• یکشنبه / ۵ دی ۱۳۹۵ / ۱۵:۰۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-43478
  • خبرنگار : 50031

لبهاي ترك خورده از بي‌آبي فارس/ منفي شدن حجم آب قابل برداشت سدها

لبهاي ترك خورده از بي‌آبي فارس/
منفي شدن حجم آب قابل برداشت سدها

چشم مردم فارس همچنان به آسمان دوخته شده شايد ابرهايي كه از گذرگاه اين استان پهناور عبور مي‌كنند، دلي بر دشت‌ها و تالاب‌ها و كشت‌زارهاي، لب تشنه فارس بسوزانند و قطره‌ اشكي بريزند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، استان فارس حالا و با گذشت 9 ماه از سال، همچنان تشنگي و بي‌آبي را تجربه مي‌كند و روز به روز در سراشيبي بحران آب بيشتر و بيشتر فرو مي‌غلطد و از بارندگي خبري نيست و چشم‌انتظاران بارش‌هاي پائيزه، اميد بريده، روزهاي زمستان را هم با نااميدي به شب مي‌دوزند.

آمارهاي منتشر شده از سوي دفتر مطالعات پايه منابع آب وزارت نيرو، در خصوص وضعيت بارندگي در استان فارس بسيار نگران كننده است. هرچند پيش‌بيني‌ها در ماه‌هاي گذشته حامل خبرهاي خوبي از احتمال بروز بارندگي‌ در اين استان و كشور بود.

براساس آمارهاي منتشر شده از ايستگاه‌هاي 12 گانه باران سنجي مبناي وزارت نيرو در فارس، شاهد كاهش شديد بارندگي نسبت به ميانگين بارندگي در نقاط مختلف اين استان هستيم و زنگ هشدار بحران آب بلندتر از هر زماني در فارس طنين‌انداز شده است.

·         جدول ميزان بارندگي ايستگاه‌هاي باران‌سنجي مبناي وزارت نيرو

 

شناسه

نام استان

كد ايستگاه (*)

نام ايستگاه (*)

ميزان بارندگي(ميليمتر)

آمار تجمعي تا تاريخ
دي

روز دي
سال آبي
95-96

سال آبي
95-96

متوسط درازمدت

درصد مقايسه

83

فارس

24-023

تنگاب

20.5

133.9

-84.7

 0

84

فارس

26-005

گوزون

42.3

72.3

-41.5

 0

85

فارس

26-036

لارستان

39.6

53.6

-26.1

 0

86

فارس

43-044

شيراز

15

97.8

-84.7

 0

87

فارس

43-105

مادر سليمان

12

81.3

-85.2

 0

88

فارس

42-573

اداره اباده

10

 0

89

فارس

42-056

مزايجان بوانات

16

56.8

-71.8

 0

90

فارس

43-114

نيريز

3.8

53.7

-92.9

 0

222

فارس

43-065

آباده تشك

13.5

63.8

-78.8

 0

223

فارس

23-006

كازرون

23

156.3

-85.3

 0

224

فارس

24-032

جهرم

33.5

77.2

-56.6

 0

225

فارس

22-040

برغان

84

171.5

-51

 

 

به گزارش ايسنا، بررسي آمارهاي ارائه شده در اين جدول كه مربوط به روز پنجم دي‌ماه 95 است، نشان از كاهش 26 تا 92 درصدي ميزان بارندگي در مقايسه ميزان بارندگي‌هاي امسال با متوسط درازمدت است.

بحران كاهش بارندگي در شرق استان فارس بسيار جدي‌تر از ساير نقاط استان فارس است اگرچه جز ايستگاه لارستان، بقيه داده‌هاي آماري ميزان كاهش بارندگي در ساير ايستگاه‌ها، نشان از كاهش حداقل 50 درصدي بارندگي در مقايسه با متوسط درازمدت بارندگي دارد.

مديرعامل سازمان آب منطقه‌اي استان فارس پيش از اين هشدارهاي جدي نسبت به تداوم بحران‌ بي‌آبي و مشكلاتي كه اين تداوم براي بخش‌هاي مختلف در اين استان به‌دنبال خواهد داشت، داده بود.

به گزارش ايسنا، طي ماه‌هاي اول سال 2016 سازمان فضایی آمریکا «ناسا» گزارشی پیرامون روند گرمایش جهانی و خشکسالی در 30 سال آینده جهان منتشر کرد که برای كشور ما هشداري جدي بود.

براساس اين گزارش و به استناد بررسی‌های محققان 45 کشور جهان در معرض خشکسالی شدید قرار دارند و در فهرست منتشر شده ایران رتبه چهارم را داشت. در آن گزارش به کشورهایی مثل ایران، عراق، ترکیه و سوریه به‌ خاطر استفاده نامطلوب از منابع آبی، هشدار داده شده بود كه در معرض جدی خطر خشکسالی و بحران آب قرار دارند.

در همان گزارش اين احتمال عنوان شده است كه تبديل بخش‌هاي وسيعي از ايران به بيابان مطلق طي 30 تا 40 سال آينده و در صورت انديشيده نشدن چاره‌اي جدي در حوزه مديريت آب، دور از انتظار نيست.

ايران طي سال‌هاي گذشته تاكنون و علي‌رغم آنكه فاصله ميانگين بارش در اين كشور نسبت به كشورهاي پر بارش، يك سوم و كمتر بوده است، همواره با مدیریت صحیح آب به همان شکل سنتی، مشكلات را مديريت و امكان زندگي را در بخش‌هاي مختلف فراهم و از خشكسالي‌ و زيان‌هاي آن پيشگيي كرده بود.

چاه و قنات‌های فراوان در مناطق مختلف کشور گواه این ادعاست که کشورمان در طول هزاران سال با بحران کم آبی مواجه بوده و هم نشان‌دهنده مدیریت بی‌نقص پيشينيان با همان روش‌هاي سنتي خودشان است. روش‌هايي كه وقتي از روي آن پرش داشتيم، هم قنات‌هايمان را خشك كرديم و هم منابع آب زيرزميني را در معرض نابودي قرار داديم.

اين زنگ خطري كه بارها و بارها، رسانه‌ها به‌مانند بلندگويي، سعي در رساندن صدايش به گوش مسئولان داشته و دارند، هر روز صدايش بلندتر و ممتدتر مي‌شود و آرام آرام به نقطه اوجش نزديك خواهد شد.

به گزارش ايسنا، طي دو سال اخير، مسئولان در استان فارس،‌ خصوصا متوليان حوزه‌هاي مرتبط با مديريت آب، اقداماتي را عملياتي كرده‌اند. اما در بسياري از بخش‌ها، تلاش‌هاي آنان رساندن نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود و زماني جوي برنامه‌هاي مديريتي به نقاط روستايي رسيد كه ساكنان روستاها در نااميدي كامل، خانه‌به‌دوش از روستا به سمت شهر مهاجرت كرده بودند!!

اكنون و در حالي كه روزهاي اول از اولين ماه فصل زمستان را پشت سر مي‌گذاريم و از ماه‌هاي ابتداي پائيز، مسئولان هشدارهاي جدي نسبت به مواجه شدن با بحران آب را داده بودند. همچنان آسمان نسبت به زمين فارس، بخيل شده و نمي‌بارد.

در اين ميان شمار برنامه‌هاي جشنواره‌اي، بر چاره‌انديشي‌هاي مديريتي براي حل بحران آب و مشكلات و تبعات اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ... آن، پيشي گرفته است.

هر روز را با برپايي جشن و جشنواره‌اي پشت سر مي‌گذاريم و آب پشت سد درودزن، ساعت به ساعت، بيش از گذشته افت مي‌كند و بر تعداد فروچاله‌ها افزوده و بر تعداد مهاجران روستايي كه راه شهرها را در پيش گرفته‌اند، اضافه مي‌شود.

آنچه البته بيش از گذشته شاهد هستيم، تاكيد بر لزوم اميدبخشي به مردمي‌ست كه چشم‌هايشان به آسمان و باران خشك شده و در حسرت تر شدن زمين، آه از نهادشان بلند است. مردمي كه معيشت حداقل يك‌سوم آنان به گشاده دستي آسمان و زمين گره خورده.

آمارها نشان از اضافه شدن تعداد زيادي از كشاورزان و مرتع‌داران و دامداران به جمع افراد نيازمند پوشش‌هاي حمايتي است. آنهايي كه خود روزي دستگير بسياري از انسان‌ها بوده‌اند، حال دست‌نيازشان به سمت كميته امداد و بهزيستي دراز شده و براي معيشت درمانده‌اند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مدير ارشد استان فارس نيز بارها بر اين نكته اذعان داشته و دارد كه وضعيت كشاورزي در اين استان با بحراني جدي مواجه است.

منفي شدن حجم آب قابل برداشت از سدها در استان فارس

روابط عمومي آب منطقه‌اي فارس نيز امروز طي گزارشي اعلام كرد كه میانگین بارندگی در اين استان تا صبح پنجم دي‌ماه 95 کمی بیشتر از 29 میلی‌متر و اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كه 83 ميلي‌متر بوده، بسيار نگران كننده است.

اين در حالي است كه میانگین بلند مدت بارندگی سالانه استان فارس (48 ساله) بیش از 302 میلی متر بوده است و انجام يك مقايسه ساده نشان مي‌دهد كه امسال تنها حدود 10 درصد ميانگين بلند مدت سالانه شاهد بارندگي در فارس بوده‌ايم.

براساس گزارش روابط عمومي شركت آب منطقه‌اي فارس، حجم قابل استفاده سدهاي اين استان را 167 ميليون مترمكعب اعلام و تاكيد كرده است كه درصد آب موجود در سدها نسبت به حجم كل مخازن، 20 درصد و حجم آب قابل استفاده به نسبت حجم آب موجود در سدها تنها 7 درصد است.

منفي شدن حجم آب قابل استفاده در سد درودزن، رنگ هشدارها براي شيراز و مرودشت را قرمز كرده و براساس اعلام روابط عمومي شركت آب منطقه‌اي فارس، امروز سد درودزن به‌عنوان تامين كننده آب شرب شيراز و مرودشت، تنها 286 ميليون متر مكعب آب را ذخيره دارد كه اين يعني حجم آب قابل استفاده اين سد منفي 43 ميليون مترمكعب است.

براساس همين گزارش، حجم امروز سد ملاصدرا 53 میلیون متر مکعب و حجم آب قابل استفاده آن منفی 6 میلیون متر مکعب است و حجم سد ایزدخواست امروز 0.42 میلیون متر مکعب و حجم آب قابل استفاده این سد منفی 1 میلیون متر مکعب است.

گزارش‌ها حاكيست حجم آب سدهاي سيوند، تنگاب فيروزآباد و رودبال صفر بوده و حجم آب سد سلمان فارسي 167 ميليون مترمكعب و مجموع ورودي آب به سدهاي فارس اكنون به 7 مترمكعب بر ثانيه كاهش يافته حال آنكه اين ميزان سال قبل 157 مترمكعب بر ثانيه بود.

به گزارش ايسنا، اين همه اعداد و ارقام، تنها و تنها عمق بحران را نشان مي‌دهد و اگر مسئولان توجه نداشته باشند، بحران بسيار جدي‌تر خواهد شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.