• جمعه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-39945
  • خبرنگار : 50031

امام جمعه شيراز عنوان كرد:

خبرنگار پيشرو است و پيش‌برنده

1 (4)

امام جمعه شيراز با اشاره به در پيش‌بودن هفدهم مرداد، روز خبرنگار، ضمن گراميداشت سالروز شهادت شهيد صارمي، خبرنگاران را پيش‌رو و پيش‌برنده دانست و تاكيد كرد كه داشتن اين ويژگي مشروط به شناخت جايگاه و فدا نكردن حقيقت به پاي مصلحت است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس،‌ آيت‌الله اسدالله ايماني در خطبه‌هاي نماز جمعه 15 مرداد، گفت: خبرگزاري‌ها و خبرنگاران از موثرترين اركان در رشد و بالندگي جامعه محسوب مي‌شوند و وظيفه خطير آگاهي بخشي را عهده‌دار هستند.

وي با تصريح اينكه خبرنگار بايد رشد و گسترش هنجارها و مبارزه با سنت‌هاي غلط و ناهنجاري‌ها را در دستور كار قرار داده و دنبال كنند، گفت: خبرنگاران هم پيش‌رو و هم پيش‌برنده جامعه محسوب مي‌شوند مشروط بر آنكه جايگاه خود را به‌خوبي شناخته و اين سرمايه را با متاع ناچيز دنيا معاوضه نكنند. اين مهم را ابزاري براي تسويه حساب‌هاي شخصي قرار نداده و حقيقت را فداي مصلحت نكنند.

آيت‌الله ايماني همچنين با گرامي‌داشت 16 مرداد، روز تشكيل جهاددانشگاهي، گفت: مجموعه جهاددانشگاهي، نهادي برخاسته از متن انقلاب و براي پيگيري اهداف بلند و ارزشمند انقلاب و نظام اسلامي است و اميدواريم در راستاي اهدافي كه امام (ره) براي اين نهاد طراحي كردند، پيوسته استوار و ثابت قدم باشند.

امام جمعه شيراز در ادامه گفت: عهد شكني آمريكا در برجام، خيلي از مسائل را براي ما و دنيا روشن كرد. البته ما اين عهد شكني را به‌خاطر آنچه مقام معظم رهبري بارها تاكيد فرمودند، مي‌دانستيم و تاريخ انقلاب سرشار از اين عهد شكني‌ها بوده است. امروز بايد دنيا بفهمد و بداند كه آمريكا جز براي منافع نامشروع خود به هيچ چيز ديگر فكر نمي‌كند.

او اضافه كرد: زماني كه مصدق با آمريكا قرارداد مي‌بندد، آمريكا خيانت و عليه مصدق با شاه تباني مي‌كند. وقتي هم تاريخ مصرف شاه تمام شد، او را رها مي‌كند. امروز هم مي‌بينيم كه آمريكا به تركيه چگونه خيانت كرد و مي‌كند و فردا هم همين قصه با عربستان و ساير هم‌پيمانانش همين كار را خواهد كرد.

امام جمعه شيراز تصريح كرد: آمريكا همواره به‌دنبال منافع نامشروع خود بوده و هيچ منفعتي را براي مردم جهان خصوصا مسلمانان چه شيعه، چه سني نه مي‌خواهد و نه اجازه مي‌دهد كه منفعتي جاري شود.

او با بيان اينكه امروز بايد نسبت به گذشته هوشيارتر بود، گفت: آنان كه به فكر تطهير آمريكا بودند و به دنبال اين بودند كه بگويند اگر نظام و انقلاب اسلامي به آمريكا روي خوش نشان مي‌داد، آنقدرها هم بد نبود. بايد آمريكا را بشناسند. ديديم كه ما خيلي از مسائل و منافع خود در موضوع هسته‌اي عدول كريدم و آمريكا هيچ يك از تعهدات نيم‌بند خود را در اين زمينه عملياتي نكرد.

آيت‌الله ايماني گفت: اين بيچارگي جهان اسلام است كه چشم به دست آمريكا دارد. حال آنكه آمريكا به اسلام و مسلمانان رحم نكرده و نمي‌كند و تنها به فكر منافع خود و حفظ امنيت اسرائيل بوده است.

امام جمعه شيراز همچنين با اشاره به 21 مرداد و روز حمايت از صنايع كوچك، با يادآوري اينكه صنايع بزرگ در جهان معمولا توسط دولت‌ها يا شركت‌هاي بزرگ و توانمند ايجاد و اداره مي‌شود، خاطرنشان كرد: آنچه كه بدنه مردم گردانندگان آن بوده و زندگي و نان مردم را تامين مي‌كند، صنايع كوچك و متوسط است.

او صنايع كوچك و متوسط را روح اقتصاد مقاومتي و ايجاد كننده رفاه و رونق اقتصادي و از بين برنده ركود و مشكلات ناشي از بيكاري دانست و گفت: اگر صنايع كوچك را به روستاها برده بوديم امروز با مهاجرت روستائيان روبرو نبوديم، زندگي بهتر بود.

آيت‌الله ايماني تاكيد كرد: بايد سخنان مقام معظم رهبري را از عمق جان شنيده و بپذيريم و به آن عمل كنيم و بدانيم كه آنچه اين پيشوا و رهبر عالم و فرزانه، بيان مي‌كند عين حقيقت و دواي درد جامعه است. متاسفيم كه بعضي وقت‌ها در شعار مسائل را قبول داريم اما در اجرا حاضر نيستيم آنچنان كه بايد و شايد آستين بالا بزنيم.

امام جمعه شيراز همچنين با گرامي‌داشت دهه كرامت، به تشريح ابعاد شخصيتي حضرت احمد‌ابن موسي(ع) پرداخت و گفت: ششم ذي‌القعده روز بزرگداشت حضرت احمدابن موسي(ع) به عنوان يكي از شخصيت‌هاي بلند مرتبه در بين فرزندان پيامبر است.

وي ادامه داد: شخصيت حضرت احمدابن موسي(ع) آنقدر داراي مرتبه جليله بوده است كه بعد از شهادت حضرت موسي‌ابن جعفر(ع) تمام اهالي مدينه و شيعيان مدينه براي بيعت با ايشان به منزل ام‌احمد، مراجعه مي‌كنند و ايشان تمام مردم را در مسجد جمع كرده و با بيان خطبه‌اي، اعلام مي‌دارد كه خود در بيعت حضرت علي‌ابن موسي‌الرضا(ع) است.

آيت‌الله ايماني دهه كرامت را زماني مناسب براي پرداختن هرچه بيشتر به ابعاد شخصيتي حضرت معصومه(س)، حضرت شاهچراغ(ع) و حضرت امام رضا(ع) دانست و بر لزوم برگزاري برنامه‌هاي شاخص در اين خصوص تاكيد كرد.

امام جمعه شيراز در خطبه اول نماز هم پيرامون خصوصيت‌ها و ويژگي‌هاي رهبران راستين الهي بياناتي را مطرح و تاكيد كرد كه احساس مسئوليت در قبال مردم، يكي از مهمترين ويژگي‌هاي اين رهبران از زمان پيامبر اسلام(ص) تا امروز بوده است.

وي با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در خصوص وجود و گسترش مشكلات فرهنگي در جامعه، گفت: ايشان بارها از تعابير تهاجم فرهنگي، جنگ فرهنگي، ناتوي فرهنگي، شبيخون فرهنگي و ... استفاده كرده‌اند كه ما متوجه خطري كه بيخ جامعه قرار دارد باشيم به دنبال اصلاح آن حركت كنيم.

امام جمعه شيراز با بيان اينكه مسائل معيشتي و اقتصادي از ديگر موارد مورد تاكيد مقام معظم رهبري بوده است، گفت: به فكر مردم بودن از ويژگي‌هاي رهبران راستين الهي است و به تبعيت از اين رهبران همه كسانيكه داراي مسئوليت هستند بايد به فكر مردم باشند و احساس مسئوليت در مقابل مردم داشته باشند.

آيت‌الله ايماني گفت: نخبگان فرهنگي، صاحبان تريبون، صاحبان رسانه، مسئولان بايد فضاهاي جامعه را بسنجند و متوجه باشند كه دشمنان با چه حربه‌هايي جوانان را منحرف مي‌كند. امروز متاسفانه شاهد نوعي ولنگاري‌ها و گرفتاري‌هايي هستيم و احساس مي‌شود مسئوليتي كه بايد نزد خواص جامعه احساس شود، قدري كمرنگ شده است.

او گفت: عده‌اي به نام اينكه بايد با دنيا رابطه داشته باشيم، روحيه انقلابي‌گري و انقلابي ماندن و بودن را كمرنگ مي‌كنند، با قلم خود، با زبان خود با عملكرد خود. عده‌اي مسئوليت را طعمه قرار داده و فرصتي مي‌دانند و معتقدند حال كه بر سفره‌اي نشسته‌ايم ذخيره كنيم و همين صاحبان فيش‌هاي نجومي را ايجاد مي‌كند.

آيت‌الله ايماني اضافه كرد: عده‌اي در مقابل ما و با برنامه‌ريزي جوانان را به لاابالي‌گري سوق مي‌دهند و با برپايي مجالس لهو لعب و مختلط و آنچناني به دنبال مقاصد خود هستند و فضاي جامعه را به گناه آلوده مي‌كننده و عده‌اي هم بي‌تفاوتي را در جامعه رواج مي‌دهند، به من چه مربوط و به تو چه مربوط را رواج مي‌دهند.

امام جمعه شيراز تصريح كرد: اين چيزي نيست كه اسلام بپذيرد. اسلام امر به معروف و نهي از منكر را دارد. اسلام نظارت دروني و بيروني را دارد. به هيچ عنوان اين مسائل از نظر اسلام قابل توجيه نيست. مسئوليت مسئله‌اي است كه بايد با تمام وجود به فكر آن بود و ساختار احساس مسئوليت را بايد فراهم كرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.