• دوشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۲:۵۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-55263
  • خبرنگار : 50031

وزیر اطلاعات:

حضور و انسجام مردم و ولایت فقیه سه عامل موفقیت انقلاب اسلامی است

حضور و انسجام مردم و ولایت فقیه سه عامل موفقیت انقلاب اسلامی است

وزیر اطلاعات اعتقاد دارد که سه عامل حضور مردم، انسجام مردم و ولایت فقیه، عوامل مهم و موثر در موفقیت انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون و در تمام برهه‌های زمانی بوده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمود علوي، شامگاه دوشنبه، 8 بهمن‌ماه در سفر خود به شيراز و در برنامه «دستاورد» صدا و سيماي مركز فارس که به شکل زنده پخش شد، ابتدا فرا رسيدن ايام سوگواري سالروز شهادت حضرت زهرا(ع) را تسليت گفت و ادامه داد: آنچه باعث سوز و گداز حضرت زهرا(س) در كنار داغ جانكاه پدري مانند رسول اكرم(ص) آن هم با نگاه نافذ سياسي و آينده‌نگري كه داشت، شد اين بود كه آينده جامعه اسلامي را در معرض تفرقه و حاكميت نفاق مي‌ديد لذا ناله و فرياد مي‌كرد .

وي با بيان اينكه اين مبارزات امروز هم براي ما درس است، افزود: زماني كه داراي حاكميتي هستيم كه دغدغه‌هاي حضرت زهرا(س) را مرتفع كرده و در جهت احكام اسلامي حركت مي‌كند، بايد قدر آن را بدانيم و شاكر چنين نعمتي باشيم .

علوي به فرا رسيدن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: 3 عاملي كه موجب موفقيت انقلاب اسلامي در تمام برهه‌هاي زماني و گذر از گردنه‌هاي پر پيچ و خم شد، شامل حضور مردم، انسجام مردم و ولايت فقيه است .

وزير اطلاعات، حضور مردم را موجب بازدارندگي دشمنان دانست كه آنان را به عقب رانده است و سپس ادامه داد: زماني صدام شهرهاي ما را بمباران مي‌كرد و شهروندان ايران را به خاك و خون مي‌كشيد؛ در آن زمان از روزهاي قبل از راهپيمايي‌هاي 22 بهمن و روز جهاني قدس انواع تهديدات را انجام مي‌داد كه اگر مردم راهپيمايي كنند، آنان را به خاك و خون مي‌كشند اما اين مردم همواره در تمام عرصه‌ها حضور پيدا كردند و اين حضور گسترده مردم در راهپيمايي‌هاي روز قدس و 22 بهمن نوعي پيوستگي ميان مردم و نظام را نشان مي‌دهد .

وي تأكيد كرد: حضور مردم همواره يكي از عوامل بازدارندگي است و تاكنون هميشه مردم ايران در تمام برهه‌ها و عرصه‌ها حضور داشته‌اند، به خصوص آنجا كه دشمن شفاف‌تر وارد عمل مي‌شد، حضور مردم هم بيشتر مي‌شد .

علوي با بيان اينكه البته مردم همواره با انسجام حضور پيدا كرده‌اند و از دستاورد خودشان كه نظام جمهوري اسلامي است، دفاع كرده‌اند، گفت: هم حضور و هم انسجام مردم بركات فراواني دارد و موجب دوام انقلاب اسلامي شده است و ملت با اين استحكام و انسجام توانست بر توطئه‌هاي دشمنان فائق شود .

وزير اطلاعات با ذكر اين نكته كه اين حضور و انسجام نياز به محور دارد كه اگر اين محور نباشد، از هم مي‌پاشد، گفت: اگر تاكنون قوي مانده‌ايم به خاطر محوريت ولايت فقيه است و اين محور ولايت فقيه عاملي شد براي اينكه حضور و انسجام مردم حفظ شود .

وي با بيان اينكه جايگاه رهبري در جامعه مانند نخ تسبيح است كه اگر نخ آن پاره شود، دانه‌هاي تسبيح پخش مي‌شوند، گفت: از يك طرف حضور مردم ناشي از آگاهي و بصيرت و از سوي ديگر انسجام و زير پرچم ولايت باعث شد كه اين انقلاب و نظام از گردنه‌هاي پر پيچ و خم به سلامت عبور كند و پرچم جمهوري اسلامي ايران امروز در قله‌ها به اهتزاز درآيد .

علوي با تأكيد بر اينكه دشمن درصدد آسيب رساندن به اين وحدت است لذا بايد مراقب باشيم، گفت: به تبعيت از رهنمودهاي مقام معظم رهبري وزارت اطلاعات منش حفظ وحدت را در پيش گرفته است كه ملي فكر كند و بر خود واجب مي‌داند كه امنيت فرزندان انقلاب اعم از جناح‌هاي مختلف چپ و راست تأمين كند و اگر كسي از هر حزب و جناحي مرتكب خلفي شود، كارت زرد دهد و بر عكس اگر عملكرد خوبي داشته باشد، كاركردش را محترم شمارد .

وزير اطلاعات در بخش ديگري از سخنان به جايگاه دستگاه اطلاعاتي كشورمان اشاره كرد و گفت: سرويس اطلاعاتي كشورمان داراي دو جنبه داخلي و خارجي است؛ در داخل كشورمان دستگاه‌هاي امنيتي متعددي فعاليت دارند كه علاوه بر تشكيل كارگروه‌هاي مختلف مشترك، هر ماه جلسات مشتركي هم برگزار مي‌كنيم كه اين دستگاه‌ها شامل سپاه، بسيج، نيروي انتظامي، اطلاعات سپاه، مديريت سياسي و شوراي تأمين و حتي شوراهاي بالادستي نظير شوراي عالي امنيت ملي، ستاد كل نيروهاي مسلح، وزارت دفاع و غيره است .

وي گفت: ما جلسات خوب و منسجمي داريم كه عرصه‌‌اي براي هم‌انديشي و همكاري ميان اين دستگاه‌هايي كه در توليد امنيت مؤثر هستند، فراهم مي‌شود و خروجي‌هاي خوبي هم دارد .

علوي با تأكيد بر اين نكته كه دستگاه‌هاي امنيتي با مردم با مهرباني برخورد مي‌كنند، گفت: اين دستگاه‌ها امنيت را براي همه اقشار مختلف مردم فراهم مي‌كنند تا با احساس امنيت كار خود را دنبال كنند، البته همه اين‌ها در مواقع خطر كنار هم جمع مي‌شوند .

وزير اطلاعات گفت: در ارزيابي سرويس‌هاي اطلاعاتي در ميان كشورهاي دنيا، وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از سرويس‌هاي اطلاعاتي دنيا مطرح است به طوري كه سنگين‌ترين هجمه‌ها را با كمترين هزينه و عارضه برطرف مي‌كند .

وي يادآور شد: دشمن هميشه تلاش مي‌كند تا اغتشاش ايجاد كند و به قول خودشان نافرماني مدني در كشور ايجاد و كشته‌سازي كرده و مردم را مقابل مسئولان قرار دهد، اما دستگاه‌هاي امنيتي جمهوري اسلامي ايران اين صحنه‌ها را پشت سر گذاشته است بدون اينكه عوارض آنچناني داشته باشد .

علوي اظهار كرد: امروز مشاهده مي‌كنيم كه مردم ما مسائل خود را به شكل مختلف مطرح مي‌كنند و مسئولان هم تمام تلاش خود را براي مشكلات مي‌كنند .

وزير اطلاعات به جنبه خارجي سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورمان اشاره كرد و افزود:‌ وزارت اطلاعات و مجموعه‌ ارگان‌هاي امنيتي با بلوغ اطلاعاتي و امنيتي كه دارند، فعاليت مي‌كنند و سنگين‌ترين چالش‌هاي امنيتي را مديريت مي‌كنند و همچنين مسئله موجب شده است تا سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورهاي مختلف علاقه به همكاري دو جانبه با ما داشته باشند .

وي ادامه داد: جلسات متعددي با سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورهاي آلمان، روسيه، چين، مصر، عراق، قرقيزستان، تاجيكستان و غيره داشتيم و در رابطه با مسائل مختلف مباحثي مطرح كرديم و به طور كلي همه سرويس‌ها علاقه‌مند به همكاري با ما هستند و مي‌خواهند ترفندهاي وزارت اطلاعات را در مبارزه با تروريسم، مسائل اقتصادي، ناامني‌هاي اجتماعي و غيره را كسب كنند .

علوي همچنين گفت: طبق نظرسنجي‌هاي خبرگزاري ايرنا، وزارت اطلاعات در سال 97 رتبه هفتم مقبوليت مردمي را در ميان دستگاه‌هاي اجرايي كشور كسب كرده است كه نشان مي‌دهد مردم قدر خدمتگزاران امنيتي خود را مي‌دانند .

وزير اطلاعات در ادامه مردم را توليدكننده اصلي امنيت در جامعه دانست و گفت: ابزار فرهنگ، هنر و رسانه مي‌تواند در راستاي ارتقاي امنيت نقش بسيار خوبي را ايفا كند. هر چه اطلاعات امنيتي جامعه بالاتر باشد، امنيت هم بيشتر خواهد شد لذا علاوه بر برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي حراست‌ها، مديران و مسئولان و قشر نخبه، ما از طريق رسانه نيز براي ترويج فرهنگ امنيت اقدام كرديم .

وي ادامه داد: در اين راستا تاكنون سريال‌ها و فيلم‌هاي متعددي با همكاري صدا و سيما توليد كرديم كه فيلم‌ها و سريال‌هاي تعبير وارونه يك رويا، پازل، روباه، سيانور، ماجراي نيم‌روز و غيره از جمله اين‌ها هستند .

علوي تأكيد كرد كه تلاش مي‌كنيم تا ساختن فيلم‌هايي كه در عرصه امنيت توليد مي‌شود، هم حافظه تاريخي مردم را به روز كنيم و هم اطلاعات امنيتي جامعه را بالا ببريم تا دشمن نتواند از غفلت جامعه سوءاستفاده كند .

وزير اطلاعات در ادامه سخنان خود با بيان اينكه امنيت داراي ابعاد مختلفي است، گفت:‌ يك بخش از امنيت فيزيكي است كه همان مقابله با تروريسم است و ما آنان را شناسايي كرده و اجازه نمي‌دهيم تا مرتكب جنايت شوند .

وي، يكي از مهم‌ترين امنيت‌ها را امنيت اقتصادي برشمرد و گفت: سرمايه جايي كه احساس امنيت نباشد، نمي‌ماند لذا اگر بخواهيم اقتصاد داشته باشيم بايد امنيت داشته باشيم. با هدف مبارزه با فساد اقتصادي نمي‌توانيم با خود اقتصاد مبارزه كنيم. مسلماً يك فعال اقتصادي كه 5 هزار نيرو دارد، با كسي كه در بازار ارز و سكه اخلال ايجاد مي‌كند، تفاوت دارد .

علوي افزود: بايد با اخلالگران سكه و ارز برخورد شود اما كسي كه فعال اقتصادي است و توليد مي‌كند، اگر مشكل اقتصادي داشته باشد، نمي‌توان آن را دستگير كرد و برد و اين كار امنيت اقتصادي را به خطر مي‌اندازد لذا بايد امنيت اقتصادي را برقرار كنيم .

وزير اطلاعات گفت:‌ در مقطعي برخي از فعالان اقتصادي مورد تعرض قرار گرفتند و نتيجه اين شد كه ساير فعالان اقتصادي سرمايه خود را به خارج از كشور بردند. وقتي يك فعال اقتصادي را دستگير مي‌كنيم، مابقي احساس خطر مي‌كنند .

علوی، وجه ديگر امنيت را امنيت رواني دانست و گفت: امنيت رواني يعني جامعه امنيت را احساس كند؛ وجود امنيت به تنهايي براي آرامش كافي نيست بلكه بايد مردم آن را احساس كنند .

علوي با بيان اينكه امنيت اخلاقي، نوع ديگري از امنيت است، گفت:‌ ما بايد در جامعه خود امنيت اخلاقي را به سبب آموزه‌هاي دين اسلام حفظ كنيم اما متأسفانه چيزي كه مشاهده مي‌شود اين است كه كرامت انساني و مسائل اخلاقي را در جامعه رعايت نمي‌كنيم حتي در ميان بچه‌هاي حزب‌اللهي در صورتي كه مكارم اخلاق سفارش پيامبر(ص) و اسلام است .

وزير اطلاعات، امنيت آموزشي در حوزه و دانشگاه‌ها را از ديگر موارد امنيت برشمرد و افزود: دانشجو، طلبه و اساتيد ما بايد احساس امنيت كنند و حرف‌هاي خود را بزنند و ما هم جواب منطقي به آنان دهيم .

وي با بيان اينكه امنيت حيثيتي از ديگر موارد امنيت است، گفت: مردم بايد از نظر آبرويي احساس امنيت كنند نه اينكه به راحتي به كسي انگي زده شود و با آبروي او بازي شود .

علوي با تأكيد بر اينكه وزارت اطلاعات سعي مي‌كند كه در تمام اين زمينه‌ها امنيت را برقرار كند، گفت: اين وزارتخانه كار خود را بر سه پايه اخلاق، شرع و قانون انجام مي‌دهد .

وزير اطلاعات با بيان اينكه اين وزارتخانه كارنامه بسيار بلند بالا و درخشاني دارد، گفت: بيش از يك ميليون هكتار از اراضي ملي كه مورد تعارض قرار گرفته بود، توسط وزارت اطلاعات شناسايي و به بيت‌المال بازگشت داده شد؛ همچنين ما سالانه 20 هزار ميليارد تومان فرار مالياتي را شناسايي و در اختيار سازمان مالياتي قرار مي‌دهيم .

وي، شناسايي قاچاق كالا، سوخت و كالا را از ديگر اقدامات وزارت اطلاعات برشمرد و گفت:‌ روزي حدود يك تن و سالانه 365 تن مواد مخدر را در استان‌ها كشف و ضبط مي‌كنيم كه البته اين‌ها مأموريت‌هاي اصلي وزارت اطلاعات نيست

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.