• جمعه / ۲۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-52584
  • خبرنگار : 50031

امام جمعه‌ی شیراز تاکید کرد:

استفاده‌ی عالمانه و دانش‌بنیان از آب و برق/نیازمند مدیریت جهادی هستیم

استفاده‌ی عالمانه و دانش‌بنیان از آب و برق/نیازمند مدیریت جهادی هستیم

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه‌ی شیراز با اشاره به تنگناهای موجود به واسطه‌ی کم‌آبی و تداوم خشکسالی، گذر از این شرایط را نیازمند استفاده‌ی عالمانه و دانش‌بنیان از آب و برق دانست.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه‌ی 22 تیر شیراز، با اشاره به تابستان گرم امسال و مشکلاتی که به واسطه‌ی خشکسالی پیش آمده است، گفت: از عموم مردم و مسئولان استدعای خاضعانه دارم که فکر و برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف آب و برق داشته باشیم.

او با بیان اینکه گرما خود باعث افزایش مصرف است، یادآور شد که امکان دارد در این ایام مصرفانه مصرف کنیم و این موضوع هم گناه دارد و هم عوارضی به‌دنبال خواهد داشت که قطعی آب و برق خواهد بود.

آیت‌الله دژکام گفت: مردم باید مدیریت مصرف را جدی بگیرند اما مدیران و مسئولان هم وظایفی دارند و آن هم برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، میان‌مدت و کوتاه مدت است؛ اگرچه مسئولان می‌گویند برنامه دارند و باید امیدوار بود که این برنامه‌ها اثرگذار باشد.

او با تاکید براینکه بسیاری از مصارفی که در نظام صنعتی و کشاورزی و آشامیدنی تعریف شده مصرفانه است؛ گفت: این موضوع را مدیران و مسئولان و کارشناسان باید تبیین کنند؛ ما باید بعد از مصرف آب آشامیدنی فرصتی ایجاد کنیم تا آب به چرخه بازگشته و در مصارف صنعتی و غیر شرب استفاده شود.

آیت‌الله دژکام با تصریح  اینکه سال‌ها می‌گویند آبفا می‌خواهد با اجرای طرح تصفیه‌ی فاضلاب زمینه‌ی استفاده از پساب را فراهم کند، خاطرنشان کرد: در این موضوع عقب هستیم، اگر نبودیم نمی‌گفتند که مجموعه‌ای آب شیرین و قابل شرب را برای صنعت استفاده می‌کند.

امام جمعه‌ی شیراز داشتن نگاهی عالمانه و دانش‌بنیان باید به مصرف آب از سوی مردم و مسئولان را خواستار شد و گفت: از مجموعه‌ی نظام مهندسی درخواست می‌کنم که در طراحی ساختمان‌ها ابتکاراتی انجام و از ضایع شدن آب شرب پس از مصارف خانگی جلوگیری شود تا این پساب قابل استفاده ضایع نشود؛ با استفاده از ابزارهای علمی این قضیه امکان‌پذیر است.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه روش‌های علمی حفظ و صیانت آب را بکار نمی‌گیریم و دائم می‌گویند توصیه کنید؛ تصریح کرد: باید ابزار علمی این قضیه را مد نظر قرار دهیم و با استفاده از ظرفیت جوانان نخبه‌ی با فکر و دانشمند و روش‌های موجود به دنبال استفاده‌ی بهینه‌ از آب باشیم.

امام جمعه‌ی شیراز همچنین تصریح کرد: در فضای فعلی کشور و جهان باید رفتارهای مناسب را از خودمان نشان دهیم و یکی از انتظارات این است که مدیران سهل‌انگاری نداشته باشند.

نماینده‌ی ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه با مدیریت عالی استان صحبت‌هایی در این موضوع داشته است، گفت: مدیریت عالی استان اظهار لطف کردند که برای کم شدن فاصله‌ی مردم و مدیران و مسئولان پیگیری کنند.

امام جمعه‌ی شیراز گفت: اگر این موضوع محقق شود، می‌توانیم این شرایط دشوار را پشت سر بگذاریم زیرا از این سخت‌تر را هم گذرانده‌ایم؛ این نیازمند همراهی و همکاری مدیران داخل استان است؛ افراد باید از اعماق قلب خود تلاش کنند تا آنچه را در توان و اختیار دارند به قصد انجام امور مردم بکار بگیرند.

آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه‌ی شیراز به در پیش‌بودن ایام مبارک دهه‌ی کرامت اشاره و لزوم بهره‌گیری از این فضا را به نحو احسن مورد تاکید قرار داد.

او گفت: آستان مقدس حضرت احمدابن موسی(ع) تلاش‌هایی را برای بزرگداشت مناسب ایام دهه‌ی کرامت انجام داده‌اند؛ برنامه‌های مفصلی پیش‌بینی شده است؛ از عموم مردم درخواست می‌شود که برای این قضیه‌ی اهمیت قائل شوند.

آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه روز جمعه‌ی آینده روز بزرگداشت حضرت احمدابن موسی شاهچراغ(ع) است، لزوم همراهی و تلاش همه افراد و دستگاه‌ها را برای برگزاری باشکوه برنامه‌های اثرگذار یادآور شد و گفت: برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که معلوم باشد اگر اینجا حرم سوم اهل بیت است ما هم که مجاوریم قدر آن را می‌دانیم.

وی در خطبه‌ی اول نماز جمعه‌ی امروز شیراز گفت: همه‌ی ما می‌دانیم که در یک فضای خاصی از روابط بین‌المللی قرار گرفته‌ایم و کانون تحولات و تغییرات جهانی در حال و آینده‌ی جهان مسلما ایران است؛ به تعبیری می‌توان گفت قلب دنیا ایران است؛ اگرنه آنها که آنهمه قدرت دارند شبانه‌روز در مورد ایران صحبت نمی‌کردند.

آیت‌الله دژکام گفت: سال‌های پیش از انقلاب وقتی سفیر آمریکا می‌آمد شاه باید جلویش بلند می‌شد کار به جایی رسیده که ترامپ توئیت در مورد ایران می‌نویسد؛ بخواهند اعتراف کنند یا نکنند؛ اگر اعتراف نمی‌کنند به‌دلیل کینه و حسد آنان نسبت به ایران است.

او با تصریح اینکه مسیری که آغاز شده با توکل به خداوند به پیروزی ختم می‌شود، گفت: در درگیری بین کفر و اسلام ما باید برای خودمان الگو داشته باشیم تا روش و رفتار را مطابق با او تنظیم کنیم؛ اگر می‌خواهیم کید و نقشه‌های دشمن در مورد ما اثر نکند باید مدل رفتارمان را کسی انتخاب کنیم که خدا توصیه فرموده است.

او اضافه کرد: خداوند در سوره‌ی احزاب به مومنان تاکید می‌کند که اگر شما می‌خواهید در این جنگ پیروز شوید الگوی مناسب شما پیامبر(ص) است؛ ما در عرصه‌ی نبرد فرهنگی و جنگ نرم و این یورشی که رسانه‌های کفر بر ما وارد کرده‌اند؛ یک مدل رفتار باید داشته باشیم که جوابگو باشد.

آیت‌الله دژکام با اشاره به آیات دهم تا بیست و دوم سوره‌ی احزاب، گفت: دو نوع رفتار خداوند در این آیات بیان فرموده یک نوع رفتار کسانیکه الگویشان پیامبر است و نوع دیگر رفتار کسانیکه ادعای قرآنی و پیرو پیامبری دارند اما شکل رفتارشان نشان‌ می‌دهد پیرو واقعی نیستند.

او گفت: آنان که رفتار غلطی نشان می‌دهند اما ادعای دفاع از انقلاب و اسلام و نظام دارند؛ الگوی رفتاری‌شان پیامبر (ص‌) نیست و در ادعایشان دروغگو هستند.

امام جمعه‌ی شیراز لزوم تدبر در آیات قرآن و تطبیق آنها به حال خودمان؛ گفت: اگر آیات قرآن را بخوانیم و به حال و زندگی خودمان تطبق کنیم شرایط مناسبتری خواهیم داشت.

نماینده‌ی ولی فقیه در استان فارس با اشاره به تشابه شرایط جامعه‌ی اسلامی در زمان جنگ احزاب و وضعیت کنونی ایران اسلامی و تحریم‌ها؛ گفت: در جنگ خندق شرایطی به‌وجود آمد که چند روز غذای درست و حسابی برای هیچ کس وجود نداشت؛ پیامبر سنگی زیر شال می‌بستند که معده خالی فشار نیاورد.

او با بیان اینکه هر کاری که انسان دنبال کند سختی دارد؛ خاطرنشان کرد: مومن و منافق در این شرایط مشخص می‌شوند؛ ما می‌دانیم که حرفمان حق است؛ کلمه‌ی حقی که در ایران بلند شده عالم را خواهد گرفت؛ این پرچم و کشور متعلق به امام زمان است و به آینده خود ایمان و امید داریم؛ آنکه تردید دارد باید در ایمانش تجدید نظر کند.

آیت‌الله دژکام با اشاره به فرمایشات حضرت امام(ره) در خصوص اینکه انقلاب اسلامی را صادر خواهیم کرد، گفت: این انقلاب صادر خواهد شد زیرا صاحب آن حضرت ولی‌عصر(عج) است؛ در این مسیر امتحان‌هایی وجود دارد و براساس قرآن، وقتی امتحان پیش‌ می‌آید زبان دشمنان باز می‌شود که دروغ گفتید و فریبمان دادید؛ کسی که این حرف‌ها را می‌زند برود ایمانش را کامل کند.

امام جمعه‌ی شیراز نمونه‌ی منافقان امروز را کسانی دانست که با سوءاستفاده از شرایط موجود به مال‌اندوزی و ثروت‌اندوزی می‌اندیشند و علی‌رغم دیدن گرفتاری‌های مردم تنها فکر خودشان هستند و با اشاره به آیاتی از سوره‌ی مبارکه‌ی احزاب؛ تصریح کرد که این افراد ایمانشان درست نیست و بخیل هستند و از گرفتاری دیگران به نفع خود بهره‌می‌برند.

آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به آیه‌ی بیست و دوم سوره‌ی مبارکه‌ی احزاب و مطابقت آن با شرایط امروز ایران اسلامی؛ تاکید کرد که مومنان در این شرایط و بنا به تعبیر قرآن ایمانشان قوی‌تر شده و محکم‌تر ایستادگی می‌کنند زیرا می‌دانند که داشتن و کمک خداوند برای آنان کافی است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.