• پنجشنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۰۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68768

در نشست خبری معاون استاندار تشریح شد؛

وضعیت بودجه، اشتغال، تورم و ... در خراسان رضوی

ISNA8746 copy

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي از تخصيص 90 درصد از اعتبارات پروژه‌هاي ملي استان در سال‌ جاري خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، رضا جمشيدي پيش از ظهر امروز 15 آبان ماه در نشست خبري اظهار كرد: مجموع اعتبارات 131 پروژه تعهد شده سال‌هاي 93  و 94 خراسان رضوي 722 ميليارد تومان است كه از اين ميزان 550 ميليارد تومان مربوط به پروژه‌هاي سال 93 و 172 ميليارد تومان مربوط به پروژه‌هاي سال 94 است.

وي تعداد پروژه‌هاي سال 93 را 180 و پروژه‌هاي سال 94 را 23 طرح اعلام و اضافه كرد: بخش حوادث با 32 پروژه، بخش توازن منطقه‌اي با 28 پروژه، فصل تربيت بدني با 20 پروژه و فصل انرژي با 19 پروژه بيشترين پروژه‌هاي استان را به خود اختصاص داده‌اند.

جمشيدي گفت: از نظر اعتباري بيشترين اعتبار به فصل مسكن و عمران شهري و روستايي با بيش از 219 ميليارد تومان و سهم30 درصدي از كل اعتبارات مربوط مي‌شود و پس از آن فصل حمل و نقل با 145 ميليارد تومان، منابع آب با 150 ميليارد تومان و انرژي با 184 ميليارد تومان بيشترين سهم را در ميزان اعتبارات به خود اختصاص داده است.

وي يادآور شد: 90 طرح اقتصادي با 6 هزار و 700 ميليارد تومان، 1.2 ميليارد دلار و 415 ميليون يورو اعتبار، مجموع تعهداتي است كه شركت‌ها براي سرمايه‌گذاري در ايجاد طرح توسط خود و يا با مشاركت بخش خصوصي در خراسان رضوي وعده داده‌اند.

جمشیدی با بيان اينكه پروژه‌هایي كه در سفر رياست جمهوري در استان مصوب شده مندرج در قانون بودجه سال 93 بوده، تصريح كرد: معاونت رياست جمهوري تخصيص اين پروژه‌ها را به طور صد درصدي اعلام كرده‌است.

وي با اشاره به تقسيم‌ پروژه‌هاي استان به سه دسته ملي، پروژه‌هاي ملي استاني شده و ساير پروژه‌ها، اظهار كرد: در مورد پروژه‌هاي ملي، تخصيص حداقل 90 درصد اعتبار به خزانه كشور ابلاغ شده، اين پروژه ها شامل 39 طرح ملي است كه براساس ابلاغيه اعتبارات در اختيار وزارت خانه‌ها و سازمان‌ها قرار مي‌گيرد.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي با اشاره به اجراي هشت پروژه در قالب پروژه‌هاي ملي استاني شده در خراسان رضوي، گفت: مبلغ اعتبار اين پروژه‌ها در قانون بودجه تعريف و تخصيص به طور صد درصدي در نه ماهه امسال تعيين شده است، اين طرح‌ها شامل آب‌رساني به تربت‌جام، آب‌رساني به تربت‌حيدريه، آب‌رساني به مشهد از سد ارداك، آب‌رساني از سد دوستي به  مشهد، ساختمان سد ارداك، ايجاد تاسيسات فاضلاب سبزوار، مطالعه و سازماندهي رودخانه‌هاي مرزي خراسان رضوي و احداث بيمارستان خليل‌آباد مي‌شود.

وي گفت: ساير پروژه‌هاي استان شامل طرح‌هايي است كه نياز به ابلاغ اعتبار داشته و شامل موضوع زيارت با اعتبار 12 ميليارد تومان، مسائل مرتبط با حوادث با 30 ميليون تومان اعتبار و توازن منطقه‌اي با ده ميليارد تومان اعتبار است كه بودجه زيارت ظرف چند روز آينده ابلاغ خواهد شد.

جمشیدی ادامه داد: اعتبار 32 پروژه‌ فصل حوادث كه نيازمند 30 ميليارد تومان اعتبار است هنوز ابلاغ نشده و تخصيص اعتبار توازن منطقه‌اي براي 28 پروژه در اين بخش ظرف يك يا دو هفته آينده صورت مي‌گيرد.

تعهدات سفر هیات دولت عملی شد

وي خاطرنشان كرد: از مجموع تعهدات سفر رياست جمهوري به استان تنها تخصيص 42 ميليارد تومان اعتبار براي بخش‌هاي زيارت و حوادث باقي مانده است و مابقي اعتبارات مربوط به سفر، ابلاغ و مبادله شده است كه در پروژه‌هاي ملي تخصيص 90 درصدي و پروژه‌هاي ملي استاني شده نيز تخصيص 100 درصدي اعتبار داشته‌ايم و از اين نظر تعهدات دولت عملي شده است.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي درباره آخرين وضعيت بودجه استان نیز گفت: در حال حاضر مجموع اعتبارات جاري و عمراني استان970 ميليارد تومان است كه از اين ميزان 308 ميليارد تومان اعتبارات هزينه‌اي و 662 ميليارد تومان اعتبارات عمراني است.

وي ادامه داد: از مجموع اعتبارات هزينه‌اي 148 ميليارد تومان مربوط به بخش حقوق است كه 80 درصد آن تخصيص يافته و 160 ميليارد تومان مربوط به ساير هزينه‌هاست كه از اين ميزان نيز 60 درصد تخصيص اعتبار صورت گرفته است.

جمشیدي عنوان کرد: در بخش عمراني 410 ميليارد تومان از اعتبارات معادل 61.9 درصد تخصيص يافته است،‌ بخش عمراني شامل سه بخش پيوست قانون، طرح‌هاي ملي استاني شده و اعتبارات ماده 180 برنامه پنجم است.

وي افزود: 355 ميليارد تومان از مجموع اعتبارات عمراني مربوط به پيوست قانون است كه در 9 ماهه امسال 73.4 درصد آن تخصيص يافته و در بخش طرح‌هاي ملي استاني شده نيز 134 ميليارد تومان آن تخصيص 83 درصد داشته است.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي اظهار كرد: در اعتبارات ماده 180 برنامه پنجم در قانون بودجه، اختصاص 209 ميليارد تومان اعتبار به استان درج شده كه اين ميزان در حال ابلاغ بوده و 169 ميليارد تومان مربوط به پروژه‌هايی با ماهيت استاني و 40 ميليارد تومان پروژه‌هايی با ماهيت ملي است كه در حال حاضر 103 میلیارد تومان از 169 ميليارد تومان با ميانگين تخصيص 22.8 درصدي ابلاغ شده است.

وي همچنين از ابلاغ اعتباري معادل 19 ميليارد و 400 ميليون تومان از محل جرائم رانندگي به استان خبر داد و گفت: اين مبلغ سهم شهرداري‌ها بوده كه احتمال افزايش آن تا پايان سال وجود دارد و تخصيص آن در ميان شهرداري‌ها به نسبت وقوع جرايم در شهرها است.

جمشیدي ميزان درآمدهاي اختصاصي سازمان‌هاي استان را 6 ميليارد و 900 ميليون تومان اعلام و اضافه كرد: در نه ماهه امسال 75 درصد اين ميزان تخصيص مي‌يابد.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به وضعيت تورم،‌ اشتغال و بازرگاني استان اشاره كرد و گفت: در زمينه اشتغال نرخ بيكاري در بهار 93 در استان 10 درصد و در كشور 10.7 درصد بود، اين نرخ در تابستان 93 كاهش يافته و در خراسان رضوي به 9.2 درصد و در كشور به 9.5 درصد رسيده است.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي ادامه داد: نرخ مشاركت اقتصادي استان و كشور در بهار 93 به ترتيب 39.7 و 37.1 درصد بوده كه اين نرخ در تابستان به ترتيب به 39.2 و 37.2 درصد رسيده است.

تعداد جمعیت آماده به‌کار در استان بالاتر از میانگین کشوری است

وي با بيان اينكه در خراسان رضوي تعداد جمعيت آماده به كار حدود 2 درصد بالاتر از جمعيت كشوري است، تصريح كرد: نرخ مشاركت اقتصادي براساس تقسيم تعداد شاغلين و بيكاران ده سال به بالا بر تعداد جمعيت ده سال و بيشتر به دست مي‌آيد.

نرخ تورم استان 15.9 درصد است

جمشیدي با بيان اينكه تورم در ماه‌هاي اخير روندي نزولي در كشور و استان داشته، گفت: در مهرماه سال 92 نرخ تورم كشور حدود 36.2 درصد و نرخ تورم استان حدود 40 درصد بود كه اين ميزان در مهرماه امسال در كشور به 19.1 و در خراسان رضوي به 15.9 درصد رسيده است.

وي ادامه داد: از سال گذشته تاكنون نرخ تورم در خراسان رضوي به كمتر از نصف كاهش يافته و كاهش نرخ تورم به طور قطع موجب افزايش در وضعيت بيكاري مي‌شود اما با وجود افزايش نسبي بیکاری در استان مديريت‌هاي لازم صورت گرفته است.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي درباره وضعيت بازرگاني استان و ميزان صادرات در 7 ماهه امسال نیز گفت: صادرات استان در اين مدت از نظر وزني يك ميليون و 334 هزار تن بوده كه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 10 درصد افزايش داشته است.

وي خاطرنشان كرد: از نظر ارزشي ميزان صادرات يك ميليارد و 5 ميليون دلار بوده كه نسبت به دوره مشابه 4 درصد افزايش داشته است.

جمشيدي گفت: با توجه به تورم نسبتا شديد در سال گذشته در آغاز امسال، صادرات نسبت به فروردين سال گذشته 18 درصد رشد منفي داشت اما كاهش تورم در سال‌جاري باعث افزايش نسبي قدرت رقابت شد.

وي يادآور شد: در بحث واردات نيز در هفت ماهه امسال 501 هزار تن واردات داشته‌ايم كه در اين زمينه نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 227 درصدي بوده‌ايم و به لحاظ ارزشي نيز ارزش واردات 297 ميليون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه 77 درصد افزايش يافته است.

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري خراسان رضوي دليل اصلي رشد واردات خراسان رضوي را تغيير در نوع حمل و بار گندم و نيز واردات كود از ديگر كشورها دانست.

وي با بيان اينكه ميزان صادرات در بازارچه‌هاي مرزي استان رشد قابل توجه‌اي داشته، گفت: از نظر وزني در هفت ماهه امسال 33 هزار تن و از نظر ارزشي 28 ميليون دلار از اين بازارچه‌ها كالا صادر شده كه به لحاظ ارزشي افزايشي 78 درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد بوديم.

جمشیدي برگزاري نمايشگاه توانمندي‌هاي استان در بازارهاي هدف در كشورهاي همجوار همچون افغانستان و تركيه را راهي موثر در راستاي توسعه و رشد صادرات خراسان رضوي دانست و گفت: در اين راستا در هفته آينده نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي با محوريت استان ما در شهر دوشنبه تاجيكستان برپا مي‌شود و برپايي نمايشگاه‌هايي در شهرهاي كابل، هرات و كشور قزاقستان نيز تا پايان سال در دستور كار است.

وي با اشاره به اجراي طرح سرشماري عمومي كشاورزي در استان نيز گفت: سرشماري از تمامي بهره‌برداران كشاورزي در استان زودتر از موعد  مقرر به پايان رسيد و تنها بخشي كه در اين سرشماري باقي مانده اطلاعات مربوط به بهره‌برداران غير ساكن است.

وي يادآور شد: بزرگترين سرشماري كشور از نظر حجم، وسعت و تعداد بهره‌برداران در خراسان رضوي انجام شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.