسرا و مراكز فرهنگي،‌ ايجاد سوله‌هاي ورزشي، كمك به بهسازي و احداث مساجد، افزايش فضاي سبز و … انجام داده است.

آغاز عملیات اجرایی 10 کیلومتر از کمربند سبز شمالی

شهردار مشهد تصريح كرد: كمربند سبز شمالي به طول 42 كيلومتر و با 1990 هكتار مساحت در قالب چهار ناحيه طراحي شده كه عمليات اجرايي 10 كيلومتر آغاز شده است.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه «آیا در اولويت قرار گرفتن پروژه‌هاي نيمه تمام شهرداري باعث عدم آغاز پروژه‌هاي جديد نشده است؟» اظهار كرد: طبيعي است كه پروژه‌هاي نيمه‌تمام در اولويت قرار گيرد و اين اقدام با قدرت و قوت در حال انجام است اما اين امر به اين معنا نيست كه پروژه جديد شروع نشود و هر جا لازم باشد پروژه جديد را آغاز مي‌كنيم.

تخصيص 17 درصد از اعتبارات دولتي به خط يك قطار شهري

مرتضوي در خصوص وعده‌هاي دولت براي كمك به توسعه يك قطار شهري و زمان اتمام اين پروژه خاطرنشان كرد: در سفر هيات دولت وعده‌هايي در اين زمينه داده شد اما تاكنون مصوبه‌اي به دست ما نرسيده است و اميدواريم وعده‌هاي دولت محقق شود؛ با اين حال شهرداري تمام توان خود را براي اتمام اين پروژه به كار گرفته است.

شهردار مشهد تصريح كرد: تاكنون تنها 17 درصد از اعتبارات دولتي براي خط يك قطار شهري تخصيص يافته و پيگير تخصيص‌هاي بعدي هستيم و اميدوارم در اين زمينه به مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام نگاه شود.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص افزايش ناوگان اتوبوسراني در سطح شهر با بيان اينكه به شدت محدوديت منابع داريم، گفت: با اين وجود در حوزه خدمات عمومي به ويژه حمل و نقل با »خِسَت» برخورد نمي‌كنيم، افزود: به استناد قانون احداث زيرساخت‌هاي حمل و نقل عمومي از وظايف دولت است و بر اساس عرف معمول دولت بايد 82.5 درصد از قيمت تمام‌شده خريد اتوبوس را به شهرداري بپردازد اما در دو سال آخر عمر دولت قبل و در دولت جديد حتي يك دستگاه اتوبوس هم به شهرداري مشهد اختصاص داده نشده است.

مرتضوي با بیان اینکه از طرف ديگر خودروسازهاي داخلي امكان تامين اتوبوس را ندارند، عنوان کرد: سال گذشته با مصوبه شوراي شهر مقرر شد 100 دستگاه اتوبوس از خودروسازهاي داخلي خريداري كنيم و از مهرماه امسال ماهيانه 20 دستگاه اتوبوس تحويل شهرداري شود که تاكنون 20 دستگاه به شهرداري واگذار شده است.

شهردار مشهد اضافه كرد: دولت يا بايد خودروسازهاي داخلي را تقويت كند تا بتوانند نياز شهرداري را برطرف كنند يا حداقل تعرفه‌ها را براي ورود اتوبوس به حمل و نقل درون شهري صفر كند.

حمل و نقل عمومي مطلوب مردم نيست

وي با بيان اينكه سامانه حمل و نقل عمومي به ويژه ناوگان اتوبوسراني مطلوب مردم نيست و شرمنده مردم هستيم، گفت: با اين حال بضاعت ما اين است و اگر خودروسازهاي داخلي توان تامين اتوبوس‌هاي مورد نياز ما را داشته باشند، حاضريم از تمام پروژه‌ها بزنيم و به صورت دفعي اين اتوبوس‌‌ها را خريداري كند.

مرتضوي در پاسخ به سوالي در خصوص وضعيت منظر شهري مشهد و ناهماهنگي‌هاي موجود بين دستگاه‌ها با تائيد اين مساله خاطرنشان كرد: ماموريت رسيدگي به اين مساله را به معاونت‌هاي خدمات شهري، معماري و شهرسازي و فرهنگي سپرده‌ايم با اين حال بايد براي اين امر برنامه داشته باشيم.

شهردار مشهد با بيان اينكه متاسفانه تاكنون هيچ طرح مشخصي براي معماري ايراني اسلامي نداريم، ابراز اميدواری پس از تصويب طرح‌هاي جامع و تفصيلي طرح جامعي نيز براي منظر شهري داشته باشيم.

وي در خصوص اقدامات و برنامه‌هاي شهرداري براي افزايش ماندگاري زائر عنوان كرد: ايجاد فضاي فرح‌بخش‌، توسعه فضاي سبز، ايجاد پارك‌هاي موضوعي، احداث اقامتگاه‌هاي ارزان قيمت، بهبود عبور و مرور، بسترسازي براي تجارت ارزان و … از عواملي است كه مي‌تواند ماندگاري زائر را افزايش دهد و در اين راستا اقداماتي از قبيل احداث 30 هزار تخت ارزان قيمت را در دستور كار داريم.

نمره‌ام 20 نیست

شهردار مشهد در پاسخ به يكي از خبرنگاران كه از وي خواست به عملكرد يك ساله مديريت شهري نمره بدهد، افزود: وقتي محك ما در مقام مقايسه خون شهدا، ‌ايثار جانبازان و بزرگواري مردم باشد من هيچ وقت در طول عمرم راضي نخواهم بود و به خودم نمره 20 نمي‌دهم با اين حال تمام توان خود را به كار گرفته‌ايم تا كاري كنيم كه مردم راضي باشند؛ جمهوري اسلامي ايران مي‌طلبد كه مديران بيش از پيش تلاش كنند.

وي  در خصوص سرنوشت تشكيل ستاد ازدواج در شهرداري اظهار كرد: منتظريم ببينيم تصميمات بانك مركزي و ساير بانك‌ها چه خواهد بود.

حاضریم 50 درصد هزینه‌های جمع‌آوری معتادان را بپردازیم

مرتضوي درباره اقدامات شهرداري براي جمع‌آوري معتادان و متكديان، عنوان كرد: شهرداري هيچ‌گاه راسا وارد كار جمع‌آوري معتادان نشده زيرا اين اقدام از وظايف شهرداري نيست اما اگر دستگاه‌هاي متولي بتوانند اين اقدام را انجام دهند حاضر هستيم 50 درصد هزينه‌ها را تامين كنيم.

وي درباره بلندمرتبه‌سازي‌هاي اطراف حرم عنوان كرد: اين امر در چارچوب طرح‌هاي جامع پيرامون حرم انجام مي‌شود البته گاهي سرمايه‌گذاران تخلفاتي را داشته‌اند اما حدود 95 درصد پروژه‌هاي پيرامون حرم در چارچوب طرح است.

مرتضوي در خصوص توقف ساخت هتل هفت‌ستاره آبادگران در ارتفاعات جنوبي مشهد اظهار كرد: براي اين هتل هفت‌ستاره 362 هزار متر پروانه ساخت صادر شده بود كه به ازاي آن دستور اخذ تنها مبلغ 30 ميليارد تومان داده شده بود كه قرار بود 10 درصد اين مبلغ نقد و مابقي اقساط باشد به عبارت ديگر به ازاي هر متر تنها 80 هزار تومان دريافت مي‌شد كه با اين رقم حتي در روستاها نيز اجازه ساخت و ساز نمي‌دهند.

شهردار مشهد ادامه داد: فكر مي‌كنم احداث اين هتل خدمت به مردم نيست و نه تنها سرمايه‌گذاري نيست بلكه سرمايه‌سوزي است زيرا اين ارتفاعات از تنفس‌گاه‌هاي مشهد و متعلق به تمام مردم است.

وي با اشاره به اينكه امروز صبح جلسه‌اي با سرمايه‌گذار اين پروژه داشتيم، عنوان كرد: سرمايه‌گذار هيچ تقصيري ندارد؛ به ايشان گفتم تمام خسارت شما را پرداخت مي‌كنيم اما اجازه نمي‌دهيم آينده شهر به بهانه سرمايه‌گذاري به خطر بيفتد.

مرتضوی در پاسخ به سوالي در خصوص هزينه دو ميليارد توماني شهرداري براي برگزاري جشن‌هاي دهه مهدويت تصريح كرد: شهرداري در اين جشن‌ها حدود يك ميليارد تومان هزينه كرده كه صورت‌حساب آن‌ها مشخص است و رسانه‌ها مي‌توانند فهرست اين هزينه‌ها را از معاونت فرهنگي شهرداري مطالبه كنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.