• سه‌شنبه / ۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-55267
  • خبرنگار : 50031

آماده شدن بستر توسعه همکاری جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز

101

معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز ضمن بازدید از جهاددانشگاهی با رییس و معاون فرهنگی این نهاد دیدار و پیرامون زمینه‌های تداوم و توسعه همکاری بحث و گفت و گو کردند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، رئیس جهاددانشگاهی فارس در دیدار معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با بیان اینکه جهاددانشگاهی، نهادی غیردولتی است، گفت: این نهاد اکنون در ابعاد، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و همچنین توانمندسازی و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی فعالیت‌هایی را در دستور کار دارد.

دکتر مظاهر بابایی در معرفی جهاددانشگاهی فارس، با تاکید براینکه آموزش‌ها در دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت، برنامه ریزی شده و اجرا می‌شود؛ اضافه کرد که جهاددانشگاهی دارای 12 مرکز تخصصی آموزشی کوتاه مدت است که 3 مرکز در شیراز و 9 مرکز در شهرستان‌های مختلف استان فارس مستقر است، علاوه بر آن یک مرکز علمی کاربردی نیز در شیراز فعالیت دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مشاوره ژنتیک، به وجود مراکز مشاوره‌های تخصصی در بخش‌های مختلف اشاره و اضافه کرد: سهم مهمی از فعالیت‌های جهاددانشگاهی در عرصه‌های خون بند ناف، مشاوره‌های پزشکی، روانشناسی و ژنتیک انجام می‌شود.

بابایی یکی از مهمترین بخش‌های جهاددانشگاهی را فرهنگی عنوان و اضافه کرد: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، مرکز افکارسنجی دانشجویان (ایسپا) و .... در حوزه معاونت فرهنگی تعریف شده و فعالیت دارند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس یادآور شد که معاونت فرهنگی این نهاد طی یک دهه گذشته همواره در سطح کشور به لحاظ حجم کمی و کیفی فعالیت‌‎های انجام شده رتبه اول یا دوم کشور را داشته است.

بابایی با بیان اینکه دانشگاه شيراز صرفا يك دانشگاه مادر نيست بلکه مرجعي آموزشي در استان فارس و کشور است، گفت: اين دانشگاه از اولويت هاي لازم در سطح وزارت علوم برخوردار است .

وی افزود: امروز نياز به فعاليت هاي فرهنگي بيش از گذشته احساس مي شود اما به دليل مشكلاتي كه در جامعه وجوز دارد شاهد كاهش بودجه اين حوزه هستيم .

بابایی گفت: خلايي كه به دليل عدم فعاليت هاي فرهنگي ايجاد شده، زمينه اي براي فعاليت هاي ضد فرهنگي در مجموعه هاي ديگر از جمله دانشگاه به وجود آورده است .

رئیس جهاددانشگاهی فارس تاكيد كرد: جهاد دانشگاهي امروز همانند سال هاي ابتدايي انقلاب دغدغه نهادينه كردن فرهنگ اسلامي مطابق با شرايط جديد دارد .

بابایی با بیان اینکه آموزش و پژوهش را براي درآمد در دستور كار قرار نداده ايم كه براي توسعه انقلاب فرهنگي است، بيان كرد: يكسري از مباحث در دانشگاه شيراز نياز به الگوسازي دارد .

وی با بيان اينكه جهاد دانشگاهي فارغ از سلايق سياسي وظيفه خدمتگزاري به آحاد جامعه به ويژه دانشجويان را بر عهده دارد، گفت: جهاد بستري براي فارغ التحصيلان دانشگاهي محسوب مي شود .

بابایی بر لزوم ارتباط بيشتر با دانشگاه شيراز تاكيد و خاطرنشان كرد: جهاد دانشگاهي تمام قد آماده ارائه خدمات خود به دانشگاهيان شيراز است .

رئیس جهاددانشگاهی فارس يادآور شد: وظيفه سازماني و شرعي خود مي دانيم كه در زمينه هاي مختلف با دانشگاه شيراز تعامل و همكاري داشته باشيم .

بابایی با بيان اينكه نگاه سياسي به همه موارد مشكل ساز است، گفت: گاهي مواقع اصل موضوع را رها كرده ايم و به نگاه سياسي در آن مورد پرداخته ايم، در حالي كه اگر دغدغه،  حل موضوع است پس نبايد نگاه و جريان سياسي را دخالت داد .

رئیس جهاددانشگاهی فارس پيشنهاد داد برنامه توسعه فرهنگي جهاد دانشگاهي و دانشگاه شيراز را در يك جمع بندي مشخص براي ارائه خدمات و فعاليت هاي دو سويه به بررسي تخصصي بگذارند .

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان فارس نیز در این جلسه یکی از مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در فارس و شیراز را جزیره‌ای بوده فعالیت‌ها دانست و گفت: دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در فارس و حتی کشور فعالیت فرهنگی انجام می‌دهند بی آنکه هم افزایی لازم را داشته باشند.

دکتر محمدرضا خالصی ادامه داد: پیوسته نبودن فعالیت‌های حوزه فرهنگ منجر به موازیکاری‌، هدر رفت منابع و کاهش اثربخشی شده است حال آنکه می شد با تجمع منابع، برنامه های هدف مندی را متناسب با داشته ها و نیازهای فرهنگی، اجرایی کرد که اثرگذاری لازم را داشته باشد.

خالصی یکی دیگر از مشکلات را القاء شبه فرهنگ به جای فرهنگ دانست و با بیان اینکه برخی از مسئولان دستگاه‌ها یا بخش‌های فرهنگی نهادهای مختلف، هیچ شناخت و درک صحیحی از فرهنگ و الزامات و بایدهای آن ندارند، گفت: بسیاری از مسئولان فرهنگی در طول عمرشان موسیقی و تئاتر ندیده‌اند و حتی کتابی نخوانده‌اند!

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی فارس، گفت: امسال علی رغم تمام تنگناها، 220 برنامه فرهنگی در بخش‌های مختلف اجرا کرده‌ایم؛ البته دانشگاه شیراز هم به فراخور گستردگی شاید بیشتر از جهاددانشگاهی فعالیت داشته باشد اما هیچ یک از فعالیت‌های یکدیگر ندارند.

خالصی با اشاره به وجود یک تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز که زمینه های همکاری در آن مشخص شده است، ابراز امیدواری کرد که این دیدار مقدمه ای برای توسعه ارتباط دو نهاد و هم افزایی در حوزه های مختلف خصوصا فعالیت های فرهنگی شود.

معاون جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه امروز در شرایط دشواری قرار داریم، لزوم القاء امید به جامعه خصوصا جامعه دانشجویی را از ضرورت ها دانست و گفت: جهاددانشگاهی براین اساس برنامه هایی را در دستور کار قرار داده است.

او با بیان اینکه جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی انجام دهنده فعالیت‌های متعددی در حوزه دانشجویی بوده است، گفت: اولین جشنواره انیمیشن، اولین جشنواره تئاتر، اولین سوگواره تعزیه، جشنواره فتوژرنالیست، همایش شهود قدسی با هدف ترویج هنر قرآنی و .... از اقدامات شاخص به شمار می رود.

خالصی با بيان اينكه امروز ايسنا به استناد آمار وزارت ارشاد، از موثق‌ترین خبرگزاری‌های ایران به شمار می رود، گفت: امروز باید از مسئولان دانشگاه‌ها سئوال کرد که چرا خبرگزاری دانشجویان ایران و ظرفیتهای آن به خوبی دیده و از آنها استفاده نمی شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه اکنون عصر دیجیتال و فعالیت های چندرسانه ای است، تاکید کرد که اکنون دانشگاه می تواند با بهره مندی از ظرفیتی تحت عنوان ایسنا، فضای اطلاع رسانی مناسبی را در اختیار داشته باشد.

خالصی تاکید کرد که ایسنا این ظرفیت را دارد که در زمینه جذب و آموزش و تربیت خبرنگار و عکاس از میان دانشجویان علاقه مند فعالتر از گذشته حرکت کند.

نائینی مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز نیز در این جلسه گفت: شورایی با عضویت جهاددانشگاهی تا ابتدای دهه هشتاد در دانشگاه شیراز فعال و یکی از بالهای فعالیت های فرهنگی بود.

او با بیان اینکه به هر دلیل این ارتباط گسست و جهاددانشگاهی و دانشگاه شیراز فاصله گرفتند، گفت: جهاددانشگاهی همواره یکی از فعالترین بازوهای فعالیت فرهنگی بوده، زمانی که فضای کانون و انجمن‌ها تشکیل نشده بود، جهاددانشگاهی فعالیت مطلوبی در دانشگاه داشت.

نائینی یادآور شد: شاید به دلیل شمولیت جهاددانشگاهی، افراد راحت‌تر فعالیت می‌کردند، در مقایسه با تشکل‌ها که باید خط مشخصی را داشته باشد.

او با بیان اینکه از سال 78 در وزارت علوم و حوزه‌های دانشگاهی حرکت به سمت تاسیس ساختارهایی برای فعالیت دانشجویی شکل گرفت، گفت: امروز در دانشگاه شیراز 80 انجمن علمی، 16 کانون فعال در بخش های مختلف، 9 تشکل سیاسی و شوراهای اسلامی و فرهنگی فعالیت دارند.

نائینی با تصریح اینکه در شیراز تمام سازمانها در حوزه فرهنگ و فعالیت های فرهنگی حرف برای گفتن دارند، گفت: در دانشگاه شیراز طی سال های گذشته 78 جشنواره موسیقی سراسری برگزار شد، اما امروز نگاه به دانشگاه شیراز نگاهی فرهنگی نیست و اجرای برنامه های فرهنگی نسبت به گذشته دشوار شده است.

مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با بیان اینکه اردیبهشت سال آینده این دانشگاه میزبان جشنواره فیلم و عکس دانشجویان ایران خواهد بود، گفت: تاکنون نگاه شهر این بوده که برنامه دانشگاه مربوط به دانشگاه است و باید در تامین منابع و ایجاد بسترها خودش تلاش کند.

نائینی با بیان اینکه هنوز متوجه نیستیم که در حوزه های مختلف خصوصا فرهنگی باید فعالیتها منسجم و هم افزا برگزار و دنبال شود، گفت: با همکاری دانشگاه و جهاددانشگاهی می‌تواند رویدادهای بزرگی را برنامه ریزی و اجرایی کرد؛ البته اول باید به یک شناخت در موضوع قابلیت‌ها رسید.

واعظی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به امتيازات موجود در بدنه جهاد دانشگاهي، گفت: امكانات تصميم گيري در جهاد دانشگاهي سبك بارتر از سازمان هاي ديگر است.

وی با بیان اینکه، در مقوله فعالیت‌های فرهنگی، فرهنگ باید بالادست سیاست باشد، جهاددانشگاهی را نهادی دانست که کمتر در معرض رفت و آمدهای سیاسی بوده و توانسته رویه حرفه ای خود را دنبال و براساس آن تصمیم گیری کند.

واعظی يكي از مهمترين امتيازات دانشگاه شيراز را وجود مخاطبين انبوه و استعدادهاي خلاق و آماده دانست و برگزاري جشنواره ها را مصداق اين مهم ذکر کرد و گفت: آمادگی کاملی برای همکاری با جهاددانشگاهی خصوصا در حوزه فرهنگی وجود دارد.

معاون دانشگاه شیراز با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری نسبت به شیراز و دانشگاه شیراز، گفت: نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب در این حوزه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

واعظی با بیان اینکه بايد برخي سياست ها و ديدگاهها را نسبت به مسائل زمان تغيير داد، عنوان كرد: ضوابطي كه امروز به آن استناد مي شوند مربوط به دهه ٦٠ است و انتظار نيست كه مقررات در حوزه فرهنگي را ملاك امروز قرار دهيم .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز تاكيد كرد: بايد به سمت عمل گرايي برويم و ايده ها را كارشناسي شده به اجرا بگذاريم .

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.