• شنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۷
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-55038
  • خبرنگار : 50031

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس:

نوسانات ارزی عامل کمبود سرمایه درگردش صنعت فارس است

na5

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد که به علت نوسانات ارزي و ... تعداد قابل ملاحظه ای از واحدهای صنعتی با مشكل   کمبود سرمایه در گردش روبرو شده‌اند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، علی همتی در جلسه بررسی مشکلات برخی واحدهای صنعتی فارس افزود: بسیاری از واحدها به علت وجود بدهی‌های غیرجاری، چک برگشتی یا کسری تامین وثیقه نتوانستند تسهیلات خود را دریافت کنند .

وی همچنین با اشاره به برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید در استان فارس در راستای بررسی و رفع مشکلات واحدهای تولیدی گفت: مصوبات این کارگروه حکم قانون را دارد و برای تمام دستگاه‌های اجرایی لازم الاجراست .

همتی افزود: چنانچه دستگاه‌های اجرایی مصوبات این کارگروه را نادیده بگیرند و عمل نكنند ،موارد از طریق   سازمان های نظارتی نظیر  پی گیری و برخورد قانوني انجام می شود .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس افزود: چنانچه مسائل در کارگروه استانی قابل رفع نباشد به کارگروه ملی ارجاع می‌شود .

همتی از سازمان بسیج کارگری نیز برای حضور در این کارگروه دعوت و خاطرنشان کرد: از ظرفیت های این سازمان نیز به منظور رفع مشکلات واحدهای صنعتی استفاده خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه از دور جدید فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تاکنون ۲۳۸ میلیارد تومان از طریق نظام بانکی به واحدهای صنعتی تسهیلات پرداخت شده است، گفت: سال گذشته نیز افزون بر ۱۲۵۰ میلیارد تومان  تسهيلات كه از طریق این کارگروه به  بانک‌ها معرفی شده بود ،تسهیلات خود را دريافت کردند .

این مقام مسئول با اشاره به بهره برداري از ۲۵۰ طرح صنعتی در استان فارس با ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان تا پایان سال گفت: برخی از این طرح ها نظير كربنات سديم فيروزآباد يا سيمان خاکستری ني ريز، اشتغالزايي بالايي خواهد داشت.

سید علاالدین خادم نماینده مردم شهرستان سپیدان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رفع موانع و مشكلات بخش توليد و صنعت و تلاش در راستاي ايجاد اشتغال از اولويت هاي نمايندگان است و در اين زمينه نمايندگان تمام تلاش خود را انجام مي دهند و دستگاه هاي اجرايي نيز در سطح ملي و استاني نيز موظف به حمايت از اين بخش ها هستند.

او گفت: اگر مشكلات و موانع در سطح استان قابل چاره انديشي و رفع باشد كه بايد با هماهنگي مجموعه مديريتي استان پيگيري و رفع شود و چنانچه نياز به اختيارات فرا استاني باشد، نمايندگان از ظرفيت هاي ملي استفاده و تا حصول نتیجه آن را پیگیری می‌کنند.

خادم با بیان اینکه برخی از وزارتخانه‌ها بخش زیادی از اختیارات را به مدیران استانی واگذار کرده‌اند، گفت: در سازماني نظير محيط زيست تا 90 درصد اختيارات رئيس سازمان به مديركل استان تفويض شده كه باید از اين اختيارات براي رفع مشكلات استان نهايت استفاده را داشت.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز عمده مشکل واحدهای تولیدی و صنعتی را  در حوزه بیمه، بانک کار و مالیات اعلام کرد و گفت: انعطاف در قوانین و مقررات مي ‌تواند مشکل بسیاری از این واحدها را حل کند .

سهراب مختاری افزود: زمانی که تحریم های ظالمانه دشمن وجود دارد، باید قوانین نیز انعطاف پذیری لازم را داشته باشد .

وی با اشاره به برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید استان فارس گفت: تا آنجایی که در توان و بضاعت مجموعه دستگاه هاي اجرايي استان بوده برای رفع موانع مشکلات واحدهای صنعتی تلاش شده است

معاون اجرایی سپاه فجر استان فارس نیز گفت: الگوهای جهادی حلال بسیاری از مشکلات است و در اين زمينه بايد با روحيه بسيجي و جهلدي مشكلات واحد هاي صنعتي و توليدي بررسي و رفع شود .

سرهنگ پاسدار قاسم علي پور همچنين با اشاره به پيگيري هاي سازمان بسيج كارگري براي رفع مسائل و مشكلات برخي واحد هاي صنعتي گفت: در اين زمينه تا سطح وزارتخانه ها نيز بمنظور پرداخت مطالبات واحدهاي صنعتي اقدام كرده ايم كه اميدواريم برخي از آنها بزودي به نتيجه برسد .

علي پور همچنين برآمادگي سازمان هاي بسيج كارگري براي پيگيري مطالبات ومشكلات واحد هاي صنعتيي تاكيدكردو گفت:بايد در اين زمينه با ايجاد هم افزايي و تعامل بين نمايندگان مردم درمجلس،مديران استاني و مديران واحد هاي صنعتي اقدامات اثرگذاري انجام داد .

مسئول سازمان بسیج کارگری سپاه فجر فارس در این مراسم از مهم‌ترین رسالت های بسیج کارگری را فرهنگ‌سازی برای رونق تولید ملی در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در این زمینه برنامه‌های مختلفی در استان در حال انجام است و برگزاری جلسات رفع موانع و مشكلات واحد هاي صنعتي نيز با اين رويكرد انجام مي شود .

سرهنگ پاسدار محمدعلي حميدي افزود: سازمان بسيج كارگري برنامه هاي مختلفي را در زمينه استفاده از توليدات و توانمندي هاي واحدهاي صنعتي توسط پيمانكاران استان و نيز پيگيري مطالبات صنايع در دست اجرا دارد .

رئیس کانون کارآفرینان استان فارس نيز با اشاره به اهداف اين كانون و تلاش در زمينه رفع مشكلات كارآفرينان صنعت، گفت: کانون کارآفرینان کشور بر اساس بیست و نهمین مصوبه شورای عالی کار به ریاست رئیس‌جمهور در سال 1389 در تمامی استان‌ها راه‌اندازی شده و با نظارت هیئت امنایی 12 نفره که استاندار هر استان ریاست آن را بر عهده دارد، فعالیت می‌کند.

علی‌رضا ظهیرامامی گفت: افزایش توان مدیریتی استان در شناسایی موانع و دست‌یابی به راهکارهای رفع آن‌ها، تشکیل شبکه‌ای از کارآفرینان به‌منظور هم‌افزایی و افزایش توان رقابت‌پذیری کارآفرینان و بروز ایده‌های نو، ایجاد زمینه و بستر مناسب جهت گسترش و شناسایی عوامل مؤثر در توسعه کارآفرینان از مهم‌ترین اهداف این کانون است .

وی با تاكيد بر تفكيك بخش خصوصي واقعي و كاذب و توجه دولت به بخش خصوصي حقيقي، افزود: بايد براي براي كارآفرينان واقعي، معافیت‌های مالیاتی، تخفیف‌های ویژه بیمه‌ای مختص کارفرمایان، معافیت از تعرفه‌ها و حقوق گمرکی برای تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات پیشرفته و تخصصی و همچنین معافیت از عوارض شهرداری‌ها و... حداقل برای یک دوره 10 ساله اعمال شود تا این شرکت‌های مولد جان تازه‌ای یابند و از این طریق درآمد ناخالص ملی توسط بنگاه‌های اقتصادی مولد افزایش‌  و معضل بیکاری هم کاهش پیدا کند و درنتیجه زمینه برای رسیدن به استقلال اقتصادی برای ایران اسلامی فراهم شود .

ظهیرامامی گفت: دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که به نحوی حقوق، عوارض و یا هزینه‌ای از شرکت‌های تولیدی دریافت می‌کنند باید سیاست‌های خود را هم‌راستا کرده و از هرگونه بخشی نگری و منفعت‌طلبی سازمانی در شرایط بحران اقتصادی دوری کنند تا بتوانیم در شرایط تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی علیه کشورمان به رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی دست‌یابیم .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.