• جمعه / ۱۷ دی ۱۳۹۵ / ۱۴:۲۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-43583
  • خبرنگار : 50031

آمادگي شيراز براي آغاز مهمترين رويداد فرهنگي/ كامياب: مسائل فرهنگي را با نگاه مالي نسنجيم

آمادگي شيراز براي آغاز مهمترين رويداد فرهنگي/
كامياب: مسائل فرهنگي را با نگاه مالي نسنجيم

حدود يك‌سال قبل بود كه خبر آغاز پيگيري‌ها براي تحقق يك پيشنهادِ " شيراز پايتخت جوانان جهان اسلام" در كنفرانس خبري مديركل ورزش و جوانان فارس مطرح و رسانه‌اي شد تا تلاش‌ها سرعت بيشتري گيرد و همه براي تحقق اين مهم، همراه شوند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، نهايي شدن انتخاب شيراز به‌عنوان پايتخت جوانان جهان اسلام، اگرچه رويدادي بسيار با اهميت،‌ خصوصا در نگاه فرهنگي محسوب مي‌شد، اما همچون بسياري از رويدادها كه تحت تاثيري برخي كج سليقگي‌ها و تك‌محوري‌ها و ... مغفول ماند و مهجور، طي ماه‌هاي گذشته كمتر بدان پرداختند شايد در سايه بماند.

موضع‌گيري‌هاي آگاهانه و ناآگاهانه، پيدا و پنهان، پيرامون اين رخ‌داد بسيار با اهميت، نشان از آن داشت بسياري با كه به همه مسائل نگاه و ترازوي مالي و سود و زيان‌هاي رايج در دنياي مادي يا برداشت‌هاي سياسي و خصوصا منافع شخصي و نمودهاي شخصيتي، داشته و دارند گاه و بيگاه، مستقيم و غيرمستقيم، به طرح ايرادهايي پرداخت و همچون روالي هم همواره چرخ توسعه فارس را با لنگي مواجه كرده است، چوب در دست خود را دور از چشم ديگران، لاي چرخ‌دنده‌ها مي‌گذارند و ...

اما بايد باور كرد كه شيراز، عنوان پايتختي جوانان جهان اسلام را كسب كرده، عنواني كه نه نمادين است و نه نمايشي، بلكه رخ‌دادي واقعي و تاثيرگذار محسوب مي‌شود كه مي‌تواند، اگر همراه باشيم و همدل، به سرانجامي مطلوب نزديك‌ترمان كند.

شيراز اگرچه براي خيلي‌ها شناخته شده است. اما باور داشته باشيم بسياري از مردم دنيا، نه‌تنها شيراز، كه شايد ايران را نشناسند يا در حد يك نام بشناسند. بسياري هستند كه داشته‌هايمان را نمي‌دانند. معرفت لازم را نسبت به اين داشته‌ها ندارند. داشته‌هايي كه هموار كننده راه توسعه و رفع اتكاء كشور به اقتصاد سياه نفت محسوب مي‌شود!

به گزارش در آستانه واگذاري رسمي پرچم پايتختي جوانان جهان اسلام، مديركل ورزش و جوانان استان فارس تاكيد دارد كه مسائل و رويدادهاي فرهنگي را با نگاهي صرفا مادي نسنجيم و مسائل را شخصي نكرده و به مصالح مردم و جامعه بيش از گذشته و متعهدانه، توجه داشته باشيم.

حيدرعلي كامياب با يادآوري اينكه مراسم رسمی افتتاح واگذاري، عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام در سال 2017 به شيراز، 19 و 20 ديماه در جوار آرامگاه خواجه اهل‌راز و در تالار حافظ شیراز برگزار مي‌شود، بار ديگر بخشي از تاثيرات آن را برشمرد و تاكيد كرد: اختصاص این عنوان به شهر شیراز رخداد بزرگ فرهنگی و بین المللی است که تاثیر گذاری آن بر تحولات شهر شیراز در بلند مدت قابل لمس است.

وی تعاملات فرهنگی را اقداماتی کیفی دانست و با بیان اینکه نمی توان بر روی اقدامات کیفی قیمت گذاست افزود:تحولات فرهنگی برخلاف رفتار های ویترینی دیرجواب می دهند اما اثر گذاری ماندگاری دارند.

دبیرکل پروژه پایتخت جوانان جهان اسلام با اشاره به تاریخ و تمدن شهر شیراز گفت:اختصاص این عنوان بین المللی به این شهر می تواند منشاء تحولاتی عظیم در حوزه فرهنگ واقتصادشیراز به عنوان گاهواره تمدن و فرهنگ ایران اسلامی باشد.

کامیاب صنعت گردشگری را تاثیر پذیر ترین صنعت در رابطه با این عنوان دانست و گفت:امروز کشور 4 میلیون نفری سنگاپور با تاریخ و تمدنی غیر قابل مقایسه با ایران و شیراز در طول سال پذیرای 27 میلیون توریست است که از محل میزبانی آنها درآمدی چند برابر با درآمد حاصل از فروش نفت ما را کسب می کند.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده ا ست افزود: تحول در این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی است پاکیزه و عاری از آلودگی و در عین حال ایجاد کننده مشاغل جدید که می تواند در پیشبرد اهداف دیپلماتیک و افزایش سطح تعاملات فرهنگی شیراز با جوانان 56 کشور اسلامی جهان نقش داشته باشد.

کامیاب با انتقاد از برخی نگاه ها که این عنوان را صرفا متعلق به حوزه جوانان و اداره کل ورزش و جوانان و عنوانی تشریفاتی می دانند افزود: شاید زمان آن رسیده باشد تا برای ایجاد یک تحول بزرگ در شهر شیراز و تبدیل این شهر به یک جهانشهر، نگاه هایمان را تغییر دهیم.

وی با تقدیر از استاندار و مجموعه معاونین وی که با نگاه های حمایتی خود اداره کل ورزش و جوانان استان را در کسب این عنوان بین المللی یاری کردند،خواستار ورود جدی تر سایر دستگاه های اجرایی به این مقوله شد و گفت:پایتختی جوانان جهان اسلام در سال 2017 متعلق به شیراز و ایران است از این رو تمام دستگاه ها می توانند در طول این یک سال از این عنوان به عنوان برندی بین المللی برای دستگاه خود در داخل و خارج از کشور استفاده کنند.

دبیرکل پروژه پایتخت جوانان جهان اسلام در سال 2017در ادامه به تشریح اجمالی برنامه های روز افتتاح این عنوان پرداخت وبا اشاره به حضور وزیر ورزش و جوانان در روز افتتاحیه در شیراز گفت:بازدید از ورزشگاه در دست ساخت میانرود و دیدار با نخبگان جوان دو برنامه وزیر ورزش و جوانان در شیراز است که پس از آن با به اهتزاز درآمدن پرچم پایتخت جوانان جهان اسلام در مقابل حافظیه و برگزاری مراسم رسمی معرفی شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام با حضور مقامات ملی و بین المللی برنامه های روز افتتاح ادامه می یابد.

کامیاب با اشاره به برگزاری نشست خبرنگاران جوان کشورهای اسلامی در شیراز و احداث کمپ مدیران جوان در استان در سال 2017 ، خواستار ورود بیش از پیش رسانه ها به مباحث مربوط به پایتختی جوانان جهان اسلام شد و گفت:رسانه ها می توانند در به ثمر رساندن اهداف فرهنگی و بین المللی این عنوان در طول یکسال اداره کل ورزش و جوانان را یاری دهند.

به گزارش ايسنا، طي روزها و هفته‌هاي اخير، شاهد حمايت‌هاي گسترده و شفاهي اكثر اعضاي شوراي اسلامي شهر و مديران مجموعه شهرداري شيراز و مسئولان فرهنگي استان فارس بوده‌ايم.

اگرچه حمايت‌هاي استاندار و معاونان استانداري فارس از اين رويداد و لزوم مطلوبيت برگزاري آن، از روزهاي شكل‌گيري پيشنهاد و دنبال شدن آن، مشهود و علني شد و تداوم يافت.

سيد محمدعلي افشاني شهريور ماه و در ديدار با اسكندروف، مدیرکل مجمع جوانان کنفرانس اسلامی، حمايت قاطع خود از اين مهم را اعلام و پس از آن هم در نامه‌اي به گودرزي، وزير ورزش و جوانان بر اين مهم تاكيد كرده بود.

استاندار فارس بارها در مصاحبه‌هاي خبري و نشست‌هاي مختلف، بر عقيده خود در خصوص لزوم همراهي همه مسئولان در هرچه بهتر برگزار شدن رويدادهاي مرتبط با پايتختي جوانان جهان اسلام، پاي فشرد.

معاون سياسي،‌ امنيتي و اجتماعي استان فارس نيز از ابتدا با اين مسير همراه شد و طي ماه‌هاي اخير با برگزاري جلساتي تحت عنوان سياستگزاري شيراز پايتخت جوانان جهان اسلام كه با حضور مديران دستگاه‌هاي فرهنگي و اجرايي مرتبط برگزار شد، بر لزوم همراهي همه تاكيد كرد.

هادي پژوهش‌جهرمي، بر به‌كار گرفتن تمام ظرفيت‌هاي موجود در تمام سازمان‌ها، نهادها و مجموعه‌هاي دولتي، نيمه‌دولتي و خصوصي و مردم‌نهاد، با هدف ماندگار شدن اين رويداد و تاثيرگذاري حداكثري در معرفي هرچه بهتر و مطلوب‌تر شيراز و داشته‌هاي اين شهر اصرار داشته و دارد.

معاون استانداري فارس البته تاكيد دارد كه اين عنوان، بين‌المللي بوده و مزايا و آثار آن تمام ايران را در بر مي‌گيرد و شيراز نماينده ايران در اين رخ‌داد مهم محسوب مي‌شود لذا بايد ظرفيت‌هاي ملي هم پاي كار آمده و در اين امر دخيل و همراه شود.

به گزارش ايسنا، هفته پيش‌رو، روزهايي متمايزي براي شهر شيراز،‌ استان فارس و ايران اسلامي است. روزهايي كه در عرصه بين‌المللي و خصوصا در حوزه فرهنگ، با رويكرد جوان به‌عنوان تاثيرگذارترين عنصر در توسعه يك اجتماع، رويدادي مهم در شهري كه بنيادش بر فرهنگ استوار بوده، آغاز مي‌شود.

قطعا روز نوزدهم ديماه، آغاز راهي پرفراز و نشيب براي شيراز، محسوب مي‌شود و استمرار آن تا پايان سال ميلادي آينده، اجرايي شدن هرچه مطلوب‌تر برنامه‌هاي بين‌المللي، ملي و منطقه‌اي، بسيار اهميت دارد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.