• یکشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-55231
  • خبرنگار : 50031

/ انقلاب اسلامی در چهل سالگی/

آیت‌الله دژکام: معنویت مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است

71013

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز اعتقاد دارد که معنویت، به دور از هرگونه استفاده ابزاری، مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت الله لطف الله دژکام ظهر یکشنبه هفتم اسفند در جمع خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، معنویت را مهمترین دستاورد دانست و بر لزوم توجه به این دستاورد و تبیین آن برای جامعه تاکید کرد.

آیت الله دژکام با اشاره به بخشی از آیه 11 سوره رعد که خداوند می فرماید " انَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ" گفت: انقلاب در واقع یک تغییر در عرصه های مختلف یک اجتماع است؛ انقلاب اسلامی ایران به عقیده اکثر صاحب نظران، انقلابی اجتماعی و ریشه دار بود که علاوه بر عرصه اجتماعی، سایر بخش های سیاسی، اقتصادی و ... را نیز دچار دگرگونی کرد.

وی اضافه کرد: اگر قرار است یک انقلاب به این گستردگی را در چهل سالگی بررسی کنیم، باید این سئوال را پاسخ دهیم که انقلابی به این بزرگی و گستردگی، باید در چه مدت زمان به اهدافش دست پیدا کند؟ باید پذیرفت که در وقوع هرگونه تغییری بین خواستن تا حادث شدن تغییر یک بازه زمانی وجود دارد.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه در مسیر حرکت اجتماعی باید دوره ای را تا رسیدن به مرز پختگی و بلوغ پشت سر گذاشت، تصریح کرد: از نگاه جامعه شناسان در موضوع انقلاب ها خصوصا انقلابی نظیر انقلاب اسلامی ایران باید حدود 2 نسل کار انجام شود تا انقلاب به پختگی لازم رسیده و اهدافش حاصل شود.

وی با بیان اینکه دو دیدگاه در زمان آغاز انقلاب اسلامی ایران وجود دارد، گفت: حتی اگر زمان آغاز حرکت انقلاب اسلامی ایران را سال 42 و تبعید حضرت امام(ره) در نظر بگیریم، باز هم هنوز 2 نسل تکمیل نشده و باید به اندازه 2 نسل تلاش کامل انجام شود.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: اکنون در ابعادی در مقایسه با عرصه جهانی جلو هستیم و به عنوان مثال هیچکس نمی گوید که ایران اسلامی به لحاظ دفاعی قادر به دفاع از خود نیست؛ اینکه در بسیاری از عرصه ها قادر به رشد بوده و جایگاهی در جهان کسب کرده ایم، قابل تردید نیست؛ اما در بعضی جهات نظیر مسائل اقتصادی مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود.

او با بیان اینکه بعضی مسائل اقتصادی را پاشنه آشیل نظام اسلامی ایران تلقی می کنند، گفت: این مسیر در حال طی شده است و ارزیابی حرکت های انجام شده نشان می دهد که حرکتها عقبگرد نبوده و همه پیشروی بوده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه گروه های مختلف سیاسی درون نظام نیز در این زمینه گلایه هایی دارند، گفت: توانایی اقتصادی کشور را در همین سالهای اخیر که فشارها زیادتر هم شده است می توان درک کرد، می گوییم فشار اقتصادی وجود دارد، خب اگر فشاری نبود که مشکل وجود نداشت؛ علی رغم تمام فشارها ملت مقاوم و صبور همراه هستند و البته تلاشهایی نیز در حال انجام است و ادامه دارد.

آیت الله دژکام تصریح کرد: امروز عمده رقابت گروه های سیاسی باید این باشد که راهکارهای بهتری ارائه دهند، اینکه مدام گلایه می کنیم اما راهکاری هم ارائه نمی شود، مشکلات حل نخواهد شد؛ اینکه در نقاطی به اهداف نرسیده ایم، باید راهکاری برای رسیدن به هدف و تسهیل امر ارائه داد.

وی با تاکید براینکه تغییرات زیادی به سمت مطلوب شدن وضعیت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران حادث شده است، گفت: شاید بتوان گفت که بعضی از تغییرات می شد که سریعتر و بهتر انجام شود، اما از نگاه جامعه شناختی و علوم اجتماعی، ایران امروز عقب نیست؛ در بسیاری از زمینه ها انقلاب را درست پیش بردیم و جلو هستیم، در نقاطی هم حرکت هنوز ادامه دارد.

آیت الله دژکام تاکید کرد: اینکه بر موضوع امید و نشاط تاکید می شود، منظور این نیست که مثلا نسل جدید را به بازی و شادی مشغول کنیم تا یادشان برود که انقلاب چه اهداف و رویکردهایی داشته است، این امید کاذر محسوب می شود؛ اگر نگاه کاملا تخصصی داشته باشیم و بر اساس این نگاه مسائل را تحلیل و تبیین کنیم، امید ایجاد خواهد شد.

او با بیان اینکه ارائه گزارش از دستاوردها و توانمندی ها در جای خود بسیار خوب و مناسب است، گفت: باید توجه داشت که نگاه انقلاب اسلامی ایران سوای اینکه مسائل مادی را در نظر داشت، به معنویت و انسانیت هم بود، ما باید دستاوردهای معنوی انقلاب را هم مد نظر قرار دهیم؛ اینکه در نسل سوم انقلاب توانسته ایم امثال شهید حججی را تحویل دهیم، نقطه قوت محسوب می شود، این از اهداف انقلاب بود که انسانی متوجه به خدا و دین تربیت کرده و تحویل دهد.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد که اگر با داغ شدن بحث دفاع از حرم اهل بیت(ع) و علی رغم تمام مشکلات و گلایه ها، بدون فراخوان در شیراز هشتصد نفر داوطلب اعزام می شوند، به دلیل توجه به معنویت و دین بوده است، گفت: خدا می داند که اگر برای دفاع از ایران اسلامی باشد، چه خواهد شد.

او با بیان اینکه به تعبیر جامعه شناسان فرانسوی انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب فرامدرن بوده است، گفت: نگاه انقلاب فرامدرن علاوه بر توجه به مادیات، به انسان و تربیت انسان و تقویت معنویت نیز بوده است؛ انقلاب اسلامی ایران انسان ساخت، به همان معنی مورد نظر سعدی که فرمود " توکز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی".

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تصریح اینکه رسانه‌ها باید علاوه بر پرداختن به جهات فیزیکی و عمرانی دستاوردهای انقلاب اسلامی، به بیان و تبیین بعد معنوی انقلاب اسلامی به عنوان یک دستاورد مهم نیز بپردازند، وظیفه و رسالت رسانه ها در این زمینه را بسیار مهم دانست.

آیت الله دژکام با تاکید براینکه در بیان موفقیت یا عدم موفقیت در جهات مادی و معنوی، باید دلیل و شاهد ارائه شود، گفت: زمانی که می خواهیم با یک پیمایش در خصوص موفقیت انقلاب اسلامی صحبت کنیم باید برای آن معیاری مشخص کرده باشیم، آیا ما در این زمینه معیاری تعیین کرده ایم.

امام جمعه شیراز با تصریح اینکه هیچ مبنا و پارادایمی برای اندازه گیری شاخص معنویت و سلامت معنوی جامعه طراحی نشده است، گفت: اگر این مبنا و پارادایم اصالت اجتماع باشد به یک نتیجه و اگر اصالت فرد باشد به نتیجه دیگری می رسیم؛ همان مبحثی که در دیدار با مسئولان گزینش در خصوص نیاز به بازنگری شاخص های ملاک در گزینش مطرح شد.

وی اضافه کرد: به نظر من در انقلاب اسلامی از مبنای فلسفی خودمان که اصالت را به فرد می دهیم و ساختارگرا نیستیم، موفق بوده ایم، اما این کار را باید مجموعه ای نظیر جهاددانشگاهی برعهده گرفته و شاخص های استانداردی را تعیین کند؛ توجه داشته باشیم که این موضوع در دیگر تمدنها یافت نمی شود.

امام جمعه شیراز تصریح کرد که اگر بتوانیم جهت معنوی انقلاب اسلامی را بیش از پیش نمود دهیم، مهمترین دستاورد را داشته ایم و دیگر اتفاقات در حاشیه این دستاورد باید شکل بگیرد.

نماینده ولی فقیه در فارس همچنین در ارزیابی سرمایه اجتماعی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران نیز گفت: پشتوانه مردمی نظام اسلامی همین الآن هم بسیار خوب است، نه به اعتبار اینکه مردم نسبت به مدیران دولتی گلایه ندارند، بلکه فهم مردم بسیار بالا بوده و ملت ایران مردمی نجیب و بزرگ هستند.

آیت الله دژکام با بیان اینکه این پشتوانه را در بسیاری از عرصه ها به شکل محسوسی و علی رغم تمام دلخوری ها و ناراحتی هایی که امکان دارد وجود داشته باشد، دیده ایم، گفت: مردم ایران خیلی بزرگوارانه از انقلابشان حمایت کرده و می کنند.

او با قبول اینکه گاه بعضی رفتارها امکان دارد به این پشتوانه لطمه بزند، گفت: اگر بنا بود مردم به واسطه من مسئول به میدان بیایند نمی آمدند اما چون برای خدا هست، به میدان می آیند؛ ما صادقانه باید کاستی ها را بپذیریم و برای رفع آنها همه اقدام کنیم اما سیاه نمایی دشمن را نمی پذیریم.

آیت الله دژکام با تصریح اینکه نمی توانیم بگوییم دشمن نداریم، زیرا امروز رسما اعلام می شود که می خواهیم نظام را نابود کنیم و همین ها به سیاه نمایی پرداخته و به آن دامن می زنند، گفت: امروز نقش رسانه ها بسیار مهم است و رسانه باید این نقش را به درستی ایفا کند؛ قطعا بیان واقعیت ها ارزشمند است اما کمک کردن به سیماه نمایی خوب نیست.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه این نشست خبری با تأكید بر لزوم حفظ وحدت و برادری در جامعه گفت: تاكنون كنفرانس‌های خبری متعددی ‌دیده‌ام اما احساس اینكه یك جامعه كه برادران و خواهران دینی در كنار هم جمع‌ شده‌اند، القا نمی‌شود و مدل و الگوی ما اروپایی است و این مسئله نهایتاً منجر به این می‌شود که یک طرف یا هر دو طرف مرتکب بی اخلاقی شوند.

او با بیان اینكه هرچه مسیر و الگوی غربی را دنبال كنیم، نتیجه‌اش بروز بداخلاقی‌ها خواهد شد، گفت: در شیراز باید طوری برنامه‌ریزی كنیم كه احساس شود خبرنگاران از همین جامعه ایرانی ـ اسلامی خودمان هستند، و اینکه همه اعضای یك پیكر هستیم القا شود .

امام جمعه شیراز با اشاره موارد مطرح شده از سوی خبرنگاران گفت: اینكه در نماز جمعه جای مناسبی برای خبرنگاران نیست، خوب نیست و باید از این نقطه شروع كنیم كه جایگاه رسانه را قبول داریم و می‌خواهیم كار رسانه‌ای كنیم و در جامعه متناسب با ارزش‌ها و اخلاق اجتماعی این مسئله را سامان دهیم .

نسبت به سبك زندگی خود بازنگری داشته باشیم

وی تأكید كرد:‌ در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی باید نسبت به سبك زندگی و مدل‌های رفتاری خودمان ‌مقابل تمدن رقیب بازنگری كنیم و ببینیم هر كدام را چگونه باید انجام دهیم .

آیت‌الله دژكام با تأكید بر اینكه باید فضای برادری و انس و الفت را حتی نسبت به رسانه‌های منتقد ایجاد كنیم، گفت: این برادران هستند كه از همدیگر انتقاد می‌كنند، پس باید اساس كار را بر روی همدلی و برادری گذاشت. البته باید مدنظر داشته باشیم كه اگر اساس انتقادها را كینه‌ورزی قرار دهیم، چیز دیگری از آن درمی‌آید .

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با بیان اینكه باید تحول را از خودمان آغاز كنیم، گفت:‌ در دهه فجری كه در پیش داریم تلاش كنیم تا فضایی از محبت، عاطفه، انسان‌دوستی و امثال این‌ها را حاكم كنیم و باید بتوانیم القا كنیم كه در این بستر از یكدیگر نیز انتقاد كنیم؛ ممكن است كارهای همدیگر را نپسندیم اما همه این‌ها در این بستر قابل تعریف است و هیچ چیزی كم نخواهیم آورد كه البته ممكن است گاهی اوقات نتوانیم یك جوسازی غیراخلاقی رسانه‌ای ایجاد كنیم كه آن هم به نفع است .

‌توجه رسانه‌ها به تربیت انسان‌ها

آیت‌الله دژكام همچنین با اشاره به ایثارهای خانواده شهدا برای رسیدگی به محرومان و ایتام گفت: این نشان می‌دهد انقلاب اسلامی انسان ساخته و در این جامعه انسان تربیت شده است كه نتیجه انقلاب اسلامی و زحمات امام و شهداست و باید به این جهت هم در رسانه بپردازید این جهت باید نمود و جلوه پیدا كند به خصوص خبرگزاری ایكنا در این زمینه ورود كند .

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس در ادامه به در پیش بودن انتخابات در سال آینده اشاره و خاطرنشان کرد: افراد بسیاری از هم‌اكنون برای این انتخابات خیز برداشته‌اند و خود را آماده می‌كنند؛ اما آماده كردن خود كاندیداها یك چیز است و آماده كردن كسانی كه فرهنگ را می‌سازند، چیز دیگری است .

اشاره به نقش فرهنگ‌سازی رسانه‌ها

وی بیان كرد: نقش رسانه در انقلاب اسلامی نقش فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اسلامی است و ما نمی‌توانیم بگوییم نمی خواهیم این نقش را ایفا كنیم؛ خدای نكرده رسانه‌ای نباشد که با انتخاب یک تیتر و در مسیر منفعت رسانه‌ای، فردی را مطرح کند که شایستگی لازم را ندارد.

رسانه‌ها برای انتخابات سال آینده هوشیار باشند

آیت‌الله دژكام گفت:‌ اگر كسی شایسته نشستن بر روی صندلی مجلس نیست نباید او را پررنگ كرده و تبلیغش كنیم؛ اگر چنین فردی را به مردم معرفی كردیم و انتخاب شد اما به نظام لطمه وارد كرد، مسئول این كار چه كسی است؛ پس اخلاق رسانه‌ای به ما می‌گوید چنین كاری نكنید .

وی در عین حال این نكته را متذكر شد كه بحث آگهی تبلیغاتی متفاوت است، اما در پوشش اخبار باید مراقبت كنیم تا مبادا بار یك فرد ناشایسته را تا جهنم به دوش بكشیم زیرا برخی‌ها از نظر علمی و فرهیختگی لیاقت دارند اما برخی این‌ها را ندارند و ما این‌ها را در رسانه‌ها بزرگ می‌كنیم كه این مسئله برای انقلاب بسیار خطرناك است .

فواید راه‌اندازی میز خدمت در ستاد نماز جمعه شیراز

آیت‌الله دژكام در ادامه به بحث برپایی میز خدمت در محل نماز جمعه اشاره كرد و گفت: میز خدمت تلاشی است كه ستاد نماز جمعه می‌كند برای اینكه مدیرانی را كه ممكن است مردم دسترسی كمی به آن‌ها دارند، در یك فضای بسیار صمیمی در كنار مردم جمع كند كه البته فوایدی هم دارد و نخستین فایده این است كه مدیران از مشكلات متن جامعه باخبر می‌شوند و نگاه مدیر نسبت به واقعیت جامعه تصحیح می‌شود .

وی، فایده دیگر میز خدمت را راه‌اندازی هر چه سریع‌تر كار مردم دانست و گفت: گاهی اوقات ممكن است كارشناس اختیارات چندانی نداشته باشد تا بتواند كار مردم را راه‌ بیندازد اما یك مدیر می‌تواند مشكل او را حل كند .

آیت‌الله دژكام همچنین به بحث محرومیت‌زدایی در مناطق محروم اشاره كرد و گفت: خدمات قابل توجهی از سوی كمیته امداد، بسیج، بهزیستی در برخی از مناطق محروم شیراز آغاز شده است كه البته ممكن است نسبت به آن چیزی كه نیاز است فاصله داشته باشد اما این همت آغاز شده است .

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس گفت: نكته‌ای كه در رسیدگی به محرومان باید مدنظر قرار دهیم این است كه نباید دائماً آمار دهیم كه چه تعداد خانوار خدمات دریافت كرده‌اند و ممكن است شأن خانواده‌ها زیر سئوال رود چرا كه قرآن فرموده است طوری انفاق كنید كه كسی نفهمد .

وی در ادامه همچنین ظرفیت گردشگری شیراز و فارس را یادآور شد و گفت: استان فارس در ابعاد مختلف طبیعی و مذهبی، سلامت و غیره می‌تواند یك قطب گردشگری باشد اما اكنون مشكلی كه با آن مواجه هستیم این است كه در كشور چون رانت نفتی وجود داشته، به آن زمینه‌هایی كه می‌توانستیم در آن رشد كنیم توجه كافی نشده است و همه عقب‌ماندگی ها از این نقطه آغاز شده است .

لزوم استفاده از ظرفیت گردشگری حلال

آیت‌الله دژكام تأكید كرد كه امروز كشورهای غیرمسلمان گردشگری حلال را تعریف كرده و استانداردهای این نوع گردشگری تدوین كرده‌اند كه ما می‌توانیم از این الگوها استفاده كنیم ضمن اینكه باید افراط و تفریط هم در كار نباشد و مقابله با تضادها و تعارض‌ها تشدید نشود .

وی بیان كرد: ظرفیت دیگر گردشگری مذهبی است كه می‌توانیم از شهرهای مذهبی مختلف به سومین حرم اهل بیت(ع) زائر بیاوریم كه این مسئله در مشهد جا افتاده است و امیدواریم در شیراز هم جابیفتد .

مسجد جامع به یكی از مقاصد گردشگری تبدیل می‌شود

امام جمعه شیراز گفت: با صحبت‌هایی كه با مسئولان انجام داده‌ایم تأكید كردیم كه مسجد جامع نو شیراز جزو یكی از هداف گردشگری شیراز قرار دهند تا ببیند كار چه شكلی است .

وی همچنین به مباحث مطرح شده در خصوص اشتغال اشاره كرد و گفت: در زمینه اشتغال، بنده یك تسهیلگر و مطالبه‌گر هستم و متولی آن نیستم لذا توقعات از كسی كه اختیاری ندارد درست نیست اما به عنوان اینكه باید چشم و گوش مردم باشم این مسائل را رصد می‌كنم و به جای خودش درخواست‌ها و مطالبات را مطرح خواهم كرد .

  ‌قطب‌های بین‌المللی در تمدن‌سازی اسلامی

آیت‌الله دژكام در ادامه به سفر خود به مشهد و قم اشاره و اضافه کرد: در آینده تمدن‌سازی اسلامی باید قطب‌های بین‌المللی برای تبادل اطلاعات و افكار و فرهنگ داشته باشیم و مسلماً یكی از كانون‌های اصلی حرم سوم اهل بیت(ع) و حرم احمدبن موسی(ع) است كه ظرفیت آن موجود است و در این زمینه هم گفت‌وگوهایی انجام شده كه امیدواریم همت عالی شیرازی‌ها كنار آن بیاید .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.