• سه‌شنبه / ۶ آذر ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۲
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-54397
  • خبرنگار : 50031

نشست کتابخوان ویژه پاکبانان در شیراز برگزار شد

111

نشست تخصصی کتابخوان ویژه پاکبانان با حضور ۳۰۰ نفر از پاکبانان شهرداری شیراز صبح سه شنبه ششم آذرماه در تالار آزادی برگزار شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، در پاسداشت هفته کتاب و با هدف ترویج کتابخوانی در اقشار مختلف، نشست تخصصی کتابخوان ویژه پاکبانان شهرداری شیراز، با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری و اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس برگزار شد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در این نشست گفت: وقتی کتاب می‌خوانیم می‌توانیم همیشه در حال فرا گرفتن باشیم و آنچه را که فرا گرفتیم به کار گیریم زیرا در این صورت انسان تکامل یافته‌ای هستیم که به مراتب والای انسانی می‌توانیم برسیم .

ابراهیم گشتاسبی‌راد با بیان اینکه گاهی تصور ما بر این است که اگر یک نفر مدیر جایی هست به دلیل اشتغالش دیگر نباید کتاب بخواند یا اگر فردی مغازه‌دار است به دلیل اشتغالش نباید کتاب بخواند و کسی از او انتظار مطالعه ندارد، خاطرنشان کرد: در گذشته همواره کتاب در برابر کاسبان بود و مکاسب می‌خواندند .

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز اضافه کرد: شاید برخی معتقد باشند شما که پاکبان هستید و به دلیل کارتان زیاد راه می‌روید و خسته می‌شوید انتظار نمی‌رود کتاب بخوانید اما جامعه به مطالعه تمام اقشار خود نیاز دارد .

گشتاسبی راد تاکید کرد: وقتی شما در جایی جمع می‌شوید و این اقدام زیبا را انجام می‌دهید باعث تسری یافتن آن در جامعه می‌شود زیرا شما برای دانستن و به دلخواه خود مطالعه می‌کنید .

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، تصریح کرد: خداوند در قرآن روش کار را به ما یاد داده است که اگر کاری را می‌خواهید شروع کنید مطمئن باشید قدم اولش با سختی همراه است و این قاعده‌ای است که در طبیعت جاری و ساری است زیرا انسان به کار جدید عادت ندارد ولی وقتی شروع کرد و از مرحله سختی عبور کرد به مرحله نشاط می‌رسد .

گشتاسبی راد اضافه کرد: انسان در این مرحله مانند شناگری است که به راحتی روی آب شناور است و وقتی در این مرحله قرار گرفت و در کاری که به سختی آغاز کرده مانند کتاب خواندن و کسب دانش به مرحله سبقت گرفتن می‌رسد و دانسته‌های او نسبت به محیط اطراف و افراد پیرامونش بیشتر می‌شود و علاوه بر اینکه خودش چیزی را فرا گرفته به دیگران نیز می‌آموزد و این نتیجه کتابخوانی و دانش‌اندوزی است .

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه امروز نیاز داریم به اینکه مطالعه را در جامعه افزایش دهیم، گفت: اگر بناست شیراز پایتخت کتاب دنیا شناخته شود لازمه‌اش توسعه کتابخوانی در جامعه است و یا اگر بناست شهر خلاق ادبی باشد باید ادبیات در تمام جامعه رسوخ پیدا کند .

لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این جلسه ضمن تشکر ویژه از تمام پاکبانان که در روزهای بارانی شیراز از هیچ تلاشی برای رفاه حال شهروندان مضایقه نکردند، اظهار کرد: امیدوارم شهر و شهرداری بتواند قدر زحمات شما را بداند و به خواسته‌ها و مطالبات شما رسیدگی کند و پاسخگوی زحمات شما باشد .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: باید امکانات اولیه کار این نیروهای زحمتکش و ملزوماتی که در سرما به آن نیاز دارند تامین شود و این را پیگیری می‌کنم .

دودمان با بیان اینکه بهداشت، سلامت و زیبایی شهر مدیون دستان توانمند پاکبانان است اما این موضوع کمتر دیده می‌شود، برلزوم زیبا بودن اندیشه و تفکر این قشر از جامعه نیز تاکید کرد و گفت: برگزاری برنامه نشست کتابخوان اهمیت دارد زیرا ما همیشه طبقه فرهیخته را طبقه روشنفکر جامعه می‌دانیم و امروز که شما پاکبانان در مورد کتاب صحبت کردید این ساختار روشنفکری و فرهیختگی را شکستید .

وی کل جامعه و تمام اقشار آن را نیازمند آگاهی دانست و افزود: باید این دیدگاه و ساختار که فرهیختگان، روشنفکران جامعه هستند شکسته شود و جامعه بداند تمام نقش‌های جامعه در توسعه آن اهمیت دارند و فقط دکتر و مهندس اهمیت ندارد .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: برخلاف اینکه می‌گویند پاکبانان باید با مردم خوب رفتار کنند من معتقدم باید رفتار خوب تمام افراد با هم در جامعه نهادینه شود و این نقش شما در جامعه بیشتر از گذشته خود را نشان می‌دهد البته مردم هم باید مکلف شوند و این آموزش را ببینند که به نقش اجتماعی پاکبانان اهمیت دهند و همیشه سر تعظیم در مقابل نقش اجتماعی این قشر جامعه فرو بیاورند .

نوذر امامی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این برنامه سخنرانی پشت تریبون را کاری بسیار دشوار حتی برای بسیاری از افراد بزرگ جامعه عنوان کرد و گفت: پاکبانان عزیز بدون هیچ لکنتی و با فصاحت پشت تریبون صحبت و کتاب‌های ارزشمندی را معرفی کردند .

وی جامعه را نیازمند مردمی آگاه و فهیم دانست و افزود: در حال حاضر سرانه مطالعه در روز در کشورمان کمتر از 20 دقیقه است و این مصیبت است .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: اگر مردم جامعه آگاه باشند مسئولین نیز بیشتر به چنین مردمی اهمیت می‌دهند و خود را ملزم به پاسخگویی می‌دانند .

امامی با بیان اینکه پاکبانان ما اگر اهل مطالعه باشند شهرداری نمی‌تواند حق آنها را تضییع کند، خاطرنشان کرد: این که شهردار محترم دستور دادند حقوق تمام کسانی که در سطوح پایین‌تر هستند اول پرداخت شود و بعد حقوق مدیران پرداخت شود کار درستی است اما اگر کارگران به حقوق خود آگاه نباشند مدیران به راحتی حق آنها را ضایع می‌کنند .

وی برخی رفتارهای ناپسند در جامعه مانند احتکار، گران‌فروشی، کم‌فروشی و غیره را ناشی از فردگرایی در کشورمان عنوان و تصریح کرد: تمام این رفتار از ناآگاهی نشات می‌گیرد و اهل مطالعه نبودن بر این ناآگاهی دامن می‌زند .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: آگاهی از مطالعه کسب می شود و اگر مطالعه صورت گیرد فکر و اندیشه در مسیر صحیح تغییر می‌کند و انسان هر طور که اندیشه و تفکر کرد زندگی می‌کند چراکه اندیشه و تفکر اکتسابی است که با مطالعه به دست می‌آید؛ باید آگاهی و بیداری باعث تغییر در تفکر و در نهایت تغییر در عمل شود .

امامی با بیان اینکه فرهنگ مطالعه باید در جامعه نهادینه شود، برگزاری چنین برنامه‌هایی را عوامل در راستای ترغیب اقشار مختلف جامعه عنوان کرد و گفت: معرفت از آگاهی حاصل می‌شود و انسان‌های آگاه و شاد کمتر به دیگران در جامعه آسیب وارد می‌کنند .

وی با بیان اینکه سرمایه‌های اجتماعی باید تقویت شود، تصریح کرد: یکی از راه‌های آن گسترش مطالعه و کتابخوانی در بین تمام اقشار جامعه است .

روح‌الله خوشبخت، رئیس سازمان پسماند شهرداری شیراز، نیز در این آئین پاکبانان را نخستین نقطه تماس شهرداری با شهروندان عنوان کرد و گفت: هیچ کدام از مجموعه بزرگ شهرداری شیراز، تاثیرگذارتر از رفتار و کردار این قشر زحمتکش نیست .

وی خاطرنشان کرد: خدمت‌رسانی پاکبانان به شهر و شهروندان در ساعات نیمه شب و امانتدار بودن این عزیزان نسبت به مجموعه‌های بزرگ شهری و شهرداری قابل تقدیر است .

رئیس سازمان پسماند شهرداری شیراز تاکید کرد: باید برنامه‌ریزی در شهرداری به گونه‌ای باشد که اطلاع‌رسانی و آموزش این قشر و رسیدگی به معیشت آنها بنا به تاکید شهردار محترم استمرار داشته باشد .

خوشبخت با بیان اینکه برای برگزاری مداوم این نشست در طول سال برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: در قالب این طرح که با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری اجرا می‌شود پاکبانان روزانه 10 صفحه کتاب مطالعه می‌کنند و به قید قرعه مبلغی به عنوان کمک هزینه سفر زیارتی به نفرات برتر اهدا می‌شود .

وی خاطرنشان کرد: پاکبانان نیز برای بهتر عملکردشان در کارهای روزانه و زندگی لازم است فرهنگ مطالعه را در خود و خانواده گسترش دهند چراکه افزایش مطالعه در کشور بحث جدی است و ما وظیفه داریم علاوه بر انجام وظایف در این راه نیز تلاش کنیم .

روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس، نیز در این برنامه با بیان اینکه معرفی کتاب‌ها و شیوه ارائه آن توسط پاکبانان بی‌نظیر بود، اظهار کرد: تاکنون کتابخوان‌های ویژه در نشست‌های تخصصی پزشکان، مهندسان، مسئولان، زندانیان و اقشار دیگر به معرفی کتاب پرداختند اما نشست امروز یکی از نشست‌های زیبا و جالبی بود که پاکبان‌ها با توان خوب و شیوایی و فصاحت به معرفی کتاب پرداختند .

وی با بیان اینکه نشست کتابخوانی سلسله نشست‌های معرفی کتاب‌های خوانده شده توسط افراد از اقشار مختلف است، گفت: کتاب‌های خوبی که توسط افراد خوانده شده به دیگران معرفی می‌کنند .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس بیان کرد: در دوره جدید شورا و شهرداری شیراز اتفاقات خوب و ارزشمندی اتفاق افتاده است که برگزاری نشست کتابخوان، پیاده‌روی پا به پای کتاب و غیره که با هدف هم‌افزایی اجرا می‌شود از جمله آنها است .

منوچهری تاکید کرد: این اتفاق و همراهی و همدلی باعث هم‌افزایی می‌شود و کمک می‌کند بتوانیم کارها را با توان بیشتر پیش بریم و امیدواریم این برنامه تداوم یابد و همکاری‌ها بیشتر از گذشته باشد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.