• جمعه / ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۳۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57196
  • خبرنگار : 50031

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس مطرح کرد:

تداوم تلاش برای ایجاد وزارت میراث فرهنگی/ صنایع دستی و فرش می‌تواند جایگزین نفت باشد

753889

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مجلس بر تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، تصریح کرد که در آینده نزدیک جلسه‌ای برای متقاعد کردن دولت در خصوص لزوم این تغییر تشکیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، علی وقفچی شامگاه پنجشنبه 23 خرداد در نشستی با رئیس و برخی اعضای اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس در شیراز، گفت: فراکسیون فرش و صنایع دستی، بزرگترین فراکسیون مجلس شورای اسلامی محسوب می شود که با هدف ایجاد یک جایگزین مناسب برای درآمدهای نفتی، ایجاد شود.

وی با تصریح اینکه امروز نگاه مجلس و دولت هم به حداقل رساندن صادرات نفتی است، گفت: یک ظرفیت استثنایی در ایران وجود دارد که آن صادرات فرش و صنایع دستی است، هرچه این بخش قوی تر شود، به حتم به امنیت، انتقال فرهنگ و هویت، توانمندی اقتصادی و رفع اتکاء به نفت و ... کمک خواهد شد.

نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی یکی از اقدامات خوب مجلس را تصویب قانون حمایت از استادکاران و صنعتگران صنایع دستی دانست و با ابراز تاسف از اینکه اکثر فعالان این بخش و حتی سردمداران آن، این قانون را مطالعه هم نکرده‌اند، گفت: یکی از مباحث مهم این قانون، بیمه است.

وی گفت: در قانون مرجع تشخیص اینکه چه کسی باید در بخش صنایع دستی، بیمه شود، میراث فرهنگی است، نه بیمه گر؛ در بحث بیمه قالیبافان و فعالان بخش فرش هم اینگونه تعیین شد که میزان فرش بافته شده ملاک بیمه نباشد.

وقفچی در عین حال خاطرنشان کرد که هنوز دولت آیین نامه اجرایی این قانون را بعد از دو سال، تهیه و ابلاغ نکرده است لذا باید تلاش بیشتری برای این مهم انجام شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از مزایای آن قانون، مکلف شدن دولت نسبت به اینکه فضاهای میراثی را در اختیار فعالان بخش خصوصی حوزه صنایع دستی و فرش قرار دهد، این امر در برخی استان ها انجام شده اما عام نیست.

او با اشاره به اینکه در قانون یاد شده، صدا و سیما مکلف به حمایت از صنایع دستی و فرش شده است، گفت: صدا و سیما هنوز آنگونه که باید و شاید همکاری نمیکند؛ در استان فارس هم می توان این تکلیف قانونی را از صدا و سیما خواستار شد.

وقفچی با این اعتقاد که حساسیت مناسب نزد متولیان امر صنایع دستی برای احقاق حقوق فعالان این بخش، وجود ندارد، گفت: ما اعتقاد داریم که بیمه، حداقل حقوق هر ایرانی است، بدون توجه به اینکه در چه زمینه ای فعالیت دارد، مکاتبات فراوانی در موضوع حمایت از صنایع دستی با مسئولان نظیر آقایان لاریجانی و تاجگردون هم داشتیم، اما اقدامات به اندازه مورد انتظار نبوده است.

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی با اشاره به ایجاد یک فرصت قانونی در بودجه سال 98، گفت: در تبصره چهارده بودجه امسال، بیش از 2100 میلیارد تومان اعتبار برای بعضی بیمه‌ها تخصیص یافت که فرش در این بخش دیده شد اما صنایع دستی دیده نشده است.

وقفچی با تصریح اینکه مجلس و میراث فرهنگی باید برای گسترش پوشش بیمه برای فعالان عرصه صنایع دستی تلاش کنند، گفت: بیمه یکی از ضرورت‌های جامعه محسوب می شود.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا، تاکید کرد که نگاه او تنها معطوف به مسائل مرتبط به فعالان حوزه فرش نبوده است، گفت: در ایران چون مباحث سیستماتیک نیست، بیشتر کسانیکه دنبال کار را می گیرند، پر رنگ دیده شده و کارشان انجام می شود؛ قبول کنیم که فعالان حوزه فرش بیشتر به دنبال مسائل بوده اند و به همین دلیل اینطور استنباط می شود که ما بیشتر به دنبال مسائل مرتبط با فرش هستیم.

وقفچی تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی جز آقای حسین بختیار که در تهران پیگیر مسائل بوده، فرد دیگری پیگیری نکرده، است، چه به شکل سیستمی و تشکلی چه به شکل فردی، اما در موضوع فرش، هم استان‌ها، هم تشکل‌ها، هم افراد و هم مرکز ملی فرش ایران، به جد تلاش و پیگیری کرده و می کنند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه امروز باید صنایع دستی و فرش، ادغام شود، گفت: مجلس با رویکرد تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این امر رای داده است اما به دلیل مخالفت دولت محترم کار اجرایی نشد؛ دولت باید بیشتر علاقه مند باشد.

وی با بیان اینکه قرار است موضوع مجددا در کمیسیون ویژه با حضور نمایندگان دولت بررسی شود، ابراز امیدواری کرد که مجلس بتواند دولت را برای تبدیل سازمان میراث به وزارتخانه، متقاعد کند.

وقفچی با تصریح اینکه موضوع گسترش کمی و فیزیکی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست بلکه ارتقاء جایگاه و کیفیت فعالیت‌های این تشکیلات و بهبود نظارتهای مجلس، هدف اصلی است.

او همچنین گفت: اعتقاد داریم در استان‌ها استانداران کمک کنند تا صنایع دستی هر استان به خوبی شناسایی و حمایت شود و به بازارهای داخلی و خارجی معرفی و صادر شود؛ انتظار اینست که حداقل در مرکز هر استان، شهرکهای صنایع دستی راه اندازی شود.

وقفچی ادامه داد: برای ایجاد یک شغل در بخش پتروشیمی یا خودرو، باید 500 تا 600 میلیون تومان سرمایه گذاری کرد، اما در صنایع دستی و فرش، این عدد حدود 50 تا 60 میلیون تومان است.

او با اشاره به ویژگی‌های مهم صنایع دستی و فرش و توسعه آن، گفت: این بخش چندان نیازی به مواد اولیه خارجی ندارد و وابسته نیست، ارزش افزوده بسیار بالایی دارد، اغلب تولیدات انحصاری ایران است و نیازی هم به تبلیغات آن چنانی برای فروش و عرضه ان نیست.

وقفچی با تصریح اینکه بزرگترین مشکل در ایران آنست که عقل را به کار نمی بریم و میخواهیم با زور بازو کشور را اداره کنیم، گفت: برای حل مشکلات فعالان صنایع دستی آمادگی کامل وجود دارد، متولیان و فعالان و سردمداران مسائل را منعکس کنند، ما پیگیری خواهیم کرد.

او در خصوص معافیت مالیاتی فعالان صنایع دستی و ایراداتی که در خصوص دفاتر و حسابهای مالی گرفته شده است نیز گفت: مجلس این بخش را از مالیات معاف کرده اما این به آن معنا نیست که کار شفاف هم نباشد، باید فعالیت در حوزه صنایع دستی و فرش، شناسنامه دار و کاملا شفاف انجام شود، باید هویت مشخص باشد.

وقفچی ادامه داد: معاف شدن از مالیات دلیل بر این نسیت که شناسنامه محصول را نداشته باشیم، باید فعالان این بخش در ارائه آمار همکاری داشته باشند، در تمام مسائل اقتصادی باید شفاف عمل کرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در روزهای اخیر، هر سه فراکسیون سیاسی مجلس به یک جمع بندی رسیه و یک شورای هم اندیشی راه اندازی کرده اند که من هم عضوی از این شورا هستم.

وقفچی ادامه داد: هدف از راه اندازی این شورا، تعیین اولویت هایی برای برون رفت از وضع کنونی کشور بود که 6 اولویت در نهایت تعیین شد و یکی از این اولویتها، ساماندهی صنعت توریسم است، در این موضوع اعتقاد داریم که رشد صنایع دستی باید به موازات رشد گردشگری اتفاق بیفتد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.