• دوشنبه / ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-59271
  • خبرنگار : 50029

کوه‌خواری از شایعه تا واقعیت

112

به دنبال انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر وقوع کوه خواری در شمال غرب شیراز، سازمان جهاد کشاورزی فارس این موضوع را تکذیب و پیرامون آن توضیحاتی ارائه داد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد که محل مورد ادعا در کلیپ منتشر شده نزدیک به دو دهه قبل به شکل قانونی در اختیار شرکتی با عنوان ایثارگران صادق که اعضای آن از خانواده‌های ایثاگران و شهدا هستند، قرار گرفته است .

براساس این گزارش محمود دوکوهکی، مدیر عامل شرکت ایثارگران صادق گفت: این شرکت در زمینه حمایت از خانواده شهدا و ایثارگران از سال 72 فعالیت خود را آغاز کرده است .

وی افزود: از سال 81 پیگیری‌های لازم جهت اخذ این اراضی انجام شد و نهایتا در سال 87 از مراجع قانونی 138 هکتار از زمین‌های پیربرد حمزه‌ای در قالب طرح طوبی برای بحث کاشت درختان انگور، انجیر و بادام در اختیار این شرکت قرار داده شده و از آن سال این شرکت در همین راستا به فعالیت خود مشغول بوده و به منظور حفظ و حراست بهتر از مجموعه و جلوگیری از ورود دام‌های موجود در منطقه که باعث تخریب درختان و سیستم‌های آبیاری قطره‌ای مجموعه می‌شد، پیگیری‌هایی لازم نسبت به دریافت مجوز دیوارگذاری دور قطعات اقدام شد و بنابراین دیوارگذاری شرکت پس از اخذ مجوز قانونی است .

مدیر عامل شرکت ایثارگران صادق تاکید کرد: در ورودی متعلق به این شرکت نیست و ارتفاع دیوارها به گونه‌ای است که حتی یک پسر بچه هم  می‌تواند به راحتی از آن عبور کند. نگهبانی فقط در یک ساختمان مستقر است و نیز نسبت به چاهی که اعلام شده پروانه بهره‌برداری آن از سازمان آب اخذ شده و این هم قانونی است .

دوکوهکی با اشاره به اینکه زمین‌های  در اختیار شرکت قانونی، است گفت: اخیرا قرار منع تعقیب چه از نظر حفر چاه و چه از نظر واگذاری زمین‌ها از دادستانی گرفته شده و نسبت به شکایت مطروحه از سوی شعبه 20 بازپرسی  دادگستری فارس قرار منع تعقیب صادر و به ما ابلاغ شده است .

وی ضمن اظهار ناخشنودی از تهیه کنندگان مغرض کلیپ مربوطه، خاطر نشان کرد: به واسطه نداشتن اخلاق حرفه‌ای در کارشان و افترا زدن به اعضای این شرکت و اهانت آنها به خانواده شهدا و ایثارگران با تعبیر کوه خواری، این موضوع  از سوی مراجع قانونی در حال پیگیری است و امیدواریم مسئولین قضایی ضمن بازدید از این قطعات با این گونه افراد خبرنگار نما که هدفشان چیز دیگری است و سبب تشویش اذهان عمومی به ویژه در شرایط کنونی جامعه می‌شوند، برخورد جدی وقاطعانه‌ای  داشته باشند، چرا که نه کار غیرقانونی انجام شده است، نه با داشتن کیوسک‌های نگهبانی متعدد از تردد افراد جلوگیری می‌شود و نه دیوارها به گونه‌ای ساخته شده ‌ اند که کسی در فکر انجام کار محرمانه‌ای باشد.

علی ارغون، مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در خصوص واگذاری زمین به شرکت تعاونی چند منظوره صادق، اظهار کرد: شرکت تعاونی چند منظوره صادق که متعلق به خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان جهاد سازندگی سابق است، همانند سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در سال 1387 از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در قالب طرح طوبی واگذاری زمین را در پلاک حمزه ای شیراز درخواست می‌کند و در همان سال این درخواست به تصویب کمیته طرح طوبی در مدیریت شهرستان شیراز می‌رسد .

وی ادامه داد: در جلسه 27 مهرماه 87 کمیسیون ماده 2 واگذاری اراضی استان ، با واگذاری میزان 138.2953 هکتار از اراضی ملی پلاک‌های 1/2206 و 1646 بخش 4 فارس مشهور به پیر برد و حمز‌ه‌ای شهرستان شیراز برای اجرای طرح طوبی( باغداری) موافقت کرده و قرارداد اجاره در مورخ 23/9/87 منعقد شده و اراضی تحویل شرکت مذکور شده است .

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: در جلسه 10 بهمن ماه سال 90 نیز کمیسیون ماده 2 واگذاری نیز با عنایت به پیشرفت فیزیکی طرح با تمدید قرارداد اجاره طرح مذکور به مدت 3 سال موافقت می‌شود و قرارداد اجاره آن به شماره 321800 مورخ 28 اردیبهشت ماه 91تنظیم می‌شود .

ارغون اظهار کرد: با توجه به درخواست این شرکت مبنی بر دیوارکشی اطراف اراضی واگذاری جهت حفاظت از درختان کاشته شده و لوله‌های آبیاری قطره‌ای، موضوع در کمیسیون ماده 2 واگذاری 25 فروردین 93 مطرح و با احداث دیوار بدون حق هرگونه تفکیک و تغییر کاربری موافقت شده است .

وی یادآور شد: اراضی مورد نظر به دلیل موقعیت جغرافیایی در 6 قطعه واگذار شده است، مجموعا بیش از 138 هزار هکتار است و به صورت تجمعی در یک قطعه نیست .

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی فارس پیرامون یک حلقه چاه موجود در این اراضی نیز گفت: در این اراضی یک حلقه چاه وجود دارد که دارای رای شماره 1075001973 در تاریخ دوم دی ماه 94 قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای فارس بوده و دارای پروانه بهره‌برداری است .

ارغون یادآور شد: با توجه به درخواست شرکت صادق مبنی بر صدور سند قطعی اراضی، پرونده مذکور در دستور کار بررسی هیات نظارت ماده 33 استان است .

شهرام منتصری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این راستا اظهار کرد: اخیرا کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که بازگو کننده کوه خواری در منطقه‌ای به نام کوه دراک است و موقعیت کوه به گونه‌ای است که خط الراس و آبریز دامنه شمالی آن به موقوفه برف فروشان و جبل الدراک و دامنه جنوبی آن به حمزه ای معروف است .

وی افزود: در این کلیپ عنوان شده در منطقه دراک پدیده کوه خواری به صورت خیلی مخفی اتفاق افتاده و با کوه خواری و زمین خواری جهت احداث باغ به افراد واگذار شده است که این صحت ندارد، چرا که براساس اسناد مربوطه درخواست و سابقه واگذاری این اراضی به سال 1381 بر می‌گردد و این اراضی جهت اجرای طرح طوبی به شرکت صادق که متعلق به خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان جهاد سازندگی وقت بوده است، واگذار شده و پیگیری‌های لازم و قانونی از طریق مجاری قانونی و مکاتبات انجام شده و نهایتا در سال 87 از طریق کمیسیون ماده 2 که در سازمان جهاد کشاورزی فارس مستقر است، اراضی به این شرکت جهت توسعه باغات مثمر واگذار شده و نهایتا در چندین مرحله هم قرارداد اجاره این شرکت تمدید شده و شرکت به فعالیت خود ادامه داده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: در کلیپ مربوطه بیان کردند قطعه‌های چند هزار متری اراضی ایجاد شده و این هم باز مایه تاسف است و به نوعی صحت ندارد، چرا که واگذاری ابتدا همان 138 هکتار اراضی در 6 قطعه واگذار شده و برای دیوار کشی این قطعات مجوز لازم از مراجع قانونی که همان کمیسیون ماده 2 بوده اخذ شده و شرکت با اطلاع و دریافت مجوز قانونی نسبت به صرفا دیوارکشی در اطراف این شش قطعه پیگیری کرده است .

منتصری خاطرنشان کرد: بحث کوه خواری وجود ندارد و آن قسمتی که به این شرکت واگذار شده صرفا تا دامنه‌های جنوبی دراک بیشتر ادامه پیدا نکرده بنابراین قسمت‌هایی که قابلیت کشت در حوزه باغبانی را داشته که عمدتا قسمت‌های نسبتا مسطح و بعضا تپه ماهور بوده و هیچ نیازی به تلاش برای کوه خواری که امروز در جامعه در واقع نوعی تراشیدن و برش کوه به ذهن‌ها  متصور می‌شود، نداشته و عملا هیچ اتفاقی نیفتاده و صرفا طبیعت با همان حالتی که وجود داشته، جهت کشت و توسعه باغات در اختیار صادق قرار گرفته و مورد استفاده واقع شده است.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.