• چهارشنبه / ۹ آبان ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۹
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: ardabil-31903

نقش انکار ناپذیر مردم در افزایش و ادامه گرانفروشی/ رسانه‌ها موفق به ترغیب مردم برای گزارش گران فروشی شدند

1

  
رسانه‌های استان اردبیل در پی پرداختن به افزایش قیمتها و گرانی‌های اخیر  با یک کار دسته جمعی و سنجیده موفق شدند مردم را برای گزارش گران فروشی در سطح استان ترغیب کنند. 
  
 به گزارش ایسنا منطقه اردبیل، اگر تصور کنیم که تنها دولت و نهادهای مختلف دخیل در اداره امور کشور در افزایش قیمتها اثرگذار هستند و مردم در این میان هیچ نقشی ندارند و تنها مظلوم واقع می شوند کاملا به بیراهه رفتیم و اساسا با اصول یک جامعه پویا و فعال مبتنی بر اصل حکومت مردم بر مردم منافات داریم. 
نقش مردم تایین کننده ترین و سرنوشت ساز ترین تحرکات در تمامی امور چنین جامعه هایی است ، اگر قرار باشد با بی تفاوتی و گذر از بار مسئولیت های فردی و اجتماعی صرفا منتظر یک ناجی باشیم که با عصای جادویی خود یک شبه حوزه های مختلف آشفته کشور را سامان دهد و مشکلات و کمبود ها را برطرف کند ، در واقع ما هنوز به سطح یک جامعه و کشور مسلط بر سرنوشت خود نرسیده ایم. 

آنچه امروز برجسته تر از سایر حوزه‌ها مردم را تحت فشار ظاقت فرسا قرار داده است، حوزه اقتصاد و بلبشوی حاکم بر آن است، موج گرانی‌های اخیر که به زعم برخی‌ها ناشی از افزایش قیمت دلار است بارزترین چالشی است که با آن روبرو هستیم و صرفا به عنوان یک تماشاگر به نظاره نشستیم و عملا هیچ کنشی برای مقابله با افزایش قیمتها و گرانی نداشتیم به جز لطیفه سازی های سطحی در فضای مجازی و آه و ناله و شکایت از سختی های اقتصادی زندگی. 
مردم این کشور همان مردمی هستند که با دست های خالی به معنای واقعی کلمه در هشت سال دفاع مقدس بر ائتلاف جهانی علیه ایران پیروز شدند ، اکنون مارا چه شده است که در پستوهای خانه های خودمان زانوی غم بغل کردیم و منفعلانه زار میزنیم از دست گرانی ها ؟ 
|
قانون برای استفاده مردم وضع شده است 

قانون برای استفاده مردم از آن در هر شرایطی که نیاز به آن دارند وضع شده است ، نه اینکه جملاتی باشد رد کتابهای قانون ، قدرت این جملات تا اندازه ای است که افراد جامعه را بر سرنوشت خود مسلط می کند ، اما متاسفانه شاهد هستیم که موج بی تفاوتی و بی توجهی مردم به ابزار های قانونی برای کنترل شرایط ، سودجویان و فرصت طلبان را تا حدی از جسارت پیش 
برده است که علنا و بدون هیچ ابایی از عواقب عمل مجرمانه شان ، به ثروت اندوزی مشغول کرده است. 

حتما آن داستان گرانی شیر در آلمان و تحریم مردم آلمان و نخریدن شیر را تا بازگشت قیمتها ، و یا داستان پیرزنی که در زلزله ژاپن نان اضافی که بهش رسیده بود و برای استفاده دیگران به امدادگران پس داده بود ، و داستانهایی از این دست را شنیده اید ، این داستانها اگر هم واقعیت نداشته باشد ، بلاشک الهام بخش است ، اما ملت ما در برهه های مختلف حساس با جان و مالشان داستانهای واقعی از این دست رقم زده اند ، ما ملتی هستیم که می توانیم ، حال چرا دست از رقم زدن سرنوشتمان برداشته ایم نیاز به موشکافی و تحلیل جداگانه ای دارد ، اما این دلیل موجهی برای ایجاد فضای مناسب جهت خون آشامی فرصت طلبانی که نان در خون عذاب مردم آغشته کرده و می بلعند نخواهد بود. 
|
احتکار و گرانفروشی را گزارش کنید 

«به بهانه افزایش قیمت دلار کالا ها را که از قبل در انبار موجود بود گران کردند و اکنون که قیمت دلار به صورت نسبی کاهش پیدا کرده به عنوان این که خرید قبلی است باز هم گران میفروشند» این جمله ای است که این روزها هر ایرانی در گفت گو های روزانه خود تکرار می کند . اما در مقام عمل هیچ حرکتی و کنشی ندارد. در اخبار آمده بود که وقتی مردم پراید 40 میلیونی را میخرند چرا مرغ و گوجه و ... را گران نخرند. این یک واقعیت است ، وقتی مردم مطیع و فرمانبردار گرانفروشان هستند و در برابر بی عدالتی و قانون شکنی سکوت میکنند و حتی در راستای منفعت زالوهای اقتصادی صف خرید تشکیل می دهند ، چه بازدارنده ای برای سودجویان متصور هستیم. 
مردم رضایتمندانه گرانی را تحمل میکنند و میخرند ، گرانفروشان و محتکران نیز راضی از سودهای کلان هستند ، این سوال یک چالش واقعی است که  آیا واقعا مشکل گرانی وجود دارد؟ 
وظیفه قانونی و شرعی برای هر فرد از یک جامعه مشارکت فعال در مواجهه با مشکلات و بحران های مختلف از جمله اقتصادی است . همه مردم استان را دعوت میکنیم برای نجات از سم مهلک بی توجهی و بیخیالی نسبت به گرانفروشی ، از حق مسلم خود دفاع کرده و بدون هر گونه ملاحضه و مصلحت اندیشی هر گونه گرانفروشی و احتکار را سریعا به شماره 124 گزارش کنند . این موج مقابله با گرانفروشی نه تنها باعث خواهد شد خانه‌های پوشالی منفعت طلبان به لرزه در آید، بلکه باعث خواهد شد اعمال قانون قیمتها را به صورت چشمگیری کاهش یابد و مستقیما بر اقتصاد زندگی هر فرد از جامعه تاثیر مثبت داشته باشد. 

گزارش مردمی که کمتر از 48 ساعت به  نتیجه رسید

یک نمونه از گزارش مردمی که کمتر از 48 ساعت به نتیجه رسید را برایتان نقل میکنم. 
یک ادکلن خریدم به قیمت 50 هزار تومان ، بعد از رفتن به خانه و اطلاع اهالی خانه از این که من این ادکلن را به قیمت 50 هزار تومان خریداری کرده ام و توضیحاتی که دادند متوجه شدم قیمت این ادکلن در مغازه دیگری 20 هزار تومان بده است ، فردای آن روز به فروشنده مراجعه کردم و درخواست بررسی قیمت و بازگشت مابقی پولم را کردم اما فروشنده انکار کرد و جواب مناسبی به من نداد ، با شماره 124 تماس گرفتم و شرح ما وقع را گفتم در حالی که تصور نمیکردم نتیجه ای در بر داشته باشد. 

دو روز بعد با من تماس گرفتند و گفتند فروشنده در ساختمان صنعت و معدن و تجارت حاضر است و برای رسیدگی تشریف بیاورید ، وقتی به محل رسیدم دیدم فروشنده را آورده اند و مسئول مربوطه با وارد کردن بارکد گفت :قیمت ادکلن 22 هزار تومان است ، همانجا مابقی پول من را فروشنده مسترد کرد و مسئول اداره به من گفت شما مرخصید و ما به اعمال قانون برای این فروشنده رسیدگی و اقدام خواهیم کرد ، کمتر از 10 دقیقه هم من به حقم رسیدم هم آن فروشنده حساب کار دستش آمد که مملکت قانون دارد. 
|
نگران زمان و گرفتاری اداری برای گزارش گرانفروشی نباشید 

بیشتر مردم تصور می کنند که در صورت گزارش گرانفروشی و یا احتکار ساعتها علاف شدن و گرفتاری های اداری و رفت و آمد خواهد داشت ، اما واقعیت اینگونه نیست ، کل فرآیند گزارش و رسیدگی و نتیجه آن  کمتر از 20 دقیقه وقت شما  را خواهد گرفت ، زمانی که صرف خواهید کرد ارزشش را خواهد داشت که ریشه عافیت طلبی گرانفروشان و سودجویان از بیخ کنده شود. 

اما شرط اصلی آن مشارکت همه مردم و ایجاد موج گزارش گرانفروشی است که در آن صورت ، گرانفرشان هم احساس ترش از عقوبت قانون شکنی شان خواهند کرد و دیگر کسی نخواهد توانست با خیال راحت جیب مردم را بچاپد و حساب هایش را با پول مردم که بوسیله گرانفروشی از آنها دزدیده است فربه کند. 

به موج مقابله با گرانفروشی و احتکار بپیوندید 
برای مردم ، برای جامعه و برای اردبیل ، به موج مقابله با گرانفروشان و محتکران بپیوندید و خیال راحت سودجویان را آشفته سازید. 

بیایید به معنای واقعی یک جامعه مسئولیت پذیر باشیم ، بیایید قدرت مردم را به رخ سوداگران بکشیم ، مردم باشیم نه اجتماعی متشکل از فرد ، سودهای لحضه ای فردی محکوم به شکست است و به طریق دیگری بر باد خواهد رفت ، بیایید به همه نشان بدهیم که وقتی که مردم بخواهند و اراده کنند بحران‌ها تبدیل به فرصت خواهند شد . چه اشکالی داشت اگر چند ماه رب گوجه نمی خریدیم تا به انگل های اقتصادی بفهمانیم با دور زدن قانون و اخبار جعلی نمیتوانند مردم را سرکیسه کنند .بیایید حقمان را به رایگان تقدیم نو کیسه ها نکنیم تا با پول های ما به فخر فروشی های خود ادامه دهند، بیایید فرهنگ بسازیم و  بیایید فرهنگ اردبیل را سرمشقی برای ایران کنیم . 

به گزارش ایسنا در سال 97 در استان اردبیل گروهی به عنوان گروه رسانه‌ای برای اردبیل شکل گرفته است که هدف این گروه رسانه‌ای بررسی 
چالشهای موجود استان در راستای دستیبابی به شهری پایدار است.

منبع رسانه‌های استانی
|
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.