• چهارشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-69585
  • خبرنگار : 50045

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس: مجموعا 52 كتابخانه در زيرمجموعه آستان قدس رضوي قرار دارد

pic (16)

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس گفت: مجموعا 52 كتابخانه در زيرمجموعه ما قرار دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، دكتر محمدهادي زاهدي كه صبح امروز در نشست خبري تشريح برنامه‌هاي مركز اسناد، كتابخانه‌ها و موزه‌هاي آستان قدس رضوي به مناسبت هفته كتاب سخن مي‌گفت، در ادامه اظهار كرد: كتابخواني در فرهنگ بشري جايگاه ويژه‌اي داشته و بزرگترين تمدن‌هاي انسان كتابخانه‌ها را به عنوان يكي از بزرگترين محورهاي انتقال دانش و فرهنگ در خود جاي داده‌اند.

وي ادامه داد: در مراكز مهم سياسي موجود در تاريخ اسلام نيز همواره كتابخانه‌هاي بزرگي با تعداد بعضا ميليوني كتاب وجود داشته و مركز رفت و آمد علما و دانشمندان بوده است.

زاهدي خاطرنشان كرد: تاكيد اسلام بر مقوله كتابخواني و دانش‌اندوزي موجب رونق فرهنگ كتاب و كتابخواني در ممالك اسلامي شده و به همين جهت ما در برخي تمدن‌هاي اسلامي مي‌بينيم كه كتابخانه‌هايي با وجود حدود 3 ميليون جلد كتاب وجود داشته است آن هم در شرايطي كه نسخه‌‌برداري از كتابها به هيچ عنوان ساده نبوده است.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس رضوي تصريح كرد: بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي توسعه فرهنگ كتابخواني در مجموعه كشور پيگيري شد و خوشبختانه كتابخانه‌هاي كشور توانستند نقش بسيار زيادي را در زمينه توسعه فرهنگ ايفا كنند.

وي افزود: با اين وجود امروز خوش‌بينانه‌ترين آمار سرانه كتابخواني در كشور نيز مورد تائيد ما نيست كه اين مقوله علت‌هاي مختلف و گوناگوني دارد كه يكي از مهمترين آنها عدم دسترسي مناسب به كتاب است.

زاهدي در ادامه عنوان كرد: آستان قدس رضوي در جهت از بين بردن اين معضل با جمع‌آوري تمام كتب منتشر شده در كشور بدون استثناء قصد دارد كه در مسير رفع اين معضلات گام بردارد و از طرفي ديگر با توجه به ضعف سامانه توزيع كتاب در كشور اقداماتي را در اين زمينه انجام دهد تا اين معضل نيز برطرف شود كه ما بسيار خوشحاليم كه امروز اعلام كنيم در مجموعه آستان قدس مشكل سامانه توزيع وجود ندارد و ما كتب منتشره در كشور را بلافاصله پس از چاپ در مجموعه قرار مي‌دهيم.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس رضوي گفت: در زمينه كتابخانه‌هاي ديجيتال نيز فعاليت‌هاي زيادي را انجام داديم كه از آن جمله مي‌توان به جمع‌آوري 23 ميليون و 600 هزار مدرك و منبع ديجيتال در اين كتابخانه اشاره كرد.

وي افزود: در مجموعه كتابخانه‌هاي آستان قدس بيش از 13 ميليون و 300 هزار برگ سند وجود دارد كه نفيس‌ترين مجموعه اسنادي كشور به شمار مي‌آيد.

زاهدي اظهار كرد: يك ميليون و 571 هزار نشريه داخل كشور و همچنين مجلات و روزنامه‌هاي فارسي‌زبان خارج از كشور در مجموعه كتابخانه آستان قدس رضوي نگهداري مي‌شود و به علاوه 47 هزار قطعه عكس نيز در اين مجموعه وجود دارد.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس افزود: مجموعه نسخ خطي كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي بيش از 70 هزار نسخه شامل كتب خطي، قرآن‌هاي خطي و جزوات قرآني است كه يك مجموعه كم‌نظير در كل جهان اسلام به شمار مي‌رود.

وي  تصريح كرد: در كل مجموعه آستان قدس رضوي نيز 90 هزار نسخه خطي و 55 هزار كتاب چاپ سنگي وجود دارد و 3 ميليون 560 هزار كتاب معمولي و نزديك به 5 ميليون كتاب الكترونيك نيز در اين مجموعه موجود است.

زاهدي گفت: در حوزه كتابخانه ديجيتال نيز بايد اعلام كنيم كه ما تمام منابع خطي، چاپ سنگي، سربي و كتب نفيس قديمي آستان قدس را ديجيتال كرده‌ايم كه امروز يك مجموعه ارزشمند را در اختيار محققان قرار داده است.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس ادامه داد: مراكز فرهنگي كشور نيز مي‌تواند براساس سياست‌هاي خودشان با كمك آستان قدس رضوي مجموعه‌هاي خطي خود را ديجيتال‌سازي كند و ما براي انجام اين كار هيچ‌گونه هزينه‌اي را دريافت نخواهيم كرد و در همين راستا تاكنون مجموعه‌هاي زيادي را نيز در كشور ديجيتال‌سازي كرده‌ايم.

وي افزود: ما مجموعا تاكنون دو ميليون و 838 هزار منبع كتابخانه‌اي را ديجيتال‌سازي كرديم و هم‌اكنون اين فرايند در حال انجام است.

زاهدي خاطرنشان كرد: براساس اعلام مركز O.E.D.B آمريكا، كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي جزو 20 كتابخانه‌اي است كه جهان را تغيير داده است و اتحاديه كتابخانه‌هاي جهان نيز اين كتابخانه را به عنوان يكي از هزار و يك كتابخانه‌اي كه بايستي آنها را ديد معرفي كرده است.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس رضوي عنوان كرد: ما بهترين شرايط محيطي را براي نگهداري كتاب‌هاي خطي به وجود آورده‌ايم و دما و رطوبت استاندارد را به صورت دائم براي آنها برقرار كرديم و دارندگان نسخ خطي نيز مي‌توانند براي نگهداري كتبشان به صورت اماني به ما مراجعه كنند.

وي خاطرنشان كرد: در سال جاري دو كتابخانه نيز به مجموعه ما اضافه شده است و اين درحالي است كه پيش از انقلاب مجموعا چهار كتابخانه در مجموعه آستان قدس وجود داشت حال آنكه امروز ما 52 كتابخانه را داريم.

زاهدي گفت: ما در كتابخانه مركزي آستان قدس 544 هزار عضو داريم كه از اين تعداد 2000 نفر داراي مدرك دكتري، 15 هزار نفر كارشناسي ارشد و 80 هزار نفر كارشناسي هستند و به علاوه ما كتابخانه‌هاي تخصصي در حوزه‌هايي از جمله ادبيات، اقتصاد، مطبوعات، هنر، مخطوطات، امام رضا(ع) و … را داريم.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس رضوي اضافه كرد: پس از پايان فرايند ديجيتال سازي كتب خطي در داخل كشور ما متوجه خارج از كشور خواهيم شد و منابعي‌ را كه تاكنون خريداري نكرده  و در مجموعه نداريم ديجيتال‌سازي خواهيم كرد.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص ميزان به امانت دادن كتب مختلف توسط كتابخانه‌هاي آستان قدس افزود: ما در اين كتابخانه‌ها دو ميليون و 886 هزار جلد كتاب را به امانت داده‌ايم و چهار ميليون كتاب نيز در اين مجموعه‌ها مطالعه شده است.

زاهدي اظهار كرد: جمع مراجعان به اين مجموعه‌ها 8 ميليون و 300 هزار نفر بوده است كه از اين ميزان يك ميليون و 300 هزار نفر به موزه ما مراجعه كردند و مابقي به كتابخانه‌ها رجوع داشته‌اند.

مديرعامل مركز اسناد و كتابخانه‌هاي آستان قدس رضوي عنوان كرد: بزرگترين واقف كتاب در آستان قدس رضوي مقام معظم رهبري هستند كه تاكنون 11 هزار و 530 نسخه كتاب خطي و دو هزار و 223 نسخه كتاب چاپ سنگي را به اين مجموعه اهدا كرده‌اند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.