• دوشنبه / ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-55801
  • خبرنگار : 50031

شیراز میزبان "بازی بعد از 7.3"

پوستر 1

پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی با عنوان «بازی بعد از 7.3» اردیبهشت ماه سال 98 در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، دبیر جشنواره قوام‌الدین شیرازی، دوشنبه 13 اسفند در جمع خبرنگاران گفت: پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیراز، با عنوان بازی بعد از 7.3 (هفت و سه دهم) به میزبانی شیراز برگزار می‌شود.

عبدالوهاب زنگنه در خصوص پیشینه این رویداد حوزه معماری، گفت: کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی سال 1393 با هدف انتقال تجارب حرفه‌ای، آموزش عملی و کاربردی، آشنایی با روش‌های به روز طراحی، شناخت مصالح و جزئیات اجرایی و تجربه عملی ساخت و همچنین آشنایی هر چه بیشتر شهروندان و مخاطبان عام با مقوله معماری؛ برنامه ریزی برای اجرا براساس متد طرح و ساخت آغاز شد.

وی گفت: اولین دوره این رویداد در اردیبهشت ماه 1394 در محوطه جلوخان باغ عفیف آباد شیراز ( که آن زمان فضایی رها شده و فاقد طراحی شهری و هویت مشخص و کاربری غالبا پارکینگ بود) برگزار شد که خوشبختانه این رخداد، بازتاب‌های مثبت اجتماعی و حرفه‌ای مناسبی را در پی داشت.

عضو سازمان نظام مهندسی استان فارس گفت: تجربه اول این رخداد و بازتاب‌های مثبت اجتماعی و حرفه‌ای آن سبب شد که دوره دوم با برنامه ریزی دقیق تر و اضافه شدن کارگاه‌های آموزشی پیش از ساخت و همچنین افزایش مدت زمان دوره ساخت، در اردیبهشت 1395 و در همان سایت قبلی با رویکرد استفاده از آجر به عنوان مصالح اصلی برگزار شود.

|

زنگنه ادامه داد: بازتاب دومین دوره، شورای اسلامی شهر شیراز را بر آن داشت که با نامگذاری این جلوخان به «گذر قوام‌الدین شیرازی» پروژه طراحی این سایت را در دستور کار شهرداری شیراز قرار داده و این مکان به یک پلازای شهری و مکانی برای رویدادهای شهری و اجتماعی تبدیل شود.

دبیر پنجمین کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی گفت: این رخداد با دعوت از معماران شاخص نسل جوان و غیر شیرازی در دوره سوم (سال 1396 ) و افزایش توان نیروهای انسانی و تمرکز بیشتر بر مقوله آموزش معماری و تکنیک های طراحی و ساخت از یک اتفاق بومی خارج و تبدیل به یک جریان و رویداد مهم شهری در ابعاد ملی شد.

وی با اشاره به اینکه این جریان از لحاظ نوع برنامه ریزی و از نظر مقیاس برگزاری و شکل و فرم کلی جریان، مشابه دیگری در سطح کشور ندارد، خاطرنشان کرد: این جشنواره سعی دارد با بازنگری‌های مداوم و استفاده از نظرات کارشناسانه منتقدان خود مسیر بالندگی را طی کند.

زنگنه با اشاره به برگزاری چهارمین دوره این جشنواره در اردیبهشت ماه 1397 یادآور شد: این جریان با هدف پیدا کردن راه‌حل‌های معمارانه برای حل مسائل و معضلات روز جامعه، با عبور از محدوده معماری، به موضوع محیط زیست پرداخت که به اذعان بسیاری از کارشناسان، در روند اهداف خود عملکرد موفقی داشت .

وی اضافه کرد: در این گام با دعوت از متخصصین سایر رشته‌های مرتبط با موضوع و حضور علاقه مندان و نخبگان در جمع معماران، این رویداد از لحاظ مخاطب، مرزهای جدیدی را تجربه کرد و این موضوع یکی از مهمترین دستاوردها و شاخصه‌های دوره چهارم کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی است.

زنگنه با اشاره به سایر اهداف این رویداد بزرگ گفت: با نگاهی به تاریخچه 4 ساله جشنواره، مهمترین هدف رویداد قوام الدین پیدا کردن راه حل‌های معمارانه برای مسائل روز جامعه در کنار ارتقاء سطح آموزش حرفه‌ای و آگاه سازی جامعه عمومی است. هدفی که تلاش برای دستیابی به آن دستمایه طرح موضوع پنجمین دوره با نگاه به آسیب های اجتماعی پس از سانحه شده است. هر چند که معتقدیم در کنار این هدف کلان، تجربه میزبانی شیراز از یک رویداد تخصصی شهری ملی قابل تامل به شمار می‌رود.

دلیل انتخاب 7.3

دبیر اجرایی کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی نیز در این نشست خبری، درباره علت نام گذاری دوره پنجم به نام « بازی بعد از 7.3» گفت: این عنوان برگرفته از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه است .

مهدی پیروی افزود: از آنجا که به غیر از سرپناه، تامین نیازهای روحی و روانی آسیب دیدگان زلزله از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این دوره تمرکز خود را بر طراحی و ساخت فضاهای بازی جهت مناطق آسیب دیده و آسیب پذیر قرار داده.

|

وی عنوان کرد: طی روند این دوره هشت اثر معماری تولید خواهد شد که از این هشت اثر، 4 اثر به استان کرمانشاه و 4 اثر به مناطق محروم شیراز اهدا می‌شود.

دبیر اجرایی کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی ادامه داد: فراخوان دعوت از طراحان و مربیان دوره روز 22 بهمن ماه امسال، اعلان رسمی شد و براساس این فراخوان علاقه مندان می‌توانند تا تاریخ 20 اسفند ماه 1397 با ثبت نام در سایت www.q-arch.ir  و دریافت کد رهگیری آمادگی خود را اعلام کنند.

او خاطرنشان کرد: متقاضیان  باید طرح خود را براساس موارد مندرج در فراخوان حداکثر تا تاریخ 20 فروردین ماه 1398 به آدرس الکترونیکی و دبیرخانه (opencall@q-arch.ir ) ارسال کنند .

پیروی ادامه داد: در این مرحله هیئت انتخاب اولیه 8 اثر را جهت ساخت از میان آثار و طرح‌های رسیده انتخاب و در روز 22 فروردین ماه 1398 معرفی خواهد کرد .

وی گفت: طراحان منتخب با دریافت هزینه های ساخت و حق الزحمه طی روزهای دوم تا پنجم اردیبهشت ماه 1398 در کارگاه های آموزشی به آموزش کارآموزان و مهیا ساختن موارد اجرایی پرداخته و پس از آن طی روزهای هفتم تا دوازدهم در سایت گذر قوام الدین شیرازی ( جلوخان باغ عفیف آباد ) مشغول ساخت آثار خود خواهند شد .

دبیر اجرایی کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی بیان کرد: آثار ساخته شده سیزدهم اردیبهشت ماه توسط هیات داوران بررسی و مراسم اختتامیه برگزار می شود. همچنین پس از دوره یک هفته ای نمایش عمومی آثار در سایت، دست ساخته ها به مناطق مشخص شده در شیراز و استان کرمانشاه در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 1398 منتقل می شوند .

پیروی گفت: همچون دوره های گذشته برنامه نشست ها و سخنرانی های تخصصی و مرتبط با موضوع با حضور صاحب نظران و نخبگان در عصرگاه های دوره زمانی ساخت در سایت رویداد برگزار خواهد شد .

وی ادامه داد: شرکت کنندگان به عنوان اصلی ترین مخاطب این رویداد جهت کسب تجربه، انتقال تجارب گذشته و ایجاد هم افزایی همواره حضوری فعال و پرشور داشته اند و ساخت آثار با مشارکت آنها حاصل می شود .

دبیر اجرایی پنجمین دوره کارگاه مسابقه قوام الدین شیرازی گفت: علاقه مندان به حضور در این رویداد می توانند از تاریخ 20 اسفند ماه 1397 الی اول اردیبهشت 1398 با مراجعه به  سایت www.q-arch.ir   ثبت نام نموده و در دوره طرح وساخت شرکت کنند .

پیروی اضافه کرد: این برنامه همچون دوره های گذشته با همراهی و حمایت سازمان ها و ارگان های مختلف از جمله شورای اسلامی شهر شیراز و شهرداری کلانشهر شیراز، دفتر فنی استانداری فارس، سازمان نظام مهندسی، حوزه هنری انقلاب اسلامی و همچنین حمایت بخش خصوصی در روز 3 اردی بهشت ماه سال آینده و به مناسبت روز معمار برگزار خواهد شد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.