• سه‌شنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۴ / ۱۲:۱۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-36712
  • خبرنگار : 50031

/گزارش/

ايمني آسانسور از نصب تا استفاده

56 (1)

بارها شاهد وقوع حوادث مختلف در ساختمان‌هاي بلندمرتبه بوده‌ايم، حوادثي كه از آسانسور شروع و به آسانسور ختم مي‌شود. حوادثي كه يا هنگام نصب و راه‌اندازي يا هنگام بهره‌برداري از اين وسيله حادث شده و در دفعاتي موجب مرگ و معلوليت افرادي نيز شده است.

زمان وقوع آخرين حادثه مرتبط با آسانسور چندان دور هم نيست، شايد همزمان با تهيه اين گزارش هم كسي در آسانسوري گير افتاده يا در حين احداث تاسيسات آن به حادثه‌اي گرفتار شده باشد. همه اين حوادث اما ريشه در ايمني و رفتارهاي ايمن دارد.

اينكه كارگر يا استادكاري در حين نصب و راه‌‌اندازي آسانسور، به‌دليل سقوط كابين يا سقوط فرد در چاله آسانسور حادث و منجر به مرگ يا معلوليت و مصدوميت فرد مي‌شود يا اينكه فرد يا افرادي در كابين آسانسوري گير مي‌افتند وگاه ساعت‌ها با اضطراب شرايطي سخت را تحمل مي‌كنند.

يا كابين يك آسانسور در ساختماني اداري، تجاري يا مسكوني، به همراه سرنشينان آن سقوط مي‌كند يا دچار اتصال برق و ... مي‌شود...

اينكه چه زمان‌هايي استفاده از آسانسور ممنوع است و خطرآفرين و اينكه اين وسيله در چه شرايطي ايمن خواهد بود... همه از مواردي است كه بايد همگان در خصوص  آن اطلاعات مناسبي داشته باشند.

طبق آمار سازمان آتش نشانی شیراز حوادث مربوط به آسانسورها رتبه اول را در فهرست سوانح به خود اختصاص داده و حالا وقت آن است که در این موضوع دقیق شد و از سکوت و سانسور کردن مشکلات مربوط به آسانسور پرهیز کرد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ايمني شهرداري شیراز در گفت و گو با ايسنا گفت: یکی از حوادثی که به صورت متعدد در شیراز روی می‌دهد و آتش نشانان ایستگاه‌های 16 گانه را به محل می‌کشاند، وقوع حادثه به وسیله آسانسور است.

 محمدمهدی شایق با اشاره به اینکه افزایش آمار چنین حوادثی نگران کننده است،‌افزود: وقوع چنین حوادثی باعث از بین رفتن جان کسانی می‌شود که نان آور چندین خانواده هستند.

وی علت وقوع اغلب حوادث مرتبط با آسانسور در هنگام نصب را رعایت نکردن مسائل ایمنی کار و مهار نشدن صحیح کابین آسانسور اعلام و اضافه كرد: بیشترین حوادث سقوط کابین یا افتادن افراد به درون چاهک بر اثر بی دقتی نصاب و تعمیرکار است که بی شک از خطرات این گونه بی‌احتیاطی ها خبر ندارند.

شایق معتقد است: رشد سازه‌ها در شیراز به‌عنوان یک کلانشهر روبه ترقی، ملزوماتی هم دارد که از مهمترین آنها توجه به نکات ایمنی است.

او اضافه كرد: بسیار شاهد بوده‌ایم افرادی که مشاغل مربوط به ساختمان سازی را انتخاب کرده‌اند از دانش اندکی در این زمینه برخوردار هستند و این موضوع باعث حوادث گوناگون می‌شود.

شایق ادامه داد: نصب و تعمیر آسانسورها توسط افراد غیر حرفه‌ای و سپردن کار به کارگران غیر‌متخصص از دلایل بروز این قبیل فجایع است.

این مقام ایمنی شهری، بی‌تجربگی نصاب را از بزرگترین علل بروز مشکلات آسانسورها دانست و ادامه داد: بی تجربگی و نداشتن دانش کافی در زمینه نصب همچنین استفاده از قطعات بی کیفیت و غیر استاندارد از عمده دلایل افزایش حوادث مربوط به آسانسور در شیراز است .

شایق بی توجهی به ظرفیت آسانسور را از دیگر مشکلات عنوان و خاطرنشان كرد: هنوز هم بعضی افراد هستند که بدون توجه به ظرفیت اعلام شده، سوار آسانسور می‌شوند و اين موضوع را شوخي مي‌پندارند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز ادامه داد: در بسیاری از مواقع  افرادی که در آسانسور محبوس می‌شوند از اینکه هوای داخل کابین تمام شود می‌ترسند که این یک باور اشتباه است و هوای داخل آسانسور هرگز تمام نمی‌شود و اين ترس حوادث بدتري را رقم مي‌زند.

شایق توصیه كرد: اگر فردی در آسانسور محبوس شد باید ضمن حفظ آرامش با شماره 125 تماس بگیرد یا اینکه با صدای بلند و ضربه‌زدن به کابین کمک بخواهد.

وی سقوط کابین در چاهک آسانسور را حادثه‌ای شایع اعلام و تصريح كرد: این حادثه با توجه به ارتفاع چاهک آسانسور معمولا منجر به فوت یا صدمه بسیار شدید می‌شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شیراز افزود: بی‌دقتی تعمیرکاران و نصابان در زمان سرویس و و تعمیر آسانسور و بازماندن در آن منجر به سقوط افرادی می‌شود که بدون توجه به نبود کابین در را باز کرده و قصد ورود به آسانسور را دارند.

برای اطلاع بیشتر از معضلاتی که آسانسورهای غیر استاندارد برای ساکنان مجتمع مسکونی به وجود آورده، به سراغ رستم شعبانی ساکن یکی از بلند مرتبه‌های معالی‌آباد که تجربه گیر افتادن در آسانسور را داشته است رفتيم.

این شهروند ترس از خفگی را مشکل خود در این مواقع عنوان كرد، ترسی که باعث شده مدت 3 سال از طریق پله‌ها مسیر پارکینگ تا طبقه سوم را طی کند.

موضوعی که ایزدی مدیر روابط عمومی آتش نشانی شیراز آن را مردود دانست و گفت: ترس از تمام شدن هوا در آسانسور بی مورد است و همیشه هوای کافی در کابین وجود دارد.

حمید مرادی نیز که مردی 40 ساله است، از این که دست یا قسمتی از بدن همسر و پسر 7 ساله‌اش در میان دیوار و کابین گیر کند، وحشت دارد. او گفت:  در زمان دانشجویی شاهد بوده که یک دختر بچه در میان دیوار و کابین آسانسور گیر کرده و جان خود را از دست داده است.

مدیر روابط عمومی آتش نشانی شیراز خطر گیر کردن اعضای بدن افراد را يكي از موارد جدي عنوان و اضافه كرد: بعضی از اتاق‌های آسانسور فاقد در است، این مسئله آسانسورها را به کانون خطر تبدیل می‌کند چرا که هر لحظه امکان گیر کردن لباس یا قسمتی از اعضای بدن میان دیوار و کابین وجود دارد.

حسن ايزدي گفت: اتاقک آسانسور نیز از محل‌های پر خطر است بنابراین همیشه باید در آن بسته باشد و از ورود افراد متفرقه به داخل اتاقک جلوگیری شود.

این کارشناس افزود: این محل به علت وجود قطعات متحرک زیاد حس کنجکاوی بچه‌ها را برانگیخته می کند و حادثه هولناک به وجود می‌آورد.

به گزارش ايسنا، با توسعه بلندمرتبه‌سازي، استفاده از آسانسور يك رويه معمول در ساختمان‌هاي مسكوني، تجاري و خدماتي شده است.

به گونه‌اي كه طي سال‌هاي اخير حتي ساختمان‌هاي 2 يا 3 طبقه هم آسانسور را به‌عنوان يكي از فاكتورها پيش‌بيني و لحاظ مي‌كنند.

آسانسور و وجود آن در ساختمان، از سوي مردم يكي از ويژگي‌هاي منازل مسكوني آپارتماني محسوب مي‌شود و اگر خانه‌اي آسانسور نداشته باشد، كمتر مورد اقبال واقع مي‌شود.

امااين موضوع با آشنايي مردم با آسانسور، ويژگي‌هاي آسانسور و شيوه‌هاي استفاده از ايمن از آسانسور همراه نبوده است.

لازمه كاهش ميزان حوادث مرتبط با آسانسور، ارائه آموزش‌هاي مختلف به شهروندان است.

بي‌ترديد سازمان آتش‌نشاني يكي از دستگاه‌هاي مسئول در اين ارتباط قلمداد مي‌شود كه مي‌تواند به‌لحاظ كارشناسي، شرايط يك آسانسور ايمن و استفاده مناسب از آسانسور را تشريح كرده و از طرفي، براي مردم روشن كند كه اگر با مشكلي در آسانسور مواجه شدند، چه بايد كرد؟

از طرفي سازمان‌هايي نظير نظام‌مهندسي و شهرداري‌ها، تعيين كننده بايدها و نبايدهاي ايجاد سازه‌اي به‌نام آسانسور و ساختارهاي استاندارد و ايمن آن به‌شمار مي‌روند و دستگاهي به‌نام استاندارد، ملزم است ورودي مناسب و به‌موقع به اين موضوع داشته باشد و در حد وظايف، به شكلي مطلوب عمل كند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.