• یکشنبه / ۳۰ تیر ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57685
  • خبرنگار : 50029

دوران قهرمان همه دوران‌ها

doran

تمام یکصد و بیست و یک باری که برگ ماموریت به او ابلاغ شد، می‌دانست که شاید آخرین باری باشد که پا روی زمین می‌گذارد، ایمان داشت که شهادت تنها راه رسیدن به سعادت است و همین او را تسلی می‌داد و غم ندیدن همسر و فرزند و خانواده را برایش تحمل پذیر می‌کرد. در آخرین روز زمینی بودن، با قلبی مالامال از یاد خدا، بار دیگر خانواده را وداع گفت و راهی آسمان شد تا ثبت کند بر جریده عالم دوام خود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، شهید عباس دوران، خلبان پرآوازه همه دوران، که با غرش جنگنده‌اش از ابتدای دفاع مقدس لرزه به تن صدام و همپیمانانش می‌اندخت سال ۱۳۲۹ در شهر شیراز متولد شد. 

عباس دوران سال ۱۳۵۱ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی ارتش شد و پس از طی دوره مقدماتی در ایران برای ادامه تحصیل و طی دوره تکمیلی به آمریکا اعزام شد و پس از اخذ نشان و گواهینامه خلبانی به ایران بازگشت .

او در جنگ تحمیلی  ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ و در آغاز تحمیل جنگ  به ایران در پست افسر خلبان شکاری و معاونت عملیاتی فرماندهی پایگاه سوم شکاری (شهید نوژه) انجام وظیفه می‌کرد، به گفته همرزمانش، هفتاد و دو ساعت در حالت آماده باش ماند و با پروازهای تاثیرگذارش، طنین دلاوری‌اش را زنگ گوش دشمنان ساخت. او در طول جنگ بیش از ۱۲۰ پرواز جنگی داشت و بارها اعلام کرده بود که اگر هواپیما بال نداشته باشد خودم بال درآورده و بر سر دشمن فرود می‌آیم و هرگز تن به اسارت نخواهم داد .

شهید دوران هفتم آذرماه سال ۱۳۵۹ در یک عملیات متحورانه دو ناوچه نیروی دریایی عراق را در حوالی اسکله «الامیه» و «البکر» غرق کرد، چنانچه می‌گفتند و به اثبات هم رسید نیروی دریایی عراق را سرهنگ خلبان عباس دوران و سرهنگ خلبان خلعتبری به نابودی کشاندند. زمانی که اسرائیل به لبنان حمله کرد وی اولین خلبانی بود که آمادگی خود را جهت نبرد با صهیونیست‏ها اعلام کرد .

در سال ۱۳۶۱ جنگ تحمیلی هر روز شعله‏‌ورتر می‌شد و صدام رئیس دولت بعث عراق برای مانور سیاسی از برپایی کنفرانس غیرمتعهدها سخن می‌گفت و از مدت‏ها قبل به کمک آمریکا بغداد را به زعم خود به دژ نفوذناپذیری تبدیل کرده و تبلیغات بسیار وسیعی به راه انداخته بود تا حدی که برای سران غیرمتعهد بنزهای سفارشی‏‌اش را بر روی اتوبان‏‌های نوساز بغداد راه انداخت، خیلی خرج کرده بود. از یک طرف هم مدام، تبلیغ می‌کردند که ایران نمی‌تواند بغداد را ناامن کند. در این شرایط بود که سرهنگ خلبان عباس دوران برای جلوگیری از برگزاری کنفرانس سران غیرمتعهدها، بیستم تیرماه ۱۳۶۱ مأموریت یافت تا پایتخت عراق را ناامن کند .

آن زمان صدام اعلام کرده بود که بغداد غیرقابل نفوذ بوده و هیچ خلیانی نمی‌تواند به آن نفوذ کند و این بخشی از اهمیت آخرین ماموریت بود.ماموریتی که احتمال برگشت آن تنها 5 درصد بود  اما او به همه تعلقات پشت کرد و شهادت را به جان خرید و با سه هواپیما که هر کدام دو سرنشین داشتند مأموریت یافتند روی بغداد عملیاتی انجام دهند. هدف آن‏ها بمباران پالایشگاه بغداد، نیروگاه اتمی بغداد و «پایگاه الرشید» یا ساختمان اجلاس در بغداد بود .

عراق برای سر شهید عباس دوران که در تعداد پرواز جنگی در نیروی هوایی رکورد داشت، جایزه تعیین کرده بود، پس از بمباران پالایشگاه بغداد هواپیما را که آتش گرفته بود به هتل محل برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها کوبید و با شهادت خود، کاری کرد که اجلاس سران غیرمتعهدها به علت فقدان امنیت در بغداد برگزار نشد.

سرانجام در 30 تیرماه سال 61  و در آخرین ماموریت خود در حالی که برایش مسجل شده بود که با این پرش، نغمه شهادت را سر می‌دهد، پس از خارج شدن سرنشین کابین دوم، هواپیما را به ساختمان سران در بغداد زد و پس از 20 سال در حالی به کشور بازگشت که از او تنها قطعه‌ای بی جان اما پر وزن به جای مانده بود .

پیکر پاک شهید عباس دوران به همراه ۵۷۰ شهید دیگر در روز دوم مردادماه ۱۳۸۱ به خاک پاک میهن بازگشت.

جانشین رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش یکشنبه 30 تیر در همایش بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد شهید عباس دوران در شیراز با تصریح بر اینکه شهيد دوران مربوط به استان فارس تنها نيست، گفت: این شهید والا مقام، يك قهرمان ملي نيست كه بين‌المللي است و آوازه وی، از ديواره‌هاي سر به فلك كشيده ايران عبور كرده است .

حجت الاسلام جليلي صفت که معتقد است که انسان خود وزن و قدر و منزلت خود را تعيين مي كند، افزود: هر چيزي در پيرامون ما از يك قيمت برخوردار است اما قيمت انسان چقدر است؟

وی خاطرنشان کرد: امام علي(ع) قيمت انسان را به میزان همت وي مي‌داند و در واقع ارزش و قيمت انسان به ميزان همت اوست .

جانشین رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش ادامه داد: تا صحنه هاي سخت و فتنه هاي پيچيده در زندگي انسان پيش نيايد، انسان شناخته نمي شود، بايد جنگ و انقلاب و ميدان نبرد ايجاد شود تا افراد از هم متمايز و شناخته شوند .

جلیلی صفت با بیان اینکه از بين انسان‏ هاي موحد، ولايتمدار و خداباور مرداني با صداقت و با جسارت و با افتخار بر مي خيزند، عنوان کرد: شهيد دوران، قهرمان دوران هاي مختلف در جامعه اسلامي است بود و امروز و همه آیندگان از ايثار و خودگذشتگي اين شخصيت بزرگ خواهند گفت .

وی با بیان اینکه تعداد پروازهاي اين شهيد در طول مدت ماموريت كار بسيار سنگيني بود، اضافه کرد: او داوطلب ماموريتي ‌شد كه احتمال برگشت تنها ٥ درصد بود .

جانشین رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تصریح کرد: اين عمليات معادلات سياسي و نظامي نه تنها عراق يلكه استكبار و صهيونيست را بهم ريخت .

جلیلی صفت ادامه داد: 40 سال است كه تحريم هستيم و دشمن با رجزخواني فراموش كرده‌ كه در اوايل انقلاب دست خالي بودیم اما استكبار را با همه تجهيزات شکست دادیم .

او افزود: روزي در ميدان‌هاي نبرد حتي به سلاح‌هاي سبك به اين آساني دسترسي نداشتيم اما امروز موشك‌هاي نقطه زن ما دشمنان را مبهوت کرده‌اند .

جانشین رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با بیان اینکه پيشرفته ترين پهباد آمريكايي توسط كساني از جنس شهيد دوران ساقط شد، گفت: اين مدال افتخار را استان فارسي ها و خانواده شهيد دوران براي هميشه به همراه دارند .

جلیلی صفت با بیان اینکه دشمن امرور گيج شده و نمي‌داند چه كند و نمي داند حيثيت از دست رفته را چگونه بدست بياورد؟ گفت: شخصيت شهيد دوران هنوز براي ما شناخته نيست، چرا كه شخصيت آسماني به راحتي شناخته نمي‌شود .

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران نيز در ادامه اين مراسم با بيان اينكه ما خلبانان هر زمان به دنبال ستون محكم مي‌گرديم، شهيد دوران را الگو قرار مي‌دهيم، گفت: در طول دفاع مقدس اتفاقات بسيار بزرگي رخ داد كه از بعضي آنها به عنوان نقطه عطف ياد مي‌شود؛ مثل حماسه خرمشهر و پرواز ملكوتي شهيد دوران در ٣٠ تير سال ٦١ .

امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد اسماعیل لشکري با بیان اینکه اين حركت در تاريخ و در دل همه ايراني‌ها ماندگار خواهد بود، افزود: شهيد دوران بارها اعلام كرده بود كه اگر هواپيماي ما را در خاك دشمن مورد اصابت قرار دهند، هواپيماي خود را ترك نخواهم كرد و هرگز تن به اسارت و ذلت نخواهم داد .

روز شهادت دوران به نام روز خلبان در تقویم ملی ثبت شود

امیر سرتیپ دوم "نیک‌بخش حبیبی" رییس دفتر پژوهش‌های نظری و مطالعات راهبردی نهاجا نیز ضمن قرائت پیام فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد کرد که روز شهادت شهید، عباس دوران در تقویم تحت عنوان روز ملی خلبان نامگذاری شود .

در این مراسم از خانواده های شهیدان خلبان، عباس دوران، فكوري، روزيطلب، روستا، بازرگان، اسدزاده و کرمی تجلیل و همچنین از كتاب نمايشنامه مهنا نوشته بهرام ميرزايي رونمایی شد .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.