• شنبه / ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۰
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: alborz-34126
  • خبرنگار : 50022

بهمنی:

رشد اقتصادی سال 97 منفی 2.2 درصد بود

بهمنی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سال گذشته میزان صادرات غیرنفتی ما 42 میلیارد دلار بود اما فقط 14 میلیارد دلار ارز حاصل از این صادرات به کشور بازگشت، اگر قرار است صادرات با منابع ارزان قیمت داخلی انجام شود و ارز آن برنگردد این چه صادراتی است.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، محمود بهمنی در رادیو البرز  با اشاره به سامانه بارشی که طی چند روز گذشته استان البرز را در برگرفت، گفت: در این مدت شاهد تلاش و دلسوزی استاندار البرز و مجموعه استان برای مدیریت و پیشگیری از حوادث سیل بودیم و استان توانست حداقل صدمات را متحمل شود.

بهمنی افزود: علاوه بر اینکه بارندگی‌ها در استان مدیریت شد، 70 تن هدایای مردم البرز با پنج سورتی پرواز و سه دستگاه کامیون به استان‌های سیل‌زده ارسال شد و در حال حاضر هم 50 نفر از البرز در مناطقی چون پلدختر و معمولان حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد: میزان خسارت بارندگی‌ها در استان هم در حال برآورد است.

خطر سیل در البرز خیلی جدی بود/ورود یک میلیارد مترمکعب آب به استان طی چند روز

این نماینده مجلس در ادامه اعلام کرد: در طول این مدت حدود یک میلیارد مترمکعب آب وارد پهنه 5200 کیلومترمربعی البرز شد و این میزان آب استان را در معرض خطر سیلاب قرار داده بود.

وی ادامه داد: وجود سد امیرکبیر و طالقان و رودخانه‌های زیاد محلی خطر طغیان را در البرز تا حد زیادی بالا برده و نگرانی به وجود آورده بود ولی قبل از شروع بارندگی‌ها حدود 50 میلیون مترمکعب از آب سد امیرکبیر و 120 میلیون مترمکعب از سد طالقان تخلیه شد تا ظرفیت برای جذب سیلاب‌های احتمالی وجود داشته باشد.

بهمنی تصریح کرد: در دو مرحله بارندگی حدود 100 میلیمتر بارش در استان ثبت شد اما در مناطقی چون دیزین، طی یک روز 161 میلیمتر بارش ثبت شد، به طور کلی این وضعیت می‌توانست خیلی خطرناک باشد اما بخش زیادی از آن مدیریت شد و قبل از آن 1206 نقطه برای اسکان اضطراری 300 هزار نفر آماده شد.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در توضیح حادثه رودخانه کردان هم گفت: به دلیل برداشت بی رویه شن و ماسه از این رودخانه، مسیر آن به سمت هشتگرد منحرف شده بود اما با حضور به موقع، آب مجدداً به سمت رودخانه هدایت شد.

وی از روند کلی مدیریت موج بارش‌ها در کشور انتقاد کرد و گفت: در کشور با توجه به اینکه از پنج روز قبل هشدارهای لازم داده شد می‌توانستیم مدیریت بهتری داشته باشیم اما نگرانی از کمبود آب در روزهای پیش رو تخلیه آب برخی سدها را با تردید مواجه کرده بود.

کشور را نمی‌توان با صادرات پیاز و خربزه اداره کرد

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اوضاع اقتصادی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ارز، بسیاری از افراد دست به صادرات اقلامی چون پیاز می‌زنند، کشور را نمی‌توان با صادرات پیاز، سیب‌زمینی، خربزه و ... مدیریت کرد و حتماً باید جلوی این وضعیت را گرفت ضمن اینکه صادرات زمانی معنا دارد که مازاد مصرف باشد نه اینکه قوت مردم به خارج کشور ارسال شود.

بهمنی افزود: اگرچه از این موضوع جلوگیری شد اما اثر خود را گذاشته است، چون قیمت‌ها چسبندگی دارد و وقتی بالا می‌رود پایین آوردن آن دشوار است.

وی ارسال دام به خارج را هم مصداقی از رانت و فساد عنوان کرد و گفت: اینکه گوشت از داخل معادل نرخ ارز 12 هزار تومانی به خارج ارسال شود و از آن طرف گوشت وارداتی با نرخ ارز 4200 تومانی وارد و با نرخ ارز 12 هزار تومانی در اختیار مردم گذاشته شود فساد و رانتی است که به جیب برخی سرازیر می‌شود.

بهمنی در خصوص مهمترین موضوعات در دست بررسی مجلس هم به قانون استانی شدن انتخابات و بند محدودیت سه دوره متوالی برای نمایندگان اشاره و اعلام کرد: این بند هم یکی از 70 بند مطرح شده در این قانون که 50 مورد آن توسط مجلس تصویب شده است.

مخالف محدودیت سه دوره‌ای برای نمایندگان هستم

وی افزود: بنده در خصوص محدودیت سه دوره‌ای ذینفع نیستم اما معتقدم بهتر است انتخاب یا عدم انتخاب را به مردم بسپاریم تا خودشان تصیم بگیرند که به چه کسی رای دهند و به چه کسی رای ندهند، در هر حال این قانون پس از اتمام بررسی 70 بند به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

وی در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس هم اعلام کرد: در انتخابات استانی از رای دادن قومی و گروهی و انتخاب افراد ضعیف جلوگیری می‌شود؛ روند انتخاب به این شکل است که هر کس برای ورود به مجلس ابتدا باید 15 درصد در حوزه خود رای بیاورد و بعد رای استان را هم کسب کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به توضیحاتی در مورد افزایش حقوق و دستمزد در سال جاری هم اشاره و خاطرنشان کرد: قرار شده 400 هزار تومان افزایش برای همه اعمال شود و 20 درصد افزایش هم متناسب با میزان دریافت به آن 400 هزار تومان اضافه شود تا حقوق‌های پایین‌تر افزایش بیشتری داشته باشد، حقوق‌های زیر دو میلیون و 850 هزار تومان هم از مالیات معاف خواهند بود هر چند معتقدیم خط فقر سه میلیون تومان است. برای کارگران هم همین افزایش در نظر گرفته شده اما لازم است دولت از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها حمایت کند.

بهمنی افزود: البته این افزایش حقوق به معنای این نیست که چیزی به دریافتی‌ها اضافه شده چون قدرت خرید سال قبل حفظ نشده و فقط بخشی از آن جبران شده است.

رشد اقتصادی سال 97 منفی 2.2 درصد بود

این نماینده مردم البرز در خصوص میزان رشد اقتصادی در سال 97 هم اعلام کرد: اگرچه هنوز آمار رشد اقتصادی سال قبل اعلام نشده اما پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی سال قبل منفی 2.2 درصد باشد و اگر دولت به فکر نباشد نگران کاهش بیشتر رشد اقتصادی در سال 98 هستیم.

وی در خصوص تورم در سال 97 هم گفت: بانک مرکزی و مرکز آمار هنوز آمار کلی سال گذشته را نداده‌اند اما طبق آمار دی ماه تورم نقطه به نقطه بیش از 40 درصد و میانگین هم بالای 20 درصد بود.

بهمنی به آخرین وضعیت اف.ای.تی.اف هم اشاره و تصریح کرد: ما گفته‌ایم که اف.ای.تی.اف را با این شرط قبول می‌کنیم تروریسم اقتصادی را خودمان تعریف کنیم چون وقتی به عنوان مثال آمریکا بگوید سپاه تروریسم اقتصادی است ما با دست خودمان خیلی از نهادهای خود را تحریم می‌کنیم ضمن اینکه باید به ما اطمینان دهند که بعد از اف.ای.تی.اف بحث پالرمو، کاتسا، موشک‌های بالستیک، حقوق بشر و ... را بهانه قرار ندهند تا امتیاز بیشتری بگیرند.

وی افزود: در مورد برجام دیدیم چه اتفاقی رخ داد، اگر تاسیسات هسته‌ای ما را بمباران می‌کردند شاید 30 درصد آن تخریب می‌شد ولی ما خودمان 100 درصد تاسیسات را از بین بردیم، چرا باید از ترس مرگ خودکشی کنیم.

بهمنی در ادامه به وضعیت نفت در بودجه 98 هم اشاره و بیان کرد: در بودجه امسال نفت هر بشکه 55 دلار و صادرات روزانه 1.5 میلیون بشکه در نظر گرفته شده است، در حال حاضر صادرات نفت کمتر از رقم در نظر گرفته شده است به همین دلیل باید برای جایگزین کردن صادرات غیرنفتی آماده باشیم ولی مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: سال گذشته میزان صادرات غیرنفتی ما 42 میلیارد دلار بود اما فقط 14 میلیارد دلار ارز حاصل از این صادرات به کشور بازگشت، اگر قرار است صادرات با منابع ارزان قیمت داخلی انجام شود و ارز آن برنگردد این چه صادراتی است.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی در پایان در پاسخ به پیش‌بینی نرخ ارز برای سال جاری گفت: من بیش از قیمت ارز نگران نوسان و متغیر بودن آن هستم چون در شرایط متغیر سرمایه‌گذار نمی‌تواند اطمینان لازم را کسب کند ضمن اینکه نرخ ارز به صورت دستوری کنترل نمی‌شود و عرضه و تقاضا تعیین کننده آن است بنابراین دولت باید عرضه و تقاضا را کنترل کند.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.