• شنبه / ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57210
  • خبرنگار : 50031

آیت‌الله دژکام در دیدار رئیس دفتر نظارت شورای نگهبان در فارس:

اعلام دلیل رد صلاحیت‌ افراد در صورت وارد کردن خدشه به انتخابات/ حقوق عمومی به مردم آموزش داده شود

5

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به شورای نگهبان پیشنهاد داد که علت رد صلاحیت افرادیکه قصد دارند به انتخابات خدشه وارد کرده و حیثیت آن را به مخاطره بیندازند، برای عموم مردم اعلام شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس، آیت الله لطف الله دژکام در دیدار رئیس و اعضای دفتر هیئت نظارت شورای نگهبان در استان فارس، گفت: انصافاً شورای نگهبان تاكنون زحمات فراوانی برای انتخابات انجام داده است، شورای نگهبان مسلماً برای سامان دادن به مسئله انتخابات در آینده هم تلاش بیشتری خواهد كرد .

وی افزود: آنچه که امروز از عملکرد شورای نگهبان می‌بینیم، شکل تکامل یافته و بهتری نسبت به قبل است اما هنوز ضرورت‌ها و نیازهایی درباره بحث انتخابات احساس می‌شود که ان‌شاءالله با همت و پیگیری مطالبات از رده‌های بالاتر شورای نگهبان، شكل خواهند گرفت .

آیت‌الله دژكام با یادآوری اینكه سازوکار دقیق مسائل و ابهامات موجود در باب مقدمات انتخابات‌ها را مجموعه دولت و شورای نگهبان باید ایجاد کنند و نمی‌توانیم منتظر باشیم كه تا سال‌های بعد سازوکار نداشته باشیم، گفت: باید مشخص شود اگر کسی مشکل مالی و یا اخلاقی دارد، یقین بداند که برای حضور در انتخابات‌ تایید صلاحیت نخواهد شد و هیچ فشار و لابی و تلاشی نیز موثر نخواهد بود .

امام جمعه شیراز اظهار كرد: امروز حمله و هجمه‌ای که متوجه شورای نگهبان می‌شود در این راستا است که شورای نگهبان به خاطر حفظ آبروی افراد، مشکلات آن‌ها را تنها به خودشان اعلام می‌کند اما به عموم مردم و رسانه‌ها دلایلی که منجر به رد صلاحیت افراد شده را اعلام نمی‌کند ولی باید این ساز و کار باشد که اگر فرد رد صلاحیت شده‌ای اعتراض کرد و با آبروی شورای نگهبان بازی کرد و حیثیت انتخابات را به خطر انداخت، بر اساس اسناد و مدارک موجود مشکلاتی که منجر به رد صلاحیت هر کس شده را اعلام کنند .

وی ادامه داد: امروز بسیار محترمانه از افراد می‌خواهند که کنار روند اما اگر کنار نرفت برای مردم مشخص کنیم که علت رد صلاحیت شدن طرف چیست؟

آیت‌الله دژكام یادآور شد: طبق پیش‌بینی‌ها و تجارب انتخابات‌های قبل برای ۱۸ کرسی مجلس شورای اسلامی در استان فارس بیش از ۲۰۰۰ نفر کاندید خواهند شد؛ این یعنی بسیاری از افرادی که متخصص نیستند و صلاحیت حضور در انتخابات را ندارند، از سر تفنن یا عطش مشهور شدن و یا رسیدن به کرسی نمایندگی که صلاحیت و تخصص آن را هم شاید نداشته باشند، کاندیدا می‌شوند و بنده با سخنرانی در خطبه نمی‌توانم از این امر جلوگیری کنم و باید مدیریت مسئله به گونه‌ای باشد که مردم بدانند عقبه حرف‌های ما موضع محکم ۴ نهاد مربوطه و شورای نگهبان است و فردی که تخصص و تعهد لازم را ندارد، ورود نكند و وقت مردم و دستگاه‌های نظارتی را در انتخابات نگیرد .

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با بیان اینكه حقوق‌دان‌های شورای نگهبان باید سازوکار مناسب کار را طراحی کنند تا حداقل اطمینان حاصل شود، گفت: باید فارغ از جنبه احساسی یا حضور حداکثری مردم در انتخابات به جنبه آموزشی قضیه توجه داشته باشیم و آموزش حقوق اساسی به مردم در دستور کار ائمه جمعه، صدا و سیما، سازمان تبلیغات و سایر مراکز دخیل را باید مد نظر قرار دهیم .

وی بیان كرد: باید در این چارچوب پیش رویم و اگر این را یاد ندهیم ممکن است بعضاً حتی ائمه جمعه در چند هفته باقی‌مانده به انتخابات برای تشویق مردم برای حضور در اصل انتخابات صحبت کنند در حالی که در آن مدت زمان کم این قبیل کارها فایده ندارد .

آیت‌الله دژكام تأكید كرد: شورای نگهبان باید پیشنهاد دهد و از دستگاهی مانند وزارت کشور مطالبه کند تا بازرسان خود را معرفی کند تا از نظر قانون و مقررات حاکم بر انتخابات برای عموم مردم آموزش بگذارند و این حقوق شورای نگهبان است و مردم از آنان توقع دارند .

وی اضافه كرد: اگر این کار را شروع نکنیم وضع روز به روز بدتر می‌شود یعنی انتخابات صحنه یک درگیری قومی و جناحی بیشتر نیست در حالی که در انتخابات جمهوری اسلامی باید فکر اهداف متعالی نظام باشیم .

امام جمعه شیراز با تأكید بر اینكه شورای نگهبان به عنوان یك نهاد ارزشی به نوعی باید چارچوب‌های ارزشی و اخلاقی انتخابات را به دیگران القا كند، گفت: اخلاق سیاسی و اخلاق انتخابات هم سرفصلی بوده است که پیش از این بعضی به آن ورود پیدا کردند اما اخلاق را نمی‌توان در زمان‌بندی وزارت کشور یاد مردم داد و اخلاق باید نهادینه شده باشد .

وی از شورای نگهبان خواست تا در این زمینه از ائمه جمعه كمك بگیرند و بحث آموزش اخلاق سیاسی، اخلاق انتخاباتی، آموزش قوانین و مقررات حاکم بر مسئله را از قبل شروع كنند و اجازه ندهند این كارها برای ۳ یا ۴ هفته آخر انجام شوند زیرا در زمان‌های پایانی دیگر ائمه جمعه هم اثرگذار نیستند و اگر بناست كاری انجام شود، باید همین امروز انجام شود .

آیت‌الله دژكام گفت:‌ در همین ایامی که قرار داریم و هیچ گونه رقابت خاصی شکل نگرفته است چارچوب‌ها اعلام شود و پیگیری شود. ائمه جمعه چارچوب‌ها را اعلام کنند و صدا و سیما بر روی آن کار کند تا مسائل اخلاقی نهادینه شود .

وی اصل روند را خوب ارزیابی كرد و گفت: جایگاه شورای نگهبان این نیست که از گروه، جناح، فرد یا شخصی جانب‌داری کند و بحمد الهی تا امروز نیز اینچنین عمل کرده‌اند و وقتی می‌خواهند غیر جانبدارانه عمل کنند کار سنگین است زیرا بالاخره هیچ‌كس بدون علاقه به یک فرد و جریان نیست اما می‌خواهیم رفتار و عملمان جانبدارانه نباشد و در این حکومت الگو از رفتارهای ائمه اطهار می‌گیریم و باید اینگونه اداره شود .

آیت‌الله دژكام به جریان‌های سیاسی شیراز اشاره كرد و گفت: در شیراز جریان‌های سیاسی ریشه‌دار هستند و باید خیلی دقت شود و مدیریت قضیه سنگین می‌شود اما ان‌شاءالله خدا کمک می‌دهد .

امام جمعه شیراز در عین حال این نكته را یادآور شد كه این جهات نیاز دارد ما هم کار علمی انجام دهیم و هم در ادامه کار تبلیغی و ترویجی کنیم و حداقل نخبگان باید چارچوب کار را درک کنند و بدانند که خارج از چارچوب‌های مشخص شده نمی‌توان کار کرد و نتوانند به اصل قضیه خدشه وارد کنند .

وی با اشاره به فضای مجازی نیز گفت: امروز چون آموزش‌های لازم را نداده‌ایم در فضای مجازی یک پست منتشر می‌شود و فضا بر علیه شورای نگهبان ایجاد می‌شود و هیچ کسی نیست که بگوید روال کار همین است و ما حتی دفاع از قانون را بلد نیستیم .

آیت‌الله دژكام با تأكید بر اینكه باید حکمت و فلسفه قانون را برای مردم تبیین کنیم تا به اصل قانون ایراد وارد نکنند، گفت: می‌توان بیشتر از امکانات آموزشی، فرهنگی و ترویجی استفاده کنیم و خدا در این مسیر کمک خواهد داد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.