• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۱۶
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-31941
  • خبرنگار : 50031

مراسم بزرگداشت آيت‌الله مهدوي كني در شيراز برگزار شد

حجت‌الاسلام رئيسي: محاسبات سياسي آيت‌الله مهدوي‌كني براساس تكليف‌مداري بود

33

دادستان کل کشور مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی را سیاستمداری شجاع، انقلابی صریح و فقیهی دردآشنا توصیف کرد و گفت: تمام محاسبات سیاسی آن عالم ربانی بر اساس تکلیف‌مداری بود.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، عصر يكشنبه، چهارم آبان در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و سالگرد مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی که از سوی جامعه روحانیت شیراز برگزار شده بود، گفت: عالم ربانی و فقیه صمدانی آیت‌الله مهدوی کنی و عسگر اولادی خدمتگزارانی بودند که تمام زندگی خود را به انقلاب، نظام و مردم خدمت کردند و تا آخر عمر خود پایبند به ولایت بودند.

وی با یادآوری اینکه جهت بررسی شخصیت برجسته مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی نکته‌ای که باید بدان پرداخته شود، بحث علم و عالم است، افزود: پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) درباره علم فرمودند علم یا دانش نسبت عقاید و باورهای الهی یا اخلاق فاضله و کریمه و یا احکام و بایدها و نبایدهای الهی است.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: اگر دانشی در پرتوی علم به باورهای الهی یا اخلاق فاضله و یا احکام و بایدها و نبایدهای الهی بود، علم است وگرنه فضل است.

دادستان کل کشور اظهار کرد: آنچه ما در فقه از آن به علم کلام تعبیر می‌کنیم علم حکمت است و یا آنچه مربوط به باورهای الهی است، فقه اکبر است و اخلاق فاضله و کریمه نیز فقه اوسط و احکام نیز فقه اصغر است.

وی با بیان اینکه فقه به مجموع آنچه در دین وجود دارد اعم از عقاید، اخلاق و احکام اطلاق می‌شود، افزود: ولایت فقیه یعنی ولایت دین‌شناسی که می‌خواهد جامعه را به طرف دین و باورها و اخلاق دینی سوق دهد گرچه ما در تعبیر حوزوی از فقه بیشتر نگاه حوزوی داریم اما آنچه حقیقت تعریف از فقه است، فقط احکام نیست.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به همراهی علم با عبادت، اظهار کرد: آنچه انسان را به خدا بخواند، علم است و آنچه موجب فراخواندن انسان و دعوت آن عالم به خدا نشود، علم نیست به عبارت دیگر اگر یک طبیب در اتاق جراحی قلب را می‌شکافد در آن شکافتن قلب با تمام وجود ذکر خدا گوید، علم پزشکی او را به صاحب علم یعنی خدا دعوت می‌کند.

دادستان کل کشور تأکید کرد: آنچه فقه و قول می‌بیند هر دو باید آهنگ توحیدی داشته باشند تا به خدا نزدیکتر شوند و در نتیجه تبدیل به علم می‌شود و غیر از این فضل می‌شود.

وی با طرح این سؤال که حقیقت علم و عبودیت چیست، ابراز کرد: حقیقت علم در عبودیت نهفته است یعنی هرکس از همه عبدتر است، از همه عالم‌تر است و حقیقت عبودیت نیز آن است که عالم همه مِلک و مُلک خداست و آن اراده‌ای که بر ذرات وجود عالم حاکم است فقط اراده باری تعالی است.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه امروز بیش از تمام زمان‌ها، انقلاب، اهداف، افکار و اندیشه‌های بلند امام راجل در جامعه بشری رونق دارد، گفت: امروز کدامین انقلاب در عالم است که با نام، هدف و استکبارستیزی امام آشنایی نداشته باشد.

دادستان کل کشور یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی را عالم ربانی بودن دانست و گفت: آن مرحوم عالمی بود که جلوه رب بود و راستی به چهره عالم نگریستن، عبادت و به خانه او نگریستن بندگی و بوسه بر دست او زدن برای تبرک نیز جلوه رب است.

وی بیان کرد: عالم ربانی، عالمی است که در خلوت و جلوت خدا را می‌بیند و تمام وجودش برای آن است که تبلیغ دین، تنویر افکار عمومی، تربیت نفوس مستعده، فراخواندن مردم به حیات دینی، آن فراخواندنی که پیامبر(ص) و خداوند دارد را انجام دهد.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به ویژگی‌های حیات انسانی، آیات ابتدایی سوره الرحمن را بهترین تعریف انسان دانست و گفت: در این سوره ابتدا قرآن و سپس نام انسان آورده شده است زیرا انسان جز در پرتوی ارتباط با وحی نمی‌تواند حیات انسانی داشته باشد به عبارت دیگر انسان فقط در پرتوی ارتباط وحی انسانیتش شکل می‌گیرد؛ لذا تعریف قرآن از انسان حیوان ناطق نیست بلکه انسان موجودی دارای تعلم خداگونه شدن و ربانی شدن است.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه جهل زمانی در مقابل علم و گاهی در مقابل عقل به‌کار گرفته می‌شود، به قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) می‌خواهد انسان‌ها قدرت تعقل پیدا کنند تا اینکه خود را بشناسند.

وی بر لزوم داشتن خداشناسی، خودشناسی، دین‌شناسی، راه شناسی و آسیب‌شناسی دینی تأکید کرد و افزود: باید راه‌های ایمان و شرک را به‌خوبی بشناسیم و در این میان عالم ربانی عالمی است که جامعه را از جهل و نادانی به قدرت تحلیل، دشمن‌شناسی، دشمن‌ستیزی، هدف‌شناسی و مقاومت در راه هدف فرامی‌خواند که این حیات، حیات انسانی است.

حجت‌الاسلام رئیسی با یادآوری اینکه مرحوم آیت‌الله مهدوی صفات فوق را دارا بود، گفت: آن عالم ربانی قبل از انقلاب بزرگترین منکر زمان خود یعنی رژیم شاهنشاهی را شناخت و با تمام قدرت به مقابله با آن پرداخت و در تشکیل روحانیت مبارز در تهران گام نهاد تا اینکه با تلاش ایشان و همسنگرانش حکومت شاهنشاهی نابود شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تمام توان خود را برای حمایت از اعرف معروف‌ها که نظام مقدس جمهوری اسلایم ایران باشد،‌ به کار گرفت.

دادستان کل کشور ادامه داد: در تمام این مدت چه آن زمانی که امام جماعت مسجد جلیلی بود و چه آن زمانی که نخست وزیر کشور ایران شد، گفتمان ایشان تغییر نکرد و آن عالم ربانی 50 سال کار سیاسی انجام داد که فعالیت سیاسی جدای از ربانی بودن نیست زیرا ما معتقد نیستیم که سیاست باید دین را به‌دنبال خود کشاند بلکه دین انسان‌ساز است و سیاست باید عین دیانت و دیانت باید عین سیاست باشد و این همان ترجمان سخن مقام معظم رهبری است.

وی مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی را سیاستمداری شجاع، انقلابی صریح و فقیهی دردآشنا توصیف کرد و گفت: گفتمان آن مرحوم در شخصیت او متجلی و متبلور است به طوری که هیچ زمانی تکلیف‌مداری را از یاد نبرد و تمام محاسبات سیاسی ایشان بر اساس تکلیف‌مداری بود.

حجت‌الاسلام رئیسی تأکید کرد: در زمان امام راحل و مقام معظم رهبری آنچه برای مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی اصل بود این بود که حقیقتاً ولایتمدار باشد نه اینکه ولایت شعارش باشد؛ زیرا بین این دو تفاوت است که تمام این مسائل ریشه در عالم ربانی بودن ایشان داشت و پیام رحلت آن عالم ربانی نیز پیام وحدت، ولایتمداری، اخلاص، علم و دانش فرهیختگی است.

دادستان کل کشور به ویژگی‌های مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی اشاره و خاطرنشان كرد:‌ مرحوم عسگر اولادی انسان‌ تکلیف‌مداری بود که در همه حال تلاشش بر این بود که دین‌محور باشد و در پرتوی دین و آموزه‌های دینی فعالیت کند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.