• یکشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-53386
  • خبرنگار : 50031

امام جمعه شیراز:

بسیاری کاستی‌ها به دلیل محقق نشدن دولت اسلامی است

غ

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه انقلاب اسلامی انجام شد اما دولت اسلامی هنوز محقق نشده است، دلیل بسیاری از کاستی‌ها خصوصا در حوزه زنان و خانواده را محقق نشدن این هدف دانست.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در جمع تعدادی از بانوان اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و طلاب و فعالان فرهنگی و تبلیغی خواهر استان فارس گفت: مدیریت کردن مسائل فرهنگی و اجتماعی در حوزه بانوان نیازمند مقدمات و یکی از مقدمات همین برگزاری جلسات هم اندیشی است.

او با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران 40 ساله شد، گفت: روز اول که انقلاب کردیم می خواستیم شاه را بیرون کنیم، سپس می خواستیم جنگ را تمام کنیم و اکنون درصدد این هستیم که دولت اسلامی ایجاد کنیم.

امام جمعه شیراز تاکید دارد که اشکالات وارد به دولت ها در هر دوره ای به دلیل محقق نشدن دولت اسلامی و مطالبات مقام معظم رهبری در این زمینه بوده است.

او تصریح کرد: انقلاب اسلامی را انجام دادیم اما دولت اسلامی را هنوز به دست نیاورده ایم و این همه گله به ویژه کاستی ها در حوزه زنان و خانواده به خاطر همین است؛ البته این پایان کار نیست چرا که نهایتا می خواهیم به تمدن اسلامی دست یابیم .

امام جمعه شیراز با بیان اینکه برای تحقق دولت اسلامی باید سئوالات پایه ای جواب دهیم، گفت: یکی از سئوالات پایه این است که وظایف و اختیارات نماینده ولی فقیه و نوع کار و برخوردی که با مدیران استان و مردم انجام دهد باید مشخص شود .

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه اکنون مسائل بزرگ حل شده است و کسی نمیتواند مثل سال 59 به مرزهای ما حمله کند؛ گفت: همه می‌دانند ما کشور را سامان داده ایم؛ آن زمان دولت و قوه قضاییه نداشتیم اما کم کم شکل دادیم و به مراحلی رسیدیم که قدرت نظامی و قدرت سیاسی و رایزنی های منطقه ای و بین المللی تثبیا شد و قدم اول انقلاب را برداشتیم؛ حالا زمانی است که باید به مبانی اجرایی دولت اسلامی و مباحث اجتماعی دیگر در حوزه زنان بپردازیم.

او ادامه داد: برای این امر ابتدا نیازمند نظریه پردازی هستیم و اینکه ببینیم کجا ایستاده ایم و به کجا می خواهیم برسیم؛ متاسفانه در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی بانوان و چگونگی نقش آفرینی های آنها در جامعه، نظریه پردازی مناسبی انجام و چشم انداز صحیحی ترسیم نشده است که بدانیم زن مسلمان در جامعه اسلامی، چه جایگاه و شانیتی دارد و چه باید بکند .

امام جمعه شیراز یکی از بحث ها را لزوم انجام کلان نگری و نظریه پردازی ها در شورای فرهنگ عمومی استان فارس دانست و گفت: گاهی اسم ها فریبمان می دهد و واقعیت ها را پشت اسم ها نمی بینیم؛ نگاه خیلی عجیبی پشت این شورای فرهنگ عمومی است؛ وظیفه شورای فرهنگ عمومی چیست؟ اصلا شورای فرهنگ عمومی چیست؟ منظورشان و هدفشان از این مصوباتی که تعیین کرده اند چه بوده؟ چه کسی باید این مصوبات را اجرا کند؟ اینها همه ابهامات و سئوالات بی پاسخ درباره این شوراست .

او با بیان اینکه بخش عمده‌ای از اعضای شورای فرهنگ عمومی تقریبا هر 2 سال یک بار عوض می‌شود و ما با یک شورا که دائما تغییر می‌کند قرار است کار فرهنگی عمیق انجام دهیم؛ گفت: به همین دلیل کار فرهنگی به درستی شکل نمی گیرد مگر اینکه ما به عنوان نهاد روحانیت یا ولایت، یک تشکیلات داشته باشیم که این تشکیلات به عنوان نهاد اجتماعی نقش آفرینی کند نه به عنوان ارگان و سازمان دولتی که تابع تغییرات مداوم مدیریتی است و بگوییم این تشکیلات ظرفیت کار کردن در حوزه فرهنگ را دارد. بنابراین ما ابزار لازم را برای کارهایی که میخواهیم انجام دهیم نساختیم .

امام جمعه شیراز لزوم تقسیم کار و ایجاد نهادهای مناسب فرهنگی و اجتماعی را از ضرورت های استمرار کار دانست و گفت: بعد از این هر کسی که مسئولیتی را به عهده گرفت این کار مستمر را نظارت کند و به پیشرفت کار کمک دهد. اینکه انتظار داریم همه کارها را یک نفر انجام دهد اشتباه است؛ این تصور را باید در خودمان تغییر دهیم.

او با اشاره به سخنان مطرح شده در خصوص امر به معروف و نهی از منکر، انجام کار تشکیلاتی و افزایش تلاش فردی را متذکر شد و گفت: باید حوزه فعالیت افراد را در محیط های مختلف تقویت کنیم تا بار بر روی دوش یک نفر نباشد؛ به اساتید دانشگاه به عنوان گروه مرجع اجتماعی و ائمه جماعت مساجد گفتم که باید نقش خود را ایفا کنید. متاسفانه همه این ها کنار رفته اند و انتظار دارند نماینده ولی فقیه تمام این کارها را انجام دهد. ما باید طوری این گروه ها را تقویت کنیم که بتوانند نقش اجتماعی خود را ایفا کنند .

امام جمعه شیراز با یادآوری گلایه برخی از بانوان حاضر در جلسه پیرامون ضعیف بودن نقش اجتماعی زنان، گفت: مگر آقایان که شاید فرصت بیشتری برای نقش آفرینی دارند، نقش اجتماعی را به صورت تام ایفا می کنند؟ چرا یک امام جماعت در محله خود نمی تواند درست یا غلط بودن کارها را برای مردم درست تشریح کند؟ چرا یک استاد دانشگاه نمی تواند برای دانشجویانش یک مسئله دینی و یا اجتماعی را به خوبی جا بیندازد؟

او تصریح کرد: این ضعف وجود دارد اما به جنسیت فرد بستگی ندارد بلکه ایراد از جای دیگری است. ما ساختار اجتماعی و رشد و ارتقا اجتماعی در جامعه اسلامی را رها کرده‌ و همه اش شعار دادیم .

آیت الله دژکام در خصوص رشد فرهنگ عفاف و حجاب نیز گفت: بنده نگاهم این است که ما یکسری از کارهایی که به صورت عادی و به عنوان وظیفه سازمانی در نیروی انتظامی یا سازمان تبلیغات و حوزه ها و دیگر نهادها و ارگان‌ها انجام می دهیم کافی نیست و باید تکمیل شود و برای تکمیل این فعالیت ها نیاز به نیروی داوطلب داریم. این کاری است که باید از درون جامعه بجوشد و جامعه خودش مدافع حریم عفاف و حجاب شود .

او ادامه داد: متاسفانه مسئله این است که طلبه ها و دانشجویان ما به عنوان فعالان فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در جامعه جا نیفتاده اند و صرفا مبانی نظری را گرفته‌اند اما فعال اجتماعی نیستند؛ چیزی که الآن نیاز داریم کارشناس فعال اجتماعی است.

امام جمعه شیراز گفت: این سئوال پیش می آید که حضور خانم ها در مجامع اداری و اجتماع را چگونه باید سامان داد؟ رسم و آداب این حضور چیست؟ اصلا در این موارد فکر نکردیم و پاسخ این سئوالات را نداریم.

او ادامه داد: یکی از مسائل ما این است که اکثر مباحثی که در جامعه مشکل داریم و به دنبال راهکار آن می گردیم، رهبر معظم انقلاب در موردش راهکار و راهبرد ارائه داده و عملی نشده است. آیا ما هم باید راهبرد و راهکار بدهیم؟ ما باید به این درجه از فهم و درک برسیم که راهکارهای رهبر را باید اجرایی کنیم .

امام جمعه شیراز بر ضرورت نهاد و تشکیلات سازی برای جریان سازی متناسب با مطالبات رهبری و اجرایی شدن صحبت های رهبر انقلاب تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در فارس تصریح کرد: فضای کار فرهنگی را باید متحول کنیم و توقع بنده این است که شما که در سنگر حجاب برتر هستید این مسیر را شروع کنید .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.