• سه‌شنبه / ۶ آذر ۱۳۹۷ / ۱۲:۰۷
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: alborz-33019
  • خبرنگار : 50022

مرکز تسهیلگری کسب و کار، جایی برای عملی شدن ایده‌ها

ایده عمل

مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی البرز با اشاره به ایجاد مرکز تسهیلگری کسب و کار در استان گفت: این مرکز در پی آن است به مراجعه‌کنندگان کمک کند تا با کاهش تاثیرات موانع فردی و اجتماعی در به کار بردن توانایی خود و همچنین افزایش اعتماد به نفس و توانایی تصمیم گیری درست در ایجاد تغییر یا توسعه کسب و کار خود اقدام کنند.

ابوالحسن قاسمپور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، گفت: در دهه‌های اخیر، نهادهای اقتصادی و سیاسی با شتاب فزاینده‌ای از تغییرات در جهان کسب و کار و جهان در هم تنیده ارتباطات و تعاملات و پیوندهای تأثیرگذار محیط بر شرایط دنیای کسب و کار مواجه و رودر رو شده‌اند.

قاسمپور ادامه داد: در واقع جهان کسب و کار همچون اکوسیستم شده است که در آن کسب و کارها به ناچار با عوامل محیطی مثل منابع انسانی، منابع اقتصاد، اجتماع، سیاست، فرهنگ، تعلیم و تربیت، قوانین و مقررات، جهان فیزیکی و طبیعی، ظهور بی کنترل تکنولوژی و نهادها و سازمان‌ها روابط متقابل دارند و بقای آنها تا حدود زیادی به هم وابسته است.

وی خاطرنشان کرد: تغییرات اجتماعی و اقتصادی، فرایندی پیچیده، نامنظم، ساختار نیافته و اغلب غیرقابل کنترل است و پذیرش تغییرات و تأثیر محیط بر فرآیند کسب و کار موجب تغییراتی در نگرش و مبانی فکری سیاستگذاران و ذینفعان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای تسهیلگری در جهت بهبود کسب و کار همراه شده است که رویکرد قوانین و برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی نشان دهنده تغییراتی است که در ذهنیت سیاستگذاران روی داده است.

این مسئول افزود: از آنجایی که یکی از اهداف راهبردی برنامه‌های توسعه نظام جمهوری اسلامی تاکید بر بهبود محیط کسب و کار بوده و با تدوین قوانین و برنامه‌های عملیاتی تمام تلاش و همت خود را در این حوزه صرف می‌کند. مانند تصویب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، قانون رفع موانع تولید و تشکیل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که نماگرهای توجه به بهبود محیط کسب و کار هستند.

قاسمپور تاکید کرد: این تغییرات در واقع پاسخ به نیازها و خواسته‌های جدید برای موفقیت در این زمینه است.

وی در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر ساز و کارهایی نظیر شبکه‌سازی میان نهادهای دانشگاه و صنعت، توجه به دانش‌های میان رشته‌ای، تقویت همکاری بین مراکز علمی و تحقیقاتی با بخش‌های صنعتی، تحرک و جابجایی اندیشمندان بین دانشگاه و صنعت، تضمین حقوق مالکیت فکری، حمایت از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، ایجاد مراکز تجاری‌سازی فناوری، ایجاد پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری، تقویت شرکت‌های کوچک و متوسط، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در نوسازی کسب و کار و برگزاری استارتاپ و رویدادهای کارآفرینانه، نماگرهای توجه به نوسازی، علم و صنعت و تعامل و ارتباط میان آنها هستند.

مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی البرز خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی یکی از مهمترین نهادهایی است که به تغییرات و شرایط به وجود آمده با گستره ذینفعان اثرپذیر و اثرگذار است؛ بنابراین اتاق بازرگانی البرز با توجه به رسالت و ماموریت خود برای کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی استان البرز و تسهیل در بهبود شرایط کسب و کار به ایجاد مرکز خدمات تسهیلگری بهبود فضای کسب و کار، کارآفرینی و ارتباط بین سازمانی مبادرت کرده است.

این مسئول در خصوص اهمیت ایجاد دفتر تسهیلگری نیز یادآور شد: اگر قرار باشد کسی دارای ایده‌ای خلاقانه و طرحی نوآورانه برای ایجاد کسب و کار باشد و یا در جهت توسعه و بهبود کسب و کار، نظر مشورتی و کارشناسی بخواهد و یا اگر در معرض خسارت و عقب‌ماندگی از رقبا قرار بگیرد و یا معترض قانون و فرآیند آن باشد و یا اگر بخواهد از تجارب مدیریتی خبرگان بهره‌مند گردد و یا قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد به کجا باید مراجعه کند؟

وی ادامه داد: در پی پاسخ به همین سوالات اساسی است که اتاق بازرگانی البرز به منظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصاد و جلوگیری از اتلاف سرمایه انسانی و منابع مالی، با پذیرش مسئولیت اجتماعی در جهت تسهیل فرآیند بهبود محیط کسب و کار و توانمندسازی ذینفعان، با ایجاد ساختاری غیرانتفاعی برای مشورت، به همیاری سوال کنندگان بشتابد.

قاسمپور تصریح کرد: اتاق بازرگانی آگاهانه می‌داند که فرآیند این رویکرد اجتماعی، اقتصادی و توسعه‌ای پیچیده است و فراتر از مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها و مراکز توانمندسازی و دفاتر مشاوره‌ای است؛ در حقیقت نقشه راهی است با پنجره باز برای پاسخ به سوالات در حوزه ایده، ایجاد، توسعه، بهبود کسب و کار و در واقع کمک و همیاری است برای همه کسانی که در پی پاسخ به مسائل دنیای کسب و کار خویشند.

وی خاطرنشان کرد: این مرکز در واقع کانونی است که تمام شبکه‌های سازمان‌های موثر در کسب و کار و کارشناسان، مشاوران، خبرگان، صاحبان اندیشه اقتصادی، اجتماعی و حقوقی را در یک محیط تجمیع می‌کند و با ارائه خدمات مشاوره‌ای و توانمندسازی، رسیدن به هدف را برای سوال داران تسهیل می‌کند.

مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی البرز ادامه داد: اتاق بازرگانی البرز در تاسیس مرکز تسهیلگری همانند یک پزشک عمومی حوزه کسب و کار را در دستور کار قرار داده است تا بتواند با ایجاد این مرجع و کانال ارتباطی، به نیازها و تقاضای متقاضیان ورود به دنیای کسب و کار و توسعه کارآفرینی را با استفاده از ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب‌تر و کمک به رشد و توسعه کسب و کار موجود، با ارائه مشاوره علمی و عملی و راهنمایی‌های لازم یاری نماید.

وی افزود: مهمترین مزیت و بالندگی این مرکز، برخورداری از گردهم آمدن صاحبان خرد و خبرگان شریفی است که در در گرو خیراندیشی برای خدمت به هم نوعان را دارند که در کنار هم برای بهبود و توسعه فکر می‌کنند و به یاری دیگران می‌شتابند؛ رسالت این مرکز تنها یک ماموریت سازمانی نیست بلکه یک رسالت اجتماعی و انسانی است به همین خاطر این مرکز فراسازمانی و فرامنطقه‌ای، پلی میان فرهنگ و تمدن و پیوند میان عاطفه اخلاقی و جامعه تجاری است.

قاسپور ادامه داد: اتاق بازرگانی با توانایی و اختیارات مداخله‌گرانه در بهبود مستمر محیط کسب و کار، طرح کارشناسی موضوعات در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، همکاری در اجرای قانون رفع موانع تولید، در اختیار داشتن مرکز داوری و امور حقوقی، عضویت در کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی و مدیریت دبیرخانه ماده 76، مزیت خوبی برای تصدی این امر خطیر دارد.

وی در خصوص کارکردهای مشورتی این مرکز اعلام کرد: از جمله این کارکردها می‌توان به ارائه مشاوره‌های امور بانکی، سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، حقوقی، تامین اجتماعی، مالیات، بازرگانی خارجی و قوانین و مقررات جاری کشور، بازاریابی کالاهای صادراتی و قانون و روابط کار اشاره کرد.

قاسپور افزود: علاوه بر اینها، از جمله سایر دستاوردها و توانمندی‌های این مرکز می‌توان به همراه داشتن واحد امور تشکل‌ها با حضور انجمن‌های همگن، سازماندهی نمایشگاه ویژه کالا و خدمات، فضای فیزیکی مناسب و امکانات لازم، در اختیار داشتن مرکز آموزش کاربردی در رشته‌های مختلف بازرگانی، صنعتی، معدنی و خدماتی، دایر بودن دفتر ارتباط و تعامل صنعت و دانشگاه و انعقاد بیش از 20 تفاهم همکاری با سازمان‌های اجرایی، علمی و بخش خصوصی اشاره کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مرکز خدمات تسهیلگری که با وظیفه توانمندسازی و یاریگری برای حوزه کسب و کار از ایده تا عمل تاسیس شده است، تعهد دارد با بهره‌مندی از نخبگان و پیشکسوتان و صاحبان تجربه و دانش برای هدایت و حمایت از متقاضیان حوزه کسب و کار به توانمندسازی آنها بپردازد؛ این مرکز در پی آن است به مراجعه‌کنندگان کمک کند تا با کاهش تاثیرات موانع فردی و اجتماعی در به کار بردن توانایی خود و همچنین افزایش اعتماد به نفس و توانایی تصمیم گیری درست در ایجاد تغییر یا توسعه کسب و کار خود اقدام کنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.