• یکشنبه / ۱۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۲:۵۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68656

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان خبر داد

جابه‌جایی 14 ميليون تن كالا در جاده‌هاي خراسان رضوي

51

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های خراسان رضوی از جابه‌جايي‌14 ميليون تن كالا در جاده‌هاي  استان  در نيمه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، جواد وحدتي‌فر صبح امروز 11 آبان ماه در  نشست خبري که به مناسبت دهه ایمنی راه‌ها و مسئولیت‌های این سازمان برگزار شده بود، اظهار کرد: در زمينه جابه‌جايي كالا در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد افزايش داشته‌‌ايم كه سنگ آهن با 21 درصد و سيمان با 15 درصد بيشترين ميزان سهم كالاهاي جابه‌جا شده در اين مدت را به خود اختصاص داده‌اند.

وي افزود: سفرهاي كاميون در جاده‌هاي استان نيز نسبت به مدت مشابه چهار درصد افزايش و در بخش مسافري با جابه‌جايي 10 ميليون نفر در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد كاهش داشته‌ايم.

وحدتي‌فر با اشاره به افزايش سهم تردد ناوگان شهري در استان در سال‌جاري، تصريح كرد: سفرهاي اتوبوس 13 درصد كاهش يافته است.

واردات بیش از 27 هزار تن کالا از پایانه های مرزی

وي خاطرنشان كرد: در بخش بين‌الملل نيز 27 هزار و 534 تن كالا از چهار پايانه مرزي استان واردات صورت گرفته كه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در اين زمينه 23 درصد افزايش داشته‌ايم.

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان خراسان رضوی ادامه داد: كود سولفات با 16 درصد، انواع پنبه با 15 درصد و باتري كهنه با 11 درصد بيشترين كالاهاي وارداتي به استان بوده‌اند كه 72 درصد اين كالاها با ناوگان ايراني هشت درصد با ناوگان افغاني، 6 درصد با ناوگان تركمن و يك درصد با ناوگان تركيه صورت گرفته است.

وي با بيان اينكه در زمینه واردات و صادرات كالاها در سال گذشته، مرزهاي خراسان رضوي رتبه نخست كشور را به خود اختصاص داد، اضافه كرد: در سال گذشته 31 درصد از صادرات كشور از مرزهاي اين استان صورت گرفته است.

صادرات بیش از 967 هزار تن کالا

وحدتي‌فر گفت: در بحث صادرات در شش ماهه امسال 967 هزار و 334 تن كالا صادر شد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26 دصد كاهش داشته‌ايم، سيمان با 26 درصد، كابل با 6 درصد، سيب‌زميني 6 درصد، بنزين4 درصد و كاشي با 2 درصد ميزان كالاهاي صادراتي را به خود اختصاص داده ‌است.

وي از انجام 658 هزار و 577 تن ترانزيت ورودي در نيمه نخست امسال خبر داد و افزود: در اين زمينه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41 درصد افزايش داشته‌ايم و گوگرد با 32 درصد، انواع پنبه با 28 درصد، آلومينيوم 33 درصد و نخ پنبه با 36 درصد بيشترين كالاهاي ترانزيت ورودي خراسان رضوي بوده‌ است و در سال گذشته با 14 درصد ترانزيت ورودي رتبه سوم كشوري را به خود اختصاص داديم.

وحدتي‌فر درباره ميزان ترانزيت خروجي در نيمه نخست امسال نيز گفت: يك ميليون و 326هزار و 782 تن كالا آمار ما در اين زمينه است كه تا حدودي مشابه با ميزان ترانزيت خروجي سال گذشته بوده و روغن نباتي با 5 درصد، سنگ ساختماني با 3 درصد،‌انواع بنزين با 3 درصد، گوشت و اتومبيل سواري هر كدام با 2 درصد از جمله كالاهاي ترانزيت خروجي استان بوده است.

رتبه نخست خراسان رضوی در ترانزیت خروجی کشور در سال گذشته

وي  با اشاره به انجام 41 درصد ترانزيت خروجي كشور از مرزهاي خراسان رضوي در سال 92 و دارا بودن رتبه نخست كشوري در اين زمينه، اظهار كرد: مرز لطف‌آباد با سهم 44 درصدي ترانزيت خروجي و سهم 56 درصدي ترانزيت ورودي استان بيشترين ميزان ترانزيت در ميان ديگر مرزهاي استان را به خود اختصاص داده‌ است.

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان يادآور شد: در بحث صادرات مرز دوغارون با 58 درصد بيشترين سهم و پايانه مرزي سرخس با 78 درصد واردات بيشترين سهم را در اين زمينه‌ها در ميان مرزهاي چهارگانه استان داشته‌اند.

وي متوسط عمر ناوگان باري استان را 18 سال و متوسطه عمر ناوگان مسافري را 15.4 سال اعلام و اضافه كرد: 38 هزار نفر راننده باري و 9 هزار نفر راننده مسافري در بخش حمل و نقل جاده‌اي با 7 هزار ناوگان شخصي و 34هزار ناوگان عمومي مشغول به فعاليت هستند.

وحدتي‌فر از وجود 24 مجتمع خدماتي- رفاهي در جاده‌‌هاي استان و خدمات‌رساني به مسافران و رانندگان خبر داد و گفت: 10 مركز معاينه فني، 260 شركت فعال باربري و 132 شركت مسافربري در سطح استان فعاليت مي‌كنند.

وي با اشاره به فعاليت 12 انجمن صنفي مسافر و 17 انجمن صنفي كالا در استان گفت: 16 دوربين ثبت تخلف سرعت و 49 دوربين نظارت تصويري براي رصد جاده‌ها در استان وجود دارد.

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان خراسان رضوي با اشاره به سوانح رانندگي به عنوان آسيب‌هایي جبران‌ناپذير به توليد اقتصادي و ‌اجتماعي جامعه، افزود: مسئله ايمني و ارتقاي آن در جاده‌ها مسئله‌ای‌ عمومي است كه به يك دستگاه خاص مرتبط نيست و براي كاهش و ارتقاي آن بايد تمام نهادهاي حاكميتي و مدني و آحاد جامعه در راستاي ارتقاي فرهنگ ترافيك و ايمني تلاش كنند.

وي ادامه داد: در همين راستا «دهه ايمني راه‌ها و مسئوليت ما» از 14 تا 15 آبان ماه توسط كميسيون ايمني راه‌هاي كشور نامگذاري شد كه در اين زمان تعيين شده، هر دستگاه مسئوليت خاصي را بر عهده دارد.

وي در توضيح نام‌گذاري روزهاي «دهه ايمني راه‌ها و مسئوليت ما» اظهار كرد: 14 آبان ماه به عنوان روز فرهنگ و ايمني، ‌15 آبان روز امداد و نجات در راه ، 16 آبان روز آموزه‌هاي ديني و ايمني، 17 آبان سفر سالم با وسايل حمل و نقل عمومي، 18 آبان راه و خودرو ايمن، 19 آبان ماه دانش‌آموزان و ايمني، 20 آبان مشاركت مدني و ايمني، 21 آبان عابران پياده و ايمني، 22 آبان موتورسيكلت سواري ايمن، 23 آبان خانواده و ايمني، 24 آبان بهداشت جسم و روان و ايمني و 25 آبان به عنوان يادمان قربانيان سوانح رانندگي نامگذاري شده‌ است.

وحدتي‌فر از راه‌اندازی كميته ايمني حمل و نقل و سوانح رانندگي با هدف تعامل بين دستگاه‌هاي خدمت‌گذار و كاهش سوانح رانندگي در سطح استان خبر داد.

470 نفر در جاده های استان جان باختند

وي از وقوع 162 فقره تصادف منجر به فوت و جان باختن 470 نفر از هموطنان در اين حوادث در شش ماه نخست امسال در جاده‌هاي خراسان رضوي خبر داد و گفت: در اين مدت يك هزار و 640 فقره تصادفات جرحي صورت گرفته است.

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان خراسان رضوی تصريح كرد: محور نيشابور- سبزوار- كاهک  با 53 مورد تصادف منجر به فوت محور مشهد- چناران با 45 مورد، چناران- قوچان با 42 تصادف و محور باغچه- تربت‌حيدريه با 32 فوت بيشترين تعداد تلفات را در نيمه نخست امسال داشته‌اند.

وي با بيان اينكه ضعف در زيرساخت‌هاي جاده‌اي استان وجود دارد اما اين امر عامل تصادفات نيست، تصريح كرد: رفتارهاي انساني عامل اصلي اين حوادث است به گونه‌اي كه 25 درصد تصادفات بر اثر عدم توجه به جلو، 10 درصد بر اثر سرعت غيرمجاز، 19 درصد بي‌توجهي به مقررات، 11 درصد خستگي و خواب‌آلودگي و 13 درصد بر اثر انحراف به چپ اتفاق افتاده است..

وحدتي‌فر ادامه داد: 31 درصد تصادفات منجر به فوت استان در شب صورت گرفته و رانندگان خودروهاي سواري 49 درصد، راكبان موتورسيكلت 19 درصد، رانندگان وانت‌بار 16 درصد، رانندگان تريلي 13 درصد مقصران اين حوادث بوده‌اند.

آموزش بیش از 17 هزار راننده حمل و نقل عمومی

وي از آموزش 17هزار و 815 راننده حمل و نقل عمومي در شش ماهه نخست امسال توسط كميته ايمني خبر داد و گفت: بيشترين تعداد تخلف سرعت ثبت‌شده در خراسان رضوي مربوط به دوربين لحظه‌اي محور شيرآباد در مسير رفت قوچان به شيروان در شهريور ماه امسال بوده كه 4317 مورد تخلف سرعت توسط اين دوربين به ثبت رسيده است.

مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان اظهار كرد: 81 مدرسه در حاشيه جاده‌هاي استان براي آموزش گذربان مدرسه در بحث آموزش‌هاي رفتاري دانش‌آموزان در جاده‌ها شناسايي  شده‌اند.

وي ادامه داد: در 55 مدرسه نيز ايمن‌سازي فيزيكي با عنوان ضرورت‌هاي ايمني مدارس حاشيه راه‌ها مثل نصب تابلوها، گاردريل و علائم افقي و عمودي در طول محور منتهي به مدرسه در حاشيه راه‌ها صورت گرفت.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.