• جمعه / ۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۰۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-52347
  • خبرنگار : 50031

شهردار شیراز در دیدار با فعالان فضای مجازی:

تغییرکاربری به باغ‌های گروه یک شیراز تعلق نمی‌گیرد

تغییرکاربری به باغ‌های گروه یک شیراز تعلق نمی‌گیرد

شهردار شیراز عزم این مجموعه برای حفظ باقی‌مانده باغ‌های شیراز خصوصا باغ‌های گروه یک واقع در محدوده‌ی قصردشت را جزم دانست و تاکید کرد که به هیچ عنوان اجازه‌ی تغییر کاربری به باغ‌های گروه یک نخواهد داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور که در دیدار با جمعی از فعالان فضای مجازی سخن می‌گفت، باغ‌های قصردشت را به ناموس شهرداری تعبیر و تاکید کرد که برای حفظ باغ‌های موجود تمام توان خود را معطوف کرده است.

شهردار شیراز با یادآوری اینکه گروه‌بندی باغ‌های قصردشت توسط شورای عالی شهرسازی و معماری که نهادی بالادستی محسوب می‌شود، تصویب شده است، گفت: بر اساس این گروه‌بندی، باغ‌های گروه پنج قابلیت تغییر کاربری را دارد و از محل درآمد حاصل از این اقدام، باغ‌های گروه یک تملک و حفظ می‌شود.

وی افزود: شهرداری شیراز تلاش دارد برای پاسداشت ریه های تنفسی شیراز، آنها را حفظ کرده و در قالب بوستان و فضای سبز عمومی در اختیار شهروندان قرار دهد .

اسکندرپور در عین‌حال تاکید کرد که اگر باغی در گروه پنج قرار دارد اما مشجر است، شهرداری اجازه‌ی تغییر کاربری را به آن نخواهد داد و گفت: معتقدیم قانون شورای عالی شهرسازی و معماری می‌تواند تغییر کرده و متناسب با شرایط روز راهکارهای بهتری برای حفظ و صیانت از مجموعه باغات قصردشت تصویب کند .

شهردار شیراز البته شهرداری را تنها متولی حفظ باغ ها، ندانست و همراهی باغ‌داران را بسیار با اهمیت توصیف و اضافه کرد:  باید راهکارهایی برای ایجاد زمینه انتفاع اقتصادی باغداران تعریف شود تا او نیز با انگیزه و رغبت، برای حفظ این پهنه سبز، با مجموعه شهرداری هم‌قدم شود .

محمد اسداللهی یکی از فعالان فضای مجازی حاضر در این نشست صمیمانه نیز گفت: اگر باغات شیراز تخریب شود، شیراز با شهرهای دیگر تفاوتی نخواهد داشت؛ بنابراین از شهردار شیراز می خواهیم قدرتمندانه در مقابل تخریب باغات بایستد و این دغدغه جمعی را سامان دهی کند .

قرارداد، مناقصه و مزایده های شهرداری در معرض دید عموم قرار می گیرد

شهردار شیراز بار دیگر بر ضرورت «شفافیت» در مجموعه شهرداری تأکید کرد و گفت: شهرداری به عنوان بزرگ ترین مجموعه خدمات رسان شهری، باید به یک ویترین شیشه ای تبدیل شود و فعالیت تمام حوزه ها در نهایت شفافیت و صداقت در برابر چشم شهروندان انجام شود. از این رو تمامی قراردادها و آگهی ها (اعم از مناقصه و مزایده) از طریق پورتال شهرداری در معرض دید عموم قرار می گیرد .

اسکندرپور افزود: شفافیت در شهرداری با حوزه شهرسازی پیوندی ناگسستنی دارد؛ چراکه شهرسازی گلوگاه شهرداری است و شفاف سازی در آن، از ضایع شدن حق شهروندان جلوگیری می کند؛ در همین راستا انجام امور از طریق استعلام بها و ترک تشریفات را نیز ممنوع اعلام کرده ام .

وی با بیان این مطلب که 85درصد مراجعات مردم به شهرداری، جهت تقاضای استعلام بهاست، اظهار داشت: عمده نارضایتی مردم از شهرداری ناشی از طولانی بودن روند صدور پاسخ استعلام هاست؛ اما با برنامه ریزی های انجام شده، از این پس، تلاش داریم، پاسخ استعلام ها را در کمتر از یک روز به ارباب رجوع ارائه دهیم. قطعاً این شفاف سازی و تسهیل و تسریع در امور، دست دلالان را از حوزه شهرسازی قطع می کند .

روند پیشرفت پروژه های عمرانی از دیگر دغدغه های فعالان فضای مجازی در نشست صمیمانه با شهردار شیراز بود. مهندس اسکندرپور گفت: اهتمام مجموعه شهرداری بر تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی است. طی ماه های اخیر روند تکمیل اکثر پروژه های شهرداری شیراز سرعت گرفته است؛ به عنوان مثال عملیات ساخت تقاطع سه سطحی امیرکبیر- مطهری- رحمت در سال ۹۳ آغاز و تا آبان ۹۶ به میزان ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اما امروز با گذشت هفت ماه از شروع دوران جدید مدیریت شهری میزان پیشرفت پروژه با ۲۱ درصد افزایش به ۵۳ درصد رسیده است؛ در حالی که میزان صدور پروانه های ساختمانی که از مهم ترین منابع درآمدی شهرداریست، در  سال ۹۶ نسبت به سال ۹۲ به یک سوم تقلیل یافته است .

شهردار شیراز تملک املاک مورد مسیر را یکی از مهم ترین عوامل کاهش سرعت اجرای پروژه های عمرانی همچون تقاطع غیر همسطح میدان قصردشت و ادامه کوهسار مهدی (عج) دانسته و می گوید: باید پیش از شروع عملیات عمرانی پروژه ها،  املاک مورد مسیر تملک می شد تا در روند تکمیل پروژه خللی وارد نشود اما امروز می بینیم که روند برخی پروژه های بزرگ به دلیل عدم انجام تملک ها، با کندی مواجه شده است .

وی با بیان اینکه تکمیل رینگ های پیرامونی اولویت عمرانی شهر شیراز است، گفت: امروز در شهرهای تاریخی و بزرگ دنیا، بافت هسته مرکزی شهر حفظ شده است و پل ها و تقاطعات به منظور کاهش ترافیک در رینگ های پیرامونی شهرها ایجاد شده اند .

بهار دوم شیراز رنگ و بو می گیرد

شهردار شیراز با بیان این مطلب که با اقتصاد رویداد محور می توان شهر شیراز و اقتصاد آن را متحول کرد، گفت: ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان ماه می تواند به عنوان بهار دوم شیراز شناخته شود که با برگزاری رویدادهای مختلف باید رنگ و بوی بهاری به آن بخشید و رویدادهای گردشگرپذیر تعریف کرد تا شهر در تمام فصول سال زنده و اقتصاد آن پویا شود .

محمدامین شرافتی، یکی دیگر از فعالان فضای مجازی، دلیل راه اندازی صفحه اش در اینستاگرام را آشنا کردن شیرازی ها با بافت تاریخی و بهبود وضعیت آن  دانست و مهیار قدوسی نیز که مرمتگر و از فعالین فضای مجازی است گفت: باور دارم که بافت تاریخی شیراز با داشتن حدود ۱۲ هزار اثر تاریخی ثبت شده و ثبت نشده حتی از بافت تاریخی یزد نیز غنی تر است اما این ثروت غنی نیازمند نگاه تخصصی برای بهسازی و احیا است .

اسکندپور در پاسخ به این دیدگاه، خاطرنشان ساخت: امروز اقتصاد در بافت تاریخی فرهنگی متحول شده است و این تحول می تواند به کل شهر تسری یابد.امسال ۷ محور گردشگری را در بافت تاریخی احیا می کنیم که این به معنای ایجاد ۷ فرصت جدید گردشگری برای شیراز است .

  رسانه، اطلاعات واقعی را به جامعه منتقل کند

شهردار شیراز در نشست با جمعی از فعالان فضای مجازی، ارتباط دوسویه مدیریت شهری، جامعه و رسانه ها را یک امتیاز دانست و گفت: مدیرانی که به نبض جامعه و وجدان عمومی توجه ندارند، سر زیر برف کرده اند و امروز یکی از اشکالات نظام مدیریتی کشور نیز همین عدم توجه به وجدان عمومی جامعه است .

اسکندرپور با اشاره به برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی و ضرورت استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان پیش از انتشار مطالب، خاطرنشان کرد: رسانه ها باید واقعیت ها را از متن جامعه دریافت و اطلاعات واقعی را به متن جامعه منعکس کنند چون رسانه نیز مثل هر ابزار دیگری می تواند در خدمت نیات مختلف قرار بگیرد و با ارائه اطلاعات غلط منجر به فضاسازی های منفی شود. از این رو در کنار دست اندرکاران فضای مجازی باید کارشناسان متخصصی حضور داشته باشند تا اخبار و اطلاعات به صورت درست و دقیق در اختیار شهروندان قرار گیرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.