• سه‌شنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۷ / ۲۰:۱۰
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-127818
  • خبرنگار : 50040

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان:

فضای کتابخانه ای گیلان بالغ بر 27 هزار مترمربع است

فضای کتابخانه ای گیلان بالغ بر 27 هزار مترمربع است

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، زیربنای فضای کتابخانه ای در سطح استان را 27 هزار و 216 مترمربع دانست و گفت: این فضا شامل، 107 کتابخانه می شود.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، هادی نوری در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان در سالجاری که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان برگزار شد، با بیان اینکه وضعیت شاخص های کتابخانه های ما به صورت ماهانه مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد، گفت: شاخص های سال گذشته کتابخانه های استان نسبت به شاخص های سال 95 روند رو به رشد داشته است. البته در شاخص «امانت» هم در سطح کشور و هم در سطح استان ضعیف هستیم.

وی، با اشاره به روند مثبت شاخص امانت در گیلان از نیمه دوم سال 96 و سه ماهه اول امسال، گفت: شاخص امانت در نیمه دوم سال 96 نسبت به نیمه اول آن رشد 23 درصدی داشته و در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد 24 درصدی بودیم.

نوری، از وجود 57 هزار و 392 عضو فعال در کتابخانه های استان گیلان تا پایان خرداد 97 خبر داد و اضافه کرد: گردش کتاب در کتابخانه های استان طی سه ماهه نخست امسال، 163 هزار و 426 امانت بوده، در حالی که سال گذشته در مجموع بالغ بر 577 هزار گردش کتاب داشتیم.

وی زیربنای فضای کتابخانه ای در سطح استان را 27 هزار و 216 مترمربع دانست و یادآور شد: این فضا شامل، 107 کتابخانه می شود که 84 کتابخانه نهادی، یک کتابخانه مستقل در رشت و 22 کتابخانه مشارکتی است. مسئولیت مستقیم کتابخانه های نهادی با اداره کل کتابخانه های استان بوده، اما کتابخانه های مشارکتی در مشارکت با اشخاص یا شرکت ها است و اداره کل کتابخانه ها فقط تجهیزات و کمک های فنی ارائه می دهد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با بیان اینکه بالغ بر یک میلیون و 17 هزار نسخه کتاب و 196 کتابدار در سطح استان گیلان داریم، افزود: هر کتابدار باید 625 عضو را پشتیبانی کند لذا استان گیلان در شاخص پشتیبانی از عضو، عقب است و هر کتابدار ما 293 عضو را پشتیبانی می کند.

نوری، شاخص دسترسی به کتابخانه در استان گیلان را 0.83 درصد دانست و عنوان کرد: به ازای هر 25 هزار نفر زیر یک مترمربع فضای در دسترس برای اعضا داریم که با توجه به جمعیت متراکم گیلان به ویژه شهر رشت مناسب نیست. شهرستان رشت از حیث فضای کتابخوانی رتبه شانزدهم را در استان دارد و این در حالی است که روز به روز بر جمعیت افزوده می شود.

وی با اشاره به سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی کشور مبنی بر اینکه لزوم ارتقای فعالیت های فرهنگی، خاطرنشان کرد: امروز کتابخانه ها دیگر آن فضای سنتی قدیم نیستند که فقط سالن مطالعه باشند و کتاب امانت دهند، بلکه مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی در کتابخانه ها اجرایی می شود که از جمله آن می توان به برگزاری نشست های کتابخوان کتابخانه ای، مدرسه ای و اختصاصی، مسابقات نویسندگی و نقاشی، جلسات معرفی، رونمایی و نقد کتاب، جلسات مطالعاتی و جمع خوانی، دوره های قصه گویی و برنامه های آموزشی اعم از داستان نویسی، نویسندگی، خوش نویسی، طراحی و کاردستی اشاره کرد.

این مسئول فرهنگی، از تاسیس بخش کودک در همه کتابخانه های استان خبر داد و تاکید کرد: در مجموع شاخص ها از 43 درصد رشد در سال 95 به 53 درصد رشد در نیمه دوم سال 96 رسیدیم که بخش مهمی از آن مربوط به فعالیت های فرهنگی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با اشاره به مصوبات آخرین جلسه انجمن انجمن کتابخانه های عمومی استان در فروردین 96، یادآور شد: به دستور استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان، اعتبار مورد نیاز برای کتابخانه های در حال ساخت و شاداب سازی کتابخانه ها در سال 96 از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تخصیص یافت. تخصیص بودجه ما در سال 95 معادل 354 میلیون تومان بود که این میزان امسال به 2 میلیارد و 183 میلیون تومان رسید که نشان دهنده رشد 6 برابری است.

وی با بیان اینکه پروژه های تعمیر و تجهیز ما در شهرستان های مختلف در حال اجراست، اظهار کرد: امسال پروژه های معوق احداث کتابخانه در تنیان، آبکنار و شلمان و تکمیل کتابخانه کیاشهر از نو کلید می خورد. خوشبختانه توانستیم مجوز احداث دو کتابخانه دیگر را در روستای اردجان رضوانشهر و مسکن مهر رشت بگیریم.

نوری، فاز نخست پروژه کتابخانه مسکن مهر رشت را دارای زیربنای 450 مترمربع در زمینی به مساحت 3 هزار مترمربع دانست و گفت: بنیاد برکت 226 میلیون تومان اعتبار برای کتابخانه در حال احداث چوبر اختصاص داده که 60 میلیون تومان آن عملیاتی شده است. همچنین مقرر شده اداره کل راه و شهرسازی واحدهای سازمانی بلااستفاده خود در مناطق مختلف شهری و روستایی را برای توسعه فضای کتابخوانی در اختیار ما قرار دهد که این مهم در شهرستان های شفت، آستارا و رشت در حال اجرا بوده، اما به دلیل بالا بودن هزینه های بازسازی به صرفه نیست.

وی با بیان اینکه مکان یابی زمین مناسب جهت ساخت کتابخانه در هر شهرستان با کمک فرمانداری صورت می گیرد، افزود: پنج شهرستان گیلان از جمله شفت، ماسال، املش، رودبار و فومن کتابخانه مستقل ندارند لذا نیازمند همکاری شهرداری و راه و شهرسازی هستیم. البته در پارک شهر شفت یک زمین 300 مترمربعی برای احداث کتابخانه در نظر گرفته ایم که مصوب شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با تاکید بر اینکه کتابخانه باید سهل الوصول باشد، خاطرنشان کرد: براساس ابلاغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، باید شهرهای فاقد کتابخانه را شناسایی کنیم که در حال حاضر لولمان، بره سر، ماکلوان، چاف و چمخاله در حال پیگیری زمین است.

این مقام مسئول، 0.5 درصد درآمد شهرداری ها را جزو موضوعات داغ مربوط به حوزه کتابخانه ها دانست و تصریح کرد: نهاد کتابخانه های عمومی ردیف بودجه اختصاصی ندارد و دولت سالانه مبلغی را از فصل دوم به حساب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واریز می کند که جهت پرداخت حقوق در اختیار این نهاد قرار می گیرد.

نوری، بودجه 130 میلیارد تومانی نهاد کتابخانه های عمومی را برای پرداخت حقوق پرسنل کافی ندانست و یادآور شد: سهم 0.5 درصد استان گیلان معادل 4 میلیارد و 500 میلیون تومان است که تنها 503 میلیون پرداخت شده که به طور میانگین 13 درصد است. در حال حاضر هیچ بودجه ای برای هزینه های جاری نداریم و نیازمند بخشی از 0.5 درصد شهرداری ها هستیم.

وی احداث کتابخانه در سراوان رشت و اسطلخ جان رودبار با زیربنای بالای 120 مترمربع، نصب المان های شهری با موضوع کتاب و کتابخوانی در رشت و برگزاری نخستین جشنواره خیرین کتابخانه ساز را از دیگر مصوبات دانست و تصریح کرد: سال گذشته انجمن خیرین کتابخانه ساز استان را تاسیس کردیم لذا پیشنهاد می کنیم ستاد عالی جشنواره مذکور به ریاست استاندار و ستاد اجرایی آن به مدیریت مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تشکیل شود.

مدیرکل کتابخانه های گیلان، ضمن قدردانی از همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیمای مرکز استان، آموزش و پرورش و شهرداری رشت در برگزاری جشنواره کتابخوان رضوی در استان، خاطرنشان کرد: سال گذشته 22 هزار نفر از گیلان در جشنواره رضوی شرکت کردند که این میزان برای سال 95، 19 هزار نفر بود و افزایش شرکت کنندگان را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، این نشست با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیرکل مسکن و شهرسازی، مدیرکل نوسازی مدارس، مدیرکل امور شهری استانداری گیلان، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت و نمایندگان دستگاه های فرهنگی استان در استانداری گیلان برگزار شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.