• دوشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۲
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-54009
  • خبرنگار : 50031

برگزاری دومين جلسه محاكمه متهم به اخلال در بازار ارز

8871244_842

دومين جلسه علنی دادگاه رسيدگي به پرونده متهم اخلال در نظام اقتصادی از طريق بازار ارز، در شعبه ویژه بررسی جرائم مفسدین و اخلالگران اقتصادی استان فارس در شیراز برگزار شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، صبح دوشنبه ٧ آبان، دومین جلسه علنی دادگاه متهم پرونده اخلال در نظام اقتصادي، از طریق اخلال در بازار ارز، در محل شعبه ویژه رسیدگی به جرائم مفسدین و اخلالگران اقتصادی استان فارس واقع در دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضي سید محمود ساداتي و مستشاري قاضي محسن رجايي‌نیا و علي فرهادي‌پور به شکل علني برگزار شد .

در این جلسه محاکمه که جمعی از خبرنگاران حضور داشتند، بعد از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، سید محمود ساداتی رئیس دادگاه با اشاره به علنی بودن این جلسه، با استناد به مفاد قانون تاکید کرد که انتشار نام و تصویر متهم فاقد ممنوعیت قانونی است .

ساداتی سپس خاطرنشان کرد که در این جلسه براي دومين بار به اتهامات ميامحمد آخوندزاده فرزند شيرمحمد مبني بر اخلال در بازار ارز به شکل علني رسیدگی خواهد شد .

وي خاطرنشان كرد: متهم این پرونده در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ علي‌رغم اینکه هیچ‌گونه کارت اقامت و مجوز قانونی برای فعالیت‌های اقتصادی در ایران نداشته است اما اقدام به افتتاح چند حساب قرض‌الحسنه و پشتيبان و گردش مالي در بانك صادرات كرده و همچنين به عنوان عضو هیئت مدیره یک شرکت تجاری فعالیت داشته است .

در ادامه كوروش زارعي، سرپرست دادسراي انقلاب استان فارس به عنوان نماینده دادستان، در دفاع از كيفرخواست صادره عليه متهم با اشاره به روند شناسایي و بررسي متهم بيان كرد: به استناد گزارش‌ها و تحقيقات انجام شده، متهم اقدام به قاچاق در بازار ارز به ارزش بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال ارز به کشور افغانستان و بالعکس کرده است .

وي تصريح كرد: با توجه ادله و مستندات موجود كه در نخستين جلسه كه به طور مفصل و مشروح اعلام شد، به استناد ماده ٣٠ قانون مجازات قاچاق كالا و ارز مجددا تقاضاي رسيدگي دارم .

متهم در دفاع از اتهام صادره از سوي مراجع قضايي با بيان اينكه من در كار ارز نبوده و نيستم، گفت: از هيچ كسي حواله‌اي دريافت نكرده‌ام و مدارك بنده نیز در اداره اطلاعات موجود است .

ميامحمد با بيان اينكه داراي گذرنامه تجاري و رواديد براي فعاليت آزاد در ايران هستم، ادامه داد: با توجه به اينكه بنده فارسي زبان نيستم در اولين جلسه محاكمه نتوانستم به خوبي از خود دفاع كنم .

او با تاكيد مجدد بر اينكه در ايران حساب ارزي نداشته‌ام، گفت: واريزي‌ها به شكل انتقال از طريق كارت به كارت بوده است .

قاضي ساداتي در خصوص ادعاي فوق متهم بيان كرد: با استعلام از بانك صادرات مشخص شد كه هيچ انتقال كالايي وجود نداشته و همه مبالغ مشخص به شكل نقدي به افرادي انتقال داده شده كه برخي به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگير شده‌اند .

وي عنوان كرد: به عنوان مثال يكي از واريزي‌هاي بانكي متهم به ميزان ٦٦ ميليون تومان به حساب خانم زينب ريگي‌نژاد بوده كه هم‌اينك در زندان به سر مي‌برد .

متهم در اين باره ادعا كرد كه توسط يك شخص حقيقي اقدام به خريد كنجد در پاكستان كرده و برای پرداخت مطالبه جنس خريداري شده شماره كارت اين زن براي واريز داده شده و اطلاعي از وجود اين زن ندارد .

وی در پاسخ به قاضي ساداتي كه خواستار توضيح در خصوص چرايي واريزي پول ايران توسط وي به مافياي مواد كه بعضا تبعه پاكستان هستند و معروف به باند تمساح خليج نيز گفت: افراد اين باند را نمي‌شناسم و پولي به حساب آنها واريز نكرده‌ام .

اما قاضي ساداتي اعلام كرد كه اسناد بانكي حكايت از انتقال حواله‌هاي نقدی از طريق درگاه‌هاي اينترنتي و كارت به كارت به افراد مشخص از كشورهاي ديگر دارد .

 

وي همچنين تاكيد كرد كه مسئولين بانك مربوطه نيز در رابطه با اين پرونده تحت تعقيب قضايي قرار خواهند گرفت .

رئیس دادگاه ويژه رسيدگي به جرائم مفسدين و اخلال‌گران اقتصادي دادگاه انقلاب اسلامي استان فارس يادآور شد: طبق قانون بانك مركزي، هيچ اتباع خارجي غيرمجاز در ايران حق افتتاح حساب بانكي و تراكنش‌هاي الكترونيكي ندارد اما متهم تنها با داشتن گذرنامه تجاري اقدام به افتتاح حساب قرض‌الحسنه و پشتيبان كرده است.

قاضي ساداتي اظهار كرد: از اداره كار استعلام كرديم و اعلام شد كه ايشان حق كار در ايران نداشته است و همچنين مالياتي بابت فعاليت‌هاي بانكي در سامانه‌هاي اقتصادي ايران توسط متهم طي مدت فعاليت ثبت نشده است .

ستايشگر، وكيل متهم نيز در اين جلسه خواستار اجراي عدالت قضايي در خصوص محاكمه متهم شد و گفت: تجارت بين ايران و افغانستان سنتي است و مبادله بانكي ببن اين دو كشور وجود ندارد .

وي ادامه داد: موكل با داشتن كارت بازرگاني و گذرنامه تجاري مجاز به فعاليت در ايران بوده است.طبق ضوابط موجود در گذرنامه، ميامحمد مجاز به اقامت در طول دوره فعاليت دارد .

ستايشگر با اشاره به وجود شركت بهتا تجارت به عنوان يكي از مواردي  كه در پرونده موكل به عنوان اتهام مطرخ شده هم گفت: اين شركت براساس موازين قانوني راه‌اندازي شده اما به دليل ركود بازار آن را منحل كرده است .

وي با تاكيد بر اينكه بايد مقدمه موضوع پرونده را كه همان بانك است، در ابتدا مورد محاكمه قرار دهند، گفت: موكل بر اساس كارت بازرگاني اقدام به خريد اجناس ايراني براساس ضوابط قانوني براي خروج از كشور كرده است .

وكيل متهم با تاكيد بر اين نكته كه گردش مالي حساب موكل اشتباه شده و تقاضاي كارشناسي داريم، افزود: براي تجارت مبالغ اعلام شده در گردش مالي موكل، قابل توجه نيست .

ستايشگر همچنين اظهار كرد: موكل در آذرماه سال گذشته به اتهام بالا بودن گردش مالي دستگير شده در حالي‌كه بازار ايران در فروردين ٩٧ تاكنون دچار دگرگوني شده و اتهامات وارده به موكل شامل شرايط هفت ماهه اول امسال ايران نمي‌شود .

وي تصريح كرد كه موکل را بي‌گناه و بري از اتهامات انتسابي مي‌دانم .

ميامحمد آخوندزاده نیز در آخرين دفاع با حضور در جايگاه متهم گفت: به كرات اعلام كردم كه تجارت بين ايران و افغانستان سنتي است .

وي با بيان اينكه دفاع وكلاي خود را قبول دارم، خطاب به رياست دادگاه افزود: بنده نسبت به برخي قوانين جمهوري اسلامي اطلاعي نداشتم و اگر از نظر شما مرتكب اشتباه شده‌ام، تقاضا مي‌کنم با رأفت اسلامي برخورد انجام شود .

زارعي، نماينده دادستان و سرپرست دادسراي انقلاب استان فارس در خاتمه اين جلسه بيان كرد: وكيل متهم مدعي است كه گردش مالي بالا دال بر وجود جرم نيست، اگرچه اين ادعا صحيح است ليكن با توجه به منشا مراودات مالي، بزه قاچاق محسوب مي‌شود و با توجه به اينكه هرگونه فعاليت تجاري و ارزي بدون رعايت تشريفات قانوني مشمول بزه است، لذا مراودات مالي متهم مشمول قاچاق بوده و به استناد قانون مجازات مرتكبين به اخلال‌گران اقتصادي،  تقاضاي صدور حكم و مجازات متهم را دارم .

به گزارش ايسنا، قاضي ساداتي در پايان اين جلسه خاطرنشان كرد كه در موعد مقرر قانوني حكم متهم صادر و اعلام خواهد شد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.