• پنجشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57478
  • خبرنگار : 50031

بی آبی کلافه کننده صدرا و شیراز/ آبفا: 10 روز دیگر مشکل کمتر می‌شود

156402651

در حالیکه برخی شهروندان در نقاطی از شیراز و بسیاری از ساکنان شهر جدید صدرا، تابستان دشواری را به دلیل بی آبی تجربه می کنند، شرکت آبفای شیراز مدعی است علت اصلی مشکل، مصرف زیاد آب است!!.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، در یکی دو هفته اخیر، بارها گلایه شهروندان از نبود و کمبود آب در شیراز و شهر جدید صدرا، از سوی رسانه های مختلف مطرح و دنبال شده اما طرح این گلایه ها، نه تنها منجر به رفع مشکل نشده بلکه در روزهای گذشته تشدید هم شده است.

اعتراض به نبود و کمبود آب در شهر جدید صدرا تا حدی بود که در روزهای اخیر منجر به حضور جمعی از شهروندان در محل نمایندگی اداره آبفا و طرح انتقادات و گلایه مندی ها شد.

شهروندان ساکن شهر جدید صدرا، شهری که با سرعت به سمت گرفتن سکوی دومین شهر پرجمعیت فارس گام بر می دارد، سال گذشته هم با مشکل کم آبی مواجه بودند اما این مشکل مقطعی بود؛ حال آنکه با افزایش بارندگی‌ها و رشد حدود 181 درصدی بارش در زمستان سال گذشته و بهار امسال، امیدها برای رفع چنین مشکلی بسیار پررنگ شده بود.

امسال اما قطعی مکرر آب و در برخی موارد فشار بسیار کم، زودتر از سال گذشته در صدرا، مردم را آزار داده است؛ شهروندانی که سالهاست با مشکلات مدیریتی در حوزه زیرساخت‌ها دست و پنجه نرم می کند، مشکلاتی که بعد از حدود سه دهه از ایجاد این شهر جدید، هنوز هم رفع نشده است.

برخی شهروندان شهر جدید صدرا که اضافه شدن بی آبی به فصل گرما آنان را به ستوه آورده است، مدعی شده‌اند که این قطعی و کم آبی، تقریبا از دوماه پیش در صدرا شروع شده و اکنون به اوج خود رسیده و مدت زمان آن نیز که علاوه بر شب‌ها، به ساعات روز هم کشیده شده است.

یکی از شهروندان ساکن صدرا به ایسنا منطقه فارس گفت: قطعی آب در صدرا از دوماه پیش هر شب از ساعت ۱۱ آغاز می‌شد و تا هفت صبح ادامه داشت، اما با شروع فصل تابستان و تشدید گرمای هوا، قطعی به یک یا دو شبانه روز هم می رسد.

ستایش با بیان اینکه همسر و فرزندان خود را به خانه پدری در شیراز فرستاده است، گفت: اگر قرار است چند روز آب قطع باشد بهتر است از قبل اطلاع رسانی شود تا بتوانیم مقداری آب برای مصارف مضروری ذخیره کنیم .

همتی یکی دیگر از شهروندان ساکن صدرا گفت: از دوماه پیش فقط شب ها آب قطع بود، ما نیز به همین روال در طول روز آب ذخیره می کردیم تا شب ها با مشکل مواجه نشویم .

وی که دارای دو فرزند ۳ و ۶ ساله است، افزود: با امروز دو روز می شود که آب قطع است و ما برای مصارف بهداشتی و ضروری مشکل داریم .

خانم رسولی نیز در گلایه از قطعی آب گفت: اگر از قبل اطلاع رسانی شده بود که قرار است دو روز آب قطع باشد، امکان برنامه ریزی وجود داشت!!

این خانم خانه دار، تاکید دارد که اکثر واحدهای مسکونی ویلایی، علاوه بر آپارتمانها، دارای مخازن ذخیره آب است، گفت: متاسفانه وقتی که زمان قطعی آب طولانی باشد، آب ذخیره شده در مخزن کفایت نمی کند.

به گزارش ایسنا، برخی از شهروندان ساکن صدرا نیز با گلایه شدید از آنچه بی اعتنایی مدیران به مشکلات مردم عنوان می کردند، مدعی شدند که بخشی از کمبود و نبود آب در این شهر به دلیل تامین آب باغشهرهای حاشیه آنست.

این افراد مدعی هستند که بسیاری از باغشهرها برای آبیاری درختان و پر کردن استخرهایشان هم از آب شرب استفاده کرده و بعضا برای تامین فشار کافی آب، پمپ قوی را سر راه شبکه شخصی قرار داده اند!!.

اگرچه این ادعا از سوی هیچ دستگاه و مسئولی تایید نشده است.

مدیر روابط عمومی شرکت آبفای شیراز اما در پاسخ به ایسنا، گفت: فشار کم و قطعی آب در شهر جدید صدرا و برخی نقاط شهر شیراز دلیلی جز افزایش گرمای هوا و مصرف آب ندارد، بخش مهمی از این موضوع هم به دلیل وارد مدار شدن سیستم های خنک کننده، خصوصا کولرهای آبی است.

بهرام زاهدی گفت: گرمای هوا با میزان مصرف آب رابطه مستقیم دارد، علاوه بر استفاده طولانی مدت از کولرهای آبی، استحمام روزانه، شست و شوی بیشتر لباسها، مصرف بیشتر آب شرب و ... از دلایل مهم کمبود آب می تواند باشد.

زاهدی با بیان اینکه، میزان مصرف هر کولر آبی ۳۰۰ لیتر در شبانه روز است، گفت: 26 درصد از کل مصرف آب در تابستان مربوط به کولرهای آبی است.

او با بیان اینکه آبفای شیراز 710 هزار مشترک دارد، گفت: در این ایام ظرفیت مصرف به تولید آب بیشتر شده حال آنکه این دو شاخص باید حداقل در شرایط برابری قرار داشته باشد تا با کمبود یا قطعی آب مواجه نباشیم.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: اطلاع رسانی در مورد قطعی آب فقط برای زمان وقوع شکستگی خط، ترکیدگی لوله و اجرای طرح های توسعه و تعمیرات است، وقتی مصرف زیاد باعث بروز مشکل باشد، اطلاع رسانی معنا ندارد زیرا ما اطلاعی از میزان دقیق مصرف هر منطقه نداریم.

بهره برداری از دو حلقه چاه در صدرا

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شیراز در عین حال از حفر و تجهیز 2 چاه جدید در غرب شهر صدرا خبر داد و اعلام کرد که طی 10 روز آینده با وارد مدار شدن این چاه ها، بخشی از مشکلات کم یا بی آبی این شهر برطرف می شود.

زاهدی همچنین افزود: امسال با اتمام طرح خط ۲ انتقال آب سد دروزن به طور کلی مشکل تامین آب شرب صدرا رفع خواهد شد.

او در خصوص تاثیر بارشها بر تامین آب شرب، گفت: برخی افراد با تصور اینکه امسال در شیراز بارش های خوبی اتفاق افتاده و مشکل کم آبی وجود ندارد، بیش از حد آب مصرف می کنند .

زاهدی با بیان اینکه ۷۸ درصد منابع آبی شهر شیراز و صدرا از چاه ها و ۲۲ درصد از سد درودزن تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به وابستگی بیشتر آب شرب شیراز به چاه‌ها و آب زیرزمینی، بارش های اخیر و سیلاب شیراز، تاثیر چندانی بر آن نداشته است.

او شایعه بروز مشکل در خط لوله سد درودزن به شیراز را شایعه و کذب دانست و گفت: تنها یک خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز وجود دارد که با تمام توان در حال آب رسانی است .

زاهدی توصیه کرد: بهتر است مشترکین علاوه بر مخزن بر روی پشت بام، یک مخزن و پمپ آب روی زمین داشته باشند، تا وقتی آب وارد شبکه می شود بتوانند به میزان کافی ذخیره کنند، وظیفه ما تامین آب تا پشت کنتور مشترکان است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: برای جبران کم آبی قطعی آب در صدرا در برخی ساعات و نقاطی از این شهر جدید، از تانکرهای آب رسان استفاده می شود.

مشاهدات و بررسی میدانی خبرنگار ایسنا حاکیست که تا زمان انتشار این گزارش، هیچ تانکری برای تامین آب شرب مورد نیاز مردم به صدرا نیامده است.

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ضمن بازدید از پروژه خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز، اعلام کرده بود که این پروژه به زودی آماده بهره برداری خواهد شد.

محمودرضا رضایی کوچی پیشرفت فیزیکی طرح را 90 درصد اعلام و اضافه کرده بود که کار با سرعت در حال انجام است تا به زودی شاهد بهره برداری از این خط آبرسانی باشیم.

مسئولان اعتقاد دارند که بهره برداری از خط دوم آبرسانی شیراز از سد درودزن، بخش اعظمی از مشکل آب این شهرستان مرتفع خواهد شد، اما این پروژه بیش از یک دهه پیش آغاز شده و علی رغم وعده های گذشته مسئولان، هنوز هم آماده بهره برداری نشده است.

گزارش: هاجر بیات؛ خبرنگار ایسنا منطقه فارس

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.