• دوشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۷ / ۰۷:۲۷
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-54893
  • خبرنگار : 50031

رونمایی از تازه ترین اثر حوزه ادبیات پایداری در فارس

تازه ترین اثر حوزه ادبیات پایداری فارس با عنوان "عروسی" که از سوی واحد مطالعات و ادبیات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس منتشر شده در مراسمی با حضور هنرمندان مسوولین و ایثارگران شهرستان کازرون در تالار مرحوم استاد مردانی این شهر رونمایی شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی حوزه هنری فارس، در آیین رونمایی از کتاب عروس، به عنوان تازه ترین اثر حوزه ادبیات پایداری فارس، امام جمعه و برخی مسئولین اجرایی و فرهنگی کازرون، مدیرانی از مرکز استان مهدی محسنی نویسنده کتاب و همرزمان و خانواده شهید علی بازیار که این کتاب به زندگی وی اختصاص دارد حضور یافته و سخنانی ایراد کردند .

در ابتدای این نشست مرادی معاون فرماندار کازرون خیر مقدم گفت و در انتهای جلسه نیز شجاعی از ایثارگران کازرون خاطراتی را بیان کرد. اجرای گروه سرود دانش آموزی و گروه نمایشی که براساس داستان های کتاب آیتم نمایشی آماده کرده بودند نیز به جلسه حال و هوایی خاص بخشیده بود و سبب آمادگی معنوی مخاطبان در زمان رونمایی اثر شد .

زنده نگه داشتن شهدا بهترین مقابله فرهنگی با دشمن است

حجت الاسلام محمد خرسند نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان کازرون گفت: شهید شاهد است لذا باید همیشه خود را در محضر شهدا و بدهکار شهدا بدانیم. چنانکه امروز بعد از 35 سال در همین مجلس حرف های تازه ای شنیده می شود و استفاده می کنیم

وی با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دست اندرکاران کنگره شهدای قزوین اظهار داشت: ایشان فرمودند یاد شهدا کهنه نمی شود الان 30 سال از پایان جنگ گذشته اگر 300 سال هم بگذرد یاد شهدا کهنه نمی شود. باید بدانیم این سخن یک حقیقت است زیرا یاد حضرت امام حسین علیه السلام و یاد ائمه کهنه نمی شود .

امام جمعه شهرستان کازرون گفت: شهید به یک منبع تمام نشدنی وصل است. شهید مثل یک گنج و یک معدن است هرچه برداشت می کنی ماندگار و تمام نشدنی است لذا این کار کار ارجمندی است البته این کارها نیاز به فضا سازی بیشتری دارد و محاقل شهدا باید باشکوه و عظمت فراوان برگزار شود .

وی ادامه داد: من به مسوولان حوزه هنری هم گفته ام که کازرون ظرفیت فراوانی دارد و ان شاءالله  حال که حوزه هنری در کازرون ورود پیدا کرده این ورود استمرار داشته باشد .

خرسند گفت: اگر این خاطرات گردآوری نشود از بین می رود و با تهاجمی که دشمن ایجاد کرده زنده نگه داشتن شهدا بهترین مقابله فرهنگی است .

وی با ذکر جمله ای از مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بزرگداشت شهدا کمتر از خود شهادت نیست اظهار داشت: بزرگداشت حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه السلام همان کاری را می کند که حضرت امام حسین علیه السلام با خونش انجام داد .

نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان کازرون در پایان سخنان خویشتصریح کرد: این موارد باید گردآوری شده و در قالب فیلم نمایش و کتاب ماندگار شود و شهرستان کازرون هنرمندان فراوانی داشته توانایی این مهم را دارد .

کازرون شهر کرامت و شعور و شهادت است

محمد کرم اللهی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس نیز با اشاره به حضور جوانان بسیجی و بابصیرت و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در جمع حاضران گفت: این جوانان را قدر بدانیم و برای آنان فضایی فراهم کنید تا در فضای شهر فعالیت کنند .

وی با اشاره به سوابق تاریخی شهر کازرون گفت: کازرون شهر کرامت و شعور و شهادت است. کازرون شهر بزرگان و بلند قامتان هنر و تاریخ و تمدن ایران زمین است. همین بس که هر جا نام فرهنگ و هنر باشد نام یک کازرونی بر بلندا می درخشد کرم اللهی ادامه داد: این نام چه جلال الدین دوانی باشد چه قطب الدین کازرونی چه علامه دوانی باشد چه پدر شعر انقلاب نصرالله مردانی  و چه پیر عاشقی چون اسدالله ایمانی و هزاران قله بلند بر بلندای ادب و تاریخ و سیاست می درخشد .

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس با بیان این جمله که قدر و قیمت کازرون بیش از وضعیت حاضر است افزود:  باید جمله کمک کنیم که کازرون بر چکاد فرهنگ ایران زمین بایستد. این امر با همدلی و همکاری، همبستگی، حمایت و پشتیبانی حاصل می شود .

وی تصریح کرد: برای حصول این امر باید خط کشی ها را کنار بگذارید با هم افزایی کنار هم یک جبهه واحد تشکیل دهیم و از همه ظرفیت های موجود کازرون که کم نیست  بهره ببریم  بعضی استان های بزرگ این تعداد شهید ندارد این نشان از خوشفکری و پاکدلی و حق طلبی مردم کازرون است.

کرم اللهی ضمن بیان این نکته که کل ایران را به سلمان پاک افتخار است و گهواره و مامن و پرورش گاه او کازرون است گفت:  این ویژگی ها کازرون را بر صدر بایدها می نشاند، قدر کازرون و کازرونی ها را بدانید .

وی ادامه داد: ان شاءالله در تلاشیم تا پایان امسال زندگی مبارزاتی مرحوم آیت الله اسدالله ایمانی و تا خردادماه سال آینده تاریخ انقلاب اسلامی در کازرون تدوین شود و امیدواریم آنگونه که با امام جمعه فرهنگی این شهر وعده کرده ایم تا پایان سال آینده فعالیت های متعددی شایسته ای با همراهی دستگاه های اجرایی انجام دهیم .

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس با بیان این نکته که ما کازرون را کشف نکرده ایم این کازرون است که ما را کشف کرده است گفت:  کازرون بزرگ تر از این تعابیر است. ضمن آنکه حضور فرماندار کوشا و متخلق و با فرهنگ و وجود نازنین امام جمعه فرهیخته تان را قدر بدانید که با حضور ایشان پیوسته باید جریان های فرهنگی ایجاد شود .

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: از همه فرهنگوران و علاقه مندان و نیروهای انقلابی و عموم مهنرمندان دعوت می کنم که از ما مطالبه داشته باشند. البته باید مطالبه و درخواست تخصصی باشد. بنویسید مستمر بنویسید که به کار بیاید و نتیجه دهد .

پیام شهدا همان پیام سالار شهیدان است

حجت الاسلام محمدصادق مهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس نیز طی سخنانی اظهار داشت: شهیدان چگونه بودن و چگونه زیستن و چگونه اندیشیدن را در جامعه نهادینه کردند .

وی با بیان این پرسش که آنان چه می دیدند و چه می خواستند و چه می گفتند اظهار داشت: وقتی کتاب وصیت شهدا را ورق می زنیم زیبایی ها را می بینیم که جز در فرهنگ شهید و شهادت هیچ جا یافت نمی شود.  شهیدانی که وقتی از اسارت می ترسانندشان پاسخ و پیامشان پیام سالار شهیدان است که هیهات من الذله

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس ادامه داد: امروز کشورمان را تهدید می کنند غافل از اینکه کازرون و شهرهای کشورمان پر از جوانانی چون شهید بازیار است. آری نمی دانند که شعار جوانان چون سالار شهیدان و هزاران شهید دیار کازرون این است که اگر دین پیامبر جز با کشته شدن من پابرجا نمی ماند پس ای شمشیرها مرا دریابید

او گفت: حرفهای امروز همرزمان شهید عزم روحانیت را در حماسه دفاع مقدس نشان می داد روحانیتی که به نسبت جمعیتش بیشترین تعداد شهید را در بین اقشار مختلف تقدیم انقلاب کرده است .

مهرابی گفت: شهیدان نیز در محضر این علما تلمذ کرده اند و از این روست که مداد علما افضل از خون شهیدان دانسته شده است.چون او شهید تربیت می کند و شهید در مکتب او تعلیم می بیند .

از بزرگنمایی و اغراق پرهیز کردم

مهدی محسنی نویسنده کتاب عروس که به خاطرات شهید حجت الاسلام علی بازیار اختصاص دارد نیز با اشاره به روند شکل گیری کتاب گفت: به نظرم کار متفاوتی بود اینکه خانواده شهید تصمیم بگیرند برای شهیدشان و شهدای خانواده شان کتاب دربیاورند تا خاطرات شهدایشان را زنده نگه دارند .

وی افزود: برای انجام این کار حدود 60 ساعت با دوستان و خانواده شهدا مصاحبه شد. اسناد موجود و وصیت نامه ها مورد بازبینی قرار گرفت. بعضی از اتفاقات از طریق مقایسه این مصاحبه ها کشف شد .

محسنی تصریح کرد: بعد از مطالعه زندگی و خاطرات 6 شهید بزرگوار متوجه شدم شهید علی بازیار ویژگی های شخصیتی خاصی دارد که می توان روی این ویژگی ها سرمایه گذاری تازه ای کرد .

وی ادامه داد: علی طبق وصیت نامه ای که از او به جای مانده هیچ گاه دوست نداشت شخصیتش مورد بزرگنمایی و اغراق قرار گیرد. ما نیز در کتاب دقیقا از همین زاویه به موضوع نگریسته ایم. چیزی که نیاز جامعه امروز ماست برای آموختن از شهدا و الگو گرفتن از آنان .

باید لسان صدق شهدا را در جامعه احیا کنیم !

حجت الاسلام رحیم نوبهار استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران و  همرزم شهید علی بازیار نیز در سخنانی اظهار داشت: در قرآن می آموزیم که انبیای عظام از خداوند طلب می کردند برای آنان در نسل های آینده لسان صدق قرار دهد .

وی افزود: حضرت ابراهیم به پیشگاه خداوند متعال عرضه می کند که خدایا حکمی  و حکمتی به من بده و مرا با خوبان پیوند بزن و در نسل های آینده زبان راستی برای من قرار بده. خداوند متعال نیز می فرماید ما دعای ابراهیم و پیامبران دیگران را پاسخ گفته و برای آنان در نسل های آینده زبان راستی قرار دادیم .

این استاد دانشگاه اظهار داشت: قرآن نام و یاد نیکان است. وقتی قرآن را می خوانیم و احوال نیکان را می شنویم حالمان خوب می شود چرا که حالات پیامبران و زندگی عینی شان را برای ما شرح می دهد .

نوبهار  ادامه داد: وقتی در قرآن شرح حال موجودات پاک و آسمانی را می خوانیم حالمان خوب می شود و وقتی از شهدا و صالحین می گوییم به تناسب حالمان خوب می شود . ما باید لسان صدق شهدا و وصیتنامه شهدا زندگی شهدا و آرمان شهدا را در جامعه احیا کنیم .

او گفت: نباید نوشتن و گفتن درباره شهدا را به معنی جنگ طلبی و جنگ دوستی دانست. شهیدان ما جنگ طلب نبودند انسان های فرهیخته و آزاده ای بودند که برای دفاع از خاک و میهن و ناموس و ارزش هایشان بسیار جانفشانی کردند .

همرزم شهید گفت: با این شهید عزیز در آغازین روزهای انقلاب آشنا شدم. در کازرون گروهی در حدو.د 30نفره بودند  که اعلامیه های حضرت امام ره را توزیع می کردند و شهیدان علی و بهروز بازیار از جمله این حلقه ها بودند .

وی ادامه داد:ما آنها را نمی شناختیم از بس که این گروه ها حرفه ای و منظم بودند اما بعد از انقلاب با هم آشنا شدیم و گروه های مطالعاتی و سیرهای مطالعاتی تشکیل شد. جوانان عزیز بدانند ما کتاب های شهید مطهری مرحوم شریعتی را می خواندیم.سرمایه مارکس را در جلسات مذهبی می خواندیم و نقد می شد .

نوبهار گفت: با شهید به جهاد سازندگی می رفتیم به کشاورزان کمک می کردیم. در حاجی آباد مسجدی می ساختیم هیچ کس این کارها را به ما یاد نداده بود اما انجام می دادیم .

او گفت: میل ایشان به گمنامی عجیب بود. مشهور بودن بند است و این مرد خدا این را فهمکیده بود و میلش به گمنامی بی نهایت بود و این میل باعث شد در این سی و چند سال این مراسم برگزار نشود .

نوبهار گفت: من به ایشان نامه نوشته بودم که بیا طلبه بشو. آمد و بسیار با سرعت حرکت کرد.  با ایشان در حجره ای بودیم که بقیه دوستان حاضر در آن حجره الان از مجتهدین و علمای شناخته شده هستند. اما ایشان جهاد را برگزید و شهادت برای ایشان رقم خورد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.