• چهارشنبه / ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۱:۴۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-53334
  • خبرنگار : 50029

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس:

صدرا پیشتاز آبادانی بین شهرهای جدید کشور است

رحیمی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: با توجه به مجموعه اقداماتی که از ابتدای تاسیس شهر جدید صدرا در سال 79 تاکنون انجام شده، می‌توان گفت که شهرصدرا نسبت به شهرهای جدید کشور در آبادانی پیشتاز است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت‌الله رحیمی چهارشنبه 21 شهریور در جمع خبرنگاران بیان کرد: در صدر بودن  به معنای نبود مشکلات و عدم کمبود امکانات در این شهر نیست اما در مقایسه با دیگر شهرهای جدیدی که بعد از انقلاب ایجاد شده شهر صدرا از حرکت رو به رشد خوبی برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: شهرهای جدید با اهداف مختلفی تاسیس می‌شوند که هدف از تاسیس شهر صدرا نیز جذب سرریز جمعیت کلانشهر شیراز بود و بنا بود که صدرا یک شهر سر زنده و سبز باشد و خدمات را به جمعیت ساکن در خود ارائه دهد و بر همین اساس نیز اقداماتی از سوی دولت‌های وقت انجام شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس خاطرنشان کرد: برای هدایت و کنترل این شهر، طرح‌های جامع و تفصیلی تهیه و مصوب شد تا ملاک عمل حرکت کالبدی شهر باشد  این طرح‌ها نیز خوب یا بد و کم یا زیاد توسط بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی اجرا شد.

رحیمی اضافه کرد: امروز جمعیتی بالغ بر 120 هزار نفر در این شهر ساکن شده‌اند که قسمتی از آن سرریز جمعیتی کلانشهر شیراز و قسمتی نیز مهاجران دیگر شهرهای استان و حتی دیگر استان‌های کشور است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی که برای شهر صدرا در ابتدا از نظر جمعیتی در نظر گرفته شده بود جمعیتی حدود 200 هزار نفر بود که طبق طرح‌های جدید برای این شهر بین 450 تا 500 هزار نفر جمعیت پیش‌بینی شده که برای جمعیت فعلی و جمعیت آینده این شهر باید زیرساخت‌ها فراهم شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اظهار کرد: در این زمینه دستگاه های مختلف دولتی و غیر دولتی برای ایجاد زیرساخت هایی در حوزه های آب، برق، گاز، مخابرات، فاضلاب، امور زیربنایی و روبنایی، آموزش، درمان، ورزش و اوقات فراغت و اماکن فرهنگی و مذهبی فعال هستند که در برخی مواقع در این راه با فراز و فرودهایی نیز مواجه بوده‌اند .

رحیمی گفت: تا سال 92 قسمتی از کارها انجام شده بود اما با اجرای ضربتی طرح مسکن مهر یک فشار مضاعف بر بدنه خدماتی این شهر وارد شد؛ چرا که توسعه خدمات شهر با پدیده مسکن مهر همگام نبود و بین سرانه مطلوب و سرانه موجود خدمات، فاصله ایجاد شد .

وی تصریح کرد: در چند سال اخیر در دولت تدبیر و امید و به ویژه در دولت دوازدهم کوشش‌های خوبی در زمینه توسعه زیرساخت‌ها توسط شرکت عمران صدرا با پشتیبانی استانداری و توسط شهرداری صدرا، مجموعه‌های آب و فاضلاب، برق، مخابرات، تربیت بدنی، نوسازی مدارس و آموزش و پرورش انجام گرفت و قسمتی از نیازهای روزافزون پاسخ داده شد هرچند هنوز تا رسیدن به سرانه مطلوب فاصله وجود دارد و باید برنامه‌های در دست اقدام سرعت گیرد و برنامه‌های تدوین شده عملیاتی شود تا بتوانیم فاصله‌ای که بین وضعیت مطلوب و وضعیت موجود وجود دارد را پوشش دهیم .

رحیمی، یکی از معضلات اصلی شهر صدرا را بحث دسترسی آن دانست و افزود: در گذشته این دسترسی‌ها شامل یک گذر 2 خطه از شهرک گلستان به صدرا و یک گذر 2 خطه از دوکوهک به صدرا بود که از نظر زیرسازی و روسازی هم چندان مناسب نبود .

وی افزود: نخستین تصمیمی که در این زمینه اتخاذ شد این بود که دسترسی‌ها وضعیت مطلوبی پیدا کند و به همین دلیل تعریض ورودی اول به صدرا و بهسازی و روسازی آن در دستور کار قرار گرفت و انجام شده و تعریض و بهسازی ورودی دوم نیز هم‌اینک در حال اجرا است که با انجام آن دسترسی مردم شهر صدرا به شیراز تسهیل می‌شود .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: از سوی دیگر، شهر صدرا در یک بن‌بست قرار گرفته بود که برای رفع این بن بست اجرای جاده‌ای از سمت شرق صدرا به سمت جاده شیراز – اصفهان (در نزدیکی روستای باجگاه) توسط شرکت عمران صدرا در دستور کار قرار گرفت که این پروژه هم‌اینک در حال اجرا است .

رحیمی افزود: مورد دیگری که در دستور کار قرار دادیم و مطالعات آن انجام شده و مراحل نهایی خود برای انتخاب پیمانکار را طی می‌کند، جاده دسترسی از شهرک جوادیه به شهر صدرا است که با مشخصات بزرگراه طراحی شده که با رفع موانع و مشکلات مالکیت توسط شرکت عمران صدرا اجرایی خواهد شد .

وی یکی دیگر از معضلات شهر صدرا را مشکل آب و فاضلاب آن دانست و افزود: برای حل این مشکل، احداث سه مجموعه تصفیه‌خانه فاضلاب در دستور کار قرار گرفت که یکی از این تصفیه خانه‌ها در شرق شهر صدرا با پیشرفت فیزیکی مناسب در حال اجرا است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اضافه کرد: تصفیه خانه دوم نیز توسط شرکت آب و فاضلاب شیراز در غرب صدرا در حال احداث است .

وی ادامه داد: همچنین یک تصفیه خانه لوکال نیز توسط شرکت عمران صدرا اجرا شد که فاز اول آن روز چهارشنبه گذشته (14 شهریورماه) با ظرفیت سه هزار متر مکعب تصفیه فاضلاب به بهره‌برداری رسید و همزمان تصمیم‌گیری شد که فاز دوم آن هم با سه هزار متر مکعب عملیاتی شود .

رحیمی گفت: قطعا با بهره‌برداری از این تصفیه خانه‌ها قسمت زیادی از مشکل فاضلاب شهر صدرا برطرف خواهد شد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: در زمینه آب‌رسانی هم علاوه بر اینکه افزایش مخازن صدرا در دستور کار قرار داشته، مخازن جدیدی نیز برای توزیع آب ایجاد شده و علاوه بر این مقرر شده که قسمتی از کمبود آب شهر صدرا از طریق خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز تامین شود .

وی اظهار کرد: یکی از معضلات دیگر شهر صدرا خدمات آموزشی بود که به دلیل افزایش سریع جمعیت در این شهر، کمبود فضاهای آموزشی احساس می‌شد .

رحیمی گفت: همچنین برای پر کردن اوقات فراغت جمعیت شهر صدرا نیز توسعه پارک ها و فضای سبز در دستور کار شهرداری قرار گرفته و این مهم در حال ساماندهی است .

رحیمی افزود: به علت پراکندگی ساخت و سازها در صدرا هزینه خدمات رسانی در این شهر به شدت افزایش پیدا کرده که همگام با سکونت جمعیت و پیوستن این نقاط منفرد به یکدیگر، بهره برداری و بهره‌وری از این هزینه‌های انجام شده نیز افزایش پیدا خواهد کرد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در خصوص اجرای مسکن مشارکتی در شهر صدرا نیز گفت: این شیوه اجرای طرح‌های واحدهای مسکونی در صدرا قطعا الگوی موفق‌تری نسبت به دیگر روش‌ها خواهد بود؛ چرا که زمین و پروانه توسط از شرکت عمران صدرا تامین و صادر شده و ساخت نیز توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد و دولت دخالتی در ساخت و ساز و قیمت‌گذاری نخواهد داشت .

رحیمی یادآور شد: در ارتباط با مباحث فرهنگی و ایجاد فضاهایی مانند کتابخانه‌ها، حسینه‌ها و مساجد در شهر صدرا نیز تاکنون اقداماتی انجام شده و امیدواریم بتوانیم با همکاری شهرداری، مردم و سازمان عمران بحث مصلای شهر صدرا و همچنین آرامستان این شهر را نیز به سرانجام برسانیم .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.