• شنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۷ / ۲۱:۳۷
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-127887

استاندار گیلان:

اتمام پروژه‌های نیمه تمام در اولویت است

اتمام پروژه‌های نیمه تمام در اولویت است

استاندار گیلان،به تعیین الزامات درون استانی برای مدیریت بودجه‌ اشاره کرد و گفت: تمرکز بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام با اولویت طرح‌های آب شرب، آب کشاورزی و برق در رأس برنامه‌های حوزه عمرانی استان است.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، دکتر مصطفی سالاری عصر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بر ضرورت پیگیری جدی مدیران دستگاه‌های اجرایی در جهت جذب هرچه بیشتر از وجوه متمرکز دراختیار وزارتخانه‌ها و سازمان های ملی تاکید کرد و گفت: مدیران استانی در این مسیر با تسلط کامل بر ردیف های بودجه‌ای پیشنهادها و طرح های خود را برای جذب هرچه بیشتر اعتبارات درخصوص پروژه‌ها ارائه و مطالبه کنند .

وی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی صحیح و تدبیر مناسب باید سهم مطلوبی از اعتبارات ملی در جهت پیشرفت و توسعه گیلان دریافت شود .

سالاری بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در زمانبندی مشخص از مدیران دستگاه‌های اجرایی طرح‌ها و پیشنهادها را دریافت و بر نحوه جذب اعتبارات نظارت کند .

استاندار گیلان، افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان علاوه بر جدول اعتبارات مرتبط با هر دستگاه اجرایی در سال 97، میزان جذب اعتبارات ملی در سال‌های 96 و 95 را به صورت مقایسه‌ای تهیه و در اختیار دستگاه‌ها قرار دهد .

وی با بیان اینکه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کشوری به صورت مشخص اعتبارات استان‌ها را پیش‌بینی و در اختیار قرار می‌دهند گفت: با ارائه طرح‌های پیشنهاد‌ی و پیگیری و جدیت از سوی مدیران و نمایندگان استان این میزان به 2 تا 3 برابر قابل افزایش است .

سالاری با اشاره به اینکه متناسب با شرایط فعلی کشور برنامه‌ریزی‌هایی از سوی دولت و مجلس برای مدیریت ملی درحال انجام است،‌ ادامه داد: نگاه دستگاه‌های استانی در هزینه اعتبارات در سال 97 به صورت صرفه‌جویانه باشد .

وی اظهار کرد: دستگاه‌های اجرایی تعهدهایی که متناسب با شرایط فراوانی اعتباری و بودجه است برای خود ایجاد نکنند .

سالاری به تعیین الزامات درون استانی برای مدیریت بودجه‌ اشاره و خاطرنشان کرد: تمرکز بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام با اولویت طرح‌های آب شرب، آب کشاورزی و برق در رأس برنامه‌های حوزه عمرانی استان است .

نماینده عالی دولت در گیلان، گفت: پروژه‌های دارای پیشرفت بالای 70 درصد جزء اولویت اول و پروژه‌های 30 تا 70 درصد در اولویت بعدی قرار دارد .

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه حدود ۸ درصد اعتبارات قانون بودجه در اختیار استان ها قرار دارد اظهار کرد: این بودجه براساس مکانیزم مشخص هرساله و با مدیریت در نحوه هزینه از طریق شورای برنامه‌ریزی استان به کمیته‌های شهرستانی اختصاص پیدا می کند .

وی گفت: در مسیر جذب حداکثری اعتبارات ملی و در طرح‌هایی که نیازمند مشارکت استانی است از اعتبارات گیلان اختصاص داده می‌شود .

استاندار گیلان به افزایش دمای هوای استان و استفاده از وسایل سرمایشی همانند مناطق گرمسیری در هفته‌های اخیر اشاره کرد و افزود: به منظور تغییر در تعرفه برق مشترکان گیلانی پیشنهاد‌هایی به دولت و شرکت توانیر ارائه کرده‌ایم که در این مسیر نیازمند حمایت و پیگیری نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی هستیم .

وی به تشکیل جلسات کمیته‌های 48 گانه استان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در این جلسات به منظور پیشرفت استان در حوزه‌های مختلف پیشنهادها و طرح‌هایی ارائه شده که در آینده‌ای نزدیک به صورت تجمیعی و برای تعییین اولویت در اجراء تهیه و تدوین می‌شود .

سالاری به تلاش‌های صورت گرفته درخصوصجذب اعتبارات اسناد خزانه برای پروژه‌های استان اشاره و خاطرنشان کرد: نگرانی خاصی درخصوص جذب اعتبارات اسناد خزانه در مدت مقرر وجود ندارد .

وی به وجود برخی دغدغه‌ها درخصوص آب کشاورزی و شرب تعدادی از شهرستان‌های استان گفت: برخی مشکلات در خصوص آب شرب در ایام اخیر مربوط به شبکه و ساختار انتقال و توزیع است که امسال با اولویت به این بخش پرداخته می‌شود .

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: علیرغم وجود برخی نقیصه‌ها در خصوص آب کشاورزی، اقدامات صورت گرفته از سوی فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی متولی این بخش شایسته قدردانی است .

وی به رویکرد جدی همکاران خود در حوزه تأمین آب کشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: به لطف پروردگار و با نزول بارش‌های الهی و با مدیریت در زمانبندی رهاسازی آب سد و صرفه جویی مشکل حادی در این حوزه وجود ندارد .

استاندار گیلان به وجود دغدغه مشترک نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی در خصوص تأمین آب کشاورزی اشاره کرد و گفت: اعتبار اختصاص یافته برای تأمین لوله ایستگاه‌های پمپاژ و میزان لایروبی انهار در سال جاری طی 20 سال اخیر بی‌سابقه بوده است .

رییس مجمع نمایندگان گیلان نیز در ادامه این نشست بر ضرورت مشخص شدن سهم هریک از دستگاه های اجرایی استان از محل اعتبارات بودجه ی متمرکز کشور تاکید کرد و گفت: حوزه‌هایی چون آب شرب روستایی و شهری، محیط زیست و پسماند، آموزش و پرورش، حمل و نقل عمومی و ریلی از اولویت هایی هستند که می‌توانند از اعتبارات متمرکز امسال بهره‌مند شوند و مدیران اجرایی برای جذب این اعتبارات باید جدیت بیشتری نشان دهند .

جبار کوچکی نژاد همچنین درخواست استاندار از دولت برای کاهش تعرفه ی برق مشترکان گیلانی در فصل گرما را از مطالبات مردم عنوان کرد و گفت: مجمع نمایندگان استان نیز در این زمینه پیگیری‌های لازم را به عمل خواهد آورد .

احمد سیاوش‌پور رییس کل دادگستری گیلان در ادامه این جلسه بر ضرورت تفکیک اولویت های بودجه ی ملی و استانی از سوی دستگاههای اجرایی تاکید کرد و گفت: اولویت بندی نیازها می تواند روند جذب اعتبارات ملی و استانی را برای هر یک از دستگاه های اجرایی تسهیل کند.

در این جلسه همچنین کیوان محمدی رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در گزارشی میزان بودجه عمومی دولت را 443 هزار میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: از این میزان 337 هزار میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای و 106 هزار میلیارد تومان بودجه تملک دارایی است .

وی با اشاره به اینکه میزان بودجه‌های استانی در بودجه سال 97 مبلغ 12 هزار میلیارد تومان تعیین شده است گفت: 63 هزار میلیارد تومان نیز اعتبارات تملک دارایی ملی است که در اختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌های تابعه بوده و دستگاه‌های استانی با ارائه طرح‌ها و تعامل با وزارتخانه‌ها می توانند آن را جذب کنند .

در ادامه ی این نشست غلامعلی جعفرزاده، از نمایندگان مردم رشت، حجت الاسلام افتخاری نماینده‌ی مردم فومن و شفت، منوچهر جمالی نماینده‌ی مردم رودبار، محمود شکری نماینده ی مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی، سید محمد احمدی فرماندار رشت و تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان، هر یک در سخنانی به ارایه ی نظرات خود در خصوص نحوه‌ی مهار مشکل کم آبی در حوزه های شرب و کشاورزی و مشکلات ناشی از آن، آگاهی از روند تخصیص اعتبارات تملک دارایی های استان در سال 96 و نحوه ی اولویت بندی طرح های نیمه تمام و اولویت دار پرداختند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.