• جمعه / ۲۳ آبان ۱۳۹۳ / ۲۱:۱۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-32182
  • خبرنگار : 50031

نوبخت عنوان كرد؛

توجه ويژه بودجه 94 به درياچه‌ها و راه‌هاي فارس بودجه‌ريزي هدف‌مند و واقع‌گرايانه

1409557841811_borna ghasemi-5

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور گفت: در بودجه‌ريزي سال 94 با توجه به روند نزولي قيمت نفت و واقعيت‌هاي موجود، به‌شكل هدف‌مند اقدام و از پيش‌بيني اعداد و ارقام غيرمطمئن اجتناب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، محمدباقر نوبخت، شامگاه جمعه 23 آبان در نشست خبري پايان سفر سه‌روزه به استان فارس، گفت: رقمي كه اكنون براي هر بشكه نفت پيش‌بيني مي‌شود بين 70 تا 80 دلار است و دولت نيز با توجه به اين واقعيت‌ها لايحه بودجه را تنظيم مي‌كند.

وي تصريح كرد: تاكنون هيچ منبع رسمي پيش‌بيني نكرده است كه رقم قيمت هر بشكه نفت خام در بازارهاي جهاني به كمتر از 70 دلار برسد اما آنچه مهم است و پيش‌بيني شده، برنامه‌ريزي دقيق و تخصيص هدف‌مند منابع ريالي و ارزي است، همانگونه كه در سال 93 نيز علي‌رغم تمام مشكلات شاهد تخصيص‌هاي مناسب بودجه‌اي بوده‌ايم.

نوبخت با بيان اينكه توسعه كشور در گرو توسعه تمام استان‌ها به شكل متوازن و عادلانه است، گفت: فارس در جمع استان‌هاي داراي جايگاه ويژه است كه در سال 93 بالغ بر 1 هزار و 376 ميليارد تومان اعتبار مصوب براي 177 طرح ملي و استاني ويژه و برخي طرح‌هاي مشترك با ساير استان‌ها دارد.

وي با بيان اينكه تخصيص اعتبارات در 6 ماهه اول امسال 100 درصد انجام شده است، ابراز اميدواري كرد كه در پايان سال نيز شاهد همين ميزان تخصيص باشيم و در خصوص نتايج سفر به استان فارس گفت: مقرر شد هفته آينده مسئولان استانداري و نمايندگان استان 2 جلسه با معاونت برنامه‌ريزي رئيس‌جمهوري داشته باشند و در دو موضوع تنش‌هاي آبي و طرح‌هاي عمراني بخش راه تصميم‌گيري شود.

نوبخت با تصريح اينكه اعتبارات دولت نامحدود نيست، گفت: امروز با كاهش قيمت نفت مواجه هستيم لذا همه وظيفه داريم كه به شكل هدف‌مند و هوشمند اعتبارات را به‌بخش‌هاي اختصاص دهيم كه بيشترين بهره‌وري را براي كل جامعه به‌دنبال داشته باشد.

او اضافه كرد: براي سال 94 با توجه به بازديدي كه از درياچه بختگان داشتيم، تلاش مي‌شود با عنايت به سياست‌هاي دولت در رابطه با احياي درياچه‌هاي كشور، رديف مستقلي براي درياچه‌هاي فارس نيز در نظر گرفته شود.

وي با بيان اينكه در جلسه‌اي از دانشگاهيان فارس خواسته كه طرح‌هاي پيشنهادي خود را كه مي‌تواند در كوتاه‌مدت نسبت به رفع بحران خشكسالي كمك كند، ارايه دهند و اضافه كرد: اقدام ديگري كه در جلسات مختلف با مسئولان استاني در فارس توافق شد، استفاده مطلوب از ظرفيت‌هاي گردشگري تاريخي، طبيعي و مذهبي فارس بود.

وي گفت: در سال آينده رديف خاصي در بودجه براي استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي گردشگري و ميراثي موجود در فارس تخصيص داده مي‌شود و البته قرار شد ميراث فرهنگي نيز براي احياي فضاهاي گردشگري و جذب هرچه بيشتر گردشگر طرح‌هاي خود را ارائه دهد.

نوبخت با تصريح اينكه تلاش براي توسعه استان فارس محدود به بودجه 94 نخواهد بود، گفت: كفايت اين كار در برنامه ششم توسعه خواهد بود كه ارتقا وضع موجود به وضع مطلوب را به‌شكل ويژه دنبال خواهيم كرد و البته فرهيختگان استان هم بايد در اين مسير طرح‌ها و پيشنهادهاي اجرايي خود را ارائه بدهند.

معاون رئيس‌جمهور همچنين توجه به توسعه امامزادگان و طرح‌هاي توسعه‌اي گردشگري زيارتي و مذهبي را از جمله موارد مورد توجه دولت دانست و تاكيد كرد كه تخصيص مناسب و حداكثري به اين بخش در نظر گرفته مي‌شود.

نوبخت يكي از ظرفيت‌هاي مهم فارس را منطقه ويژه اقتصادي شيراز دانست و گفت: امسال شاهد رشد فزاينده توليد در بخش‌هاي مختلف توليد و گردشگري بوده‌ايم و البته اين رشد در همه كشور محسوس بوده كه در نهايت به رشد 4.6 درصدي توليد ناخالص ملي منجر شده است.

وي در پاسخ به سئوالي در خصوص معرفي وزير علوم به مجلس، آموزش‌عالي را داراي جايگاهي ويژه براي دولت يازدهم دانست و گفت: براي دولت مهم است كه دانشگاهيان با مديريتي مواجه شوند كه آن را مي‌پذيرند.

نوبخت با يادآوري اينكه در گذشته شخصيت‌هاي علمي و فرهنگي ممتازي براي تصدي پست وزارت به مجلس معرفي شده است، گفت: شخصيت‌هاي معرفي شده از نظر دولت شايسته بودند اما دولت قانون‌مند است و متواضعانه نظر مجلس را مي‌پذيرد هرچند كه آن را وارد نداند.

وي با اشاره به اينكه وزير جديد پيشنهادي نيز يكي از شخصيت‌هاي مبرز علمي و فرهنگي و ارزشي است، گفت: انتظار داريم كه با شايستگي‌هاي موجود در اين شخصيت، مجلس محترم راي قاطعي داده و تكليف وزارت علوم مشخص شود و همانگونه كه مجلس تاكنون در خيلي موارد همراهي خود را با دولت نشان داده است، در اين موضوع نيز شايسته‌گزيني كند.

نوبخت در خصوص موضوع احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در استان‌ها با تاكيد بر اهميت و ابعاد اين موضوع، خاطرنشان كرد: در استان‌ها لازم است ساز و كار مناسبي با استانداران انديشيده شود و ظرف 2 هفته آينده چگونگي اجراي آن به شوراي عالي اداري اعلام شود.

سخنگوي دولت در پاسخ به سئوال خبرنگاري در خصوص علت عدم حضور رئيس‌جمهور در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها گفت: اينكه انتظار داشته باشيم يك فرد در مقام رئيس‌جمهور با همه مسئوليت‌هايي كه در سياست‌خارجه و داخله عهده‌دار است، در همه عرصه‌ها حضوري فيزيكي داشته باشد، شايد چندان وارد نباشد، به همين دليل معاونان و وزرايي براي رئيس‌جمهور مشخص شده است.

نوبخت حضور معاونان رئيس‌جمهور و وزرا در برنامه‌ها و زمينه‌هاي مختلف را نشان‌دهنده توجه دولت دانست و گفت: وقتي يك وزير يا معاون رئيس‌جمهور در نمايشگاه حاضر مي‌شود به‌معناي حضور رئيس‌جمهور است.

سخنگوي دولت تصريح كرد: نبايد عدم حضور رئيس‌جمهور در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها را بي‌توجهي دولت به رسانه‌ها معنا كرد، رابطه دولت يازدهم با رسانه‌ها بسيار دوستانه و صميمانه است.

وي با بيان اينكه ريز مسائل بودجه را در هفته‌هاي آتي اطلاع‌رساني خواهد كرد، از اختصاص سهم قابل قبولي براي فرهنگ در بودجه 94 خبر داد و گفت: البته بايد به‌ياد داشته باشيم كه 52 درصد از اعتبارات توسعه فرهنگي در بخش غيردولتي و تنها 48 درصد آن در بخش دولتي است، اگرچه تمام انتقادات در مباحث فرهنگي متوجه دولت بوده و هست.

نوبخت تاكيد كرد: دولت يازدهم توجه ويژه‌اي به رفاه شهروندان داشته و اين توجه را مي‌توان در روند توزيع يارانه‌هاي نقدي و غيرنقدي و كاهش هزينه‌هاي درمان در بيمارستان‌هاي دولتي به‌عينه مشاهده كرد.

معاون رئيس‌جمهور گفت: توجه داشته باشيم كه درآمدهاي 106 و 110 ميليارد دلاري دولت امروز به 26 ميليارد دلار رسيده است اما علي‌رغم اين محدوديت منابع، شاهد اتفاقات بسيار مطلوبي در حوزه‌هاي درمان كه يكي از مباني رفاه اجتماعي به‌شمار مي‌رود هستيم.

نوبخت با اشاره به مهار روند تورم و كند شدن سرعت رشد قيمت‌ها توسط دولت، تاكيد كرد: توجه كنيم كه ما اكنون در سال اول فعاليت دولت بسر مي‌بريم و اين هنوز ابتداي كار است.

معاون رئيس‌جمهور همچنين پيش‌بيني تسهيلات 50 ميليون توماني ارزان‌قيمت براي ساخت مسكن را از اقدامات دولت در راستاي كمك به قشر ضعيف و آسيب‌پذير جامعه براي تامين مسكن دانست و گفت: دولت براي تامين اين تسهيلات سالانه بايد يك هزار و 200 ميليارد سوبسيد پرداخت كند.

نوبخت همچنين گفت: تابستان امسال با اقدامات انجام شده بالغ بر 400 هزار فرصت شغلي در كشور ايجاد شده است اگرچه اين عدد در مقابل 2 ميليون بيكار، هنوز اندك است و همچنان نيازمند تلاش بيشتر و هدف‌مند براي ايجاد شغل بيشتر هستيم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.