• چهارشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۶
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: birjand-39283
  • خبرنگار : 50028

حق شنیدن صدای زندگی

8754

یكي از ابعاد مهم پيشگيري از بروز معلوليت‌ها كه در طي سال‌هاي اخير توجه ويژه‌اي به آن معطوف شده، غربالگري در دوره نوزادي است كه از موارد مهم آن غربالگري شنوايي است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، اختلالات شنوايي به عنوان شايع‌ترين معلوليت مادرزادي در بدو تولد است و هر گونه اقدام پيشگيرانه و مداخله‌اي در اين زمينه اساسي و ارزشمند محسوب مي‌شود و نقش مهمي در كاهش هزينه‌ها و پيامدهاي ناشي از آن در خانواده و اجتماع خواهد داشت.

یكي از ابعاد مهم پيشگيري از بروز معلوليت‌ها كه در طي سال‌هاي اخير توجه ويژه‌اي به آن معطوف شده، غربالگري در دوره نوزادي است كه از موارد مهم آن غربالگري شنوايي است.

متاسفانه سن تشخيص ناشنوايي در كشور بين دو و نیم تا سه سالگي است و در اين سن اقدامات طبي و توانبخشي نتايج چندان مثبتي به همراه ندارد و فرد دچار مشكلات زباني و ارتباطي به دنبال آن مشكلات تحصيلي، اجتماعي، رواني، شغلي، فرهنگي و اقتصادي مي‌شود و بالطبع بار سنگين اقتصادي و اجتماعي بر جامعه وارد مي‌شود.

تلاش برای کاهش معلولیت‌ها

علی عرب‌نژاد، مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به ایسنا گفت: برنامه کشوری غربالگري، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان و شیرخوران با هدف كشف نقائص شنيداري و انجام مداخله زودهنگام از بدو تولد نوزادان و شيرخوران انجام مي‌گيرد.

وی افزود: این برنامه از جمله طرح‌های ملی سازمان بهزیستی کشور است و از سال 84 در کشور آغاز و در استان خراسان جنوبی از نیمه دوم سال 87 با پوشش 8 درصدی آغاز و در حال حاضر به پوشش 99.5 درصدی جامعه هدف رسیده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: مرحله اول غربالگري (بيماريابي) در قبل از یک ماهگی انجام می‌شود و در این راستا تمامی نوزادان در بدو تولد قبل از اینکه از بیمارستان ترخیص شوند شنوايي آن‌ها به كمك دستگاه‌هاي مجهز و پيشرفته و انجام تست‌هاي سريع، ساده، ارزان و بي خطر با هدف جداسازي نوزادان مشكوك به كم شنوايي انجام می‌شود.

عرب‌نژاد ادامه داد: مرحله دوم تشخیص قبل از سه ماهگی انجام می‌شود و نوزاداني كه به هر دليل در مرحله اول مشكوك به كم شنوايي تشخيص داده شده‌اند برای انجام معاينات و ارزيابي تخصصي شنوايي به كمك ابزار تشخيص مجهز تر به مراكز شنوايي سنجي معرفي می‌شوند.

وی افزود: هدف از اين مرحله رد و تاييد كم شنوايي و مشخص کردن نوع و ميزان آن و همچنين راهنمايي والدين براي تكميل مرحله بعدي است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: مرحله سوم مداخله، قبل از 6 ماهگی انجام می‌شود، تصریح کرد: نوزادي كه در مرحله تشخيص، كم شنوايي آن به تاييد نهايي رسيده است، برای درمان و يا توانبخشي به موقع و زودهنگام به مراكز طبي و توانبخشي معرفي مي‌شود.

عرب‌نژاد ادامه داد: در سطح اول (غربال)، هزینه اندکی از خانواده‌ها بر اساس تعرفه دولتی مشخص شده از سوی سازمان بهزیستی کشور دریافت می‌شود و درصورت ارجاع به مرحله دوم یعنی ارجاع به شنوایی شناسان طرف قرارداد بهزیستی شهرستان‌ها، کودکان به صورت رایگان معاینه می‌شوند.

وی یادآور شد: همچنین در صورت تجویز سمعک به خانواده‌های نیازمند، از طرف سازمان سمعک تحویل می‌شود.

|

کاهش آسیب‌های اجتماعی و و ارتقاء فرهنگ سلامت

اعظم احمدی شادمهری، معاون امور توسعه پیشگری بهزیستی خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: سیاست‌های کلان سازمان بهزیستی در راستای ارتقاء سطح سلامت مردم، افزایش رفاه اجتماعی، کاهش بار ناشی از آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها ازطریق بروز و شیوع آن‌ها و ارتقاء فرهنگ سلامت، افزایش مشارکت بخش غیردولتی در ارائه خدمات و کاهش تصدی گری دولت در امور محوله، به منظور بهبود ارائه خدمات به مردم و جلب مشارکت غیردولتی، گسترش عدالت اجتماعی و ارائه خدمات تشخیصی در مناطق محروم و صعب العبور است.

وی افزود: کنترل در پیشگیری از معلولیت‌ها با اجرای طرح‌های پیشگیرانه منجمله غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد ، غربالگری شنوایی کودکان 3 تا 5 سال و غربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله، شناسایی علل بروز معلولیت‌ها، مداخله بهنگام از طریق تشخیص و درمان بموقع، ارتقاء سطح سلامت جسمی و روانی و بهبود شیوه زندگی انسان‌ها با کنترل و درمان به موقع بیماری‌ها و تاکید بر پیشگیری اولیه برنامه کشوری غربالگري، از دیگر سیاست‌ها است.

معاون امور توسعه پیشگری بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان و شیرخوران در کشور 13 ساله و در استان 10 ساله شد، افزود: استان خراسان جنوبی جایگاه نخست کشوری در پوشش موالید استان درسال 1396 را به خود اختصاص داده است.

احمدی شادمهری با بیان اینکه99.5  درصد موالید استان در 11 ماهه نخست سال جاری تحت پوشش برنامه قرار گرفتند، تصریح کرد: این برنامه از نیمه دوم سال 87 در استان اجرا و در طی این 10 سال، بالغ بر ۱۳۴ هزار و ۱۴۱ نوزاد در بدو تولد در زایشگاه‌های استان، تحت پوشش برنامه قرارگرفته و 1657 کودک بیمار تشخیص داده شده است که از این مجموع 1571 کودک شناسایی و تحت مداخلات طبی و توانبخشی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: استان خراسان جنوبی بالاترین میزان نرخ خام افت شنوایی را در کل کشور به خود اختصاص داده است که در این راستا کمک و مساعدت تمامی سازمان‌های تصمیم گیر و برنامه ریز ضروری است.

معاون امور توسعه پیشگری بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان تمامی زایشگاه‌های استان به عنوان مراکز دائمی غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد در استان در طول سال فعالیت می‌کنند.

احمدی شادمهری ادامه داد: در حال حاضر استان خراسان جنوبی، دارای 30 دستگاه غربالگری شنوایی مجهز و پیشرفته برای اجرای برنامه بوده و تعداد مرکز غربالگری در استان، در حال ارائه خدمت به همشهریان است.

وی تصریح کرد: همچنین درحال حاضر 21 مجری غربالگری آموزش دیده، 16 مسئول پیگیری، جهت پیگیری کودکان شناسایی شده در برنامه تا حصول نتیجه درمان، چهار کارشناس شنوایی شناس در کلینیک‌های ارزیابی شنوایی شناسی و 11 نفر متخصص گوش و حلق و بینی و اطفال در استان در برنامه همکاری دارند.

معاون امور توسعه پیشگری بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: 15 موسسه غیردولتی تحت نظارت اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی به عنوان بخش غیردولتی و دو مرکز غیردولتی خانواده و کودک کم شنوا در شهرستان‌های بیرجند و قاین در این برنامه فعالیت دارند.

احمدی شادمهری ادامه داد: از آنجایی که افت شنوایی مسئله‌ای شایع است و بر اساس تحقیقات متخصصین از هزار تولد زنده تا سه نوزاد با نوع و مقداری از افت شنوایی دائم به دنیا می‌آیند و در صورت عدم تست و آزمایش نشدن به سادگی از نظرها پنهان می‌ماند و در صورت عدم شناسایی این مشکل تا قبل از 6 ماهگی، اختلالات و تاخیر در یادگیری و کسب گفتار و زبان بوجود آورده و تبعات دیگری نیز که البته قابل اجتناب و پیگیری هستند بروز می‌کند.

هزینه معلولیت برای جامعه

وی افزود: با توجه به اهمیت این برنامه به خانواده‌ها هشدار می‌دهیم در بدو تولد از غربالگری شنوایی نوزادان خود مطمئن شوند و مراقب شنوایی فرزندان خود باشند چرا که بی علامتی شایع ترین علامت افت شنوایی در بدو تولد است و بهترین زمان طلایی برای تشخیص تا 3 ماهگی و درمان کم شنوایی تا 6 ماهگی است.

معاون امور توسعه پیشگری بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: خانواده‌ها باید بدانند معلولیت هزینه دارد و هزینه آن هم فقط برعهده شخص نیست و خانواده و جامعه هم در پرداخت این هزینه‌ها سهیم هستند و نوع این هزینه ها نیز بسیار متنوع است و صرفا جنبه اقتصادی ندارد.

احمدی شادمهری ادامه داد: گاهی هزینه‌های روانی و اجتماعی آن بسیار بیشتر از هزینه‌های آشکار اقتصادی آن است و توصیه جدی و تاکید اصلی ما در بهزیستی به عنوان متولیان بحث پیشگیری از بروز معلولیت‌ها و مجری برنامه کشوری غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخوران، این است که خانواده‌های از سلامت شنوایی نوزادان خود و بالاخص غربال اولیه در بدو تولد مطمئن شوند.

وی افزود: هم استانی‌ها می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به ادارات بهزیستی شهرستان‌ها یا به آدرس اینترنتی www.behzisti.kj.ir  مراجعه کنند.

معاون امور توسعه پیشگری بهزیستی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: کمک و مساعدت تمامی سازمان‌های تصمیم گیر و برنامه ریز در استان ضامن و ستون اجرای موفق و تحقق این برنامه خواهد بود.

|

بهره مندی ۶۵ کودک خراسان جنوبی از کمک هزینه کاشت و تعمیر حلزون

جمیله رضازاده، معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: در سال گذشته ۶۵ نفر از کودکان استان از کمک هزینه کاشت حلزون و کمک هزینه تعمیر و تعویض قطعات بهره مند شدند.

وی اظهار کرد: از جمله خدمات مورد نیاز افراد با معلولیت شنوایی، عمل جراحی کاشت حلزون برای مبتلایان واجد شرایط است که از سال 86 به بعد، کمک هزینه‌ای به همین منظور به خانواده‌هایی که اقدام به عمل کرده‌اند، پرداخت می‌شود.

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی افزود: پس از تشخیص و انجام آزمایشات تخصصی، تاییدیه کمیسیون تشخیص معلولیت، دریافت سمعک و حضور مستمر در مرکز؛ در صورت عدم پیشرفت، به کلینیک کاشت حلزون معرفی و در صورت تایید تیم کاشت، خانواده نسبت به واریز وجه به هیات امنای ارزی اقدام و با ارائه فیش واریزی به سازمان، از کمک هزینه کاشت حلزون بهره مند می‌شوند.

رضازاده ادامه داد: کودکان سنین زیر 6 سال با کمک یارانه دولتی به مبلغ 6 میلیون تومان نسبت به عمل کاشت اقدام می‌کنند و سنین بالای 6 سال به صورت آزاد و با پرداخت مبلغ 30 میلیون تومان انجام می‌شود.

وی افزود: بر طبق دستورالعمل جامع حمایت‌های مالی مبلغ تا سقف 6 میلیون تومان با ارائه فاکتور به مددجویان پرداخت می‌شود و سپس مددجویان در زمینه تعمیر قطعات و پشتیبانی دستگاه در سال‌های بعد از جراحی هم تا سقف چهار میلیون و چهارصد هزار تومان تحت حمایت بهزیستی قرار می‌گیرند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: پس از عمل جراحی کاشت نیز مددجویان در مرکز خانواده و کودک کم شنوا تحت نظارت اداره بهزیستی پذیرش می‌شوند و خدمات توانبخشی از جمله گفتار درمانی و تربیت شنیداری به مددجویان ارائه می‌شود.

رضازاده با اشاره به اینکه در حال حاضر در شش استان خراسان رضوی، تهران،‌ شیراز، کرمان، یزد و اهواز عمل کاشت حلزون صورت می‌پذیرد، اظهار کرد: اولویت اول کاشت حلزون نوزادان و کودکان تا 2 سالگی، اولویت بعد کودکان تا سن پیش دبستانی و اولویت سوم سایر متقاضیان کاشت حلزون در دامنه سنی بالاتر از 6 سال هستند.

وی یادآور شد: در سال گذشته 55 نفر به مبلغ 376 میلیون و 643 هزار ریال هزینه تعمیر قطعات کاشت حلزون و 10 نفر به مبلغ 305 میلیون و 945 هزار ریال هزینه جراحی کاشت حلزون در سال 97 دریافت کردند که حدود 98 درصد از متقاضیان تحت حمایت قرار گرفتند.

تهیه و تنظیم از زهرا حمیدی


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.