• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۲۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-69415

مديركل دفتر جمعيت وزارت بهداشت:

خراسان رضوی جزء استان‌هاي پير کشور است

DSC_0176

مديركل دفتر سلامت، جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: خراسان رضوی جز استان‌هاي پير در کشور محسوب مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت ‌و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، محمداسماعيل مطلق امروز 26 آبان ماه در نشست خبری که در حاشیه نشست «ارتقاء نرخ باروري كلی» در هتل پرديسان مشهد برگزار شد، عنوان كرد: در كشور استان‌هايي وجود دارد كه طبق بررسي‌ها پير محسوب مي‌شوند و راهكار برون‌رفت از اين مساله افزایش ازدواج و کاهش طلاق است.

وي اظهار كرد: ابلاغ سياست‌هاي نظام سلامت توسط مقام معظم رهبري نتيجه جلسات دانشمندان و اساتيد است كه به مسائلي مانند ارتقاء، پويايي و بالندگي جمعيت، رفع موانع ازدواج،‌ افزايش فرزندآوري، حمايت از زوج‌هاي جوان و توانمندسازي در تامين هزينه‌هاي زندگي و … اختصاص می‌یابد.

مطلق افزود:  در حال حاضر حدود شش ميليون سالمند در كشور وجود دارد که بايد مورد توجه ويژه‌اي قرار گیرند نه اينكه به ديد ترحم نگريسته شوند.

مديركل دفتر سلامت، جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت در خصوص چالش‌هاي موجود در زمينه فرزندآوري اظهار كرد: باروري كلي به معني متوسط تعداد فرزندي است كه يك زن در طول دوران باروري خود به دنيا مي‌آورد و براي پيشگيري از منفي شدن رشد جمعيت اين ميزان بايد حداقل به 2.1 درصد برسد.

وي خاطرنشان كرد: افزايش نرخ باروري در سال 71 كه سال تصويب قانون تنظيم خانواده بود به 3.3 درصد و در سال 80 به سطح جانشيني رسيد اما در سال گذشته، 6.7 درصد بوده است، در استان‌هاي سيستان‌و‎‌بلوچستان و هرمزگان ميزان باروري از سطح جايگزيني بيشتر است اما ميزان باروري‌ سایر استان‌ها از سطح جانشيني كمتر است.

سن باروری 11 میلیون جوان در حال گذشت است

مطلق يكي از چالش‌هاي كاهش نرخ باروري را افزايش سن ازدواج دانست و اظهار کرد: در حال حاضر 11 ميليون نفر دختر و پسر در آستانه ازدواج در كشور داريم كه سن باروري آنان در حال گذشت است بنابراين دومين چالش ما در اين حوزه تاخير در سن ازدواج است.

وي با بيان اينكه آمار ازدواج در سال 92 نسبت به سال 91 حدود 60 هزار مورد كاهش داشته است، اظهار كرد: پیش‌بینی مي‌كنيم كه اين آمار در سال جاری نيز كاهش يابد.

مطلق از طلاق به عنوان يكي ديگر از چالش‌هاي موجود در زمينه باروري نام برد و افزود: در سال 90 نسبت ازدواج به طلاق در كشور 6.1 درصد بوده است به این معنا كه به ازاي هر شش ازدواج يك طلاق ثبت شد و اين شاخص در مدت هفت سال 38 درصد كاهش يافته است كه اين امر نشان مي‌دهد رشد طلاق بيشتر از رشد تعداد ازدواج‌هاست.

مديركل دفتر سلامت، جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت یادآور شد: سال گذشته نسبت ازدواج به طلاق در كشور 5.1 درصد بوده است.

وي خاطرنشان کرد: در سال 91، 16 طلاق در هر ساعت رخ داده كه اين رقم در سال گذشته به 18 طلاق در ساعت رسيده است.

مطلق اظهار كرد: 80 درصد طلاق‌ها زير سن 30 سال، 14.2 درصد طلاق‌ها مربوط به يك سال اول زندگي و 50 درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگي است.

مديركل دفتر سلامت، جمعيت، ‌خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار كرد: چالش بعدي اين است كه زمان ازدواج تا فرزند‌آوري تاخير دارد، يعني فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول 3.5 سال و فاصله فرزند اول تا دوم پنج سال و چهار ماه است.

تک‌فرزندی منجر به افسردگی کودک در آینده می‌شود

وي با اشاره به اينكه معضل تك‌فرزندي در حال حاضر گريبان‌گير كشور ما شده است، ادامه داد: در بررسي‌هايي كه در تهران انجام شده 35.4 افراد داراي يك فرزند بوده‌اند؛ در مردان بيكار تك‌فرزندي هفت برابر بيشتر است همچنين با افزايش تحصيلات و اشتغال به كار زنان احتمال تك‌فرزندي افزايش مي‌يابد.

مطلق در خصوص عوارض تك‌فرزندي اظهار كرد: از نظر اجتماعي اين امر موجب به هم خوردن تعادل و توازن نسلي، كم‌رنگ شدن همبستگي اجتماعي،‌ افزايش احتمال طلاق در نسل آينده می‌شود و از نظر رواني مي‌تواند در سنين بالا احتمال افسردگي اجتماعي و اضطراب فرزند را افزايش ‌دهد.

وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور

مديركل دفتر سلامت، جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اينكه بهترين سن ازدواج و باروري بین 18 تا 35 سالگي است، اظهار كرد: در حال حاضر سه ميليون زوج نابارور در كشور داريم كه بيشتر آن‌ها دچار ناباروري اوليه هستند به همين دليل در اداره سلامت بارداري گروهي براي رسيدگي به ناباروري تشكيل شده و 90 درصد داروهاي ناباروري نيز تحت پوشش بيمه قرار گرفته است.

انجام 220 هزار سقط در کشور

وي چالش جدي كشور را سقط اعلام كرد و افزود: در كشور ما كه جمهوري اسلامي است در بررسي‌هاي صورت گرفته سال 91، 220 هزار سقط صورت گرفته كه از اين تعداد 120 هزار مورد غيرقانوني و 100 هزار سقط به دنبال دلايل پزشكي صورت گرفته، 20 درصد اين آمار به دلیل مسائل اقتصادي و پنج درصد آن آموزشي است.

مطلق اظهار كرد: مهم‌ترين عوارض سقط افسردگي و تغييرات روحي است همچنين از جمله عوارض جسمي سقط مي‌توان به عفونت لگني، ‌احتمال ناباروري ثانويه و افزايش سقط‌هاي بعدي اشاره كرد.

مديركل دفتر سلامت، جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر 0.5 درصد از جمعيت كشور به هپاتيت سی مبتلا هستند كه به دليل رفتار پرخطر منتقل مي‌شود و دو درصد جامعه نيز دچار هپاتيت بی هستند.

مرگ روزانه 8 جوان بر اثر اعتیاد در کشور

وي با بیان اینکه 27 هزار نفر در كشور آلوده و مبتلا به ويروس ايدز هستند، افزود: همچنين اعتياد در كشور ما در هر شبانه‌روز جان هشت جوان را مي‌گيرد.

مطلق با اشاره به اینکه سه درصد از معتادان کشور متاهل هستند، گفت: 55 درصد از والدين از اعتياد فرزند خود خبر ندارند؛ 14 درصد معتادان در فاصله سني 15 تا 19 سال و 55 درصد آنان كمتر از 35 سال دارند.

مديركل دفتر سلامت، جمعيت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه حدود 18 تا 20 هزار نفر به علت حوادث رانندگي در كشور خبر داد و اظهار کرد: در صورتي كه بتوانيم 10 درصد از ميزان تصادفات و 10 درصد آمار طلاق را كاهش دهیم و باعث ازدواج 10 درصد از مجردها شويم ميزان باروري كلي به 5.60 درصد مي‌رسد.

فعاليت 174 هزار نفر داوطلب سلامت در كشور

میترا توحیدی، مسئول جلب مشاركت‌هاي وزارت بهداشت نیز در این نشست اظهار كرد: در حال حاضر 174 هزار داوطلب سلامت در كشور فعاليت مي‌كنند كه هر یک از اين افراد به طور ميانگين 50 خانوار را تحت پوشش قرار مي‌دهند؛ از اين تعداد 40 هزار نفر داوطلب سلامت در مناطق روستايي و حدود  35 هزار نفر داوطلب سلامت در تهران هستند.

وي اظهار كرد: با آموزش اين داوطلبان سلامت كه بيش از 90 درصد آنان خانم‌هاي خانه‌دار هستند، درصدد فراهم آوردن بستر لازم براي تغيير فرهنگ سلامت،‌ ارتقاء نرخ باروري و باروري سالم هستیم و در واقع بايد كاري كنيم كه اعتماد جامعه جلب شود.

توحيدي افزود: اين طرح ابتدا در سال 71 در حاشيه شهر‌ها انجام شده اما در حال حاضر در كل شهرهاي كشور انجام مي‌شود همچنين تعدادي داوطلب از ارگان‌ها و نهادهاي دولتي نيز داريم كه براي انتقال رويكردهاي نظام سلامت با ما همكاري مي‌كنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.