• سه‌شنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۴
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57631
  • خبرنگار : 50029

مديركل بهزيستي فارس اعلام کرد:

فارس رکورددار اعلام کودک آزاری/ بیش از 60 درصد معلولان فارس بیکارند

Image00040

مدیرکل بهزیستی استان فارس با ابراز تاسف اعلام کرد که سال گذشته این استان رکورددار اعلام موارد کودک آزاری در کشور بوده است .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، سید مرتضی موسوی سه‌شنبه 25 تیر در یک کنفرانس خبری به مناسبت هفته بهزیستی گفت: سال گذشته 142 كودك شامل 83 دختر و 59 پسر به خانواده‌های متقاضی فرزند، واگذار شده و هم‌اینک بيش از یکهزار خانواده در استان پشت نوبت واگذاري كودكان بهزيستي قرار دارند .

وی با اشاره به شعار شفافيت، توانمندسازي و ارتقاي سلامت اجتماعي به عنوان محوریت کار امسل این سازمان در سطح کشور، بیان کرد: توانمندساري حلقه تكميلي سازمان بهزيستي در قالب پيشگيري، توانمندي فردي و اجتماعي و ... است .

موسوی با بیان اینکه ورود و مداخله بهنگام به آسيب‌ها و توانمندسازي هدفي است که در این سازمان دنبال می شود، افزود: خوشبختانه بهزیستی در مباحثی چون؛ مهارت‌هاي فردي و اجتماعي، خانواده، فرزندپروري، مهارت‌هاي زندگي به خوب ورود کرده و در این راستا سال گذشته يك ميليون و ٧٩٢ هزار نفر در اين آموزش‌ها با همكاري ٦٣٣ گروه اجتماع محور و بيش از ١٢٠ سازمان مردم نهاد شرکت کردند .

مديركل بهزيستي فارس ادامه داد: علي رغم وضعيت نامطلوب بودجه اي دولت، اما هيئت وزيران دو هفته گذشته مصوب کرد که اعتبارات بهزيستي در همه پرداخت‌ها ١٠٠ درصد تحقق پيدا كند .

موسوی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به وجود 18 هزار و 700 معلول مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی استان فارس، خاطرنشان کرد: سال گذشته ٤٤ هزار نفر در صف انتظار قرار گرفتن در جمع مستمری بگیران بودند که به مجموع آنها با دریافت ماهانه 147 هزار تومان اضافه شدند .

وی با بیان اینکه اعضاي خانواده معلولان نيز تحت پوشش مستمري قرار گرفته‌اند، اعلام کرد که در حال حاضر 321 هزار و ٧٥٥ نفر از خدمات مستمر و غيرمستمر بهزيستي استان فارس بهره‌مند هستند .

مديركل بهزيستي فارس به تسهيلات اشتغالزايي ٣٢ ميليارد و ٤٠٠ ميليون تومانی سال گذشته این اداره‌کل اشاره و عنوان کرد: این میزان اعتبار امسال به ٨٣  ميليارد تومان رسيده است.

موسوی همچنین سهم بيمه كارفرمايي سال گذشته را ٤ ميليارد و ٨٠٠ ميليون اعلام کرد كه امسال به ٦ ميليارد و ٣٠٠ ميليون تومان افزايش يافته است و در این باره اظهار کرد: در سال ٩٧ سهم اشتغال ما دو هزار و ٧٣٤ نفر بود که بیش از آن و به میزان ٣ هزار و ٦٥١ نفر تحقق یافت.امسال نیز سهم اشتغال دو هزار و ٩٠٠ نفری پيش بيني شده است .

وی به وضعیت ساخت مسکن خانوار دو معلولی در استان هم اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ٩٤ دولت طي تفاهم‌نامه پنج جانبه، ساخت مسكن برای خانوارهاي دو معلول به بالا  را در دستور كار قرار داد که استان فارس پس از تهران با یکهزار و 264 سهمیه بیشترین خانوار دو معلولی کشور را داشت .

مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: تاكنون ٥٥٧ واحد تحويل داده شده و 173 واحد دیگر در دست احداث است که 42 واحد آن به اتمام رسیده و در هفته بهزیستی تحویل مددجویان داده می شود و مابقي تا هفته دولت آماده بهره‌برداري است .

موسوی همچنین با اعلام این خبر که پروژه ٤٠ واحدي فاضل در هفته نیز دولت كلنگ زني مي‌شود، بیان کرد: در شهر شيراز ٢٢٠ واحد در مجموع در دست احداث است كه تا پايان سال ٩٩ به اتمام مي رسد .

وی سهم آورده معلول، بهزیستی، بنیاد مسکن، انجمن خیرین مسکن ساز و بنیاد مستضعفان جهت ساخت مسکن برای خانوار دو معلولی را به ترتیب 40، 15، 10، 5 و 10 میلیون تومان اعلام کرد .

مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: همچنین برای ترغيب كارفرمايان جهت ايجاد شغل پايدار و بكارگيري معلولان در واحدهاي توليدي تا سقف ٥٠ ميليون تومان تسهيلات قرض‌الحسنه ٥ ساله اعطاء می‌شود و علاوه بر آن سهم بيمه مددجو را پرداخت و كارايي را نیز جبران می‌کنیم .

موسوی با تصریح بر این نکته که بیش از ٦٠ درصد معلولان فارس بيكار هستند كه اكثر آنها داراي تحصيلات دانشگاهي هستند، گفت: بيشترين آمار تحصيلات دانشگاهي بين معلولان استان را نابينايان ما تشكيل مي‌دهند .

وی به مناسب سازي محیط برای تردد معلولان در فارس هم اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ٣٥ درصد از فضاهاي اداري و شهری استان برای تردد معلولان مناسب سازي شده است.در سال ٩٣ حدود ١٨ درصد فضاها مناسب سازي شده بود .

مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به اینکه طی مصوبه‌ی مقرر شده بود که در مدت زمان پنج ساله شیراز به شهر بدون مانع در طراحی‌های شهری تبدیل شود، گفت: در حال حاضر بيشترين مشكل ما در فضاهاي بانكي است .

موسوی با تاکید بر اینکه مناسب سازي تنها مبلمان شهري و رمپ نيست بلكه بايد استانداردهاي خاصي براي معلولان در ابعاد مختلف اعمال شود، عنوان کرد: مناسب سازي فضاها براي معلولان بايد به مسيري منتهي شود كه مشكلي براي تردد استاندارد اين قشر از جامعه ايجاد نكند .

وی با بیان اینکه بسياري از مهندسان، طراحان و ناظران ما اطلاعي از مصوبات شوراي مناسب سازي ندارند، افزود: نهضت مناسب سازي فضاهاي شهري و اداري براي معلولان به شدت در حال پيشگيري است .

مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: سامانه معبر در اين باره طراحي شده و هر معلول و شهروندي كه احساس مسئوليت اجتماعی كند، می‌تواند با شماره ٣٠٠٠٠٣٢٢ تماس و فضاهاي نامناسب تردد معلولان را منعكس كند .

موسوی به مناسب سازی محیط برای معلولان در مترو شیراز هم اشاره کرد و افزود: در ابتداي بحث ساخت قطار شهری استانداردهاي لازم را ارسال كرديم که تقريبا رعايت شده اما نه براي همه معلولان .

وی عنوان کرد: 30 درصد نمره ارزيابي دستگاه‌هاي اجرايي فارس به مناسب سازي محيط براي معلولان اختصاص داده شده كه بيشترين نمره را اداره‌كل بهزيستي با عدد  ٢٩ گرفته است .

مدیرکل بهزیستی فارس در خصوص کودکان کار به عنوان یک شاخص از وضعیت اجتماعی اشاره و بیان کرد: شیراز از کلانشهرهایی است که طی سال‌های گذشته با این مشکل روبرو شده است .

به گفته موسوی سال گذشته  ٤٧٤ كودك كار و خيابانی در سطح فارس ساماندهی و در دو مرکز شبانه‌روزی و یک مرکز روزانه در شیراز و یک مرکز روزانه در مرودشت نگهداری شده اند .

وی با طرح این ادعا که 67 درصد از کودکان کار و خیابانی در فارس غیریرانی هستند، گفت: كار زير ١٨ سال براي كودكان ممنوع است و در صورت بهره كشيٰ افراد تحت پيگيرد قانوني قرار مي‌گيرند.

مدیرکل بهزیستی فارس همچنین اعلام کرد که در حال حاضر ٥١٥ كودك زير ١٨ سال در مراكز تحت پوشش بهزيستي استان نگهداري مي شوند كه ٩٠درصد از آنها بدسرپرست هستند.

موسوی به روند واگذاری کودکان تحت پوشش بهزیستی هم اشاره و با ابراز خرسندی از ارتقای فرهنگ فرزندخواندگي در استان، بیان کرد: این مهم برای تحكيم خانواده و سامان عاطفي اين كودكان بسیار موثر است؛  اگرچه روند اداري واگذاری‌ها تسهیل شده اما همچنان مسيري طولانی براي واگذاري باید شود .

مدیرکل بهزیستی فارس به اورژانس اجتماعي يا خط ١٢٣ این سازمان هم اشاره و با بیان اینکه برابر قانون برنامه ششم توسعه کشور همه شهرهاي بالاي ٥٠ هزار نفر باید مجهز به این پایگاه شوند، گفت: سال گذشته ١٤٦ شهرستان ایران مجهز به اورژانس ثابت و سيار شد كه فارس با ٢٢ شهرستان بیشترین تعداد این پایگاه را دارد.

موسوی که اورژانس اجتماعي را ورودي و مدخلی برای همه آسيب هاي اجتماعي می‌داند، عنوان کرد: افزايش مصرف آمفتامين ها منجر به افزايش خشونت اجتماعي شده است .

وی به راه‌اندازی خانه امن براي زنان و خانه سلامت براي دختران در شیراز هم اشاره و تاکید کرد که هدف غايي بهزیستی برگشت به خانواده سالم است و هدف، نگهداشت افراد نيست .

مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به ساماندهی 34 هزار نفر در اورژانس اجتماعی استان در سال گذشته، گفت: بيشترين آمار مراجعات به این پایگاه، مربوط به طلاق و كودك آزاري بوده و فارس ركوردار اعلام موارد كودك آزاري در سال ٩٧ بوده است .

موسوی همچنین با بیان اینکه بسياري از افراد از مصادیق كودك آزاري اطلاعي ندارند، گفت: عدم توجه به خواست كودكان و آزارهاي عاطفي بيشترين آمار در موضوع كودك آزاري را به خود اختصاص داده است .

وی با بیان اینکه 3 درصد استخدام ها بايد از بين معلولان باشد كه بيشترين آمار استخدامي در خود اداره کل بهزيستي فارس بيش از ٧ درصد گزارش شده است، گفت: ما نقشی در معلولیت افراد نداشته‌ایم؛ همه دستگاه ها باید نسبت به مسئوليت اجتماعي خود واقف باشند که متاسفانه اینگونه نبوده و به دنبال هزینه بوده‌ایم تا سرمایه‌گذاری .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.