• جمعه / ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57935
  • خبرنگار : 50031

امام جمعه شیراز تاکید کرد:

داشتن غصه همنوع نشانه انسانیت است/ همراهی مسئولان و مردم برای حل مشکل آب شیراز

داشتن غصه همنوع نشانه انسانیت است/
همراهی مسئولان و مردم برای حل مشکل آب شیراز

امام جمعه شیراز تاکید کرد که انسان در مقام انسانیت باید غم همنوع و غم آخرت و حساب و کتاب آخرت را داشته باشد؛ اگر نه انسان نیست.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با تسلیت سالروز شهادت امام پنجم شیعیان، حضرت امام محمد باقر(ع)، به نامه آن حضرت به جابر اشاره و خاطرنشان کرد که غم و غصه داشتن یکی از نشانه های انسانیت محسوب می شود اما غم و غصه همنوع و آخرت داشتن نه غصه دنیا خوردن.

وی با تاکید براینکه انسان نباید غصه دنیا و آنچه فانی محسوب میشود را داشته باشد، گفت: انسان اگر بعضی از غمها را نداشته باشد، دیگر انسان نیست، سعدی میفرماید: تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی؛ داشتن غصه محرومان و مظلومان و نگران و غصه دار بودن برای بچه های مظلوم یمن، اینها نشانه انسانیت است.

امام جمعه شیراز تاکید کرد که از نشانه های انسانیت، داشتن غصه آخرت و فکر حساب و کتاب روز قیامت بودن است، گفت: امام محمد باقر(ع) با آن عظمت میفرماید که در دلم غم آخرت است و نگران روز قیامت هستم، اگر کسی از حقیقت ایمان بهره مند باشد، مسلما یک گوشه دلش غمی وجود دارد.

آیت‌الله دژکام گفت: این غم مایه افسردگی و سرافکندگی نیست بلکه موجب افتخار و عظمت انسان است، امام راحل(ره) هم فرموده؛ غم دلدار فکندست به جانم شرری که به جان آمدم و شهره بازار شدم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه شادی و نشاط در نگاه عارفان وقتی است که غم انسانیت و آخرت را داشته باشند، گفت: بعضی میگویند من همیشه شاد هستم، حال آنکه انسان در مقام انسانیت نمیتواند بدون غم و غصه باشد؛ غفلت ارزشی برای انسان ایجاد نمی‌کند.

او با اشاره به کلام امام محمد باقر(ع) خاطرنشان کرد: فرزندان آخرت انسانهای کمال جو و کمال خواهی که ایمان دارند که روز قیامتی هست و به دستورات الهی عمل میکنند، متوجه هستند، آنکه می‌لغزد و مرتکب گناه‌هایی می شود، مومن نیست.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: اینکه بعضی از افراد گناهکار که دچار لغزش و فساد شده ‌اند، در دادگاه با چه ژستی می‌نشینند و در زندان هم می‌گویند آنان را به وی آی پی می‌برند، تصور می‌کنند چیزی کم نیاورده‌اند، اما آن بدبخت باید بداند چیزی که از دست داده ایمان است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در خطبه دوم نماز جمعه شیراز، با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر(ع)، گفت: حضرت فرموده اگر به دنبال کمال هستید، سه خصوصیت را باید توجه داشته باشید اول دین شناسی، دوم داشتن صبر و سوم برنامه ریزی برای اقتصاد زندگی و معیشت.

وی در موضوع دین شناسی گفت: حتی آنهایی که اهل مطالعه هستند برای مطالعه‌ی کتابهایی که از مغز بشر تراوش شده تلاش می‌کنند، اما قرآن کتاب خدا هست، چرا آن را مطالعه نمی‌کنند، فهمیدن کتاب خدا ارزش و کمال است، سعی کنیم، دین شناس باشیم، اولین قدم در دین شناسی قرآن خوان و قرآن فهم بودن است. اگر همه عمر هم مشغول آن باشیم به پایان نمیرسد.

امام جمعه شیراز به خانواده و پدر و مادرها توصیه کرد که در کنار ثبت نام فرزندانشان در کلاسهای ورزشی و آموزشی، به دنبال یادگیری قرآن و کلاسهای قرآن برای آنان باشند تا آینده شان را تضمین کنند.

آیت‌الله دژکام صبر در سختی‌ها را دومین خصوصیت مد نظر دانست و با اشاره به اینکه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و جناب مسلم ابن عقیل، در صبر الگوی واقعی برای مومنان هستند، گفت: در بین ملت ایران که افتخار پیروی اهل بیت را داریم، نمونه هایی از صبر هست که باید در برابر آنان تواضع کرد، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا از این نمونه ها هستند.

او اضافه کرد: این ملت عزیز سخت ترین تحریمهای اعمال شده توسط رئیس جمهور دیوانه آمریکا را طی سه چهار سال اخیر شاهد بود اما مانند کوه ایستاد تا بگوید صبر پیروان ائمه به این سادگی تمام نمیشود.

امام جمعه شیراز سومین صفت مد نظر امام محمد باقر(ع) را برنامه ریزی برای اقتصاد و زندگی دانست و گفت: معیشت باید حساب و کتاب داشته باشد که اگر بی حساب و کتاب باشد پولدارترین افراد هم کم می آورند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به موضوع آب آشامیدنی و مشکلاتی که شهروندان شیرازی طی ماه‌های اخیر به دلیل قطعی یا کمبود آن متحمل شده‌اند، گفت: این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و شخص استاندار هم به آن ورود داشته است و آبفا هم تلاشهایی کرده.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: گاهی مشکل که جلوه گر شد به فکر درمان آن می افتیم حال آنکه باید قبلا فکر آن را میکردیم، یک کارهایی هست که اگر امروز شروع کنیم چند سال دیگر جواب می‌دهد، بنابراین باید زودتر فکر بود.

وی با بیان اینکه قدیم رسم بود همزمان با تولد دختر، خانواده فکر جهیزیه او بود تا زمانیکه خواستگاری آمد و ازدواج شکل گرفت، مشکل نداشته باشند، گفت: مسئولان اجتماع برای مسائل اجتماع، شهر و کشور باید همینگونه فکر کنند.

امام جمعه شیراز، با بیان اینکه در موضوع آب طرح‌های بلند مدتی اجرایی شده یا در دست اجرا است، گفت: در خصوص طرحهای بلند مدت، 2 طرح وجود دارد، یکی خط دوم آب از سد درودزن است که دنبال شده اما باید تسریع شود و دیگری انتقال آب از سد تنگ سرخ است.

آیت‌الله دژکام از مسئولان خواست که به فکر باشند اگرنه چند سال دیگر عده‌ای که در راس مسئولیت قرار گرفتند نگویند در گذشته کار نشده است.

او اضافه کرد: برای تامین آب شرب شیراز حدود 180 حلقه چاه استفاده میشود، اما بعضی چاه‌های کشاورزی و باغداری در اطراف این شهر وجود دارد که آب آن قابل شرب هست و امروز در اوج نیاز مردم باید استفاده شود.

آیت الله دژکام با تصریح اینکه مسئولان باید به دنبال استفاده از این چاه‌ها باشند، لزوم همراهی تمام مدیران دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی که چاه آب در اختیار دارند و آب آن قابل شرب است را مورد تاکید قرار داد.

او با یادآوری اینکه شهرداری شیراز و بنیاد مستضعفان در این زمینه همکاری کرده اند، از سایر دستگاه‌ها نیز خواست که در این زمینه همکاری کرده و مشکل مردم را مرتفع کنند.

امام جمعه شیراز در عین حال از مردم نیز درخواست کرد تا با مدیریت مصرف آب و صرفه جویی، در عبور از این مشکل همراهی لازم را داشته باشند.

وی در باب معیشت و اقتصاد با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درونزا، گفت: نمونه‌هایی از اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را شاهد هستیم که موفق هم بوده است.

امام جمعه شیراز، ورود قرارگاه خاتم الانبیا به تولید بنزین را مورد اشاره قرار داد و از فراهم شدن ظرفیتی برای تولید بنزین از میعانات گازی خبر داد که علاوه بر تامین نیاز داخل، امکان صادرات بنزین را هم فراهم کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس از قرارگاه خاتم الانبیا درخواست کرد که برای احداث و راه اندازی مجموعه پتروشیمی های مصوب در فارس ورود کرده و از مسئولان نیز خواست که آن قرارگاه را در این موضوع حمایت کنند.

امام جمعه شیراز تاکید کرد که راه اندازی پتروشیمی های مصوب در فارس، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی این استان و حتی کشور را مرتفع خواهد کرد و به نوعی حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درونزا است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.