• دوشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-68958

20 تا 22 فروردین ماه 94؛

سومين كنگره بين‌المللي هيپنوتيزم باليني در مشهد برگزار مي‌شود

bz6iu3iussnbjav50o9r

سومين كنگره بين‌المللي هيپنوتيزم باليني و علوم وابسته با همكاري دانشگاه علوم پزشكي مشهد در تالار رازي تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، دكتر مهدي فتحي، دبير انجمن علمی هيپنوتيزم ايران صبح امروز 19 آبان ماه در نشست خبري كه برای اطلاع‌رسانی از جزییات کنگره در شهرك دانش سلامت برگزار شد، عنوان كرد: علت برگزاری كنگره در تهران اين است كه در كنگره‌هاي قبلي برخي از متخصصان امكان سفر به مشهد را نداشتند به همين دليل مكان كنگره به تهران انتقال پيدا كرد تا دسترسی به مکان کنگره آسان‌تر باشد.

وي با اشاره به اينكه در صورتي كه مشهد ظرفيت پژوهشی لازم را پيدا كند در دفعات بعدي كنگره در مشهد برگزار مي‌شود، افزود: در كشور ما بيشترين تعداد آموزش ديده درمانگر هيپنوتيزم نسبت به دنيا وجود دارد، بيش از 7000 درمانگر در خصوص آموزش هيپنوتيزم شامل گروه‌هاي پزشكي، دندان‌پزشكي، پرستاري، مامايي و روان‌پزشكي در کشور وجود دارد، بيش از يك سوم اين تعداد را پزشكان در حوزه‌هاي مختلف تشكيل مي‌دهند.

فتحي با بيان اينكه انجمن هيپنوتيزم 14 سال است كه به عنوان يك انجمن علمي فعاليت مي‌كند، اضافه كرد: انجمن علمي هيپنوتيزم ايران از جهت فرآيند درماني باليني و روان‌شناسي قطب انجمن هيپنوتيزم آسيا است.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران عنوان كرد: دانشگاه علوم پزشكي مشهد رتبه اول را در پژوهش‌هاي انجام گرفته براي انجمن هيپنوتيزم دارد.

وي تصريح كرد: در حال حاضر 700 نفر عضو اين انجمن هستند و انتخابات هیات امنای آن هر سه سال يك بار برگزار مي‌شود.

فتحي افزود: هيات مديره مركزي اين انجمن متشكل از دو روانپزشك، متخصص بيهوشي، روانشناس و … در تهران مستقر است اما مركزيت انجمن هيپنوتيزم در حوزه پژوهشي در مشهد قرار دارد، از نظر آموزشي به دليل وجود امكانات بيشتر در تهران زمينه‌های بیشتری فراهم است.

ميزان آشنايي و استفاده از هيپنوتيزم پايين است

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران عنوان كرد: علي‌رغم آموزش‌هايي كه در حوزه هيپنوتيزم شده در حوزه اجرا چندان تاثيري نداشته و ميزان آشنايي و استفاده از هيپنوتيزم پايين است.

وي با اشاره به اينكه هيپنوتيزم داراي ظرافت است و بايد درست انجام شود، عنوان كرد: هيپنوتيزم به دليل اينكه به مباحث رواني بيمار برمي‌گردد و جذب تصاوير در هيپنوتيزم مي‌تواند امري وقت‌گير باشد به همين دليل پزشكان بيشتر ترجيح مي‌دهند از دارو استفاده كنند زیرا زودتر نتيجه داده و شناخت کافی از عوارض آن دارند.

فتحي درمان هيپنوتيزم را براي تمام بيماري‌ها و افراد مناسب ندانست و افزود: 25 درصد از جمعيت كشور ما به درمان هيپنوتيزم خوب پاسخ مي‌دهند حدود 10 درصد آنان هيپنوتيزم نمي‌شوند و مابقي بينابين هستند كه اين امر با تشخيص‌هاي باليني مشخص مي‌شود.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران اظهار كرد: هيپنوتيزم خود‌به‌خود عوارضي ندارد اما در صورتي كه توسط فردي غيرمسلط انجام شده يا بر روي بيماري انجام شود كه داوطلب هيپنوتيزم درماني نيست ممكن است عوارض روحي و عوارض جسمي مانند سرگيجه و سردرد پس از هيپنوتيزم به وجود بيايد اما اين شيوه درماني خطرات جاني به دنبال ندارد.

وي با بيان اينكه اعتقاد به اينكه هيپنوتيزم يك حالت خوابگونه دارد يك غلط مصطلح است، ادامه داد: برخي افراد به هيپنوتيزم اصطلاح «خواب مصنوعي» مي‌دهند در صورتي كه هيپنوتيزم خواب و بيداري نيست و حتي بين آن‌ها نيز قرار ندارد بلكه حالتي از مغز است.

فتحي با اشاره به اينكه مغز دائما در حال تعويض حالت‌هاي خود است، گفت: مي‌توان هيپنوتيزم را براي فرد در حالت پیاده‌روی يا حتي وزنه‌برداري انجام داد.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران خاطرنشان كرد: بزرگترين آسيب به علم اين است كه روی آن تعصب داشته باشيم، هيپنوتيزم كليدي نيست كه تمام قفل‌ها را باز كند و درمان براي بيماري‌ها و افراد مختلف متفاوت است.

وي اظهار كرد: دو علم هيپنوتيزم و بيوفيدبك از سال‌های گذشته از قالب طب مكمل خارج شده و با وجود شواهد باليني زياد در طب كلاسيك قرار گرفته است.

رشته مستقلی برای تدریس هیپنوتیزم وجود ندارد

فتحي ادامه داد: اما هنوز در هيچ جاي دنيا رشته مستقلي به تدريس هيپنوتيزم اختصاص داده نشده و در واحدهاي فوق برنامه تدريس مي‌شود، در ايران به عنوان واحد فوق برنامه تدريس نمي‌شود به همين دليل در انجمن‌ها به آموزش اين درمان مي‌پردازند.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران افزود: يك آسيب عمده به هر علمي درست نشان ندادن آن است مانند تصويري كه ما از هيپنوتيزم در سريال‌ها يا تبليغات تلويزيوني مي‌بينيم، در عمل فردي كه هيپنوتيزم شده قضاوتش مختل نمي‌شود بلكه معلق مي‌ماند.

وي اظهار كرد: در صورتي كه از هيپنوتيزم در روان‌پزشكي قانوني نيز استفاده شود باعث بیان موضوعاتی از سوی فرد می‌شود که در مورد آن مقاومتي ندارد اما در حالت هوشيار نمي‌تواند در خصوص آن صحبت کند، هيپنوتيزم مي‌تواند دفاع‌هاي رواني فرد را تحت تاثير قرار دهد.

فتحي  اضافه كرد: اعتراف با استفاده از روش درماني هيپنوتيزم از نظر علمي رد شده اما از نظر عملي كسي با هيپنوتيزم اعتراف مي‌كند كه خودش خواستار بیان آن مطالب باشد.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران با بيان اينكه هيپنوتيزم كاربردهاي زيادي دارد در خصوص موارد عدم كاربرد  افزود: قطع ارتباط فرد با واقعيت افسردگي آندوژنيك از نوع شديد و اختلالاتي مانند عقب‌ماندگي ذهني كه منجر به نبود قدرت تفسير در مغز مي‌شود از جمله موارد عدم كاربرد هيپنوتيزم است.

وي گفت: همچنين بيماراني كه دچار اختلال شخصيت مرزی يا وسواس فكري هستند هيپنوتيزم آنان سخت و همراه با محدوديت است.

فتحي در خصوص متولي مالي اين كنگره، اظهار كرد: دانشگاه علوم پزشكي مشهد وعده كمك مالي ابتدايي حداكثر 20 ميليون توماني را به انجمن هيپنوتيزم داده و مابقي آن قرار است از طرف اعضاي هيات مديره و از محل ثبت‌نام‌ها يا جذب سرمايه‌گذار تامين شود، هزينه‌هاي كنگره حدود 150 ميليون تومان برآورد شده است.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران اظهار كرد: كنگره‌هاي هيپنوتيزم در سال‌هاي 91 و 92 به همت دانشگاه علوم پزشكي مشهد برگزار شده و هيپنوتيزم باليني در ايران در دهه‌هاي اخير منحصر به فرد بوده است و مي‌توان گفت كه در خاورميانه ايران حرف اول را مي‌زند.

وي افزود: در دو سال گذشته بيش از 45 پايان‌نامه در خصوص بيهوشي، ‌روان‌شناسي و ساير رشته‌ها ارائه شده است.

فتحي خاطرنشان كرد: سخنراني 22 ميهمان خارجي در اين كنگره قطعي است و چهار مهمان از ايتاليا، ‌سه نفر از فرانسه و 18 نفر از آلمان در اين كنگره حضور خواهند داشت، پيش‌بيني مي‌شود حدود 1000 نفر در اين كنگره شركت كنند.

وي عنوان كرد: بيهوشي ،‌بي‌دردي، ‌روان‌شناسي، آسيب‌شناسي، طب زنان و مامايي و … از جمله محورهاي اين همايش است.

فتحي با اشاره به اينكه هيپنوتيزم يك فن ارتباطي محسوب مي‌شود، اضافه كرد: حدود 40 سخنران ايراني و خارجي در كنگره شركت مي‌كند همچنين 14 كارگاه تخصصي نیز در آن برگزار مي‌شود.

دبير انجمن هيپنوتيزم ايران افزود: تاكنون براي اين كنگره 65 خلاصه مقاله دريافت شده و انتظار داريم تا اوایل بهمن ماه اين تعداد به حدود دو برابر برسد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.