• یکشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۷ / ۰۸:۴۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-53533
  • خبرنگار : 50029

بازار؛ بیم‌ها و امیدها

30_30_jpg

روند صعودی قیمت‌ها که در روزهایی محاسبه‌اش تاثیر یادگیری درس ریاضی را یادآور بود! حالا شیبی ملایم‌تر گرفته است و انگار مردم به قیمت‌های جدید مایحتاج روزمره‌شان عادت کرده‌اند؛ اگرچه هنوز قیمت برخی اقلام نا باورانه از فرش به عرش می‌رود و با اندکی تغییر همان بالای نمودار می‌ماند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، روز شهروندان با پیگیری اخبار قیمت کالاها آغاز می‌شود و با لبخندی به طنزهای درست شده از صعود بی بدیل! قیمت‌ها تداوم می‌یابد و با گوش دادن به وعده‌ها و توجیهات مسئولان طی می‌شود تا شب فرا برسد و نگرانی‌هایشان را همراه با خود به رختخواب ببرند.

این روزها گاه به گاهی، در میان ازدحام خبرهای گرانی و کمبود و نبود کالاها، رویدادهایی نیز هیجانی به نگرانی انباشته شده‌ی سینه شهروندان، اضافه و کم می‌شود؛ هیجانی که خیلی‌ها دیگر حوصله‌ی آن را ندارند و از کنارش بی تفاوت عبور می‌کنند؛ حتی اگر این هیجان دربی آبی و قرمز باشد!

این روزها حتی آن وقت‌هایی که برای کم کردن بخشی از هزینه‌ها و به بهانه حرکتی برای سلامتی، به جای سواره رفتن در خیابان و کوچه‌ها قدم می‌زنی شاید رنگ پائیزی خیابان‌ها آرامت کند، باز هم نگاه و فکر و قدم‌هایت به سمت اقتصاد و هر آنچه به آن مربوط است، سوق پیدا می‌کند.

قدم زدن در یک عصر پاییزی نگاهت را متوجه همشهریان و هموطنانی می‌کند که به ندرت شاد هستند؛ آدم‌هایی که بی توجه از کنار هم عبور می‌کنند و عصبی و بی‌حوصله برای خالی کردن سینه از فشار، پی بهانه‌ای هستند؛ از چهره بسیاری از آنها می‌توان حدس زد که در ذهن برای دو دو تای زندگیشان چرتکه می‌اندازند!!

در این شرایط اما هستند عده‌ای سودجو که از کمینگاه خارج شده و باز احتکار و اخفاء و کم فروشی و گرانفروشی را راهی برای پرکردن جیبهایشان می‌دانند؛ ثروتی به قیمت فشار به گلوی همشهریان و هموطنانشان؛ آدم‌هایی که فکر می‌کنند قانون چندان هم با آنان نامهربان نخواهد بود و حتی اگر شانس یاریشان ندهد، باز هم بازی برد بردی را دنبال می‌کنند.

به گزارش ایسنا، طی ماه‌های اخیر شاهد مقابله‌ی جدی‌تری از سوی دستگاه‌های مسئول هستیم؛ اگرچه اعضای اتاق اصناف، به عنوان اصلی‌ترین مسئول کنترل و نظارت بر بازار، این روزها بیش از همیشه سکوت پیشه کرده و از رسانه دوری می‌جویند.

در این بین مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس از تشکیل پرونده برای 49 صاحب انبار در راستای اجرای طرح مبارزه با احتکار و امتناع از فروش، در استان خبر داد .

علی مبشری گفت: با اجرای طرح مبارزه با احتکار، 140 انبار تاکنون بازرسی شده و برای 49 صاحب انبار که اقدام به احتکار یا امتناع از فروش کالا کرده‌اند، پرونده تشکیل شده است .

مدیرکل تعزیرات حکومتی فارس با اشاره به احتکار 2 هزار خودرو توسط شرکت ایران خودرو در فارس، گفت: تا صبح دوم مهرماه یکهزار و 100 دستگاه خودرو دپو شده در این شرکت را تحت نظارت تعزیرات استان به مشتریان واقعی با قیمت مصوب اولیه تحویل داده‌ایم .

وی با بیان اینکه مابقی نیز طی هفته‌های آینده به مشتریان تحویل داده خواهد شد، گفت: کالاهای احتکاری مانند برنج، پوشک و لوازم یدکی را نیز پس از کشف و ضبط از انبارهای دپو شده به بازار وارد کرده و توزیع کرده‌ایم .

مبشری با بیان اینکه مواردی از وجود احتکار در فارس وجود داشت که برای همه‌ی صاحبان آنها پرونده تشکیل شده است، گفت: کالاهای این انبارها را به قیمت عادله روز در بازار توزیع کرده‌ایم .

وی تاکید کرد که به اتفاق نیروی انتظامی بازرسی ازانبار کالاها به طور مرتب انجام می‌شود و افزود: مواردی خاصی نیز داشتیم که حجم وسیعی از کالا را در انبار نگهداری می‌کردند که پرونده آنها را تحت عنوان اخلال در نظم اقتصادی به دادگاه انقلاب ارجاع دادیم .

معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف فارس نیز در گفت و گو با ایسنا مطنقه فارِس، از تشکیل بیش از سه هزار پرونده تخلف در شش ماهه اول امسال خبر داد و گفت: درج نشدن قیمت بر روی کالا از بیشترین موارد تخلف منتهی به تشکیل پرونده را شامل می‌شود .

عرب، عمده تخلفات را بعد از درج نشدن قیمت روی کالای عرضه شده، مربوط به گران فروشی، تقلب، ارائه نشدن صورت‌ حساب و ارائه نشدن فاکتور خرید اعلام کرد .

وی افزود: از ابتدای فروردین‌ماه امسال تاکنون 103 هزار و 128 بازرسی از صنوف مخلف انجام و متعاقب آن سه هزار و 220 پرونده تخلف تشکیل شده است .

معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف فارس ارزش ریالی پرونده‌های تشکیل شده را بیش ز 10 میلیارد ریال عنوان و تعداد کل شکایات ثبت شده طی این مدت را چهار هزار و 667 مورد اعلام کرد .

عرب با بیان اینکه 7 هزار و 575 بازرسی از کل بازرسی‌ها مربوط به شیراز بوده است، خاطرنشان کرد: یکهزار و 88 فقره پرونده در این کلانشهر پس از بازرسی‌ها تشکیل شده است .

معاون اتاق اصناف فارس ارزش ریالی کل پرونده‌های تخلف صنفی تشکیل شده در شیراز را بیش از سه میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: طی این مدت یکهزار و 690 شکایت ثبت شده که 666 مورد آن مراجعه حضوری و مابقی تلفنی بوده است و در این رابطه نیز 650 متخلف به مراجع قضایی معرفی شده‌اند .

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت(صمت) استان فارس نیز در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که براساس قانون احتکار یا اخفاء و خودداری از عرضه کالا، جرم محسوب شده و با متخلف برخورد می‌شود .

محمدابراهیم صداقت با تصریح اینکه اعمال قانون در مواجهه به اخفاء و احتکار کنندگان کالا، با قوت و جدیت در فارس اجرایی شده و تداوم دارد، گفت: متاسفانه برخی از افراد با سوء استفاده از شرایط کنونی جامعه، اقدام به اخفاء یا احتکار کالا کرده یا می‌کنند .

وی با تصریح اینکه بی اطلاعی فرد متخلف از قوانین مرتبط مانع اجرای قانون نیست، گفت: تنها در شهریورماه امسال و با شدت گرفتن بازرسی و نظارت‌ها، برای صاحبان 18 انبار در نقاط مختلف فارس، پرونده تشکیل شده است .

صداقت گفت: صاحبان این انبارها کالاهایی به ارزش 53 میلیارد و 260 میلیون ریال را یا احتکار یا اخفاء کرده و به این شیوه از فروش و عرضه آن به بازار امتناع کرده بودند .

او از انجام 68 مورد بازرسی در یکماهه شهریور از انبارهای موجود در شیراز هم خبر داد و گفت: در 16 مورد از این بازرسی‌ها پرونده تشکیل شده و دو پرونده دیگر نیز طی 363 بازرسی که از انبارهای موجود در سایر شهرستان‌های فارس انجام شده بود، تشکیل و به مراجع ذیربط ارجاع شده است .

صداقت به کلیات بعضی از پرونده‌ها هم اشاره و خاطرنشان کرد: یک فقره از پرونده‌های تشکیل شده مربوط به احتکار دو نهاده دامی به ارزش 522 میلیون ریال و جو به ارزش 532 میلیون ریال در شیراز و سپیدان بود .

به گفته صداقت، طی این مدت پرونده‌هایی در خصوص اخفاء و امتناع از فروش محصولاتی نظیر MDF و عدم موجودی شکر، برنج و روغن خوراکی به ترتیب به ارزش 15 میلیارد و 506 میلیون ریال و 905 میلیون ریال تشکیل شده است .

صداقت بیان کرد: دو پرونده عدم موجودی برنج نیز به ارزش 145 و 167 میلیون ریال در این مدت تشکیل شد.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت و معدن فارس تشکیل یک فقره پرونده در خصوص امتناع از فروش پوشک نوزاد به ارزش 211 میلیون ریال و عدم موجودی لوازم خانگی به ارزش 557 میلیون ریال را از دیگر پرونده‌هایی اعلام کرد که در شهریور ماه امسال به مراجع قضایی جهت رسیدگی و صدور حکم ارجاع شده است .

فرمانده انتظامي استان فارس نیز در خبری با ارائه آمار 6 ماهه از اقدامات مقابله‌ای با محتکران در فارس، گفت: طی 6 ماه اول امسال در استان فارس 160 میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شده است .

سردار احمدعلی گودرزی افزود: حجم ریالی کالای قاچاق کشف شده طی 6 ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 52 درصد افزایش را نشان می دهد .

وی خاطرنشان کرد: طي اين مدت، 2 هزار و 190 دستگاه خودرو سبك و سنگين حامل انواع كالاهاي قاچاق توقيف و با تلاش مأموران انتظامي 3 هزار و 789 متهم در اين خصوص شناسايي و دستگير شدند .

فرمانده انتظامی فارس خاطرنشان کرد: پرونده‌هاي بالاي 100 ميليون تومان در اين بازده زماني، با رشد 55 درصدي و پرونده هاي بالاي 500 ميليون تومان با رشد 35 درصدي روبه رو بوده است این نشان از عزم راسخ پليس در برخورد با قاچاقچيان عمده كالا دارد .

گودرزی عنوان کرد: پليس فارس در اجراي منويات مقام معظم رهبري و بر اساس وظايف قانوني خود، در راستاي مبارزه با پديده قاچاق از همه ظرفيت ها و امكانات لازم استفاده مي كند و شهروندان مي توانند اخبار و اطلاعات خود پيرامون اين موضوع را از طريق تلفن 110 به پليس اطلاع دهند .

به گزارش ایسنا، بازار این روزها شرایط دشواری را تجربه می‌کند؛ شرایطی که اکثر بازاریان را هم به ستوه آورده است؛ آنانی که به درستی حبیب خدا هستند و نگران از تداوم وضعیت بی ثبات حاکم بر اقتصاد؛ امیدواریشان را با شهروندان برای بهبود شرایط کنونی تقسیم می‌کنند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.