• سه‌شنبه / ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۸
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: alborz-34488
  • خبرنگار : 50022

/گزارش/

زندگی خوابگاهی، تمرینی برای شروع یک زندگی مستقل

_MAS7920

تصور یک زندگی خوابگاهی برای دانش‌آموزی که در آستانه ورود به دانشگاه است بیشتر شبیه جمع‌های دوستانه و خوش و بش‌های شبانه‌ای است که مدام تکرار می‌شود؛ اگرچه این تصور می‌تواند واقعی باشد اما یک زندگی خوابگاهی قسمت‌های دیگری هم دارد که برای دانستنش باید از دانشجویان ساکن خوابگاه پرسید.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، در همین راستا با دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی در کرج گفت و گو کردیم، دانشجویانی که آرزوها در سر دارند، کسانی که برای قبول شدن در یکی از رشته‌های مورد علاقه خود شب بیداری‌ و بیخوابی‌ها کشیده و با کسب رتبه‌های برتر، برای ادامه تحصیل، دوری خانواده، دوستان و آشنایان را به جان خریده‌اند.

وارد خوابگاه‌ها كه مى‌شويم چند بلوك نيمه كاره و شايد هم فرسوده ديده مى‌شود كه البته دانشجويان با شيطنت‌هاى خود از اين فضا داستان‌هايى خيالى و ترسناك ساخته‌اند. از هر دانشجویی که درباره وضعیت خوابگاه بپرسیم لبخند می‌زند اما زمانى كه صحبت مى‌كنند مشخص می‌شود که دلشان برای آسایش خانه تنگ شده است. فضاى كوچك اتاق‌ها، گاهی عدم نظافت و كمبود سرويس‌های بهداشتی، سرعت پايين اينترنت، ورود حيوانات به بلوك‌ها و چیزهایی از این دست این دلتنگی را تشدید کرده است.

|

تصويرى رويايى از زندگى دانشجويى

معصومه حيدرى، دانشجوى رشته جغرافيا كه جزو ورودى‌هاى ٩٧ است، می‌گوید: قبل از قبولى براى ورود به دانشگاه شور و هيجان خاصى براى زندگى دانشجويى داشتم و فكر مى‌كردم در اين دوران مستقل خواهم شد.

وى ادامه ادامه می‌دهد: اكنون كه در اين شرايط قرار گرفته‌ام و از طرفى دورى خانواده و دوستان را تحمل می‌کنم و از طرفى ديگر با حداقل امكانات رو به رو شدم حس مى‌كنم واقعیت با رویاهایم متفاوت است.

وی همچنين با بيان اينكه البته این مسائل در حالی وجود دارد که زندگى دانشجويى از نكات مثبتى نيز برخوردار است، گفت: اينكه ياد مي‌گيریم با افراد مختلف، سليقه‌هاى متفاوت و فرهنگ‌هاى متنوع مسالمت آميز زندگى كنیم، خود درسى بزرگ به شمار مى‌رود كه اين دوران نقش بزرگى در پرورش آن دارد.

زندگى در خوابگاه راهى براى تقويت تعامل با ديگران

مريم قدبيگى، ديگر دانشجوى اين دانشگاه نيز در مورد شرايط زندگى در خوابگاه مى‌گويد: زندگى دانشجويى باعث تقويت تعامل با ديگران است و باعث مى‌شود كه هم دختران و هم پسران به خوبى بتوانند سختی‌های زندگی را تمرین کنند.

وى ادامه داد: دورى از خانواده و دلتنگى از مهمترين مشكلاتى است كه ما دختران در اين دوران با آن رو به رو هستيم اما با اين حال انتظار داشتيم كه براى جبران اين دورى شرايط به گونه‌اى باشد كه حداقل جاى خالى خانواده كمتر احساس شود.

انتظار نداشتم با امکانات ضعیفی در دانشگاه‌های دولتی رو به رو شوم

فریناز دانشجوی دیگری که اهل اصفهان است می‌گوید: تمامی دانشجویانی که در این بلوک‌ها ساکن هستند رتبه‌های قبولی آنها خوب است بنابراین انتظار نداشتیم دانشگاه خوارزمی چنین خوابگاه‌هایی را در اختیار ما قرار دهد. داخل هر اتاق 9 متری حداقل سه نفر زندگی می‌کنند. تخت‌ها بخش زیادی از این فضا را اشغال کرده‌اند. سه نفر باید در فضای یک و نیم متری زندگی کنند و این میزان فضا با سرانه‌ای که مسئولان آن را 10 متر برای هر دانشجو اعلام می‌کنند هیچ تناسبی ندارد.

وی همچنین اضافه می کند: متاسفانه حیوانات مختلفی از جمله گربه و سگ در خوابگاه‌ها تردد دارند و وارد بلوک‌ها می‌شوند که این موضوع هر بار موجب ترس برخی دانشجویان می‌شود.

|

برگزاری برنامه‌های شاد یکی از مولفه‌های موفقیت هر دانشگاه است

مهدی رمضانی، دانشجوی رشته ادبیات زبان انگلیسی هم درمورد وضعیت خوابگاه پسران دانشگاه خوارزمی می‌گوید: خوشبختانه در خوابگاه پسران زمین‌های ورزشی متعددی وجود دارد که می‌توانیم به راحتی در آنجا ورزش کنیم و حتی همین اتفاق هم باعث نزدیکی و آشنایی با سایر دانشجویان می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: به عنوان یک دانشجو فکر می‌کنم در نظر گرفتن سلامتی دانشجویان و سرگرمی آنها یکی از مهمترین مولفه‌های پیشرفت هر دانشگاه خواهد بود که دانشگاه خوارزمی هر شب با اکران فیلم‌ها، جنگ‌های شادی در ایام عید و یا برنامه‌های مختلف این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که حتی بدون خروج از دانشگاه بهترین دوران را در دانشگاه کنار دوستان خود بگذرانند.

مشکلاتی که موجب نگرانی دانشجویان است

دانشجوی رشته زیست شناسی هم که اهل خوزستان است اظهار می‌کند: ساختمانی که ما در آن ساکن هستیم، بالای 30 سال قدمت دارد و از استحکام کافی برخوردار نیست و قطعا در زمان زلزله دوام نخواهد آورد و این نیز یکی از مسائلی است که موجب نگرانی می‌شود.

مهدی مرادی با اشاره به اینکه خوابگاه از نظر محیط دوستانه محیط خوبی است، اضافه می کند: البته نقاط ضعفی هم دارد، نظیر بهداشت ضعیف و مشکل اینترنت و آلودگی صوتی که ما را دچار مشکل کرده است و علیرغم اینکه درک می‌کنیم که وسع دانشگاه همین است و ما هم به این وضعیت عادت کرده‌ایم و می‌دانیم مسئولین دانشگاه همه تلاش خود را در راستای تهیه امکانات برای ما انجام می‌دهند اما انتظار داریم با حداقل امکاناتی که می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند، بدون هیچ عذری این امور را انجام دهند.

|

تابستان امسال خوابگاه‌های خوارزمی تعمیر و تجهیز می‌شود

پس از گفت و گو با دانشجویان، دغدغه‌های آنان را از معاون دانشجویی دانشگاه خوارزمی پیگیر شدیم.

احمد زنگانه در گفت و گو با خبرنگار ايسنا منطقه البرز، در خصوص مباحث مطرح شده توسط دانشجويان ساكن در خوابگاه دانشگاه خوارزمى گفت: دسته بندى كيفى خوابگاه‌ها توسط صندوق رفاه دانشجويان انجام و هزینه آن نيز بر همین اساس نرخ گذارى مى‌شود.

وى ادامه داد: با اعلام صندوق رفاه دانشجويان خوابگاه، اين دانشگاه در رده كيفى درجه اول تا سوم قرار گرفته و مبالغ تعيين شده هم به حساب صندوق رفاه دانشجويان واريز مى‌شود.

معاون دانشجويى دانشگاه خوارزمى همچنين با بيان اينكه اقدامات عمرانى براى خوابگاه‌ها انجام مى‌شود، افزود: تابستان امسال امور تعمير، تجهيز و نگهدارى خوابگاه‌ها انجام خواهد شد.

وى با اشاره به نگرانى‌هاى دانشجويان در مورد استحكام ساختمان خوابگاه‌ها نيز تصريح كرد: اين ساختمان‌ها علي‌رغم اينكه در ظاهر سست و قديمى به نظر مى‌رسند اما همواره از استحكام بالايى برخوردار بوده و در مواقع بروز حوادث هيچگونه آسيبى نخواهند ديد.

زنگانه در پایان گفت: از لحاظ امنيتى هم سعى داشتيم كه با بالاترين دقت از بروز مشكلات جلوگيرى كنيم اما بايد اين مورد را هم درنظر گرفت كه برخى مواقع امكان بروز حوادث احتمالى هم وجود دارد.

گزارش از راضیه شعبانی، خبرنگار ایسنا منطقه البرز

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.