• یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۳۴
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: alborz-10102
  • خبرنگار : 50024

وقتی همه با یار مهربان نامهربانند!/ بی‌خانمانی نمایشگاه کتاب استان به پایان می رسد؟

کتاب
مردد بودم که بروم یا نروم، امسال برعکس چهار سال گذشته، بوی کتاب زیاد به سمت نمایشگاه ترغیبم نکرد ولی سال‌های پیش سر که برمی گرداندی از سر در ایستگاه اتوبوسی، پچ پچ مسافران داخل تاکسی، تبلیغات تلویزیون‌های شهری و بنرهایی که یکی در میان از فواید کتاب خواندن می‌گفتند، می‌فهمیدی اتفاقی در راه است،اتفاقی که همه کتابدوستان شهر را دور هم جمع می کند ،اتفاقی به اسم نمایشگاه کتاب! اما امسال هیچ خبری نبود، شهر در بی‌خبری و سکوت به  استقبال پنجمین نمایشگاه کتاب رفت. مردد بودم که بروم یا نروم ولی در نهایت حس کتابدوستی مرا به سمت گلستان گلشهر روانه کرد. وارد نمایشگاه که شدم از چهره بی‌تفاوت و بی‌حوصله غرفه‌داران فهمیدم که خوب نفروخته‌اند و منتظرند عقربه‌های ساعت روی هفت توقف کند  تا به کتاب‌های خود شب به خیر گفته واز سرمای فضای داخلی نمایشگاه فرار کنند!  با دو سه نفرشان که صحبت کردم می‌گفتند مثلا چهار روز از نمایشگاه کتاب گذشته ولی ما هنوز صد هزار تومان هم فروش نکرده‌ایم و جالب این جاست  کسانی که  مراجعه می کنند و می خواهند بن‌های تخفیف 30 و 50 هزا رتومانی  خود را نقد کنند بیشتر از تعداد خریداران کتاب و بازدیدکنندگانند اما چه کنیم که دستمان خالی است!
با بی‌حوصلگی از کنار غرفه‌ها می‌گذرم و به شناسه غرفه‌ها نگاهی  می‌اندازم، چند انتشاراتی بزرگ هم در نمایشگاه شرکت کرده‌اند به نظر می‌رسد کاروبارشان از بقیه بهتر باشد. وسط یکی از راهروها یادم می‌آید که  چند روز پیش به خواهرم قول داده بودم که یکی از کتاب‌های شاملو را برایش بخرم . هر چه راهروها را بالا و پایین کردم خبری از غرفه‌ای که به  سیستم جستجوی کتاب مجهز باشد، نبود و من با اطمینان از این که بدون سیستم سرچینگ،پیدا کردن یک کتاب در میان 260 غرفه مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است از خرید کتاب منصرف شده و به نگاه کردن به پیشخوان غرفه‌ها بسنده کردم، به خاطر خلوتی راهروها در عرض 15 دقیقه کل نمایشگاه را بالا و پایین رفتم و در نهایت با خرید سه کتاب از نمایشگاه خارج شدم. در مسیر برگشت با خودم فکر می کردم چند نفر مثل من با دیدن خلوتی این نمایشگاه به حال صدها هزار جلد کتابی که بدون خریدار به انبارها بازمی کردند غصه می‌خورند ؟؟ با خودم فکر می کردم  چرا مسئولان هر سال نسبت به برگزاری نمایشگاه کتاب بی‌تفاوت‌تر می‌شوند و نمایشگاه برگزار می‌کنند که صرفاً کارنامه کاری خود را پر کنند تا شعار حمایت از کتابخوانی داده باشند؟ به ایستگاه تاکسی می‌رسم و با عجله کتاب‌هایی که خریده بودم را در کیف می‌گذارم و بدون  نگاه به پشت سر ازنمایشگاه دور می‌شوم....
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز، سید زهرا حسینی، با اشاره به  نادرستی این تصور که برگزاری نمایشگاه کتاب رزومه ای برای مدیران فرهنگی استان است و به نوعی سکویی برای پرش آنان محسوب می شود گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب ، مد و لباس و سایر نمایشگاه های فرهنگی از جمله وظایف ذاتی ادارات  فرهنگ و ارشاد اسلامی در تمامی استان ها محسوب می شود و تنها مختص  این استان نیست .
وی خاطر نشان کرد: بر اساس این وظیفه تعریف شده، هر یک از مدیران کل ارشاد موظف به برگزاری یک  نمایشگاه کتاب در سال هستند و این اقدام فارغ از اهداف آنها برای رزومه سازی و مطرح شدن در بین مدیران کلان فرهنگی کشور است .

پروسه برگزاری نمایشگاه کتاب نه ماه زمان  می خواهد
مدیر اجرایی پنجمین نمایشگاه کتاب استان در ادامه به محدودیت های به وجود آمده در روند برپایی این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: برای این که یک نمایشگاه کتاب به بهترین شکل برگزار شود حداقل به نه ماه برنامه ریزی و اطلاع رسانی نیاز دارد این درحالی است که  مکان  برپایی این نمایشگاه تا یک هفته قبل از آغازبه کار آن مشخص نبود .
وی ادامه داد: وقتی  مکان نمایشگاه کتاب تا یک هفته قبل از برپایی آن مشخص نشده چطور می توان انتظار داشت تبلیغات و اطلاع رسانی برای جذب مردم کارساز باشد و شاهد بازدید حداکثری مردم از این نمایشگاه باشیم ؟؟
این مسوول تصریح کرد: مشخص نبودن مکان دائمی برای نمایشگاه کتاب استان به ضعف در زیرساخت های فرهنگی استان مربوط می شود چراکه علی رغم این که پنج سال از استانی شدن البرز می گذرد هنوز فکری برای این مساله  نشده است و گویا مسوولان به این  معضل آن گونه که باید توجه نمی کنند .
حسینی ابراز کرد: اگر مکان  دائمی برای برگزاری  نمایشگاه کتاب  مشخص شود امکان  اطلاع رسانی و تبلیغات  چندین ماه قبل از برپایی نمایشگاه  به وجود می آید و مردم خودشان برای نحوه حضور در نمایشگاه تصمیم گیری می کنند .
محدودیت اعتباری دستان عوامل اجرایی نمایشگاه کتاب را بسته بود

وی در ادامه محدودیت های اعتباری را ازدیگر مسائلی دانست که برگزاری با کیفیت پنجمین نمایشگاه کتاب استان را با چالش مواجه ساخته و دست عوامل اجرایی را بسته بود .
مدیر اجرایی این نمایشگاه در این زمینه توضیح داد: همه مسوولان به خوبی از اهمیت کتاب و کتابخوانی اطلاع دارند و قادرند ساعت ها در خصوص مزیت دوستی با کتاب صحبت کنند ولی متاسفانه زمانی که بحث حمایت پیش می آید مجموعه ارشاد تک و تنها است و با اعتبارات محدود خود از صفرتا صد برگزاری نمایشگاه را به عهده می گیرد .
وی اظهار کرد: هر چند ارشاد متولی برگزاری نمایشگاه کتاب است ولی سایر دستگاه ها نیز باید به فراخور توان خود در این امر مشارکت داشته باشند چراکه نتایج افزایش سرانه مطالعه و تعداد کتابخوانان استان در نهایت به سود همه  است .
رییس اداره فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ابراز کرد: هر چند اطلاع رسانی در خصوص این نمایشگاه مناسب نبود ولی کیفیت برپایی این رویداد فرهنگی به واقع قابل دفاع است چرا که برای اولین بار در استان است که 40 هزار عنوان کتاب در یک نمایشگاه  عرضه شده  است .
وی افزود: سال گذشته در مجموع 216 ناشر برای حضور در نمایشگاه کتاب اعلام امادگی کرده بودند که امسال این تعداد تقریبا دو برابر بود ولی به علت محدودیت فضا در نهایت  مجوز حضور 260 ناشر صادر شد .
حسینی اظهارکرد: سال گذشته این نمایشگاه در مجموعه باغ گلهای پارک شهید چمران برگزار شد که به دلیل شرایط نامساعد بسیاری از غرفه داران از نامناسب بودن سیستم گرمایشی گلایه داشتند .
غرفه های نمایشگاه کتاب رایگان در اختیار غرفه داران قرار گرفت
وی اضافه کرد: غرفه های این نمایشگاه  امسال رایگان در اختیار غرفه داران قرار گرفته و هیچ یک  اجاره ای بابت غرفه های خود پرداخت نمی کنند .
این مسوول تاکید کرد: بدون شک اگر امکان ایاب و ذهاب رایگان  ، تغذیه مناسب و مکانی برای اسکان شبانه غرفه داران این نمایشگاه فراهم می شد ، امروز شاهد گلایه هیچ یک از غرفه داران این نمایشگاه نبودیم اما واقعیت این است که  ارشاد توان پرداخت  این هزینه ها را نداشت .
در بخش دیگری از این گزارش  مدیر داخلی این نمایشگاه نیز با اشاره به محدودیت زمانی در فرایند آماده سازی  فضای پنجمین نمایشگاه کتاب گفت: حدود یک  هفته قبل از برگزاری نمایشگاه  مجموعه گلستان گلشهر برای جانمایی غرفه ها و... مشخص شد .
علی ادیب گفت: از این پروسه هفته روزه ،دو روز به دلیل ایام تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل بود  و در سه روز از روزهای باقی مانده نیز شاهد بارش یاران و برف بودیم که این موارد  آماده سازی فضای نمایشگاه را با مشکلات بیشتری روبه رو کرد .
وی در خصوص  دلایل استقبال نامناسب البرزی ها از پنجمین نمایشگاه کتاب استان گفت:  هر چند البرز محل زندگی بسیاری از هنرمندان و افراد شاخص فرهنگی کشور است ولی متاسفانه  سرانه مطالعه دراین استان مورد رضایت نیست .
پراکندگی قومیتی عامل عدم استقبال البرزی ها از رویدادهای فرهنگی است
وی ادامه داد: البرزی ها به دلیل پراکندگی قومیتی کمتراز رویدادها وو اتفاقات فرهنگی و هنری استقبال می کنند چراکه برگزاری این رویدادها را  عاملی برای تقویت بنیه و همبستگی فرهنگی خود نمی دانند .
این کارشناس فرهنگی اضافه کرد: البرز به عنوان استان تضادها نام گذاری شده که این تضاد در برخی موارد به حالت تناقض می رسد که این مساله پیگیری اهداف فرهنگی را با مشکل مواجه می سازد .
ادیب تاکید کرد: نمایشگاه کتاب باید درفضایی برگزار شود که مردم گوشه و کنار شهر بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشندولی متاسفانه موسسه گلستان گلشهر برای بسیاری از شهروندان البرزی ناشناخته بود .
وی اظهار کرد: بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب امسال  بیشتر کسانی بودند که به صورت تصادفی از محدوده اطراف نمایشگاه عبور می کردند و با دیدن بنر نمایشگاه ، مسیر خود را تغییر و وراد محوطه نمایشگاه می شدند .
ادیب تصریح کرد: اگر در طول سال های بعد همین مکان به عنوان محل دائمی برگزاری نمایشگاه های فرهنگی استان از جمله نمایشگاه کتاب به مردم شناسانده شود بدون شک استقبال بی نظیری صورت می گیرد .
شیوه های مختلف تبلیغاتی رمز توفیق رویدادهای فرهنگی است
مدیر داخلی پنجمین نمایشگاه کتاب البرز تبلیغات نامناسب را یکی دیگر از علت های عدم توفیق نمایشگاه پنجم اعلام کردو گفت : نباید انتظار داشت که  تبلیغ یکسان  در تمامی مناطق  شهر برای شهروندان جلب توجه کند .
وی افزود: هر چند نصب بنر و توزیع تراکت از شیوه های متداول تبلیغات برای رویدادهای مختلف هستند اما باید به  ویژگی های مخاطبان در مناطق مختلف توجه کرد .
وی توضیح داد: شاید نصب بنر در هسته مرکزی شهر جواب گو باشد ولی باید پذیرفت که این کار نمی تواند ساکنان مناطقی مثل مهر شهر و عظیمیه و جهانشهر را برای بازدید از نمایشگاه کتاب ترغیب کند .
وی ادامه داد: مجموعه کمیته روابط عمومی باید با شناسایی مخاطبان در مناطق مختلف شهر  راه های تبلیغ و اطلاع رسانی را انتخاب کنند .
این کارشناس فرهنگی اضافه کرد: استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی ، تبلیغات گسترده در سایت های پر طرفدار و روزنامه های پرتیراژ ازراه های تبلیغی ای است که می توانست به افزایش آمار بازدیدکنندگان این نمایشگاه کمک کند .
ادیب اظهار کرد: بدون شک محدودیت اعتباری از عواملی بود که امکان تبلیغات گسترده در رابطه با این نمایشگاه را با محدودیت مواجه ساخت .
وی ابراز کرد: اطلاع رسانی و تبلیغات قدرت بسیاری دارد و توان آن را دارد که یک رویداد ساده را به  اتفاقی بزرگ تبدیل کند پس نباید این مساله را نادیده گرفت .
این مسوول ابراز کرد: امیدواریم در سال های بعد شاهد اختصاص بودجه مناسب برای کمتیه تبلیغات و اطلاع رسانی باشیم.
بنرهای نمایشگاه کتاب در میان بنرهای عزاداری حسینی گم شد !
در بخش دیگری از این گزارش علیرضا عسگری با اشاره به برخی محدودیت ها در مسیر اطلاع رسانی مناسب در خصوص برگزاری پنجمین نمایشگاه کتاب البرز گفت: همزمانی برپایی نمایشگاه کتاب با ایام محرم باعث شد تبلیغات نمایشگاه کتاب دید نشود چراکه کل فضای شهر طی این مدت مملو از بنرها و بیلبوردهای عزاداری حسینی بود .
مسوول کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی نمایشگاه کتاب البرز تصریح کرد: برای تبلیغ این نمایشگاه شهرداری کرج20 سازه در اختیار ارشاد قرار داد و مجموعه ارشاد نیز 13 بنر در سطح شهر نصب کرد .
وی اظهار کرد: بدون شک 30 سازه تبلیغاتی نمی تواند وسعت کلانشهری که فضای تبیلغاتی آن بسیار شلوغ را به خوبی پوشش دهد .
وی افزود: در کنار نصب بنر و بیلبورد ، اتوبوسرانی کرج با همکاری با مجموعه ارشاد اقدام به نصب بنر این نمایشگاه بر روی 160 دستگاه اتوبوس نمود اما به نظر می رسد این اقدام نیز آن طور که باید و شاید موثر واقع نشد .
این مسوول مدت محدود اطلاع رسانی را یکی دیگر از عوامل عدم توقیق  کمیته تبلغیات این نمایشگاه دانست و گفت: تبلیغات برای  اتفاقی مثل نمایشگاه کتاب باید حداقل دو ماه قبل از برگزاری آن آغاز شود تا موج رسانه ای مناسبی در این خصوص به وجود بیاید ولی متاسفانه این اتقاق نیفتاد چراکه تا دقیقه نود مکان برگزاری این نمایشگاه مشخص نبود .
وی تاکید کرد: بدون شک بازه یک هفته ای تبلیغات به هیچ وجه نمی تواند انگیزه لازم را برای باستقبال میلیونی شهروندان از این رویداد فرهنگی ایجاد کند .
نمایشگاه کتاب پیشانی رویدادهای فرهنگی استان است
عسگری در بخش دیگری از صحبت های خود با گلایه از دستگاه های فرهنگی برای  اطلاع رسانی در خصوص این نمایشگاه گفت: نمایشگاه کتاب پیشانی فعالیت های فرهنگی استان است بنابراین انتظار می رفت دستگاه های فرهنگی از جمله سیمای البرز  لااقل در حوزه تبلیغات با داره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز همکاری بیشتری می کردند .
زیرساخت های فرهنگی استان در شان شهروندان نیست
در بخش پایانی این گزارش سید موسی حسینی کاشانی نیز ضمن گلایه از ضعف در زیرساخت های فرهنگی استان گفت:متاسفانه زیرساخت های فرهنگی استان البرز به هیچ وجه در شان جمعیت  ساکن در این استان نیست .
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این استان در تامین بدیهی ترین امکانات مورد نیاز  برای رشد و توسعه فرهنگ و هنر با مشکل مواجه است .
وی ادامه داد: بدون شک بهبود زیرساخت های فرهنگی استان به تنهایی از عهده مجموعه ارشاد برنمی آید و این امر نیازمند مشارکت و تعامل همه دستگاه ها است .
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در بخش دیگری از صحبت های خود نبود فضایی مشخص برای برپایی نمایشگاه های دائمی فرهنگی در استان را یکی از مشکلات زیرساختی در این بخش دانست و گفت:  جابه جایی مداوم محل برپایی نمایشگاه ها باعث می شود میزان استقبال مردم از رویدادهای فرهنگی استان کم شود .
حسینی کاشانی تغییر فضای برپایی نمایشگاه کتاب استان را به عنوان نمونه ای در این خصوص نام برد و افزود: متاسفانه طی سال های گذشته شاهد جابه جایی محل برگزاری این نمایشگاه بوده ایم که همین امر باعث شده مردم آن طور که باید و شاید برای بازدید از این نمایشگاه انگیزه نداشته باشند .
وی اظهار کرد: استان البرز نیاز به سایتی دائمی برای برپایی نمایشگاه های فرهنگی دارد ، فضایی که همه شهروندان بتوانند نه فقط کتب مورد نظر خود ،ا بلکه عمده نیاز های فرهنگیشان را در آنجا مرتفع سازند .
این مسوول اضافه کرد: در حال حاضر سه مکان برای  استقرار سایت دائمی نمایشگاه های فرهنگی در استان در نظر گرفته شده که پس از رایزنی با سایر دستگاه ها و بررسی های لازم یکی از آنها به عنوان محل دائمی این نمایشگاه ها به شهروندان معرفی خواهد شد .
وی در پایان گفت: امیداست تا پایان سال مکان دائمی برپایی نمایشگاه های فرهنگی استان مشخص شود .

گزارش : المیرا اگیر  ایسنا منطقه البرز
  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.