• پنجشنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۲:۲۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68751
  • خبرنگار : 50045

موسوي لاري:

اصلاح‌طلبان بايد "يك صدا" داشته باشند

IMG_0716

وزير كشور دولت اصلاحات گفت: اصلاح‌طلبان بايد در صحنه سياسي كشور يك صدا داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمين عبدالواحد موسوي لاري كه شب گذشته در نشستي با فعالان سياسي اصلاح‌طلب مشهد در محل حسينيه ابوالفضلي سخن مي‌گفت، در ادامه اظهار كرد: ما در برابر خود دو تابلوي سال 84 و سال 92 را داريم كه در سال 84 با چند كانديدا حضور پيدا كرديم و در سال 92 اختلافات را كنار گذاشته و حول محور يك كانديدا به اجماع رسيديم.

وي ادامه داد: نتيجه عملكرد ما در سال 84 به وجود آمدن دولت اصولگرايي بود كه خودمان به آن بيشترين نقدها را داشتيم و حالا اين به عهده خود ماست كه الگوي سال 84 را اجرايي كنيم يا الگوي سال 92 را.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز اظهار كرد: بايد در صحنه‌هاي سياسي آينده از سطح خواسته‌هايمان پايين‌تر بياييم و با همكاري كامل به سمتي برويم كه براي ما نتيجه در برداشته باشد.

موسوي لاري تصريح كرد: ما بنا نداريم كه احزاب را تعطيل كنيم و بلكه معتقديم كه اين احزاب بايستي تقويت شود، اما از طرف مقابل نيز وقتي كلمه اصلاح‌طلب را به كار مي‌بريم، منظور ما مجموعه‌اي از اصول است كه نبايد خدشه‌دار شود.

وزير كشور دولت اصلاحات در ادامه عنوان كرد: براي انتخابات پيش رو بايستي جمعي شامل چهار گروه در هر استان و شهر شكل بگيرد تا همگي بتوانند ما را در جهت نيل به اهدافمان ياري كنند.

وي افزود: گروه اول شامل نمايندگان اصلاح طلب ادوار مجلس هستند، گروه دوم مديران اصلاح‌طلب ادوار مختلف،‌گروه سوم شخصيت‌هاي مستقل فرهنگي  و گروه چهارم نيز شخصيت‌هاي تاثيرگذار هر منطقه كه مي‌توانند بر روي اقشار مختلف مردم تاثيرگذار باشند و ما را به نتيجه برسانند.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز با بيان اينكه به رسميت شناختن احزاب به معناي به رسميت شناخته شدن اختلاف سليقه است، اظهار كرد: ما مطمئنيم كه دگم‌انديشي در جامعه ره به جايي نمي‌برد، حال مي‌خواهد در اردوگاه اصلاح‌طلبان باشد يا در اردوگاه اصولگرايان.

موسوي‌لاري تصريح كرد: ما قرائت‌هاي مختلف از مسائل سياسي و اجتماعي را زير چتر قانون اساسي به رسميت مي‌شناسيم و معتقديم كه هيچ مجموعه‌اي نبايد كار خود را تعطيل كند بلكه بايستي فعاليت‌ خود را گسترش دهد و استانداردهاي خود را بالا ببرد.

وي خاطرنشان كرد: ما در خراسان نيز بايد يك خروجي داشته باشيم، زيرا ما يك جريان واحد داريم و از اين جريان بايستي يك صدا بيرون بيايد.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز با بيان اينكه حق مطلق دانستن خود و نفي ديگران مشكلي است كه جوامع اسلامي را بسيار آزار داده است، اظهار كرد: اصلاح‌طلب كسي است كه چتر قانون را پذيرفته و كارنامه مشخصي از عملكرد ارزشمند دارد و به آن افتخار مي‌كند و امروز ما در شرايطي هستيم كه صداي واحد اصلاح‌طلبان، هواداران و دوستداران ما را خوشحال خواهد كرد.

موسوي لاري  در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه همواره اين سوال مطرح است كه چرا 50 سال پس از پيامبر گرامي اسلام واقعه عاشورا اتفاق افتاد، عنوان كرد: نمي‌توان باور كرد كه اتفاقي به اين عظمت محصول وقايع چند ماهه باشد و بايد پذيرفت كه چنين اتفاقي نياز به مقدمه‌چيني‌هاي چندساله دارد.

وزير كشور دولت اصلاحات گفت: ريشه اصلي اين مساله در چندسال پاياني حكومت اميرالمومنين(ع) شكل مي‌گيرد، زيرا پس از جنگ صفين عده‌اي از اردوگاه امير المومنين(ع) با بيان اينكه چرا ايشان سازش را پذيرفت و حكميت را قبول كرد از ايشان جدا شدند و لقب خوارج را به خود اختصاص دادند.

وي با بيان اينكه همين جريان با تفسير غلط از مقوله ايمان پايه‌گذاريك جريان فكري شد، عنوان كرد: در ابتدا سوال آنان اين بود كه ايمان چيست و در پاسخ به اين سوال معتقد شدند كه ايمان عمل كامل به فرايض و اجتناب كامل از محرمات است.

عضو مجمع روحانيون مبارز خاطرنشان كرد: اين گروه در ادامه معتقد شدند كه هرکس گناه كرد كافر است و هر كافري شايسته مرگ و مي‌توان با آن مبارزه كرد و اين اصل، اصلي شد كه بسياري از مباني اين گروه بر پايه آن نهاده شد و در نتيجه مكتب خشونت‌بار خوارج شكل گرفت.

موسوي لاري تصريح كرد: شاخص اصلي خوارج اين بود كه جز خود ديگران را كافر مي‌دانستند و معتقد بودند كه شايسته مرگ هستند و در همين راستا بود كه يكي از ياران امير المومنين(ع) را به اين جرم كه ايشان را كافر نمي‌دانست سر بريدند و شكم همسر باردارش را نيز دريدند و فرزند او را نيز كشتند و سپس مادر را هم سر بريدند.

وزير دولت كشور اصلاحات عنوان كرد: پايه جريان تكفيري با يك تفسير غلط از ايمان شروع شد و 400 سال نيز به صورت يك حكومت حاشيه‌اي به حيات خود ادامه داد.

وي افزود: در طرف مقابل نيز جرياني به وجود آمد كه مرجئه نام داشت و برخلاف خوارج معتقد بود كه هر انساني مي‌تواند گناه كند و بعدا توبه كند و از گناهانش بري شود و به همين دليل اين فرقه مورد حمايت حكومت‌هاي اموي و عباسي قرار گرفت، زيرا پوششي بود براي جنايت‌ها و مشكلاتي كه آنها به وجود مي‌آوردند.

موسوي لاري خاطرنشان كرد: بعضي از نويسندگان شيعي مي‌گويند پس از حوادث فتنه خوارج تقريبا قاطبه مسلمانان انديشه ارجاء را پذيرفتند و جامعه اسلامي در شرايطي قرار گرفت كه از يك سو با خشونت خوارج و از سوي ديگر با بي‌مبالاتي مرجعه روبه‌رو بود و در نتيجه جامعه به دو قطب خارجي و مرجعه تقسيم شد.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز اظهار كرد: نهايتا براثر اين دو انديشيده جامعه اسلامي از آنچه كه بايد مي‌بود فاصله گرفت و از محتوا خالي شد  و جرياني به نام حشويه جمعي از توده‌هاي ناآگاه و بي‌خرد جامعه بودند نيز به وجود آمدند كه صرفا به ظاهر قرآن و سنت عمل مي‌كردندو از به كار گرفتن عقل سر باز مي‌زدند كه اين گروه نيز در تغيير فضاي جامعه و تهي كردن آن از معنا نقش داشتند.

قيام امام حسين(ع) قيام بر عليه انحراف بود

وزير كشور دولت اصلاحات گفت: فاجعه عاشورا نتيجه فعل و انفعالات اين چنيني جامعه است و قيام امام حسين(ع) براي بازگرداندن جامعه به مسير واقعي آن و دور كردن امت اسلامي از انحراف صورت گرفت.

وي ادامه داد: امروز نيز جريان تكفير در برابر جريان سكولار قرار دارد و در واقعه اگر ما مي‌خواهيم جلوي سكولاريسم را بگيريم بايد با جريان تكفير نيز مبارزه كنيم.

موسوي لاري اظهار كرد: امروز براي داعش شيعه و سني فرقي نمي‌كند و ما شاهد هستيم كه سني‌ها آن مانند شيعه‌ها سر مي‌برند و مثلا در خصوص فلسطين معتقدند كه در آنجا بايد نخست حماس را نابود كرد و سپس به سراغ اسرائيل رفت.

عضو مجمع روحانيون مبارز خاطرنشان كرد: تمام كساني كه فكر مي‌كنند حق مطلق هستند  و سايرين را باطل مطلق مي‌دانند سرانجام به اين منزل مي‌رسند.

وزير كشور دولت اصلاحات تاكيد كرد: تمام دلسوزان جامعه بايد در مقابل هر دو جريان حضور داشته باشند و چنان در مقابل تكفيري‌ها و خشونت طلبان موضع بگيرند كه در برابر سكولارها موضع مي‌گيرند و براي نجات اسلام اصيل لازم است كه اين دو تيغه قيچي را از بين برد.

وي افزود:اميدواريم كه تحمل در گذشته براي حركت در آينده چراغ راه كساني باشد كه دل در گروي اهل بيت(ع) دارند.

موسوي لاري در بخش ديگري از سخنانش تصريح كرد: ما معتقديم جريان اصلاحات در اين نظام ريشه دارد و اين ريشه از پيش از انقلاب و در جريان مبارزات انقلابي آغاز شده است و در مراحل مختلف انقلاب اسلامي ديده شده است.

عضو مجمع روحانيون مبارز تصريح كرد: ما بايستي جمهوريت و اسلاميت را در كنار يكديگر به پيش ببريم، زيرا اين دو از يكديگر جدا نيستند و تمام مباني نظام ما نيز بدون راي مردم شكل نمي‌گيرد.

به هشت سال دولت اصولگرايي انتقاد جدي داريم

وزير كشور دولت اصلاحات گفت: با قرائتي كه جمهوريت و اسلاميت را در راستاي يكديگر مي‌داند كارنامه اصلاح‌طلبان مشخص و قابل ارائه است و ما تلاشمان را كرده‌ايم كه تا حد امكان در اين زمينه  موفق باشيم.

وي با بيان اينكه اصلاح‌طلبان به صورت جدي به هشت سال دولت اصولگرايي انتقاد دارند، عنوان كرد: ما انتقاداتمان را بدون تكفير بيان مي‌كنيم و معتقديم كه اين امكان وجود داشت كه كارهاي بهتري انجام شود تا ما شاهد اختلاس‌هاي سه هزار ميلياردي و يا فشارهاي مختلف بر كشور نباشيم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.