• جمعه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۰:۴۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-51285
  • خبرنگار : 50031

کنارتخته در آغاز مسیر تحول

3

علی‌رغم گذشت چهاردهه از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز شهرها و مناطقی وجود دارد که نه تنها طعم توسعه و تحول را نچشیده‌اند و بلکه هر سال با از دست دادن جمعیت، به سمت رکود و سکون گام برداشته‌اند .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، کنار تخته، از شهرهای قدیمی ایران و فارس به شمار می‌رود که طی سال‌های گذشته روندی روبه رشد را طی نکرد و با وجود قرار داشتن در مسیر ترانزیت سه استان، غباری از فراموشی روی آن سایه افکنده بود .

مردم کنارتخته معتقد هستند که این شهر به دلیل نبود مدیریت کارآمد، نتوانست جاذبیت‌های لازم را برای ماندگاری حمعیت خود هم ایجاد کند، چه رسد به سرمایه‌گذاران و گردشگران .

طی سال‌های اخیر گام‌هایی برای حل مشکلات کنارتخته آغاز شد و از میانه‌ی امسال سرعت گرفت و حال این شهر تلاش می‌کند غبار فراموشی را از سر خود بزداید و با ارائه‌ی تاریخچه‌ای از فرهنگ و ظرفیت‌های موجود، شهری را احیا کند که محل رشد بسیاری از مدیران امروز فارس و ایران به‌شمار می‌رود .

شهردار کنار تخته، در جمع خبرنگاران گفت : سابقه‌ی این منطقه ریشه در گذشته‌ی تاریخی ایران دارد و آثاری از دوران صفویه نیز در آن یافت می‌شود.

خشایار شیبانی با بیان اینکه کنارتخته در مسیر راه ابریشم دریایی قرار داشته است، گفت: کنارتخته در واقع یک بارانداز حد فاصل مناطق سرد و گرمسیری جنوب ایران به‌شمار می‌رفته که بنا به موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های خاص، محلی برای اطراق تجار و بازرگانان بوده است.

او با اشاره به اینکه پیشینه‌ی تشکیل بخش کنارتخته به سال‌های دهه‌ی بیست باز می‌گردد، شهرداری کنارتخته البته سال 69 تاسیس شده اما طی این سال‌ها کمتر روی شاخصه‌های مهم و ممتاز گردشگری و جاذبه‌های سرمایه‌گذاری این شهر کار شده است.

شیبانی با بیان اینکه شهرداری کنارتخته، شهرداری درجه 4 است، گفت: بودجه این مجموعه برای امسال، یک میلیارد و 300 میلیون تومان بوده اما برای سال آینده و با همراهی شورای اسلامی، این بودجه را به 2 میلیارد و 300 میلیون تومان افزایش داده‌ایم و امیدواریم که با راهکارهای اندیشیده شده، محقق شود.

او که به رونق کنارتخته به واسطه‌ی همراهی خوب و اندیشه‌های نوآورانه و مبتکرانه‌ی اعضای شورا و همکاری و حمایت مردم اعتقاد راسخ دارد،‌ گفت: از بدو فعالیت شورای پنجم و انتخابم به عنوان شهردار، گام‌هایی را در مسیر بهبود وضعیت نما و منظر شهری و ساماندهی معابر، اصلاح و بهسازی و نوسازی پارک‌ها و اجرای طرح‌های معماری متناسب و ... آغاز کرده‌ایم.

شیبانی تعداد طرح‌های اجرایی شده در مدت 5 ماه گذشته را 5 پروژه بیان و اضافه کرد: با اجرای این پروژه‌ها، جذابیت‌های خوبی برای شهروندان و مسافران و گردشگران فراهم کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم سرمایه‌گذاران را به حضور و فعالیت و سرمایه‌گذاری در این شهر راغب کنیم.

شهردار کنارتخته با تصریح اینکه برنامه‌هایی برای تامین منابع درآمدی پایدار مد نظر و در دستور کار دارد، گفت: یکی از راهکارها بهسازی فضا و منظر شهری با هدف بازگرداندن رونق اقتصادی و ارتقاء‌سطح درآمد شهروندان و ایجاد رغبت برای پرداخت عوارض سالانه است.

شیبانی با یادآوری اینکه کنارتخته به دلیل فاصله‌ی نزدیک به خلیج فارس و شهرهای بندری در استان بوشهر، ظرفیت مناسبی برای تبدیل به یک بارانداز تجاری با استانداردهای مشخص را دارد،‌ گفت: مسیر کنارتخته به نوعی تنها مسیر سبز اتصال به جنوب و سواحل زیبای خلیج فارس به‌شمار می‌رود لذا استعداد خوبی برای توسعه دارد.

شهردار کنارتخته به اجرایی شدن طرح بهسازی، زیباسازی و ساماندهی کاروانسرای مشیر و محیط پیرامونی آن اشاره و اضافه کرد: کاروانسرای مشیر از آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران به‌شمار می‌رود و ما آن را یک ظرفیت خوب در مسیر رونق بومگردی می‌دانیم که با احیاء آن، زمینه برای رونق شهر هم فراهم می‌شود.

شیبانی با تصریح اینکه کنارتخته شهری امن در استان فارس محسوب می‌شود و این مهمترین شاخص برای سرمایه‌گذاری است، گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر کنارتخته آماده‌ی استقبال و حمایت از سرمایه‌گذاران واقعی است که به قصد انجام سرمایه‌گذاری‌های پاک، به دنبال یک مقصد بکر هستند.

او اعتقاد دارد که این شهر در ابعاد مختلف تجاری، بازرگانی، صنعتی، کشاورزی و گردشگری، ظرفیت‌های منحصر به‌فردی دارد و با معرفی توانمندی‌های آن سرمایه‌گذاران راغب به حضور خواهند شد.

شیبانی با تصریح اینکه کنارتخته را می‌توان با اتکا به توانایی مالی مردم همین شهر به سطحی مطلوب از رونق رساند، گفت: بسیاری از مدیران کشور، استان فارس و شیراز، از اهالی کنارتخته هستند و سرمایه‌داران توانمندی نیز بین کسانیکه سال‌ها قبل از این شهر مهاجرت کرده‌اند، وجود دارد.

شهردار کنارتخته در بیان ظرفیت‌های این شهر برای سرمایه‌گذاری، گفت: این منطقه یکی از بزرگترین نخلستان‌ها را با حدود 1 میلیون و 500 هزار نفر نخل، در اختیار دارد اما متاسفانه در زمینه بسته‌بندی و فرآوری، سرمایه‌گذاری ورود نداشته و تنها یک واحد بسته‌بندی استاندارد در این شهر وجود دارد.

شیبانی فعال شدن شرکت نفت در منطقه‌ را بسترساز توسعه دانست و گفت: کنارتخته در مسیر راه شاهی و ابریشم دریایی قرار داشته و با توجه به اینکه سال آینده مسیر ساسانی به ثبت جهانی خواهد رسید، این شهر هم می‌تواند با بهره‌مندی از این امتیاز، مسیر توسعه‌ی گردشگری را بپیماید.

شهردار کنارتخته تاکید کرد که سال آینده، در صورت تداوم اقدامات آغاز شده توسط شورا و شهرداری، به حتم شاهد شهری متحول و متفاوت خواهیم بود و گفت: تلاش خواهیم کرد سال آینده میزبان همایشی با عنوان هفتاد سالگی بخش کنارتخته و کمارج باشیم و زمینه‌ی حضور بزرگان و کنارتخته‌ای‌های اصیل که از این شهر مهاجرت کرده‌اند را فراهم کنیم.

شیبانی گفت: قطعا تمام کنارتخته‌ای‌ها، به توسعه‌ی موطن خود علاقه‌مند هستند و شهرداری نیز در سطحی که مسئولیت دارد، متعهد هست که زمینه و بستر سرمایه‌گذاری را در سریع‌ترین زمان ممکن برای سرمایه‌گذاران آماده کند؛ البته هموار شدن بستر سرمایه‌گذاری نیاز به همکاری و هماهنگی بین بخشی و در تمام سطوح دارد.

شهردار کنارتخته با بیان اینکه، گروه‌ تئاتر این شهر در دهه‌های گذشته جزو گروه‌های توانمند فارس و کشور بوده است، ابراز امیدواری کرد که شاهد تشکیل و توسعه و فعالیت گروه‌های مردم‌نهاد و سمن‌هایی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری باشد و قول داد که شهرداری از این تشکل‌ها حمایت کاملی داشته باشد.

رییس شورای اسلامی کنارتخته نیز تاکید دارد که ساختن کنارتخته‌ای پررونق، متحول، با شهروندانی توانمند، شاد و پویا هدف اصلی اعضای شورا و مجموعه‌ی شهرداری است.

عباسی گفت: کنارتخته از ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری برخوردار است و قطعا می‌توان با پشتوانه و حمایت مردم، گام‌های خوبی را برای توسعه و تحول در این شهر برداشت.

وی با تاکید براینکه بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در شهر کنارتخته و این بخش وجود دارد، گفت: در حوزه‌ی کشاورزی این امکان هست که بتوان صنایع بسته‌بندی و فرآوری را ایجاد کرد و توسعه داد؛ در بخش بازرگانی و تجاری، کنارتخته می‌تواند رونق سال‌های گذشته را بار دیگر داشته باشد و این شهر به یک بارانداز و منطقه‌ی تجاری بدل شود.

عباسی با اشاره به وجود امامزاده محمد‌ابن ابراهیم(ع)، گفت: ایشان عموزاده حضرت امام‌رضا(ع) و در واقع فرمانده کاروان آن حضرت در زمان هجرت از مدینه به طوس بوده‌اند؛ اما متاسفانه طی سال‌های گذشته تاکنون هیچ اقدام مرمتی در خصوص ساختمان آن انجام نشده است.

وی با بیان اینکه سال‌هاست این امامزاده، خصوصا در ایام نوروز به یک مرکز جاذب گردشگران و زائران بدل شده است، لزوم توجه به بازسازی و بهسازی آن را یادآور شد و گفت: شهرداری اقدامات خوبی برای محوطه‌سازی و ایجاد فضاهای مناسب برای مسافران در این محدوده اجرایی کرده است که در سال آینده تداوم خواهد داشت.

عباسی گفت: یکی دیگر از ظرفیت‌های گردشگری کنارتخته، کاروانسرای مشیر است که می‌توان با بهسازی و مرمت آن، بستری را برای بومگردی و گردشگری در این منطقه‌ی بکر فراهم کرد.

رییس شورای شهر کنارتخته اعتقاد دارد که شورای پنجم و شهرداری این شهر از پویایی لازم برای ایجاد بسترهای توسعه‌ برخوردار است اما برای برداشتن گام‌های بلندتر نیازمند حمایت‌های دولت و دستگاه‌های دولتی نیز وجود دارد.

یک عضو شورای شهر کنارتخته نیز با اشاره به اینکه این شهر دروازه‌ی ورودی به فارس از جنوب به‌شمار می‌رود و نقطه‌ی اتصال سه استان فارس، بوشهر و خوزستان است،‌ گفت: این شهر 6 کیلومتر وسعت و 6 هزار و 80 نفر جمعیت دارد؛ البته جمعیت بخش کنارتخته 11 هزار و 300 نفر است.

حیدری با بیان اینکه مردم کنارتخته به مشاغلی نظیر کشاورزی، دامداری، رانندگی و تجارت اشتغال دارند، این شهر را یکی از مراکز اصلی تولید خرما، خصوصا از نوع کبکاب دانست و گفت: یکی از مسائل مهم مد نظر شورای شهر توجه به جوانان و بانوان در زمینه‌های مختلف خصوصا اشتغال و مسائل فرهنگی است.

او در خصوص نیازهای این شهر، دوبانده و ایمن‌ شدن مسیر کازرون به کنارتخته، تکمیل سالن ورزشی سرپوشیده، ایجاد محیط‌های تفریحی و فرهنگی و فراهم شدن بسترهای اشتغال با حضور و همکاری بخش خصوصی دانست و گفت: سال آینده قرار است شرکت نفت این منطقه راه‌اندازی شود و این امیدواری وجود دارد که تاثیرات مطلوبی را شاهد باشیم.

شهربانو بکر، عضو شورای شهر کنارتخته نیز گفت: این شهر بانوان فعالی را دارد اما هنوز فضاهای مناسب برای اشتغال، ورزش و فعالیت بانوان متناسب با ظرفیت‌ها ایجاد نشده است.

او با بیان اینکه طی سال‌های گذشته اقداماتی در زمینه‌ی توسعه‌ی ورزش و فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی با همکاری بانوان در این شهر انجام شده است، گفت: امیدواریم بتوانیم پارکی را برای بانوان در این شهر احداث کنیم.

نایب رئیس کمیسیون بانوان شورای اسلامی استان فارس یکی از نیازهای اساسی بانوان را وجود فضای اختصاصی ورزشی دانست و گفت: مدیرکل ورزش و جوانان استان قول مساعدی برای تکمیل ورزشگاه سرپوشیده این شهر داده است.

او گفت: کنارتخته تنها یک سالن ورزشی دارد که متعلق به آموزش و پرورش و نیازمند بهسازی و مرمت است و به دلیل استفاده مکرر و مداوم، وضعیت مناسبی به لحاظ تهویه، کفپوش‌ها و ... ندارد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.