• دوشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: birjand-38405
  • خبرنگار : 50028

افتتاح و بهره برداری از 4 طرح فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اعتبار 15 میلیارد ریال

افتتاح و بهره برداری از 4 طرح فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اعتبار 15 میلیارد ریال

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در ایام دهه فجر ۴ پروژه افتتاح خواهد شد، گفت: این طرح ‌ها با اعتبار  ۱۵ میلیارد ریال در دهه فجر افتتاح و بهره برداری خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، حسین خوشایند، امروز 8 بهمن، در نشست خبری اظهار کرد:  پیش از انقلاب اسلامی آمار و وضعیت مشخصی از سابقه ارائه آموزش فنی و حرفه‌ای در استان وجود نداشت و تنها در برخی مناطق کشور  به صورت محدود دوایری تحت عنوان صندوق کارآموزی فعالیت داشته‌اند که به دلیل عدم فراگیری و فعالیت محدود آمار دقیقی از آن در دسترس نیست.

وی ادامه داد: اما بعد از انقلاب اسلامی با ادغام واحدهای صندوق کارآموزی، اداره کل تعلیمات حرفه‌ای و کانون‌های کارآموزی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به وجود آمد و در واقع می‌توان این سازمان  را یک نهاد انقلابی نامید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی نیز از سال ۶۳ آموزش‌ها در مرکز بیرجند در قالب سه رشته آغاز شده است و تا سال ۸۳ چهار مرکز در سطح جنوب خراسان شکل گرفت.

خوشایند با بیان اینکه از سال ۸۳ که خراسان جنوبی مستقل شد اقدامات فنی و حرفه‌ای رشد قابل ملاحظه‌ای داشت، افزود: این سازمان فعالیت‌های خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی   با داشتن 19 مرکز ثابت در قالب 93 کارگاه ثابت و 530 حرفه آموزشی در بخش دولتی و 170 آموزشگاه آزاد با 169 حرفه آموزشی در بخش غیردولتی که سالانه بالغ بر 5 میلیون نفر ساعت آموزش به انجام می‌رساند.

وی بیان کرد: رکن اصلی فعالیت‌های این اداره، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می‌دهد و در قالب دوره‌های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری، آموزش در مناطق روستایی و عشایری، صنایع و صنوف، جوار دانشگاهی، پادگان، زندان  و آموزشگاه‌های آزاد نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه‌های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام می‌کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تمامی خدمات آموزشی ارائه شده در بخش دولتی رایگان است، تصریح کرد: جامعه هدف این اداره کل کارجویان، روستاییان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، سربازان پادگانها، زندانیان، شاغلین صنایع و صنوف و تمامی کسانی که به دنبال مهارت هستند است.

خوشایند بیان کرد: خراسان جنوبی کم تر از یک درصد جمعیت کشور را دارا است اما سه درصد تجهیزات، امکانات و مراکز آموزش فنی و  حرفه‌ای در استان مستقر است.

وی ادامه داد: به طور متوسط سرانه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور در بخش دولتی برای هر نفر دو ساعت است در حالی که در استان نزدیک به 5 ساعت آموزش و بیش از دو برابر میانگین کشوری است.

طرح ‌های آموزش فنی و حرفه‌ای

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با اشاره به طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی، افزود: مهارت آموزی در محیط کار واقعی یکی از روش‌های آموزش فنی و حرفه‌ای است که طی آن مهارت و شایستگی‌های مورد نیاز در چار چوب استانداردهای آموزشی سازمان از مربی به مهارت آموز همزمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می‌شود.

خوشایند بیان کرد: آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال وکارآفرینی، حفظ وپایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصاً در صنایع دستی، کمک به بنگاههای فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند، کاهش هزینه‌های جذب و بکارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزش عملی بنگاه های اقتصادی از اهداف این طرح است.

وی افزود: در 10 ماهه امسال 619 نفر در قالب این طرح آموزش دیده‌اند حال آنکه تعهد امسال ما 580 نفر بوده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با اشاره به طرح قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح، بیان کرد: به منظور احراز شرایط اشتغال جوانان بعد از خدمت سربازی، طرحی تحت عنوان طرح آموزش فنی و حرفه‌ای سربازان در دوره سربازی در حال اجرا است که سربازان در محیط پادگان و یا در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کنند تا بتوانند ضمن انجام خدمت سربازی، با مهارت‌های اشتغال برای ورود به بازار کار آماده شوند.

خوشایند با بیان اینکه در دهه ماهه امسال 2716  نفر دوره در 53 حرفه در این طرح آموزش دیده‌اند، افزود: طرح بروز رسانی کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای نیز در قالب   تجهیز کارگاه‌های منتخب با استفاده از کمک‌های بلا عوض کشور ژاپن و ایجاد و تجهیز دپارتمان تخصصی گوهرشناسی و گوهرتراشی با همکاری سازمان ایمیدرو در شهرستان فردوس دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با همکاری کشور ژاپن اقدام به راه اندازی و تجهیز چهارکارگاه آموزشی با هدف توانمند سازی روستاییان با اعتباری  بالغ بر 4 هزار میلیون ریال کرده است که از این تعداد سه کارگاه آموزشی در رشته‌های تعمیر لوازم خانگی، طراحی دوخت و فناوری اطلاعات در راه اندازی و یا تجهیز شده‌اند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به پتانسیل‌های منطقه و براساس نتایج طرح تکاپو مرکز تخصصی و کارگاه آموزشی تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در شهرستان فردوس با همکاری و تامین اعتبار از سوی سازمان ایمیدرو با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال راه اندازی و تجهیز شده است.

خوشایند اظهار کرد: هجدهمین المپیاد ملی مهارت با اهداف  کشف استعدادهای حرفه‌ای جوانان و ایجاد فرصت برای شکوفایی مهارت‌ها، ایجاد انگیزه در جوانان برای کسب مهارت و فراهم کردن فرصت مناسب برای رقابت سالم میان جوانان کشور در سال جاری برگزار شد.

وی ادامه داد: در مرحله شهرستانی این مسابقات 1290 نفر در 33 حرفه ثبت نام کرده و 207 نفر در 29 حرفه نمره قبولی را کسب کردند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در مرحله کشوری نیز از تیم اعزامی ۱۲ نفره در ۹ حرفه سه مدال طلا، یک مدال نقره و یک دیپلم افتخار کسب شد و خراسان جنوبی در رده بندی استان‌ها رتبه پنجم را کسب کرد.

خوشایند از انعقاد دو تفاهم نامه و اعطای مجوز به دانشگاه بیرجند و دانشگاه آزاد بیرجند برای راه اندازی مرکز و اجرای یک دوره آموزشی در دانشگاه بیرجند با عنوان شبیه ساز بارش و تحلیل رودخانه‌های حوزه آبریز با نرم افزار کامپیوتری را از دیگر فعالیت‌‌ها نام برد.

وی با اشاره به اعطای مجوز به کارخانه کویر تایر برای تاسیس مرکز جوار کارخانه، تصریح کرد: در قالب طرح ایران مهارت دانش آموزان علاوه بر ساعات برنامه درسی کار و فناوری و فرهنگ و هنر تا سقف 60 ساعت مهارت از مجموعه آموزش‌های مهارتی کوتاه مدت با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در قالب دستور العمل فعالیت‌های فوق برنامه انتخاب و آموزش می‌بینند و در پایان دوره آموزشی گواهی حضور در دوره به صورت رایگان بر اساس فرمت موجود در پورتال سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور توسط آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای طرف قرارداد صادر خواهد شد.

آموزش 316 نفر در قالب طرح کارآفرینی اجتماعی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در قالب طرح کارآفرینی اجتماعی در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در شهرستان نهبندان با همکاری دفتر امور اجتماعی استانداری، از 450 نفر دوره تعهد در سال جاری، 316 نفر دوره آموزش دیده‌اند.

خوشایند با بیان اینکه در ایام دهه فجر ۴ پروژه افتتاح خواهد شد، افزود: بهره برداری از کارگاه‌های جدید شهرستان‌های درمیان و بیرجند، بهره برداری از مرکز آزمون آنلاین در سربیشه، افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشجویان در دانشگاه بیرجند و بهره برداری ازپروژه دپارتمان تخصصی گوهرشناسی و گوهرتراشی با همکاری سازمان ایمیدرو در شهرستان فردوس با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال از پروژه‌های دهه فجر خواهد بود.

وی افزود: ساخت مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران طبس، احداث مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران قاین و احداث مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان زیرکوه از طرح‌ها و  پروژه‌های نیمه تمام و اولویت دار اداره کل  آموزش فنی و حرفه‌ای استان است که در صورت تخصیص اعتبار  در سال های ۹۸ و ۹۹ افتتاح خواهد شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران، ملاقات مردمی با مردم شهرستان‌های استان از جمله شهرستان‌های سربیشه، فردوس، طبس، درمیان و قائن، افتتاح مرکز جوار کارخانه کویر تایر، حضور در نمایشگاه دستاوردهای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای کارآموزان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در تمامی شهرستان‌ها، برگزاری مسابقات ورزشی ویژه کارکنان و کارآموزان، برگزاری مسابقات فرهنگی ویژه کارکنان و کارآموزان، برگزاری جشنواره غذاهای محلی در شهرستان نهبندان، برگزاری نشست‌های بصیرت افزایی ویژه کارکنان و کارآموزان، برگزاری نشست‌های تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی ویژه کارکنان و کارآموزان و برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی متناسب با ایام دهه فاطمیه از برنامه‌های دهه فجر امسال خواهد بود.

خوشایند با اشاره به عملکرد آموزشی بخش دولتی در ده ماهه امسال، افزود: 3061642 نفر ساعت و 19071 نفر دوره آموزش صورت گرفته است.

وی یادآور شد: در حال حاضر 170 آموزشگاه در 169 حرفه آموزش مشغول فعالیت هستند که  1408541  نفر ساعت آموزش در ده ماهه امسال ارائه دادند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد رشد داشته است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: سند برنامه تحول مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طبیعتاً نزدیک‌ترین سند برای روشن کردن اجزاء و محتوای سند توسعه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای استان بوده و روح حاکم بر سند را شکل می‌دهد.

خوشایند یادآور شد: این سند با نیازسنجی صورت گرفته در راستای بروز کردن آموزش ‌ها در حال تدوین در استان است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.