• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۱۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-32005
  • خبرنگار : 50031

آيت‌الله ايماني:

تاريخ حادثه‌اي به عظمت عاشورا بياد ندارد پايداري جامعه در گرو انجام فريضتين است

2

امام جمعه شيراز گفت: تاسوعا و عاشورا در پیش است حادثه ای که در جهان منحصر بفرد است. آنچه در عاشورا و کربلا اتفاق افتاد نه تا آن روز مسبوق به سابقه بود نه تا امروز حادثه ای به آن عظمت اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، آيت‌الله اسدالله ايماني در خطبه‌هاي نمازجمعه 9 آبان شيراز گفت: این حادثه بیشترین تاثیر را در جامعه بشری به جا گذاشته و حادثه ایست که بیشترین دگرگونی را در دلها ایجاد کرده است و طبیعی است باید چنین حادثه ای را به بهترین شکل منعکس كرد.

وي اضافه كرد: عزاداری ما که پر از عاطفه است باید همراه با معرفت و درک و فهم کار اباعبدالله(ع) باشد و سفارش موکد و مکرر اینکه اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورا فراموش نشود. هیئات در هر خیابانی که هستند همان جا نماز را اول وقت اقامه كنند و لازم نیست به مسجد و امامزاده برسند.

آيت‌الله ايماني همچنين با اشاره به مصادف شدن 13 آبان امسال با روز عاشورا، تصريح كرد: 13 آبان در تاریخ ما یادآور 3 حادثه بزرگ است که چهره کریه آمریکا را آنچنان که هست نشان می‌دهد. حادثه اول تبعید امام در 13 آبان 1343، حادثه دوم شهادت دانش آموزان ما در صحن دانشگاه تهران در 13 آبان 1357 و حادثه سوم تسخیر لانه جاسوسی توسط جوانان پرشور آن روز در 13 آبان 1358. آمریکا از سال 1332 تا امروز یعنی 61 سال به طور مداوم با مردم ما در جنگ بوده و منافع ما را غارت کرده است و قبل از آمریکا، انگلیس.

وي اضافه كرد: تاریخ فراموش نمی‌کند در جنگ جهانی دوم با اینکه ایران اعلام بی طرفی كرده بود سران متفقین در ایران جمع شدند و تقسیم ایران را تصویب کردند و در آن حادثه یک سوم مردم ایران بخاطر قحطی و مشکلات از بین رفتند و این بزرگترین ضربه ای بود که از سوی آمریکا و انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی آن روز بر پیکر امت ما وارد شد.

امام جمعه شيراز با بيان اينكه 13  آبان روز ملی مبارزه با استکبار است، بر فراموش نكردن اين روز تاكيد و خاطرنشان كرد: هیئات مذهبی ما به یاد شهدای دانش آموز و به یاد ظلم و جنایاتی که یزید و ابن زیاد امروز بر جامعه اسلامی روا می دارند عزاداری خواهند كرد.

وي همچنين با اشاره به اينكه روز 14  آبان روز فرهنگ عمومی است، فرهنگ عمومی را شاکله یک ملت معنا و تاكيد كرد: فرهنگ عمومی ما متخذ از ارزش‌های ملی و اسلامی است. یعنی ما به عنوان ملتی ریشه دار  در تاريخ دارای ارزش‌ها و هنجارهایی بوده و هست، اسلام هم ارزش‌ها و هنجارهایی به ما آموخته و فرهنگ ما تلفیقی است از این ارزش‌ها و هنجارها. بنابراین وقتی از فرهنگ عمومی یاد می‌شود یعنی فرهنگ ملی، دینی و انقلابی، فرهنگ عزت و افتخار و آبرو، فرهنگ مقاومت و استقلال.

آيت‌الله ايماني گفت: برای اصلاح و تثبیت فرهنگ عمومی باید همه امکانات ما به کار گرفته شود. کتاب، فیلم، هنر، سخنرانی، صدا وسیما و هر چه که می‌تواند در مردم اثر بگذارد باید به عنوان ابزاری برای اصلاح فرهنگ عمومی مورد استفاده و بهره برداری قرار بگیرد.

خطيب جمعه شيراز همچنين با يادآوري اينكه 11  محرم  روز تجلیل از آزادگان و مفقودین است، گفت: شهدایی که از مناطق مختلف شناسایی می شوند بخشی از آن مفقودین هستند. امیدواریم تجلیل لازم از آزادگان، مفقودین و شهدا و رزمندگان و خانواده آنها داشته باشیم.

امام جمعه شيراز همچنين در خصوص حركات دشمن با هدف منزوي ساختن ايران اسلامي هشدار دارد و با بيان اينكه استكبار مي‌داند ايران اسلامي منادي اسلام ناب محمدي و وحدت امت اسلامي و بيداري و آگاهي مسلمانان جهان است، به‌دنبال جدا كردن ايران از پيكره دنياي اسلام هر اقدامي انجام مي‌دهند، در خصوص لزوم هوشياري همه مسلمانان، تاكيد كرد.

وي گفت: اسلام ناب یعنی اسلام مقاومت و ایستادگی. اسلام مبارزه با آمریکا. این اسلام ناب در بحرین، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، یمن و هر کجا در مقابل استکبار مسلمانان بایستند و مقاوت کنند و این ایستادگی از روی فهم و درک باشد، حاکم است. در مقابل اسلام آمریکایی یعنی اسلام  وابسته و ارتجاعی. اسلامی که بعضی از کشورهای مرتجع منطقه از آن دفاع می‌کنند. یعنی وابستگی کامل به اروپا و آمریکا.

امام جمعه شيراز خاطرنشان كرد: استكبار جهاني، وحدت امت اسلامی را هدف گرفته و با این جنگ‌های فرقه‌ای می‌خواهند وحدت امت اسلامی را بشکنند و افکار و اندیشه‌ها را از ایران اسلامی منحرف كنند، در حالیکه امروز دنیا می‌داند جمهوری اسلامی ایران چه می‌گوید و چه می‌خواهد و دنبال چیست.

آيت‌الله ايماني، اقدامات اخير در راستاي تحت‌الشعاع قرار دادن امر به معروف و نهي از منكر را يكي از همين توطئه‌ها دانست و تاكيد كرد: آنها می‌خواهند احساس امنیت را از مردم ما بگیرند. خدای متعال بر مردم ما منت گذاشته که به عنوان کشوری آرام و در منطقه امن ترین کشور هستیم، می‌خواهند این احساس آرامش را از مردم بگیرند. ما باید هوشیار بوده و در ایام تاسوعا و عاشورا مواظب مسائل مختلف باشیم.

 

خطيب جمعه شيراز همچنين با اشاره به قرار داشتن در هفته امر به معروف و نهي از منكر به ذكر نكاتي با توجه به دستورات قرآن كريم در خصوص اين دو فريضه واجب الهي، پرداخت و گفت: قرآن مجید عامل عقب افتادگی و شکست امت‌های گذشته را مسئله ترک امر به معروف ونهی از منکر می‌داند. عامل سقوط امت ها این است که در برابر گناه و فساد بی تفاوتند.

وي اضافه كرد: قرآن مجید هنگامی که سرگذشت پیشینیان را برای درس گرفتن بازگو می‌کند می‌‌فرماید: بنی اسرائیل با آن همه فضیلت‌ها و ارزش‌ها و آن همه مقاماتی که در اختیار آنها گذاشته شد، مورد غضب خدا قرار گرفتند و به زبان دو پیامبر بزرگ الهی ملعون معرفی شدند بخاطر اینکه آنان در برابر گناه بی تفاوت شدند.

آيت‌الله ايماني ادامه داد: قرآن می‌فرماید شما بهترین هستيد، حرکت و تلاش شما برای دیگران ارزشمند و راهگشاست. چون امر به معروف و نهی از منکر دارید و به دنبال آن ایمان به خدا. یعنی ایمان به خدا حاصل امر به معروف و نهی از منکر است.

وي با بيان اينكه قرآن مجید از دانشمندان یهود و نصاری به زشتی یاد می‌كند چون آنان به عنوان خواص یهود و مسیحیت اجازه دادند بدعت‌ها و سنت‌های غلط در جامعه شکل بگیرد، گفت: قرآن مجید درباره آنها می‌فرماید "چرا علمای یهود و نصاری مردم را از کلام بیجا و غلط و گناه و همچنین از حرام خواری باز نداشتند؟ علمای یهود و مسیحیت را سرزنش می کند بخاطر اینکه گناه را دیدند و سخنان گناه و شایعات غلط را شنیدند و موضع نگرفتند. حرام خواری، فساد اقتصادی و رانت خواری را دیدند و در مقابل آن سکوت اختیار کردند.

خطيب جمعه شيراز با تصريح اينكه پايداري جامعه در گرو توجه و اجراي امر به معروف و نهي از منكر است، اضافه كرد: امام حسین(ع) در نامه‌ای به برادرشان هنگامی که از مدینه خارج شدند فرموده‌اند: من برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم. می‌خواهم امر به معروف انجام دهم. امام حسین(ع) دراینجا به مسئله بیعت کوفیان اشاره نکردند. امام(ع) به مسئله فشار حکومتیان برای بیعت اشاره نکردند، بلکه فرمودند فساد در جامعه پیدا شده و من می‌خواهم امر به معروف ونهی ازمنکر انجام دهم.

آيت‌الله ايماني تاكيد كرد: اگر کوفیان دعوت نکرده بودند و یزیدیان هم امام را تحت فشار نگذاشته بودند، امام باز هم قیام می‌کردند چون فساد همه جا را گرفته بود و اساس اسلام در معرض خطر قرار گرفته بود. امام (ع) می فرماید تمام حرکت من برای امر به معروف و نهی از منکر است.

وي تاكيد كرد: متاسفانه در جامعه امروز ما شاهدیم که این فریضه بزرگ فراموش شده و تازه امروز که می‌خواهند قوانین و مقررات اصل هشتم را تصویب کنند عده‌ای اعتراض می‌کنند که چرا درباره امر به معروف می‌خواهید قانون تصویب کنید؟ این بدبختی جامعه است. این همان روزی است که پیامبر به سلمان فرمودند روزی می آید که مردم از امر به معروف و نهی از منکر بازداشته می‌شوند و به منکر امر می‌کنند و معروف را نهی می‌کنند!

آيت‌الله ايماني گفت: امروز بعضی از این قلم‌های مزدور این راه را دنبال می‌کنند. امروز مجلس طبق وظیفه‌اش می‌خواهد قوانین اصل هشتم را تصویب کند اما مخالفان کارشکنی می‌کنند و جریان اسید پاشی اصفهان دقیقا در راستای شکستن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بود.

خطيب جمعه شيراز خاطرنشان كرد: امام حسین‌(ع) اعلام می‌کند گاهی اوقات شرایطی برای اسلام پیش می‌آید که نماز، روزه، خمس، زکات، حج و.. نمی‌توانند اسلام را نگه دارند. آنجا باید جانفشانی کرد و زن و فرزند را به اسارت فرستاد تا اسلام باقی بماند و امام این راه را برای ما باز گذاشت.

آيت‌الله ايماني تاكيد كرد: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا، بدین معنی است که ما در زندگی همیشه ممکن است به شرایطی برسیم که اسلام با سخنرانی و مقاله حفظ نمی شود و باید برای اسلام فدا کاری کرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.