• چهارشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۱:۵۹
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-77105

بازارهاي هفتگي گيلان خالی گذاشتن جیب دلالان

بازارهاي هفتگي گيلان خالی گذاشتن جیب دلالان

همه شهرها براي خود روزي و بازاري دارند، بازارهايي بکر و ناب در دل شهرها و بسياري از روستاها که البته جداي از مردم منطقه براي گردشگران داخلي و حتي خارجي نيز جذاب، ديدني و خريدني است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه گیلان، تعداد زيادي از مردم استان سرسبز گيلان و به خصوص جوانان براي گذران زندگي و کسب درآمد در بازارهاي هفتگي مشغول به کار هستند. آنان محصولات بومي خود را براي فروش به بازار مي آورند و گاهي نيز از ميادين ميوه و تره بار اقلام مورد نظر خود را خريداري کرده و در اين بازارها به فروش مي رسانند به عبارتي فروشندگي در بازارهاي هفتگي شغل دوم بسياري از گيلانيان است.

اکثر فروشندگان اين بازارها را قشر کشاورز و باغدار تشکيل مي دهند. در برخي از مناطق، بازار 2 بار در هفته برپا مي شود و اين موضوع از قديم در آن منطقه مرسوم بوده و همچنان نيز ادامه دارد. برخي از فروشندگان زن با لباس هاي محلي براي فروش در بازار حاضر مي شوند و اين موضوع منظره زيبايي از سنت هاي استان را ايجاد مي کند.

از ديگر امتيازهاي مهم بازارهاي هفتگي متعادل نگه داشتن بهاي اجناس، کالاها و جلوگيري از افزايش نامتناسب قيمت هاست. البته اين امتياز در همه بازارها لحاظ نشده و نمي شود. اين بازارها، محلي براي ديد و بازديد دوستان و آشنايان نيز هست، زيرا اکثر مردم براي خريد به بازارهاي هفتگي مي روند.

حدیث زندگی در بازارهای محلی گیلان جریان دارد

شور و نشاطي که در بازارهای محلی گیلان به چشم مي  خورد خود حديث زندگي است. صبح زود فروشندگان به محل بازار مي آيند و بساطشان را پهن مي کنند. هر که زودتر بيايد جاي بهتري خواهد داشت. در اکثر نقاطي که بازارهاي هفتگي در آن برپاست، مردم، هفتگي خريد مي کنند، زيرا قيمت محصولاتي که در آن بازارها عرضه مي شود به نسبت مغازه ها پايين تر است. اين بازارها قدمتي هزار ساله دارند.

محصولات محلي از قبيل پرتقال، به، ازگيل، خرمالو، گلابي هاي محلي(خوج)، نارنگي و مواد غذايي مانند ماهي تازه، ماهي شور، پنير، ماست، دوغ، ترشيجات و پوشاک به همراه وسايل خانگي و ابزار کشاورزي، وسايل زينتي و هزار و يک محصول ديگر در بازارهاي هفتگي گيلان يافت مي شود. در برخي از بازارها، فروش دام از قبيل گاو، گوسفند و اسب نيز متداول است. به طوري که بازار فروش دام هميشه از بخش هاي شلوغ و پرطرفدار و پردرآمد بازار بوده است.

بازارهاي هفتگي گيلان مناسب ترين مکان براي خريد و فروش بدون واسطه و خالی گذاشتن جیب دلالان است. دلالاني که با دست به دست کردن کالا سود کلاني به جيب مي زنند. ناگفته نماند، در گذشته بسياري از روستاها در نقاط مختلف گيلان داراي بازارهاي فصلي بودند، اما هم اکنون تعداد زيادي از آنها تعطيل شده است. در برخي از مناطق که در گذشته بازار داشته اند نيز به دليل نزديکي بازار به شهر يا روستاي مجاور و رونق بيشتر آنها، بازار خود را به مرور زمان از دست داده اند و فروشندگانشان نيز به بازارهاي شهر يا روستاي مجاور رفته اند.

وجود بازارهاي هفتگي در بهبود نسبي مشکلات اقتصادي مردم تا حدي تاثيرگذار است و بسياري از جوانان بيکار با حضور در اين بازارها، بخشي از مشکلات خود را سر و سامان مي دهند، عده اي ديگر نيز به رغم کار کشاورزي، باغداري و... در روزهاي بيکاري به فروشندگي در اين بازارها مي پردازند تا با کسب روزي حلال، بخشي از زخم هاي زندگي را مرهم نهند.

بازارهای هفتگی در گیلان سابقه ای طولانی دارد و پایه های نخستین شهرها و شهرکهای گیلان در جنوب دریای خزر بر بازارهای هفتگی گذاشته شده است که هم اکنون نیز آبادی هایی وجود دارند که به نامهای روزهای بازار، «جمعه بازار» و یا «دوشنبه بازار» خوانده می شوند. با وجود افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی این بازارها هنوز در عرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی برای استان گیلان برشمرد.

يكي از سنتهاي قديمي استان گيلان وجود بازارهاي هفتگي در اكثر شهرهاي آن است. از پيشينه تاريخي بازارهاي هفتگي اطلاعات خاصي در دست نيست اما با شكل گيري شهرها با توجه به اينكه تهيه مايحتاج  هفتگي بدليل نبود امكانات امروزي در روستاها امكانپذير نبود بصورت هفتگي مردم روستا جهت تهيه مايحتاج خود از قبيل برنج، ماهي، حبوبات، عسل، صنايع دستي، البسه، كفش، پارچه، ميوه جات، ترشيجات، كوزه سفالي، كوزه ماست و تنور و... بصورت دسته جمعي با ماشينهاي قديمي و يا با اسب و با پوشيدن نوترين لباسشان به بازار مراجعه مي نمودند.

هم اکنون اين بازارها در روزهاي هفته از شنبه بازار تا جمعه بازار به تعداد شهرها و بخش ها و حتي دهستان ها و مناطق مختلف برگزار مي شود که در اين بازارها انواع محصولات توليدکنندگان بومي، عرضه می گردد که رونق اين توليدات بر جذابيت اين بازارها مي افزايد آنچه اين بازارها را از بازارهاي استان هاي دیگر ايران متمايز مي کند نوع کالاها و توليداتي است که توسط خود روستاييان توليد و با قيمت مناسب در معرض فروش گذاشته مي شوند. در بازارهاي محلي گيلان انواع سبزيجات نظير سبزي هاي دست کاشت تا سبزي هاي خودرو، مرکبات، زيتون، باقلاي محلي، کدو، ماهي، برنج، چادرشب، جوراب پشمي، ماست، دوغ محلي، انواع صنايع آهنگري محلي نظير داس، داره و بيل ديده مي شوند.

زنان دوشادوش مردان در بازارهای محلی

از موارد مورد توجه بازارهای هفتگی نقش زنان محلی است که محصولات دامی و غذایی را در این بازارها بفروش می رسانند و همپای مردان نقش مهمی در اقتصاد استان ایفا می کنند.

انزلي؛ شنبه بازار

انزلي يکي از شهرهاي مهم استان گيلان است و وجود منطقه آزاد تجاري صنعتي، گمرک، اسکله و غیره بر اهميت آن مي افزايد. بازار هفتگي بندر انزلي، از بازارهاي فعال و پررونقي است که خريداران مي توانند کالاها و اجناس مورد نياز خود را در روزهاي شنبه در آن بيابند. اجناس اروپايي، چيني و ژاپني، محصولات آسيايي مرکزي و قفقاز از قديم در اين بازار يافت مي شده است. محصولات غذايي از شهرستان هاي ديگر، حتي صنايع دستي، از فرش ترکمني تا چاقوي زنجان و محصولات محلي مانند ماهي و مرغابي و انواع پرندگان شکاري و برنج و نيز فرآورده هاي دامي و صنعتي و بافته هاي حصيري و سفالي و تورهاي ماهيگيري در اين بازار عرضه مي شود. در اين بازارها، وسايل حمل و نقل موتوري و آبي براي رفت و آمد آماده اند.

رودسر؛ يکشنبه بازار

رودسر از جمله بزرگ ترين شهرهاي گيلان و يکشنبه بازار آن از جمله بازارهاي پررونق استان است. در بازار رودسر معاملات کلي بيشتر روي برنج، چاي، ابريشم و مرکبات است، اما محصولات فصلي مانند فندق، گردو، گياهان دارويي و نهال هاي مختلف نيز در آن به فروش مي رسد و مواد غذايي و پوشاک و لوازم منزل و وسايل زينتي نيز عرضه مي شود. بخشي از محصولات منطقه اشکورات نيز در اين بازار عرضه مي شود. ديدار با آشنايان و گذران وقت از ديگر دلايل رجوع مردم به بازار رودسر است، زيرا اين بازار از قديمي ترين بازارهاي استان است.

لنگرود؛ شنبه و چهارشنبه بازار

لنگرود نيز از جمله شهرهاي قديمي و پرجمعيت استان است. اين شهر با توليد قابل توجهي برنج و چاي و نيز صيد ماهي، بازارهاي هفتگي خود را پررونق ساخته و خريداران بسياري به سوي خود جلب کرده است. در بازارهاي هفتگي اين شهر غير از محصولات و توليدات منطقه انواع و اقسام مختلف اجناس و کالاهاي داخلي و خارجي نيز به فروش مي رسد.

بازار مال فروشان لنگرود

 در بازار لنگرود صنايع دستي مانند حصير و زنبيل به چشم مي خورد که حاصل کار زنان و مردان زحمتکش روستاست. بدين ترتيب، بايد گفت بازار لنگرود از جمله بازارهاي درجه يک استان گيلان است که فروشندگان آن از شرق گيلان و استان مازندران هستند و گروهي نيز از ييلاق ها و کوهپايه هاي رودبار و رستم آباد در ميان آنها ديده مي شوند.

کلاچاي؛ پنج شنبه بازار

بازار کلاچاي پنج شنبه ها برپا مي شود. اين بازار در مجموع چهره شهري- روستايي دارد. گاهي اوقات زنان با لباس هاي محلي قاسم آبادي در اين بازار حاضر مي شوند. اين بازار در حد خود بازار پررونقي است که انواع کالاها و اجناس از قبيل مرکبات، چاي، ماهي، گردو، فندق، عسل، پنير و... در آن به فروش مي رسد. گياهان دارويي مانند گل گاوزبان و گياهان تزييني که در منطقه اشکورات پرورش مي يابد نيز در اين بازار عرضه مي شود. فروشندگان بازار کلاچاي اغلب از رودسر، چيني جان، املش، رحيم آباد، قاسم آباد، اشکورات و... هستند. البته شمار اندکي هم از فروشندگان رامسري در اين بازار به چشم مي خورند.

رحيم آباد؛ دوشنبه بازار

بخش رحيم آباد در 12 کيلومتري جنوب رودسر قرار دارد که قسمت شمالي آن جلگه اي و قسمت جنوبي آن کوهستاني است و محصولات عمده آن در جلگه ها، برنج و چاي و در کوهستان ها فندق، گياهان دارويي، عسل، گندم، جو، حبوبات، سيب زميني است که به ويژه در فصل برداشت به بازار عرضه مي شود. فروشندگان دوره گرد بازار رحيم آباد همان فروشندگان بازارهاي رودسر و کلاچاي هستند. از ويژگي هاي دوشنبه بازار رحيم آباد فروش دام است که مورد استقبال خاص خريداران قرار گرفته به طوري که هميشه از شلوغ ترين و پردرآمدترين قسمت بازار است.

سياهکل؛ دوشنبه و پنج شنبه بازار

بخش سياهکل در جنوب غربي لاهيجان واقع شده است. دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار سياهکل يکي از شلوغ ترين بازارهاي هفتگي گيلان است که رونق بازار آن بيشتر به سبب تنوع محصولات است. لوازم زين و يراق اسب و پالان قاطر و کار نعلبندي از جمله مواردي است که به رونق بازار مي افزايد.

املش؛ سه شنبه بازار

املش منطقه اي بسيار زيبا و ديدني است. نزديکي املش به لنگرود و رودسر موجب شده که حوزه وسيعي از بخش کوهستاني اين مناطق را شامل شود و ساکنان آن به هر 2 منطقه رفت و آمد داشته باشند. بنابراين در بازار هفتگي املش نيز فروشندگان بازارهاي لنگرود، رودسر و کلاچاي به چشم مي خورند.

آستانه اشرفيه؛ دوشنبه و پنج شنبه بازار

آستانه اشرفيه به دليل نزديکي به مرکز استان و همچنين وجود بقعه متبرکه سيد جلاالدين اشرف (برادر امام رضا) در اين شهر، جزو مناطق مهم استان گيلان است. در بازارهاي دوشنبه و پنجشنبه کالاهاي گوناگون و صنايع دستي خصوصا ساخته هاي حصيري به فروش مي رسد. فروشندگان در اين بازار کالاهايي از قبيل مرغ، تخم مرغ، صنايع دستي، انواع سبزيجات و ميوه هاي محلي و بادام زميني را که يکي از محصولات مهم اين منطقه است عرضه مي کنند. در روزهاي زيارتي در بازارها جنب و جوش زيادتري به چشم مي خورد.

کياشهر؛ چهارشنبه بازار

کياشهر يا بندر حسن کياده در کنار دريا و در نزديکي شهر آستانه اشرفيه واقع شده و بازار هفتگي آن را بايد در شمار بازارهاي هفتگي درجه 2گيلان محسوب کرد. بيشتر فروشندگان اين بازار را کاسبان آستانه اشرفيه و بومي تشکيل مي دهند. محصولاتي نظير ماهي، برنج، سبزي ها و ميوه هاي فصل و ساير مواد خوراکي، پوشاک، لوازم منزل و وسايل زينتي در اين بازار عرضه مي شود.

کوچصفهان؛ يکشنبه و چهارشنبه بازار

کوچصفهان در مسير جاده رشت - لاهيجان از آبادي هاي قديم استان گيلان است. بازار اين شهر از نيم قرن پيش تاکنون در روزهاي يکشنبه و چهارشنبه فعاليت داشته است. ساعت کار بازار از صبح زود تا ساعت 14 است و انواع کالاها و اجناس از قبيل مواد غذايي، پوشاک، وسايل منزل و لوازم زينتي و کشاورزي در آن به فروش مي رسد. در اين بازار بيشتر معاملات روي برنج و دام و انواع سبزيجات انجام مي گيرد. بازار دام و فروش گاو و گوسفند که معمولا از نقاط ديگر کوچصفهان آورده مي شود مشتريان زيادي را از شهرهاي ديگر به اين منطقه مي کشاند و بر رونق بازار مي افزايد.

هشتپر؛ پنج شنبه بازار

در پنج شنبه بازار هشتپر اغلب زنان و مردان با لباس هاي محلي تالشي ظاهر مي شوند. حتي برخي از صاحبان مغازه نيز لباس محلي مي پوشند. محصولات منطقه به ويژه برنج، انواع سبزي و ميوه هاي درختي از قبيل ازگيل، گيلاس و در سال هاي اخير کيوي در بازار هفتگي عرضه مي شود.

فومن؛ سه شنبه بازار

فومن از شهرهاي تاريخي استان است. در بازار سه شنبه فومن علاوه بر برنج و چاي، برخي از محصولات حصيري و سفالي نيز عرضه مي شود. پنير سياهمزگي و کلوچه فومن 2 فرآورده مهم اين شهر است که در بازار بيش از محصولات ديگر خواستار دارد. وسايل درو و کارد و چاقوهاي ساخت ماسوله و گليم و نمد و فرآورده هاي دامي که مربوط به شولم و گشت رودخان است نيز در اين بازار عرضه مي شود.

صومعه سرا؛ يکشنبه بازار

صومعه سرا با توليد محصولات فراوان و متنوعي مانند: برنج، چاي، دام، طيور، نيشکر، انواع سبزي ها، ميوه ها، ابريشم و فروش آنها به ساکنان نقاط مختلف گيلان و در برخي موارد به ساير استانها، داراي بازار هفتگي پررونقي است. در بازار اين شهر فرآورده هايي مانند: نيشکر، دوشاب (شيره انگور)، انواع سبزي ها، مرغ و تخم مرغ و فرآورده هاي دامي که حاصل کار و فعاليت مردمان منطقه است در يکشنبه بازار به فروش مي رسد و عوايد آن را در همان بازار به مصرف خريد لوازم ضروري زندگي به ويژه پوشاک مي رسانند. به اين ترتيب بسياري از کالاها و اجناس، مستقيم از سوي توليد کننده به دست مصرف کننده مي رسد و طبيعي است که چون واسطه دخالتي ندارد قيمت اجناس تا حدي متناسب تر خواهد بود.

شفت؛ دوشنبه بازار

شفت در 9 کيلومتري فومن واقع شده و داراي 3 دهستان جيرده، چوبر و احمد سرگوراب است. اين ناحيه از گيلان در گذشته همواره محروم ترين قشر مردم را در بر مي گيرد. عرضه کالا در دوشنبه بازار شفت به دليل همان محروميت ها محدود بوده و چاقو که در زبان محلي به آن شکه گفته مي شود يکي از صنايع دستي و چوبي است که از روزگاران گذشته به يادگار مانده و از سوي زنان تهيه و در بازار عرضه مي شود. نمد مالي و تهيه دست بافت هاي پشمي و نخي و عرضه آن در اين بازار اگرچه رونق گذشته را ندارد، اما هنوز منسوخ نشده است.

پره سر؛ سه شنبه بازار

پره سر در دو طرف راه بندرانزلي به آستارا قرار دارد. اين بازار در گذشته از اهميت زيادي برخوردار بوده و در روز بازار و محل آن در گذشته جلسه هفتگي 17 نفر از کدخدايان اطراف نيز تشکيل مي شد. هم اکنون گرچه بازار اين شهر رونق گذشته را ندارد، اما مورد توجه و علاقه فروشندگان و مشتريان است. در اين بازار به زبان هاي تالشي و فارسي صحبت مي کنند. غير از فرآورده هاي دامي؛ پوشاک، مواد غذايي، لوازم تزييني و وسايل منزل نيز در اين بازار عرضه مي گردد. گفتني است فروشندگان اين بازار، بومي، هشتپري، رضوانشهري و ساکن انزلي هستند. در گذشته بازار پره سر از سوي داروغه و به دست کدخدايان محل ها انتخاب و اداره مي شد و به هر يک از داروغه ها ماهانه 4 هزار تومان پرداخت مي شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.