• دوشنبه / ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57092
  • خبرنگار : 50031

رئیس جهاددانشگاهی فارس:

برنامه‌های جهاددانشگاهی در راستای منویات رهبری تدوین می‌شود

1344780_649

رئیس جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه همواره برنامه‌های این نهاد در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب تدوین می‌شود، یکی از رموز موفقیت جهاددانشگاهی در سطح کلان را خودباوری و حرکت در مسیر ترسیم شده ولی امر مسلمین دانست.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، دکتر مظاهر بابایی، در دیدار با نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، ضمن تبیین فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در کشور و استان فارس، گفت: هم‌اكنون هم مشكلات و هم توقعات و انتظارات مختلفی در جامعه وجود دارد .

وی با بیان اینكه مردم نگاهشان به كسانی است كه بتوانند مشكلات را برطرف كنند كه این نگاه ابتدا به سمت روحانیت است، افزود: باید تلاش كنیم تا با توجه به ظرفیت‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در راه رفع مشكلات مردم قدم برداریم .

استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی برای توسعه فارس

بابایی به سفر رئیس جهاددانشگاهی كشور به شیراز اشاره كرد و گفت: در این سفر تفاهم‌نامه‌ای با استانداری فارس به امضا رسید تا ظرفیت‌ها و امكانات جهاددانشگاهی در نقاط مختلف كشورمان برای توسعه استان فارس به كار گرفته شود .

رئیس خبرگزاری ایكنا شعبه فارس با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: خبرگزاری‌های ایكنا و ایسنا دو فعالیت در حوزه فرهنگی ماست؛ خبرگزاری ایكنا برای جهاددانشگاهی افتخاری به لحاظ معنوی است و اخبار آن به ۴۰ زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود و خبرگزاری ایسنا نیز یكی از مورد وثوق‌ترین خبرگزاری‌های كشور است .

رسالت خبرگزاری‌های جهاددانشگاهی توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی است

وی با تأكید بر اینكه رسالت این دو خبرگزاری توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است كه بحمد الهی تا امروز توانسته‌اند این رسالت را به نحو احسن انجام دهند، گفت: امروز دغدغه ما در حوزه رسانه و خبر دغدغه بیشتری است و نیاز داریم برای آموزش سواد رسانه‌ای در جامعه گام برداریم لذا در این راستا همایش ملی سواد رسانه‌ای انسان عصر رسانه را برگزار خواهیم كرد .

بابایی با بیان اینكه در تابستان فراخوان این همایش ملی اعلام خواهد شد، گفت: دبیرخانه این همایش در استان فارس واقع شده است و امیدواریم كه بتوانیم در آینده آن را در سطح بین‌المللی نیز برگزار كنیم .

رئیس جهاددانشگاهی فارس تأكید كرد: در این همایش ملی تلاش می‌كنیم تا مقالات اندیشمندان را از نقاط مختلف كشورمان جمع‌آوری و از میان آن‌ها مقالات كاربردی را استخراج و عملیاتی كنیم .

برگزاری چهارمین جشنواره شهود قدسی در فارس

وی با تصریح اینكه در حوزه فرهنگی فعالیت‌های خوبی داریم، گفت: جشنواره شهود قدسی و شعر باران از جمله فعالیت‌های فاخر ما در سال گذشته است همچنین در سال گذشته نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره شهود قدسی را برگزار كردیم و امسال نیز بنا داریم چهارمین جشنواره شهود قدسی را برگزار كنیم .

بابایی همچنین برپایی غرفه در نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب جهاددانشگاهی را در سال گذشته از دیگر فعالیت‌های این مجموعه برشمرد و گفت: در كشور غرفه جهاددانشگاهی نیز رتبه اول را كسب كرده بود .

بر روحیه خودباوری تكیه داریم

رئیس جهاددانشگاهی فارس با تأكید بر اینكه این نهاد متد و برنامه‌های خود را از منویات مقام معظم رهبری می‌گیرد، گفت: امروز اگر جهاددانشگاهی جایگاه خوبی در كشور دارد به دلیل این است كه هم از منویات معظم‌له بهره‌برداری و بر روحیه خودباوری تكیه كرده است .

وی با یادآوری اینكه كمتر از ۲۰ درصد از بودجه‌های جهاددانشگاهی از طریق دولت تأمین می‌شود و مابقی آن از ارائه خدمات خود به دست می‌آورد، گفت: جهاددانشگاهی حدود ۱۳ هزار پروژه و ۴۹۸ اختراع را در كارنامه خود دارد .

بابایی با بیان اینكه جهاددانشگاهی با توان علمی و بومی و بومی كشور توانسته به این ظرفیت‌ها دست یابد و دستاوردهای خیلی خوب داشته باشد، گفت: در جهاددانشگاهی فارس واحد فارس در حوزه فناوری و پژوهشی اولویت خاصی داریم كه با توجه به زیرساخت‌ها در حوزه علوم انسانی سلامت فعالیت خواهیم كرد .

رئیس جهاددانشگاهی فارس یادآور شد:‌ در سفری كه رئیس جهاددانشگاهی كشور به شیراز داشتند بنا شد تا از پتانسیل‌های درمانی كل جهاد در استان فارس استفاده شود به خصوص در بحث پژوهشكده رویان، سرطان و زخم‌های خاص و در این راستا تمام واحدهایی كه در این حوزه تخصص دارند را مأمور كردند كه به واحد فارس كمك دهند .

وی با بیان اینكه جهاددانشگاهی فارس نمایندگی بانك خون بند ناف را در شیراز و سه شهرستان استان فارس دارد، گفت: قرار است كه ذخیره بانك خون نیز در استان فارس داشته باشیم كه هنوز این اتفاق انجام نیفتاده و امیدواریم با همكاری دستگا‌ه‌های ذیربط این مهم رخ دهد .

راه‌اندازی پژوهشكده بین رشته‌ای سلامت

بابایی، یكی دیگر از رویكردهای جهاددانشگاهی فارس در سال ۱۴۰۰ را راه‌اندازی پژوهشكده بین رشته‌ای سلامت برشمرد و گفت: با توجه به اینكه سلامت ابعاد مختلفی اعم از اجتماعی و روانی و معنوی دارد، لذا ما تلاش می‌كنیم تا بر روی ابعاد مختلف آن كار كنیم .

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین گفت: فعالیت دیگر ما در حوزه اشتغال به خصوص اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌هاست كه در این راستا سازمان تجاری‌سازی اشتغال دانش‌آموختگان را در جهاددانشگاهی فارس راه‌اندازی كردیم و در آن كارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌های كارآفرینی را به متقاضیان ارائه می‌دهیم .

وی با یادآوری اینكه فعالیت‌های ما در این مركز با متدهای روز دنیا انجام می‌شود، گفت: در سال جدید اولین مركز نوآوری و شكوفایی در استان افتتاح شد كه وظیفه این مركز ارائه تجهیزات، امكانات و آموزش و مشاوره و آشنایی با بازار كار برای كسانی است كه ایده‌های نو و خلاقانه بیاورند تا بتوانیم به آنان كمك دهیم كه ایده‌های خود را تبدیل به اشتغال و ثروت كنند .

۹ مركز تجاری‌سازی اشتغال را راه‌اندازی خواهیم كرد

رئیس خبرگزاری ایكنا شعبه فارس ادامه داد: بنا داریم تا پایان امسال دو مركز دیگر تجاری‌سازی اشتغال دانش‌آموختگان و تا سال ۱۴۰۰ ، ۹ مركز دیگر را در فارس راه‌اندازی كنیم .

بابایی با بیان اینكه در حوزه مشاغل خانگی نیز ورود كرده‌ایم، گفت: اكنون جهاددانشگاهی متولی اشتغال ۶ هزار نفر بانوی سرپرست و یا بدسرپرست خانوار است كه جهاد فارس هم در این حوزه فعال است .

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین به فعالیت‌های آموزشی این نهاد اشاره كرد و گفت: در جهاد دو نوع آموزش كوتاه مدت و بلندمدت داریم كه در رشته‌های مختلف ارائه می‌شود و هدف ما در دوره‌های كوتاه مدت ارائه آموزش‌های مهارت‌افزایی است و هم اكنون ۳ مركز آموزشی در شیراز و ۹ مركز در شهرستان‌های فارس داریم .

وی در عین حال این نكته را یادآور شد كه جهاددانشگاهی فارس یكسری دوره‌های آموزشی را تعریف كرده و از صفر تا صد آن را پیش می‌برد تا فراگیران مهارت‌های لازم را كسب كرده و وارد بازار كار شوند .

بابایی با بیان اینكه مسئولیت برگزاری آزمون استخدامی كشور به عهده جهاددانشگاهی نهاده شده است، گفت:‌ اولین دوره این آزمون را در سال گذشته برگزار كردیم كه جهاددانشگاهی فارس بیشترین حوزه امتحانی در كشور را دارا بود .

تلاش جهاددانشگاهی در گام دوم انقلاب برای تولید ثروت از علم و فناوری

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین گفت: با توجه به بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب، تلاش می‌كنیم تا بتوانیم در تولید ثروت از فناوری و علم گام برداریم و این همان چیزی است كه در كشورهای توسعه یافته دنبال می‌شود .

وی با تصریح اینكه در سال ۹۸ اتفاقات خوبی رخ می‌دهد، یكی از این اتفاقات را راه‌اندازی اولین مركز رشد فناوری سلامت در شهر صدرا برشمرد و گفت: در حوزه گیاهان دارویی و اصلاح گونه‌های آن نیز در سال جاری اقدام خواهیم كرد .

بابایی یادآور شد: فارس سومین استان در بحث گیاهان دارویی از لحاظ تنوع و مقدار است كه متقاضیان اشتغال در این بخش می‌توانند از مرکز گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استفاده كنند .

وی، فعالیت دیگر جهاددانشگاهی در آینده را راه‌اندازی خط تولید اسانس گل محمدی عنوان كرد و گفت: استان فارس ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه كشت گل‌های محمدی است كه می‌توانیم برای آن ارزش افزوده در نظر گرفته و تنها به گلاب‌گیری از آن‌ها بسنده نكنیم .

بابایی با بیان اینكه ظرفیت‌های خالی زیادی در استان داریم كه پیشنهاد می‌شود از این ظرفیت‌ها استفاده كنیم، گفت: با توجه به شرایط موجود، اعتقاد داریم كه می‌توانیم حتی در زمانی كه تحریم‌ها بیشتر شده است، كارهای بیشتری انجام دهیم .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.