• شنبه / ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۱:۴۱
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: birjand-37055
  • خبرنگار : 50028

بیرجند با صحرا در دل مسکو! مسئولان هم درد و هم صدای موسیقی مان را بشوند

image_2018_9_1-0_9_55_301_od8

گروه موسیقی محلی و آیینی "سلم‌آبادی"‌ برای شرکت و اجرای موسیقی هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به کشور روسیه به عنوان تنها گروه موسیقی منتخب سازمان فرهنگ و ارتباطات اعزام می ‌شوند.

به گزارش ایسنا از خراسان جنوبی، گروه موسیقی مقامی "صحرا" یا همان گروه سلم‌آبادی‌ها از سال 52 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرده است.

این گروه که اعضای آن در واقع اعضای یک خانواده هستند، از بی مهری متولیان فرهنگ و هنر گله دارند تا جایی که نه تنها هزینه سفرهای آنان به کشورهای خارجی تامین نمی‌شود بلکه در بازگشت پرافتخار از این کشورها نیز استقبالی از آنان انجام نمی گیرد.

این گروه در کار خود با طراحی محصولاتی چون عناب و زرشک بر رو روی لباسشان نه تنها به معرفی خراسان جنوبی در بخش‌های مختلف کمک کرده‌اند بلکه سفیرانی برای معرفی و آشنایی دیگر ملل از فرهنگ غنی خراسان جنوبی هستند.

ویژگی شاخص این گروه موسیقی، اجرای موسیقی همراه با حرکات موزون و چوب بازی است که نشان دهنده شغل اصلی مردم خراسان جنوبی یعنی کشاورزی بوده و در واقعه ریشه در فرهنگ مردمان این دیار کویری و سنت‌های دیرین آنان دارد.

حال این گروه قرار است به عنوان سفیر فرهنگی از خراسان جنوبی در هفته فرهنگی ایران در مسکو به ارائه فعالیت‌های هنری خود بپردازند.

در حالی گروه "صحرا" تمام تلاش خود را می‌کنند که خراسان جنوبی، فرهنگ آن، محصولات استراتژیک و پیشه اصلی مردمان آن را نشان دهند، اما مورد کم لطفی مسئولان داستان قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که کم‌تر کسی می‌داند که آنان چندین سفر خارجی داشته و در اغلب این سفرها توانسته‌اند لوح زرین آن کشور را دریافت کنند.

|

ایسنا در نشستی به بررسی زوایای مختلف این گروه موسیقی و مشکلات و دغدغه‌های اصلی هنرمندان این گروه پرداخته است.

تاریخچه گروه سلم‌آبادی‌ها

محمد سلم آبادی، عضو گروه موسیقی سلم آبادی‌های خراسان جنوبی در این نشست اظهار کرد: گروه موسیقی مقامی "صحرا" که به گروه سلم‌آبادی‌ها مشهور است از سال 1352 با مجوز سازمان فرهنگ و هنر آن زمان آغاز به‌کار کرد.

وی با بیان اینکه از آن سال تاکنون این گروه در جشنواره‌های داخلی و خارجی به ارائه هنر خود پرداخته است، افزود: بعد از انقلاب نیز اولین اجراهای این گروه از سال 67 آغاز شد.

این نوازنده موسیقی گفت: در نوروز سال 72 موسیقی مقامی خراسان جنوبی از صدا و سیمای خراسان جنوبی پخش شد که از آنه سال به بعد این موسیقی در ابتدای هر سال از رسانه ملی پخش می‌شود که باعث افتخار ما است.

سلم آبادی بیان کرد: از سال‌های 90 سفرهای خارجه این گروه آغاز شد و تاکنون در کشورهای تایلند، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان برنامه زنده اجرا کرده‌ایم.

موسیقی مقامی خراسان جنوبی قابلیت ثبت در یونسکو را دارد

وی ادامه داد: جالب است که این موسیقی در کشورهای دیگر بسیار با استقبال مردم و مسئولان روبرو می‌شود اما ارزش آن را در استان نمی‌دانند.

این هنرمند با بیان اینکه این موسیقی مقامی قابلیت ثبت در یونسکو را دارد، افزود: از مسئولان می‌خواهیم در راستای ثبت آن در یونسکو تلاش کنند.

|

ابراهیم سلم‌آبادی، رییس گروه موسیقی مقامی صحرا نیز در این نشست اظهار کرد: پشتیبانی و تایید مسئولان و رسانه‌ها باعث ماندگاری موسیقی مقامی خراسان جنوبی خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید نگاه ویژه‌ای به این موسیقی که اکنون در سرتاسر جهان شناخته شده است صورت گیرد، تصریح کرد: موسیقی مقامی خراسان جنوبی برگرفته از زندگی و آداب و رسوم مردم است که باید به آن بیشتر بها داده شود.

رییس گروه موسیقی مقامی صحرا بیان کرد: باید مسئولان بدانند زمانی که گروهی هنری از استان به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند در واقع سفیران فرهنگی آن استان هستند.

سلم‌آبادی با بیان اینکه متولیان هنر باید این موسیقی را به مردم معرفی کنند، افزود: اگر مردم با ریشه‌های اصلی فرهنگ موسیقی استان آشنا شوند به جای موسیقی‌های بیگانه در عروسی‌های خود از این موسیقی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه وقتی مردم با این موسیقی آشنا شوند از آن پاسداری می‌کنند، خاطرنشان کرد: موسیقی مقامی استان با وجود تنوع بسیار در آن، جایگاه خوبی در شرایط فعلی ندارد.

رییس گروه موسیقی مقامی صحرا بیان کرد: باید جلساتی برای تبیین و معرفی بیشتر این موسیقی بین هنرمندان و مسئولان و متولیان هنر استان تشکیل شود.

وضعیت نامطلوب پیشکسوتان موسیقی خراسان جنوبی

سلم‌آبادی با اشاره به وضعیت پیشکسوتان این رشته هنری، اظهار کرد: وضعیت پیشکسوتان موسیقی مقامی استان مطلوب نیست و باید برای آنان فکری کرد.

وی ادامه داد: در این سال‌ها تنها حمایت از من به عنوان پیشکسوت این بود که عضو خانه موسیقی شده و از بیمه هنرمندان برخوردار شوم.

|

کمرنگ شدن موسیقی محلی با تهاجم فرهنگی و دوری از سنت‌ها

وی با اشاره به رسوخ تهاجم فرهنگی در ذهن جوانان، ادامه داد: متاسفانه جوانان به این موسیقی علاقه چندانی نشان نداده که باید سعی کنیم این هنر را به آنان معرفی کنیم تا در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن بایستیم.

رییس گروه موسیقی مقامی صحرا با تاکید بر نقش خانواده‌ها در زنده نگه داشتن این موسیقی، تصریح کرد: در سال‌های گذشته جشنواره‌های مختلفی در نقاط مختلف کشور برگزار شده که ما به دلیل بار مالی زیادی کمه به همراه داشت نتوانستیم در آن‌ها شرکت کنیم.

سلم‌آبادی با اشاره به اینکه به عنوان پیشکسوت این رشته تنها توانستم به خانواده خود این هنر را یاد دهم، افزود: بستر و انگیزه لازم برای آموزش عمومی این رشته هنری به جوانان وجود ندارد.

رییس گروه موسیقی مقامی صحرا با بیان اینکه از هنرمندان در رسانه ملی دعوت نمی‌شود، تصریح کرد: با دعوت از هنرمندان در رسانه ملی می‌توان هنر آنان را به مردم و مسئولان معرفی کرد.

گروه موسیقی مقامی "سلم آبادی"، نماینده فرهنگی ایران

امیر اکبرپور، مدیرعامل یک موسسه فرهنگی- هنری در خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار کرد: هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه شهر مسکو از 12 لغایت 18 شهریورماه برگزار می‌شود.

وی افزود: به همت رایزن فرهنگی ایران در روسیه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اداره همکاری‌های‌ فرهنگی‌ و امور ایرانیان خارج از کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی هنری عرفان خراسان جنوبی هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار می‌شود.

سرپرست تیم اعزامی موسیقی ایران بیان کرد: افتتاحیه هفته فرهنگی 12 شهریورماه ساعت 19 به وقت مسکو برگزار می‌شود که با نوای گروه موسیقی مقامی "سلم آبادی" آغاز خواهد شد.

اکبرپور با بیان اینکه این هفته فرهنگی با هدف آشنایی مردم کشور روسیه با فرهنگ ایرانی در شهرهای مسکو و اوفا است، افزود: گروه موسیقی مقامی "سلم آبادی" خراسان جنوبی به عنوان تنها گروه موسیقی محلی- آیینی هفته فرهنگی ایران در کشور روسیه شرکت می‌کند و در واقع نماینده فرهنگ استان است.

|

سال‌های سخت برای یک گروه موسیقی

وی ادامه داد: کتاب‌آرایی، ایجاد سفره خانه و قهوه خانه سنتی، نمایشگاه صنایع دستی، نقالی، نمایش فیلم  سینمایی و مستند ایران و ارائه محصولات کاملا ایرانی از برنامه‌های این هفته فرهنگی است.

مدیرعامل یک موسسه فرهنگی، هنری با اشاره   به حضور 40 هنرمند از تمام نقاط کشور در این هفته، افزود: تلاش ما بر این است که این گروه موسیقی، علاوه بر اجرای برنامه‌های فدراسیون فرهنگی روسیه، برنامه‌های زنده خیابانی را نیز اجرا کنند.

اکبرپور اظهار کرد: هفته فرهنگی ایران، سهم مهمی در اشاعه فرهنگ ایرانی- اسلامی در کشورهای مختلف دنیا خواهد داشت.

وی با بیان اینکه موسیقی، پیوند دهنده قلب‌ها است، تصریح کرد: بزرگترین مشکل این گروه مسائل مالی است چرا که در سفرهای قبلی خود به کشورهای دنیا با هزینه شخصی خود سفر می‌کردند.

سرپرست تیم اعزامی موسیقی ایران ادامه داد: تمام تلاش ما بر این است که سفر این گروه موسیقی بدون دغدغه مالی باشد و این گروه موسیقی تنها در این سفر بر روی هنر خود تمرکز داشته باشند.

|

موسیقی مقامی به صورت آکادمیک به جوانان ارائه شود

اکبرپور ادامه داد: باید برای ورود به مرحله آکادمیک و علمی این موسیقی تلاش شود تا جوانان نیز بتوانند این موسیقی را به گونه‌ای آکادمیک فرابگیرند .

وی اظهار کرد: این گروه توانسته‌اند بالاترین مقام هنری تایلند را که برگ طلایی است دریافت کنند که دستگاه‌های فرهنگی باید از آنان حمایت کنند.

سرپرست تیم اعزامی موسیقی ایران یادآور شد: خراسان جنوبی اتین ظرفیت را دارد که هفته فرهنگی خاص خود را در کشورهای همسایه مانند کشور افغانستان برگزار کند که این امر هم افزایی دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

نباید از نظر دور داشت که در خراسان جنوبی هنرمندانی نفس می‌کشند که زبان گویای فرهنگ و اصالت مردم این منطقه‌اند، بنابراین چه خوب است به آنان بیشتر توجه کنیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.