• دوشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-55360
  • خبرنگار : 50031

تکمیل 2 پروژه شهرداری طی 8 ماه در شیراز/ نمایش توان فنی و مهندسی ایرانی

Image00042

رشد کمی و کیفی دانش فنی و مهندسی در شیراز و فارس طی سالهای اخیر چشمگیر و تاثیرگذار بوده است؛ دانشی که منجر به اجرای پروژههای بزرگی نظیر مترو، تقاطع های غیرهمسطح، پلهای متعدد و ... شد و این بخش از کشور را توانمند در صدور این خدمات نشان داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، زمانی نه چندان دور، بخش اعظمی از پروژههای کلانشهر شیراز و استان فارس توسط پیمانکارانی غیربومی اجرایی می شد، پروژههایی حتی در مقیاسهای کوچک اما امروز رشد ظرفیت فنی مهندسی خصوصا در شهرداری و سازمان عمران شهرداری شیراز به سطحی از کمیت و کیفیت ارتقا یافته که امکان اجرای هر پروژه ای با هر مشخصات فنی، غیر ممکن نیست.

این در حالیست که امسال و با اجرای سریع پروژههای بزرگ عمرانی شهرداری شیراز، سازمان عمران نشان داد که توان کاهش مدت زمان اجرا هم از دیگر ظرفیتهای مهندسان جوان و متخصص کشورمان خاصه مهندسان فارسی است.

اردیبهشت ماه امسال، قطعا تمام کسانیکه از بلوار امیرکبیر شیراز عبور کرده بودند، سازه عریض و طویل بتنی و نیمه کاره ای را مشاهده کرده و بی تردید تصور هم نمی کردند این پروژه در زمانی کمتر از 10 ماه آماده بهره برداری باشد.

به گزارش ایسنا، دوشنبه 15 بهمن شهردار شیراز بعد از بازدید چندساعته خبرنگاران از پرژه تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر-رحمت- مطهری، گفت: باور به توان مهندسی، فنی و اجرایی مهندسان متخصص و صرف فعل خواستن را می توان در این پروژه به عینه دید.

حیدر اسکندرپور با بیان اینکه این پروژه بین روزهای 18 تا 20 بهمن، به شکل کامل آماده بهره برداری خواهد بود، گفت: شاید وقتی چند ماه قبل اعلام کردیم این پروژه برای دهه فجر آماده بهره برداری خواهد بود، خیلی ها باورمان نکردند، شرایط هم دشواریهای فراوانی را سر راهمان گذاشته بود، آنقدر که دلمان شور بزند!

او اما متواضعانه قدردان تمام کارگران، استادکاران، پیمانکاران و مهندسانی است که با تلاش شبانه روزی، پروژه را در چنین حجم و سطحی از کار آماده بهره برداری کردند.

اسکندرپور یادآور شد که پروژه تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر-رحمت-مطهری، شامل دو تقاطح سه سطحی است؛ کاری حجیم، بسیار سنگین و نیازمند مدیریتی قوی برای اجرای دقیق.

اسکندرپور گفت: هشت ماه قبل و روز 20 اردیبهشت امسال، تصمیم سختی را گرفتیم که امکان بروز تبعاتی را در آینده به همراه داشت، اینکه این پروژه را با ترک تشریفات به شکل دستمزدی جلو ببریم و کار را به سازمان عمران بسپاریم.

شهردار شیراز با بیان اینکه هیچ پیمانکاری در سه نوبت به مناقصه رفتن این پیمان، حاضر به ورود نشد، گفت: بعد از اینکه تصمیم به واگذاری کار به سازمان عمران و استفاده از پیمانکاران کوچک در بخش های مختلف گرفته شد، با بد شانسی دوم مواجه شدیم و افزایش قیمت دلار، تمام معادلات و محاسباتمان را برهم زد.

او با تصریح اینکه هزینه های مختلف برای اجرای این پروژه، بعد از افزایش قیمت دلار تا سه برابر هم افزایش یافت، گفت: موضوع دیگری که شهرداری را در اجرای این پروژه با مانع مواجه کرد، اجبار به خرید مصالح به شکل نقدی بود؛ قطعا تمام کسانیکه تجربه اجرای پروژه یا مدیریت آن را دارند متوجه خواهند بود که هر یک از این ایرادات می تواند به متوقف شدن هر پروژه ای منجر شود.

شهردار شیراز گفت: آنچه حائز اهمیت بود و هست، مدیریت خوبی در اجرای کار پروژه انجام شد، اگر طی ماه‌های اخیر کسی از محدوده اجرای این پروژه تردد داشت، می توانست به عینه شاهد باشد که در همه جوانب به شکل موازی جلو می رود.

او گفت: این هنر سازمان عمران شهرداری شیراز بود که یک کار بزرگ را با چندین پیمانکار در جبهه های مختلف به شکل همزمان و موازی به پیش برد و زمینه ای فراهم کرد که در زمان مد نظر، پروژه آماده شود.

شهردار شیراز در عین حال به بازدید یکماه قبل گروهی از مدیران و تعدادی از خبرنگاران اشاره و تصریح کرد: آن روز هم کسی باور نمی کرد بتوان ظرف مدت یکماه این پروژه را به سرانجام رساند؛ حتی همین امروز هم خیلی از بزرگان و مسئولان استان در خصوص اتمام کار تا زمان تعیین شده، با تردید سخن گفته و پرسش مطرح می کنند.

اسکندرپور با تصریح اینکه براساس اعلام سازمان عمران این پروژه بین روزهای هجدهم تا بیستم بهمن آماده خواهد شد، گفت: با وجود تمام دشواریها تلاش کرده ایم که این پروژه را در ابعاد فضای سبز و زیبایی بصری هم آماده کنیم.

او خاطرنشان کرد که امکان طرح ایراداتی به لحاظ طراحی و فنی از سوی کارشناسان نسبت به این پروژه وجود دارد اما این موضوع باید در فضایی کاملا تخصصی و با حضور کارشناسان و صاحب نظران بررسی شده و به عنوان یک تجربه علمی تخصصی، در دیگر پروژهها مد نظر قرار گیرد.

شهردار شیراز همچنین به پروژه ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) اشاره و اضافه کرد: همانطور که مشاهده شد، این پروژه یکی از بزرگترین ایستگاههای مترو در کشور به شمار می رود که در عمق بیش از سی متری زمین و با پیشرفته ترین شیوه های مهندسی طراحی و اجرا شده است.

اسکندرپور با تاکید براینکه اجرا و تکمیل چنین پروژه ای نیز در شرایط دشوار مالی شهرداری شیراز و وضعیت اقتصادی کشور چالش های ارزی و تحریمها کاری بسیار سخت به شمار می رود، گفت: قطعا در موارد سخت و شرایط دشوار، توان مدیریتی سیستمها و افراد بروز پیدا می کند؛ اگرنه در زمان داشتن پول و مهیا بودن شرایط اقتصادی و نبود تلاطمهای ارزی، تصمیمگیری و کار چندان دشوار نیست.

او خاطرنشان کرد: در مورد ایستگاه میدان امام حسین(ع) هم برنامه ریزی برای هفته دولت سال 98 انجام شده بود اما با هدف بهبود خدمت رسانی به مردم و تسهیل دسترسیها و با در نظر گرفتن توان مهندسی موجود، زمینه برای تکمیل کار و بهره برداری از یک دروازه ورودی فراهم شد.

شهردار شیراز با تصریح اینکه ایستگاه میدان امام حسین(ع) ایستگاهی دو طبقه و محل تلاقی 2 خط مترو در شیراز است، گفت: این ایستگاه بزرگ 6 دروازه دارد که در ایام دهه فجر، امکان مسافرگیری با یک دروازه، فراهم خواهد شد و سایر دروازه ها به تدریج طی ماههای آینده به بهره برداری می رسد.

اسکندپور گفت: در موضوع ایستگاه امام حسین هم کار بسیار دشوار بود و بعد از این هم دشوارتر است زیرا همچنان در عمق سی متری، بحث تکمیل ایستگاه و گالری، همچنین در عمق حدود 12 متری، موضوع تکمیل سایر ورودیها و گالری های موجود، ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: هم اینکه روزانه 63 تا 67 هزار مسافر با استفاده از مترو جا به جا می شوند که افتتاح ایستگاه امام حسین این ظرفیت را حداقل تا 10 درصد افزایش خواهد داد.

شهردار شیراز همچنین یادآور شد که پروژه تقاطع غیرهمسطح جوادیه، سومین پروژه بزرگ شهرداری برای افتتاح در ایام دهه فجر محسوب می شود، گفت: این پروژه طی ماه های اخیر به شکل فازبندی اجرا و آماده شد و اکنون هم ترافیک در بخشی از آن جریان دارد، اما افتتاح رسمی را به زمانی موکول کردیم که تمام مسائل حتی فضای سبز و نورپردازی هم کامل شده باشد.

اسکندرپور خاطرنشان کرد که سه پروژه تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر- رحمت- مطهری، تقاطع غیرهمسطح جوادیه و ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) با حضور معاون اول رئیس جمهوری و تا روز 22 بهمن ماه رسما افتتاح خواهد شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.